Тема је Затворена
Оцена Теме:
  • 6 Гласов(а) - 3 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sudbina Republike Srpske
#99

ЛАВРОВ: Настојаћу да посетим и Бањалуку

Целокупно српско руководство учинило је немогуће, не памтим овако емотиван, званичан у сваком смислу, пријатан и братски пријем, рекао је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров након дводневне посете Србији.

Каже да је 180 година дипломатских односа обележено на најбољи могући начин. Са Лавровом је у Београду разговарао председник Републике Српске Милорад Додик.


Указао је на важност очувања Дејтонског споразума, као документа на којем Босна и Херцеговина једино може да опстане.

Додик је позвао Лаврова да посети Бањалуку и присуствује полагању камена темељца за руско-српски верски културни центар у јуну ове године, а руски министар је истакао да ће настојати да присуствује овом догађају.

ALARMANTNO UPOZORENJE DODIKA: Srbe u dijaspori hoće da pretvore u Bosance, TO NE SME PROĆI NI PO KOJU CENU!
DRUŠTVO

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik na prvom Forumu dijaspore Srbije i Srpske, održanom u Banjaluci, poručio je učesnicima iz 20 evropskih i prekookeanskih zemalja da će u narednim danima biti izloženi pritiscima institucionalizacije kroz takozvano bosansko rasejanje i pozvao ih da to odbiju
- Neću okolišati, odbacite i odbijte takav naum jer to nije deo onoga što mi mislimo da je naša integrativna politika. Mi smo za jedinstvenu srpsku nacionalnu dijasporu koja je organizaciono jedini zajednički predstavnik Srba iz RS i Srbije. Možemo da prihvatimo i postojanje jedne organizacije srpske nacionalne dijaspore, koja uključuje Srbe iz Srpske, Srbije i sa prostora cele bivše Jugoslavije - poručio je Dodik pred oko 100 predstavnika srpske dijaspore.

Dodik, inicijator Foruma, zahvalio se učesnicima iz dijaspore i Srbima iz regiona što su i u teškim vremenima stajali uz svoj narod i pomagali ga i što su očuvali srpski identitet gde god žive i pored velikog pritiska da budu asimilovani.

Naglasio je da prvi Forum dijaspore neće biti i poslednji. Takođe, da domaćini budućih Foruma ne moraju biti samo Srpska i Srbija, koja je sledeći domaćin, već da može da se organizuje i okupljanje i u inostranstvu, gde je etablirana srpska zajednica.

DODIK JEDNOM REČENICOM RASTURIO SAD I INCKA: Pre neće biti Bosne, nego što ćete UVESTI JEDNOG PREDSEDNIKA BIH!

Predsednik Srpske ponovio je da Srbi imaju dve države, Srbiju i RS koje funkcionišu kao deo regionalne, političke, sigurnosne i svake druge stabilnosti.

Tanjug

- Želimo da Srbija i Srpska jedinstveno deluju. Mi ćemo razgovarati o problemima jer želimo da pošaljemo poruku da nam niste dragi samo kada darove donosite i pomažete porodice, već da smo spremni da prihvatimo i saslušamo vaše mišljenje o svim pitanjima, da nam prenesete vaše poglede na izazove, s ciljem da se izvučemo iz decenijske zavetrine - rekao je Dodik.

Generalni sekretar u kabinetu predsednika Srbije Nikola Selaković ukazao je i na problem iseljavanja iz matice rekavši da u borbu za biološkim opstankom srpskog naroda treba da se uključi i "naša velika dijaspora".

BRITI NE 'MIRIŠU' NI VELIKE NI MALE RUSE, a 600 britanskih specijalaca može stići na tuzlanski aerodrom!

Selaković je ukazao da je broj Srba u Austriji premašio ukupno srpsko stanovništvo u Hrvatskoj, Sloveniji i Makedoniji zajedno.


Tanjug

Deklaracija za spas nacije

Selaković je kazao i da će Deklaracija o zaštiti identiteta pomoći Srbima da sačuvaju jezik, ćirilično pismo i duhovnost ma gde živeli.
On je je rekao da među prisutnima sigurno ima i onih koji su spremni da upute reči kritike matici što nije organizovala ovaj skup, ali da je bilo potrebno u Srbiji urediti unutrašnje odnose i rešiti nagomilane probleme.
- Rešavamo ih uspešno i kroz Deklaraciju, odnosno Aneks sporazuma o specijalnim vezama RS i Srbije koje će formiranjem posebnih institucija, kao što je Nacionalni savet za brigu o Srbima van Srbije, pridati posebnu pažnju svakoj našoj zajednici u regionu i svetu i efikasno ih pomoći - najavio je Selaković i dodao da su problemi u odnosu prema dijaspori u prošlosti proistekli zbog odsustva jasne strategije i plana za delovanje.
- Naš cilj nije nikakav sukob, ni destabilizacija, već uporna politička borba za naša prava. Srpska jeste zagledana u Srbiju i smatramo da ne treba da se odreknemo tog jedinstva - rekao je predsednik Dodik i naveo primer da će od naredne školske godine udžbenici RS i Srbije imati isti sadržaj.

?
[/u]

Relationship between motherland and diaspora needs to improve
February 26, 2018
Toma
President of Republika Srpska Milorad Dodik stated Saturday in Banjaluka at the opening of the First Diaspora Forum that the relationship between the motherland, Serbia and Republika Srpska, and the diaspora has to be raised to a higher level.
Addressing numerous participants of the Forum at the Administrative Centre of the Government, Dodik noted that conclusions from the gathering would form a basis for building better relations.

“We don’t want this to be the first and only such conference and we should work on that. The hosts don’t need to be only Serbia and Srpska. We can organise a gathering somewhere abroad where our community is well established,” said Dodik.

He added that the Serbian diaspora can help invest in projects Srpska is working on or will work on.

Dodik said the joint declaration between Serbia and Republika Srpska about the survival of Serbs did not exclude anyone and involved the formation of a national council to implement the declaration.

“The council will have representatives of Srpska, Serbia, the Serbian Orthodox Church and the diaspora. A fond will also be formed to support the projects of Serbian national associations in the region and diaspora, which shows that we have an institutional approach to this issue,” said the Srpska president.

He told representatives of the Serbian diaspora to fight the pressures to institutionalise the so-called “Bosnian diaspora”.

“That’s not a part of our policy of a single Serbian diaspora, which is the only joint representative of the Serbs from Serbia and Republika Srpska organisation-wise. We can accept the existence of even one association of the Serbian national diaspora which includes the Serbs from Srpska and Serbia and from the entire former Yugoslavia,” said Dodik.

The goal of the First Diaspora Forum is to set up permanent mechanisms for fostering economic, cultural and scientific cooperation between Republika Srpska and the Serbs living in other places of the world.

The conference is held at the initiative and under the auspices of the President of Republika Srpska Milorad Dodik.

In attendance are National Assembly Speaker Nedeljko Cubrilovic, Prime Minister Zeljka Cvijanovic, Secretary General of the Serbian President Nikola Selakovic, Srpska ministers and other public, political, church, and other officials from Republika Srpska.

The conference gathers around 100 participants from more than 26 countries, including renowned university professors, cultural workers, businessmen, members of national, provincial and local parliaments, representatives of the Serbian Orthodox Church, alliances, associations, cultural, humanitarian and student associations.

BOŠNJACI NESTAJU IZ RS-A, SRBI IZ FBIH, A HRVATI IZ CIJELE BIH

http://stav.ba/bosnjaci-nestaju-iz-rs-a-...ijele-bih/

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године

ХОЋЕ ЛИ СРБИ У БРИСЕЛУ ПОВУЋИ ИСТОРИЈСКИ ПОТЕЗ, који би могао да промени све
13:20 04.03.2018.

Наша позиција је данас боља него што је била и не значи да нец́е бити још боља за 20 година. Западу се жури, али упркос притисцима на српске лидере, не треба журити. Везивање статуса Републике Српске за Косово и Метохију може још да чека, као што Кина стрпљиво врац́а Тајван, пише Спутњик.

Председник Републике Српске Милорад Додик у последњих недељу дана два пута је јавност обавестио да ће од председника Србије Александра Вучића затражити да за бриселски сто, уз питање Косова и Метохије, на дневни ред стави и РС.



Нисам са њим (Вучићем) о томе разговарао, али ћу га замолити да не одваја питање статуса Републике Српске од питања Косова“, рекао је Додик пре недељу дана.

Јуче је то поновио:

– Од Вучића тражим да на дневни ред уз Косово стави и Републику Српску. Ја га молим, могло то проћи у Бриселу или не – рекао је Додик.

Остала је непознаница да ли је у међувремену са Вучићем о томе разговарао, али је овога пута у прилог свом ставу навео неколико констатација.

Косово, за које се пре само неколико година веровало да је „готова прича“, председник Србије је успео да врати на дневни ред, што је потврдила и немачка канцеларка Ангела Меркел, оценом да Немачка јесте признала Косово, али да се ништа не може догодити без договора Београда и Приштине.

– Србија и Република Српска су постале значајнији фактори него што су биле, а уз то, ово је најбољи период сарадње Републике Српске и Србије – оценио је Додик.

Прави тренутак за питање о статусу Српске

Другим речима, има довољно разлога да верује да је ово прави тренутак да и питање статуса РС буде отворено за међународним столом. Уосталом, Додик је октобра прошле године, у интервјуу за „Дојче веле“, прецизирао да на мапи Балкана, за 10 година, РС и север Косова и Метохије види као део Србије.


Он је том приликом рекао да ради на стварању политичког амбијента који је неопходан да то буде барем делом прихваћено и у окружењу и у Европи. Посебно је тада указао на то да у случају независног Косова, у случају да Београд на то пристане, исто право мора да постоји и за Републику Српску, која је посебан ентитет у БиХ.

Није то први пут да се питања РС и Косова и Метохије доводе у исти контекст. Драгомир Анђелковић је један од овдашњих аналитичара који верује да има простора за договор о територијалној подели Косова, као решењу за будућност, уколико се то питање веже за статус Републике Српске. И актуелни шеф дипломатије Србије Ивица Дачић је као лични предлог у августу прошле године изнео идеју о разграничењу.

Мишљења о везивању судбина РС и Косова било је и међу актерима у међународној заједници. Тако је пре годину дана бивши аналитичар америчке Националне безбедносне агенције Џон Шиндлер у „Њујорк обзерверу“, листу чији је власник Џаред Кушнер, зет и саветник председника САД Доналда Трампа, оценио да „Запад мора да исправи грешке које је направио у југоисточној Европи, пре него што то уради Кремљ“.

„Велика албанија неизбежна, Српска треба да се прикључи Србији“

Пошто је, како је објаснио, „велика Албанија“ неизбежна, Република Српска треба да се придружи Србији, као што одавно жели. Будући да нико не може разумно да објасни зашто се комунистичке границе Србије могу мењати, а границе БиХ не могу, НАТО и ЕУ треба да зауставе то лицемерје због ког Србија само додатно презире Запад, образложио је Шиндлер.

Такав је био и један од савета стратега државне секретарке САД Хилари Клинтон, од којих је у време док је била кандидат за председника, у јесен 2016. године, наручила израду плана за „финално решење Балкана“.

Званични став САД, поновљен крајем прошле године, у том питању је, наравно, остао непромењен – не постоје паралеле између Републике Српске и Косова, а САД су у потпуности посвећене суверенитету и територијалном интегритету БиХ.

Аналитичар Бошко Козарски напомиње да је јасно да у дејтонској Босни и Херцеговини, која је подељенија него пре ратова деведесетих, председник РС Додик већ дуги низ година ради на државности РС.

„Треба бити стрпљив, позиције су боље него раније“

Повлачећи паралелу, гледајући како то Приштина све ради изван међународног права, односно Резолуције 1244 УН, потпуно је схватљива и Додикова жеља да се и прича о РС уведе у институције ЕУ, дакле ван УН, које надгледају спровођење Дејтонског споразума, каже Козарски за Спутњик.

Иако постоје идеје о везивању једног и другог питања, он је, ипак, склонији мишљењу да би у овом тренутку и даље требало то да се развија кроз два паралелна процеса, баш зато што је позиција Србије и РС данас боља него што је била пре осам-десет година. Поготово што, по његовој оцени, Србија има добру позицију због Резолуције 1244 и Дејтонског споразума, јер је њихов гарант. Од тога, сматра он, не бисмо смели да одступимо.

– Очигледно је велики притисак на све српске лидере у региону, и на Вучића и на Додика, како би се у кратком року решила питања која није могуће решити тако брзо и лако – каже Козарски. Отуда и спекулације о везивању Косова и Метохије и РС у неком виду компензације – ако се одричемо једног, тражимо друго.

Саговорник Спутњика сматра да је, када је реч о статусу РС, извесно да ће се у годинама, можда и деценијама пред нама, догађати одређене промене у подељеној БиХ. Он се нада да ће временом та питања бити решена без сукоба, договором.

Сликовита Додикова прича да од Кинеза никада нећете чути, „Тајван ће за годину дана бити наш“, али полако, стрпљиво, хоће за 70-80 година, управо указује, по мишљењу Козарског, на прави пут.

– Зато, не треба журити, као што Кина не жури. Наша позиција је данас боља него што је била и не значи да неће бити још боља за 20 година – закључио је овај аналитичар.

Eksperti otkrili: EVO ZAŠTO INFORMACIJE O ATENTATU U REPUBLICI SRPSKOJ TREBA SHVATATI KRAJNJE OZBILJNO!
2 sata ago TEMA DANA 1 komentar

Politički analitičar Aleksandar Pavić izjavio je za Srnu da vrlo realno deluje vest o planovima za destabilizaciju vlasti u Republici Srpskoj, koji uključuju i atentat, jer je, kako kaže, očigledno da se snagama koje stoje iza NATO-a, na prvom mestu SAD i Velikoj Britaniji, jako žuri da zaokruže stavljanje pod svoju kontrolu prostora bivše Jugoslavije.

Pavić ističe da se to vidi po načinu na koji je Crna Gora prošle godine ekspresno, mimo bilo kakvih demokratskih obzira i pravila ugurana u NATO, kako je smenjena vlada Makedonije uz pomoć američkog i EU posredavanja i kako se sada ubrzavaju pregovori oko imena Makedonije kako bi i ona mogla da dobije poziv da uđe u NATO, možda čak i na samitu u julu ove godine.

– Ostali su Srbija i Republika Srpska, to jest BiH, koja ne može da uđe u NATO bez Republike Srpske. A da bi se to desilo mora da se instalira kooperativno rukovodstvo u Republici Srpskoj koje će biti jednako kooperativno i u Banjaluci i u Sarajevu, da bi BiH mogla najzad da u NATO, kaže Pavić

On navodi da je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik velika prepreka svemu tome, a s obzirom da je njegova pobeda na izborima, kao i SNSD-a, izvesna, ostaju im, kako kaže, samo neregularni načini da se to spreči, a oni nisu nepoznati stranim, pogotovo anglo-američkim službama i samom NATO-u.

– Ako ne mogu da urade ništa putem nekog kvazi-demokratskog načina, onda će pribeći i atentatima i izazivanju nereda, nestabilnosti. To im uopšte nije strano. Uostalom u Srbiji se to desilo i izazvana je obojena revolucija uoči 5. oktobra, a posle toga je ubijen premijer, koji je rešio da promeni politiku koja je direktno udarala u zapadne interese, kaže Pavić.

On ističe da ovo treba shvatiti krajnje ozbiljno i preduzeti odgovarajuće kontramjere.

– Jednostavno, ne sme da se dozvoli da se vlast u Republici Srpskoj, a i u Srbiji postavlja spolja. Ako nam se to desi ovog puta, upašćemo u haos iz koga se neće videti izlaz. Ovo je crvena lampica da se dodatno pobrine o svojoj bezbednosti i nosilaca najviših funkcija, a na prvom mestu predsednika Republike Srpske, zaključio je Pavić.

Službe bezbednosti iz regiona uveliko razmatraju sve aspekte operativnih podataka prema kojima bi predstojeći opšti izbori u BiH mogli da budu povod za radikalizaciju političke situacije u Republici Srpskoj, koja ne isključuje ni krvavi scenario.

(Srna)

Двери и ДЈБ спремају приговоре и траже „увид у сав бирачки материјал”
00:46 05.03.2018. коментараШтампај
НОГО: НАСТАВЉАМО ИСТУ ПОЛИТИКУ, ВРЕМЕ ЈЕ ДА СЕ ОКОНЧА КРИМИНАЛНИ СИСТЕМ У СРБИЈИ”


БЕОГРАДСКИ одбори Доста је било и Двери саопштили су вечерас да нису спремни да признају резултате избора за одборнике Скупштине града Београда и поднели су захтев за увид у сав бирачки материјал.

„Док не видимо бирачки материјал нећемо коментарисати прелиминарне резултате избора Ипсоса, Цесида и осталих невладиних организација, као ни резултате политичких странака”, рекао је председник београдског одбора ДЈБ Војин Биљић.

Он је рекао да је још рано за било какве страначке резултате и да су постојале велике неправилности током изборног дана.

Срђан Ного из Двери рекао је да ће Двери и ДЈБ наставити исти политику и да је време да се оконча криминални систем у Србији.

Ного је поменуо и добре резултате које је та коалиција направила у Бору где је освојила 8,5 одсто гласова.

Он је казао да ће у току ноћи представници те коалиције поднети доста приговора с обзиром на велики број неправилности које су уочене током дана.

Нагласио је и да је велики број чланова бирачких одбора њихове листе био изложен притисцима током бројања гласова.

Новинарима се неће обраћати председници ДЈБ и Двери, Саша Радуловић и Бошко Обрадовић.

(Бета)

http://www.vaseljenska.com/vesti/ugljani...oj-vojsci/

Па тај очигледно не жели својих муслимани најбоље?

Србија добила ултиматум и из Сарајева: Предајте Дрину, па у ЕУ!

Бранкица Ристић
0 059
Бошњачки члан Председништва зна да је Србија ближа уласку у ЕУ него Босна и зато покушава да питање разграничења Србије и БиХ постави као ултиматум Србији претећи јој арбитражом или очекујући да Србија попусти.
Бакир Изетбеговић, бошњачки члан Председништва БиХ, не намерава да пристане на понуду Србије у вези са демаркацијом границе између две државе. Тако се изјаснио, напомињући да ће од Србије тражити све до „задњег пенија“, а ако не буде договора, како је рекао, очекује да ово питање буде решено међународном арбитражом.

Хидроелектрана Бајина Башта
CC BY-SA 4.0 / ВАНИЛИЦА
Нова битка за границе: Бакир бацио око на Бајину Башту
Професор др Стевица Деђански овакав поступак бошњачког члана Председништва види као наставак променљиве политике Бакира Изетбеговића. Др Деђански сматра да такав начин политичке комуникације само показује да дотични и није имао мишљење. Изетбеговић је, додаје наш саговорник, свестан да губи политичку моћ и зато користи сваку прилику да добије неки поен. То је, како верује, случај и када је реч о преговорима о граници са Србијом.

„Овакве изјаве само штете помирењу у региону, а иако се сви, па и Бакир, заклињу да раде на томе да свима буде добро, испоставља се у пракси да на томе озбиљно ради само Србија. Међутим, колико је ово лоше, са једне стране, с друге је добро јер коначно Запад може да види да њихови пулени које су годинама подржавали, у ствари, праве проблем“, оцењује др Деђански.

По његовим речима, ако ЕУ жели стабилан регион, требало би и да она сама нешто уради и дисциплинује људе који стварају проблеме.

Чињеница што је Изетбеговић поменуо међународну арбитражу ако не дође до договора показује да је свестан да би то све могло да успори улазак Србије у ЕУ. Професор међународног права Бојан Милисављевић то тумачи као недобронамеран потез.

„Ми смо направили врло конструктивно решење и варијанте за разграничење које представљају разумну основу за преговоре. Проблем је што БиХ има унутрашње проблеме који су везани за постизање сагласности у овом питању, и верујем да ће управо зато бити тешко постићи неки договор са њима. Више сам склон тези да ово питање решава неки међународни форум или Међународни суд правде“, наглашава Милисављевић.

Наш саговорник каже да није сигуран ни да би одлазак Изетбеговића из Председништва БиХ променио много став бошњачког представника у овом питању и додаје да је њима јасно да је нама улазак у ЕУ приоритет, као и да смо ми много ближи том уласку од њих.

„Зато мисле да ћемо прихватити или лошије решење или да идемо на арбитражу. То је вероватно део њихове стратегије у овим преговорима“, закључује професор Милисављевић.


Уколико би се ово питање нашло на међународној арбитражи, цео поступак би могао да траје око три године, док би поступак на суду био знатно дужи.

У сваком случају, како наш саговорник истиче, која год одлука да буде донета, питање је да ли би била и спроведена, јер не постоји механизам који би страну којој се одлука не допада могао да примора да је испоштује. То је случај који тренутно мучи две чланице ЕУ, Хрватску и Словенију, због чега је ЕУ сада много ригорознија кад су у питању границе потенцијалних нових чланица.

А Бакир Изетбеговић то и те како добро зна.

Граница БиХ и Србије дуга је 335 километара, а спорни су делови код Зворника, односно Бајине Баште, затим део кроз који пролази пруга Београд–Бар и део око општине Прибој, која је раздвојена територијом општине Рудо. Србија је предложила да дође до размене територије на два места око пруге — „буквално метар квадратни за метар квадратни“, што је „корист и за БиХ“.

Бакир Изетбеговић
© AFP 2018/ ANDREJ ISAKOVIC
Изетбеговић: Да ли би Вучић пристао да је у мојим ципелама?
Што се тиче земљишта око хидроелектрана „Бајина Башта“ и „Зворник“, Србија никада није захтевала исправљање границе на штету БиХ, већ само коришћење малог дела територије од стотинак хектара на те две локације. Београд тражи и могућност слободног коришћења када је у питању брана и прихвата да је граница река Дрина.

Комисија за границе БиХ нема мандат да преговара о понуди коју је саставила Комисија из Србије. Сарајево се такође позива и на одлуку Бадинтерове арбитражне комисије установљене 1991. године, по којој су се све државе бивше Југославије, на основу међународног права, обавезале да ће поштовати мишљење Бадинтерове комисије усвојено на начелу међународног права, познато као „uti possidetis“ или „како поседујете“. На основу тог начела утврдило се да ће границе БиХ и Србије бити оне границе које су оне имале док су биле у саставу бивше Југославије, пре распада те државе.

(09-03-2018, 03:33 AM)Прст_у_ока_латиници Пише:  Србија добила ултиматум и из Сарајева: Предајте Дрину, па у ЕУ!

Бранкица Ристић
0 059
Бошњачки члан Председништва зна да је Србија ближа уласку у ЕУ него Босна и зато покушава да питање разграничења Србије и БиХ постави као ултиматум Србији претећи јој арбитражом или очекујући да Србија попусти.
Бакир Изетбеговић, бошњачки члан Председништва БиХ, не намерава да пристане на понуду Србије у вези са демаркацијом границе између две државе. Тако се изјаснио, напомињући да ће од Србије тражити све до „задњег пенија“, а ако не буде договора, како је рекао, очекује да ово питање буде решено међународном арбитражом.

Хидроелектрана Бајина Башта
CC BY-SA 4.0 / ВАНИЛИЦА
Нова битка за границе: Бакир бацио око на Бајину Башту
Професор др Стевица Деђански овакав поступак бошњачког члана Председништва види као наставак променљиве политике Бакира Изетбеговића. Др Деђански сматра да такав начин политичке комуникације само показује да дотични и није имао мишљење. Изетбеговић је, додаје наш саговорник, свестан да губи политичку моћ и зато користи сваку прилику да добије неки поен. То је, како верује, случај и када је реч о преговорима о граници са Србијом.

„Овакве изјаве само штете помирењу у региону, а иако се сви, па и Бакир, заклињу да раде на томе да свима буде добро, испоставља се у пракси да на томе озбиљно ради само Србија. Међутим, колико је ово лоше, са једне стране, с друге је добро јер коначно Запад може да види да њихови пулени које су годинама подржавали, у ствари, праве проблем“, оцењује др Деђански.

По његовим речима, ако ЕУ жели стабилан регион, требало би и да она сама нешто уради и дисциплинује људе који стварају проблеме.

Чињеница што је Изетбеговић поменуо међународну арбитражу ако не дође до договора показује да је свестан да би то све могло да успори улазак Србије у ЕУ. Професор међународног права Бојан Милисављевић то тумачи као недобронамеран потез.

„Ми смо направили врло конструктивно решење и варијанте за разграничење које представљају разумну основу за преговоре. Проблем је што БиХ има унутрашње проблеме који су везани за постизање сагласности у овом питању, и верујем да ће управо зато бити тешко постићи неки договор са њима. Више сам склон тези да ово питање решава неки међународни форум или Међународни суд правде“, наглашава Милисављевић.

Наш саговорник каже да није сигуран ни да би одлазак Изетбеговића из Председништва БиХ променио много став бошњачког представника у овом питању и додаје да је њима јасно да је нама улазак у ЕУ приоритет, као и да смо ми много ближи том уласку од њих.

„Зато мисле да ћемо прихватити или лошије решење или да идемо на арбитражу. То је вероватно део њихове стратегије у овим преговорима“, закључује професор Милисављевић.


Уколико би се ово питање нашло на међународној арбитражи, цео поступак би могао да траје око три године, док би поступак на суду био знатно дужи.

У сваком случају, како наш саговорник истиче, која год одлука да буде донета, питање је да ли би била и спроведена, јер не постоји механизам који би страну којој се одлука не допада могао да примора да је испоштује. То је случај који тренутно мучи две чланице ЕУ, Хрватску и Словенију, због чега је ЕУ сада много ригорознија кад су у питању границе потенцијалних нових чланица.

А Бакир Изетбеговић то и те како добро зна.

Граница БиХ и Србије дуга је 335 километара, а спорни су делови код Зворника, односно Бајине Баште, затим део кроз који пролази пруга Београд–Бар и део око општине Прибој, која је раздвојена територијом општине Рудо. Србија је предложила да дође до размене територије на два места око пруге — „буквално метар квадратни за метар квадратни“, што је „корист и за БиХ“.

Бакир Изетбеговић
© AFP 2018/ ANDREJ ISAKOVIC
Изетбеговић: Да ли би Вучић пристао да је у мојим ципелама?
Што се тиче земљишта око хидроелектрана „Бајина Башта“ и „Зворник“, Србија никада није захтевала исправљање границе на штету БиХ, већ само коришћење малог дела територије од стотинак хектара на те две локације. Београд тражи и могућност слободног коришћења када је у питању брана и прихвата да је граница река Дрина.

Комисија за границе БиХ нема мандат да преговара о понуди коју је саставила Комисија из Србије. Сарајево се такође позива и на одлуку Бадинтерове арбитражне комисије установљене 1991. године, по којој су се све државе бивше Југославије, на основу међународног права, обавезале да ће поштовати мишљење Бадинтерове комисије усвојено на начелу међународног права, познато као „uti possidetis“ или „како поседујете“. На основу тог начела утврдило се да ће границе БиХ и Србије бити оне границе које су оне имале док су биле у саставу бивше Југославије, пре распада те државе.

Чекај, прво Вучић треба да формално и правно приззна отцепљење Косова од Србије, па да уклопи спољну политику Србије са ЕУ ( санкције Русији), па онда долази на ред Република Српска, па чланство у НАТО...

Опасни по националну безбедност: Вођама „Ноћних вукова“ забрањен улазак у БиХ

Бајкере Александра Залдостанова, познатијег као Хирург, и Сашу Савића, који предводе мотоциклистичку екскурзију „Руски Балкан“, институције у Сарајеву прогласиле су опасним по националну безбедност.
Чланови највећег бајкерског клуба у Русији „Ноћни вукови“ долазе у Београд 19. марта, али је њихова мотоциклистичка екскурзија, под називом „Руски Балкан“, доведена у питање.

Маршрута културно-историјског ходочашћа „Руски Балкан“
ИНИЦИЈАТИВА "РУСКИ БАЛКАН"
Културно-историјско ходочашће „Руски Балкан“
Према писању сарајевског „Журнала“, Александру Залдостанову, познатијем као Хирург, моћном вођи руских мотоциклиста који слови као близак сарадник и пријатељ председника Русије Владимира Путина, јуче је забрањен улазак у Босну и Херцеговину. Улазак у Босну забрањен је и Саши Савићу, председнику мото-клуба „Ноћни вукови Србије“.

Према писању „Журнала“, институције у Сарајеву прогласиле су Залдостанова и Савића особама опасним по националну безбедност, и одлука о забрани њиховог уласка већ је прослеђена Граничној полицији БиХ.

„Ноћни вукови“ планирали су да од 19. до 28. марта на мотоциклима обиђу цркве и споменике од културно-историјског значаја у неколико градова Србије и Републике Српске.

Председник РС Милорад Додик је, иначе, 9. јануара ове године, обележавајући Дан РС, одликовао „Ноћне вукове“ због њиховог посебног нагласка на афирмацији људских права, толеранције међу људима, владавине права и слободе и јачању пријатељских односа између Руске Федерације и РС.

Политика

Ја овсте не мислим да твз СРПСКИ СТРАНИ НОВИНАРИ са својим тешким претераним РЕКЛАМИЦАЊЕ И РЕТОРИКЕ........

Мислим да је рекламицање тотално контра-продуктивно поготово ако РЕКЛАМЕ И РЕТОРИКЕ стижу пре посета или било која дешавање!

Otvoren konzulat Republike Srbije u Trebinju...

Dučić i ostali prevrću se u grobu..

Јосип Броз-Амброз Тито! ДА, ТО ЈЕ БИО ПЕГАВИ ТРБАТИ, ФАРБАНИ ПА КОЛМОВАНИ, У МИДЕРЕ УТЕГНУТИ АУСТРО-УГАРСКИ ЦУГСФИРЕР, ТРОСТРУКИ ШПИЛЕ И МАЂАРСКИ ЧИВА, ЈОСИП БРОЗ-АМБРОЗ ТИТО, СРБОУБИЦА ПРВИ ДО ПАВЕЛИЋА!!!
ПРОСВЕТАР.


ПРОСВЕТАР, раб Божји и раденик на трудном воздвиженију Часног Крста и срушеног Стлпа Рашко-Сербскјаго.
СРБИН ИМА ПУТИНА ЗА БРАТА,
А ПУТИН ЈЕ ТАТА ОД САРМАТА,
ОД ЛОВЋЕНА ДО УРАЛА,
СВЕ СУ СТРАЖЕ ОД КИНЖАЛА,
ГРАДИЋЕМО НОВИ СЕВАСТОПОЉ,
ШТИТИЋЕ НАС БУЛАВА И ТОПОЉ!

120000 миграната кренуло у БиХ Шок

РС: немамо могућности за прихват толиког броја миграната.

https://www.glassrpske.com/novosti/vijes...61535.html

(14-05-2018, 02:59 PM)Ултрадесничар Пише:  120000 миграната кренуло у БиХ Шок

Што бре волиш да слажеш толико? Уђем на линк и видим наслов "Цвијановић: 50.000 до 120.000 миграната који би могли да дођу или покушају да уђу у БиХ"
Тема је Затворена


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 2 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним