Поруке: 14,520
Теме: 307
Придружен: Aug 2013
Углед:
3,062
Љуба Стојановић, најморалнији српски политичар свих времена.
Поруке: 14,520
Теме: 307
Придружен: Aug 2013
Углед:
3,062
Нисмо почели да понављамо питања, осим понеког инцидента, него сте много ојачали, па треба поставити и неко теже питање.
Рецимо:
Између два рата у Београду се ствара издавачко предузеће Нолит, Нова литература, која је протежирала ауторе левичарске провинијенције. Милош Црњански је написао један текст поводом овога и указао на опасност од ове врсте литературе, јасно је назвавши лошом литературом и указујући на уметање политичког памфлета у књижевност.
Павле Бихаљи, уредник Нолита и комуниста, поводом тог текста је написао заглавље једног отвореног писма у одбрану " слободне речи". Позвао је интелектуалце, писце пре свих, да потпишу ово писмо. Велики број писаца се одазвао, преко 50 њих, и потписао ово отворено писмо против става Милоша Црњанског. Писмо нису потписали само левичари попут Бихаљија, Марка Ристића, Душана Недељковића, него и " грађански" писци , попут Исидоре Секулић. Грађански писци су заправо били већина потписника овог отвореног писма.
То је изазвало реакцију Милоша Црњанског, који је одговорио на писмо једним текстом. У њему је указао на изједначавање грађанског и левичарског, односно да грађанско друштво прихвата да га левичари искоришћавају у себичне сврхе. Указао је на опасност од овог ангажмана, јасно показујући да оно произилази из конформизма и лажних идеала грађанског друштва, које не преузима своје националне обавезе. Завршава текст реченицом коју је ретко ко смео да напише у нашој историји, а поготово да она буде тачна:" Ја ћу и даље остати САМ на бранику одбране српске културе."
Међутим, на једном месту у том тексту, Црњански упозорава директно неке од грађанских интелектуалаца :" