(09-01-2023, 10:12 PM)ЈВуО-КГ Пише: (08-01-2023, 12:24 PM)Бенито Пише: Познато је колико су Срби били "талентовани" у организацији и извршењу атентата на владаре сопствене државе. Међутим, било је и оних који су тај таленат показивали приликом атентата на ине државнике.
Један човек, пореклом Србин, учествовао је у убиству једног од највећих светских државника свога доба. Ко је био тај човек?
Брате,не знамо. 
Знате, наравно, него се нико можда није сетио.
Реч је о Николи или Николају (негде и Микола) Кибалчичу (1853-1881)који направио експлозивну направу којом су анархисти извршили атентат и убили руског Императора Александра Другог Романова, 1881. године.
Никола Кибалчич био је потомак Срба са Космета који су у Великој Сеоби Срба 1690. године, под патријархом Арсенијем Трећим Чарнојевићем, прешли у Аустрију, а због политике аустријског двора из средине 18-ог века, били су део велике групације Срба који су се одвојили од главне групе и кренули према Руској империји, а руска Императорка Катарина Велика им дозволила да оснују НовоСербију и СлавебоСербију.
Никола Кибалчич био је директни потомак православних свештеника, и његови преци и по главној и по споредној линији, још од Косова и Метохије били су православни свештеници.
Никола Кибалчич био је први који је напустио ту традицију, иако је по очевој жељи студирао богословију, коју је напустио како би студирао физику.
Факултет је, коначно, напустио и био је задивљен прокомунистичким, атеистичким и анархистичким учењима. Са друге стране, био је оптерећен неким својим визијама и проналасцима из области физике, а пре свега коришћења барута и сличних супстанци у изради ракетних справа. По томе је био један од пионира у свету. Ко зна куда би његова истраживања стигла да се није придружио атентаторима на Императора.
Ухапшен је свега седам дана по атентату. Осуђен је на смрт и обешен. Имао је свега 27 пуних година када је отишао са овог света. Одбио је последњи причест од свештеника и поред вешала се изјаснио као атеиста.
У време Совјетског савеза, а нарочито у доба Никите Хрушчова, почело је да се популаризује његово име у свету науке у СССР-у. И данас га режим у Кијеву користи као "аутохтоног Украјинца" и историјску вредност нације која се одувек борила против "руског империјализма".