06-12-2022, 02:22 PM
(05-12-2022, 01:46 AM)Бенито Пише: Ко је био најбољи, најуспешнији и најдуговечнији градоначелник у Краљевини СХС и Југославији, и о ком граду се радило?То је био Јосиф Михаиловић (1887-1941), дуговечни градоначелник Скопља, који је тај мандат прекинуо само у периоду владе Милана Стојадиновића, када није прихватио да се ради пројекат водовода у Скопљу у складу са интересима једног предузимача блиског влади, већ је инсистирао на пројекту који је урађен у оквиру општине скопске. Био је градоначелник готово читаво време у периоду Краљевине СХС и Југославије.
Урадио је много важних ствари којима је Скопље сигурно поставио као други град по важности у Краљевини Југославији. Највећи проблем имао је 20-их година са искорењивањем тероризма ВМРО-А из Пиринске Македоније. Иако је ту главну реч водила полиција и Козаци који су побегли из царске Русије, па понекад и сама војска, Михаиловић је поставио систем нормалног живота који нису пореметили ни најскандалознији атентати које је спровела ВМРО у Скопљу. Постоје индиције да су и Израелци проучавали понашање цивилне власти у Скопљу у то време, да би 60- их и 70-их година сузбијали страх код становништва после терористичких аката Палестинаца.
Главна његова заоставштина било је његово архитектонско дело. Као потомак Мијака, српског племена са самог југа Старе Србије, Михаиловић је био син тесара и зидара, мајстора који су били познати као чувени градитељи који су нашој култури оставили појам "мијачке куће", а који смо ми хладнокрвно препустили фантазмагоричној култури северно од Македонаца.
Као један од најбољих ђака српске гимназије у Солуну, студент београдског универзитета и постдипломац европских универзитета, Михаиловић је као добровољац и четник у чети Војводе Вука, био тешко рањен у првој борби против Турака у Кумановској битци. Прешао је Албанију и био носилац Албанске споменице, један од оних учених Срба који је скупљао помоћ и добровољце на тлу САД који су помогли у пробоју Солунског фронта и ослобођења земље.
Град Скопље који је створио између два рата нису успели да униште ни катастрофални земљотрес, ни соц-реалистичка архитектура, ни "споменици" које иза себе оставља северно од Македонаца култура...
Његова сахрана, у марту 41, где му је опело служио митрополит Скопски Јосиф Цвијовић, а саслуживало на десетине свештеника СПЦ, била је највећа сахрана у модерној историји Скопља.
Данас је заборављена личност наше историје таман колико и ситан детаљ да је тзв Северна Македонија отета српска земља, а МПЦ фантазмагорична верска организација коју је признала чак и СПЦ, на срамоту наше историје и културе.