Оцена Теме:
  • 3 Гласов(а) - 3.67 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Истина о Операцији ''Ретвик''
#85

(24-05-2016, 09:00 PM)ватхра Пише:  ...ОК можда је било и тенкова али није било губитака.

Како ли си закључио да смо то рекли, кад и даље тврдимо да није било тенкова, а како стоје ствари ни тих оклопних возила.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори
#86

(24-05-2016, 11:11 AM)ватхра Пише:  У Лесковцу је било оклопних возила, што потврђује више извора. Ако је било њих, сигурно нису били сами.

Шико,
што се тиче америчког коментара, то потврђује да су упоређивали податке добијене од партизана са аерофото извиђањем и вероватно ултром.

Меклинов коментар за бомбардовање Лесковца:
Цитат:Dok smo doručkovali, vodnik Kempbel je dotrčao sa brega, gde je postavio radio-stanicu, sa veoma hitnom porukom. Bila je od Bila Eliota. Izviđanjem iz vazduha, rekao je, potvrđeno je prisustvo jake koncentracije oklopnih snaga i motornih vozila svih vrsta u Leskovcu i stoga je odlučeno da se pošalju teški bombarderi. Jedinica od pedeset tvrđava napašće Leskovac u pola dvanaest.

Nismo očekivali napad takvih razmera. Izgledalo je kao da se koristi kovački čekić da bi se skrcao orah.
Do sada veliki bombarderi veoma su se teško dobijali, jer su bili potrebni za velike ciljeve u Austriji i severnoj Italiji. Ali, očigledno, operacija "Retvik" izvršiće se kako treba, bar što se tiče savezničkih vazduhoplovnih snaga.
http://www.znaci.net/00001/1_15.htm

Овде видимо потврду за извиђање, као и да је Италији одлучено којим снагама ће дејствовати.

Ништа друго ниси успео да нађеш, него баш Меклина, који је последњи кога би требало да хваташ за сваку реч?

Није Елиот, него Меклин је био бог и батина за све савезничке операције у Југославији. Чак и активности 15 АФ, морао је он да одобри, и Вилсон као командант Средоземља. Он је иницијатор плана, па делује комично кад каже

"Nismo očekivali napad takvih razmera". "Ali, očigledno, operacija "Retvik" izvršiće se kako treba, bar što se tiče savezničkih vazduhoplovnih snaga"

Меклин, Елиот (командант БАФ-а), и екипа око њих су, по свом протитовском фанатизму изазивали згражавање чак и код Мекмилана, који му је и и лично био наклоњен (умереније).

Није постојала могућност да Елиот нешто уради а да то нема захтев или одобрење Меклина. Пошто је Лесковац сравњен са земљом, он ту чињеницу лагано заобилази.

Иначе, пасус пре цитата гласи:
Цитат:Sledeći dan, prvi dan operacije "Retvik", osvanuo je vedar i lep. Borba koja se vodila prošle noći bila je završena. Neprijatelj se povukao, ostavivši partizane na grebenu i sada je sve bilo mirno. Napad na prugu bio je planiran za tu noć. Partizani su imali da napadnu dve tačke na pruzi, jednu severno i drugu južno od Leskovca, da tamo dignu mostove u vazduh i razore što je moguće veći deo pruge. Sam Leskovac, sedište jakog nemačkog garnizona u kome se, prema onome šta je do nas dopiralo, nalazilo dosta oklopnih jedinica, trebalo je da bude prepušten savezničkim vazduhoplovnim snagama. Pored štete koju napad iz vazduha može da nanese transportu i objektima, on će, kako smo mislili, pokolebati i moral mešovitog nemačkog i kvislinškog garnizona, oslabiti ga i tako olakšati izvođenje partizanske akcije na prugu te iste noći.

Према томе и овде се види, мало у увијеној форми, да је захтев дошао из Југославије, није била независна одлука БАФ-а. Та игранка око наводно великог гарнизона и мноштва тенкова имала је да прикрије други Меклинов мотив: да путем силе деморалише и сломи отпор четника партизанима (пошто их овде углавном назива "непријатељима"), и уопште да присилно приближи становништво партизанима. Дан - два пре тога је констатовао да већина становника помаже четницима у отпору партизанима, и захтевао од савезничке команде оштру реакцију како би "објаснили" становништву да ће разумевање и помоћ и подршка савезника доћи само онима који прихвате партизане.
Сам се хвали да је после тога наводно много четника прешло партизанима.

Осим тога, супротно ономе како су мислили Меклин и партизани, Американци су на основу истих података, и методе прикупљања информација, дошли до другачијег закључка о величини гарнизона у Лесковцу.

И да, батали ултру Smile
Одговори
#87

(24-05-2016, 09:08 PM)Chicot Пише:  Није Елиот, него Меклин је био бог и батина за све савезничке операције у Југославији. Чак и активности 15 АФ, морао је он да одобри, и Вилсон као командант Средоземља. Он је иницијатор плана, па делује комично кад каже

"Nismo očekivali napad takvih razmera". "Ali, očigledno, operacija "Retvik" izvršiće se kako treba, bar što se tiče savezničkih vazduhoplovnih snaga"

Меклин, Елиот (командант БАФ-а), и екипа око њих су, по свом протитовском фанатизму изазивали згражавање чак и код Мекмилана, који му је и и лично био наклоњен (умереније).

Није постојала могућност да Елиот нешто уради а да то нема захтев или одобрење Меклина. Пошто је Лесковац сравњен са земљом, он ту чињеницу лагано заобилази...
Ако може објашњење какве везе има Елиот са бомбардовањем Лесковца.
И друго не знам како ти замишљаш, да је Меклин телеграфисао у Италију колико ће бомби да баце на који циљ, и то све онако наслепо?
Одговори
#88

(24-05-2016, 10:11 PM)ватхра Пише:  Ако може објашњење какве везе има Елиот са бомбардовањем Лесковца
Ај реци да зезаш?
Активности америчке авијације у Југославији су према ранијем (политичком) договору морале стриктно да делују у оквиру општег плана који је одређивао БАФ. Свака иницијатива која би потекла од Американаца морала је да прође одобрење Меклина, Елиота и Вилсона. Пример је формирање и рад АЦРУ.
И опет те активности нису смеле да излазе из политике БАФ.
А БАФ је оформљен као ваздушна подршка Меклиновом пројекту подршке партизанима по сваку цену, као шефу операција у Југославији и Албанији. Елиот је дакле био директни Меклинов заступник међу савезничким ваздушним снагама на медитерану.

О формирању једне такве флоте одлучено је још у време Техерана, одмах пошто је договорено да Ајзенхауер води Оверлорд а Вилсон дође на његово место. И пошто је, на основу Меклинове препоруке, одлучено да се "у највећој мери" подрже партизани.
Згодно, зар не? Smile

(24-05-2016, 10:11 PM)ватхра Пише:  И друго не знам како ти замишљаш, да је Меклин телеграфисао у Италију
Путем радија, имао је директну линију
(24-05-2016, 10:11 PM)ватхра Пише:  колико ће бомби да баце на који циљ,
Навођењем претерано високих процена о броју људи и технике непријатеља у граду, што имплицира слање довољно велике флоте ради адекватног дејства.

(24-05-2016, 10:11 PM)ватхра Пише:  и то све онако наслепо?
Меклин је чучао на брду надомак Лесковца. Толику концентрацију трупа, и толико гломазне механике могао би да види и голим оком јер би у варошици те величине било немогуће да се то не примети.
Одговори
#89

Који је ово град? Изгледа да је у једном стамбеном објекту спавао само један Немац. Због тога је бомбардован цео град.

[Слика: large_000000.jpg]

[Слика: large_000000_1.jpg]

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори
#90

На сајту IWM одакле су слике наводе за прву слику да је Подгорица:
"Vertical aerial photograph taken durig a daylight bombing raid on German troop concentrations in Podgorica, Yugoslavia, by 40 Vickers Wellingtons, 30 Consolidated Liberators and two Handley Page Halifaxes of No. 205 Group RAF. Smoke rises as the first sticks of bombs explode on the target."
По броју авиона, то би могло да буде бомбардовање 19. новембра 1944. Мање вероватно је да било 6. новембра. Ово није било у склопу операције Ретвик.

