(29-04-2025, 11:16 AM)Бенито Пише: (29-04-2025, 10:26 AM)Gapon Пише: (29-04-2025, 02:01 AM)Бенито Пише: Најпознатији атентатори 20-ог века у свету били су Гаврило Принцип и Ли Харви Освалд. Оног усташу ћемо заборавити, као што га је и историја заборавила.
Међутим, постојао је у 20-ом веку још један атентатор, који је за разлику од усташе кога је убила француска полиција приликом атентата, Принципа и Освалда, добио неподељене симпатије народа државе у чијој престоници је извршио атентат.
Управо тај човек, живео је у Београду.
Ко је био тај човек и на кога је извршио атентат?
Согомон Телиријан.У Берлину је убио Талат-пашу.
Браво, Гапон.
Дакле, да појасним за оне који не знају:
Согомон Телиријан био је Јерменин који је у Берлину убио Талат-пашу, или Талант-пашу, министра унутрашњих дела Османске царевине, који је 1915. године обзнанио прогон Јермена, што је довело до великог геноцида над Јерменима, не само у Истанбулу, него и у Киликији, односно Анадолији како је зову Турци. Геноцид над Јерменима не би био извршен да није било великог муџахира, односно избеглица из Румелије, европског дела Османске царевине који су протерани или су сами отишли после Првог балканског рата и велике победе балканских војски над османском војском. У геноциду над Јерменима значај удео узели су и Курди, надајући се повлашћеном статусу у оквиру Османске царевине, што би био корак ка независној држави.
Талант-паша склонио се, после Првог светског рата, у Берлин и био је под заштитом Немачке. Согомон га је пратио месецима. Убио га је у централном парку у Берлину, хицима из пиштоља, док су његови саучесници размењивали ватру са двојицом телохранитеља. Согомон је, чак, успео да приђе мртвом телу Талант-паше, и једном ногом стане на њега, што је био симболички знак да је освета извршена. Управо овај потез могао је на суду да га кошта и смртне казне. Међутим, немачка јавност је толико била огорчена на немачку владу што је таквом зликовцу какав је Талант-паша дала азил и тајно га држала под заштитом у Берлину, да је морала да ослободи Согомона, коме је османска војска у геноциду над Јерменима, убила 72 члана фамилије, укључујући и сву његову децу. Согомон је ослобођен и пуштен на слободу.
Одлучио се да живи у Краљевини СХС ("тамници народа" - што би рекли стари припадници Коминтерне или "тамници српског народа" што би рекли нови припадници Коминтерне из САНУ, и њиховог политичког крила СНС-СПС).
Согомон је живео у Београду и држао је једну малу пржионицу кафе "Вардар". Пред почетак Другог светског рата, преселио се у Француску. Одатле је, уочи самог почетка Другог светског рата, отишао у САД, где је дочекао дубоку старост и тамо је и преминуо.
Урма са пепелом Талант-паше је пренета у Ердоганову Турску, пре пар година, и он се тамо слави као мученик.
Согомон Телиријан има улицу и споменик у Марсеју и у Јеревану.
Остаће записано, мада нигде у Београду и обележено, да је Согомон Телиријан део живота провео у главном граду Краљевине СХС.