За другу слику на истом сајту наводе да је Никшић:
"Vertical aerial photograph taken during a daylight attack on the fortified town of Niksic, Yugoslavia, by Vickers Wellingtons of No. 205 Group RAF, in support of Marshal Tito's partisan forces. 4,000-lb HC bombs burst on German positions during this successful attack which was estimated to have damaged 50 per cent of the buildings within the town."
Према опису, ово би требало да је бомбардовање од 8. априла 1944. У нападу је учествовало 11 авиона, изгледа да је сваки бацио једну бомбетину од 1800 кг.
Одговори
#91

Ту сам и пронашао слике са потписом који сте цитирали. Има још пар слика о бомбардовању Никшића, Сарајева. Која је, онда, ово операција? И друга слика је Подгорица. Ево Никшића.

[Слика: large_000000_3.jpg]

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори
#92

Операција подршке комунистима.
Одговори
#93

(23-03-2017, 11:51 PM)Перун Пише:  Ту сам и пронашао слике са потписом који сте цитирали. Има још пар слика о бомбардовању Никшића, Сарајева. Која је, онда, ово операција? И друга слика је Подгорица. Ево Никшића.
Перуне, немој да мењаш поруку ако нема потребе, уносиш збрку.
Ако си већ узео слике са сајта IWM, тамо имаш и потпис, не знам што онда постављаш питање овде?

Не ради се о некој посебној операцији. Савезничко ваздухопловство је планирало по којим циљевима ће да дејствује, и по њима дејствовало. Операција "Ретвик" је нешто друго, јер су на дужи период дејствовали по комуникацијама заједно са НОВЈ.

(24-03-2017, 12:04 AM)Милослав Самарџић Пише:  Операција подршке комунистима.
Колико је четника погинуло током бомбардовања Подгорице?
Одговори
#94

Нема везе колико је погинуло четника. То је бомбардовање цивила - позадине, да се сруши морал војсци. Као што је НАТО 1999. бомбардовао градове.
Одговори
#95

(24-03-2017, 12:18 AM)ватхра Пише:  Перуне, немој да мењаш поруку ако нема потребе, уносиш збрку.
Ако си већ узео слике са сајта IWM, тамо имаш и потпис, не знам што онда постављаш питање овде?

Случајно сам окачио слику Никшића уместо Подгорице. Ти си био брз па нисам стигао да променим на време.

Питање сам поставио зато што се на основу слике види карактер овог напада и не треба бити велики стручњак да би се то закључило. Све бројке, осим броја страдалих Срба, су сувишне.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори
#96

Ватру само та бројка не занима.
Одговори
#97

Знање ''на један клик''

Са дигитализацијом грађе у архивима широм света, појавио се огроман број особа које пронађу нешто и онда тврде да знају све. Тако сада ''знају'' да Тито није крив за бомбардовања српских градова 1944. године

ПИШЕ: Милослав САМАРЏИЋ
Наставак чланка:
http://www.pogledi.rs/%D0%B7%D0%BD%D0%B0...%B8%D0%BA/
Одговори
#98

Мислим да и Глез фон Хорстенау у својим мемоарима помиње ова бомбардовања и чуди се како су била разорна и у суштини непотребна. Он као искусни немачки официр на највишем положају у Хрватској не види њихову војну оправданост. Он чак упоређује шестоаприлско бомбардовање и та савезничка и каже да су ова друга била далеко разорнија и да су у мањој мери водила рачуна о цивилним жртвама. Свакако важно сведочанство од човека који свој (аустроугарски) анимозитет према Србима па тако и српским градовима није крио (када један непријатељ жали свог непријатеља!). Можда сте и њега могли навести у овом тексту поводом Гајићевих брљотина.

Иде Џиџа кроз планине
гони српске душманине,
издајице Русе, Немце,
крџалије љотићевце.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним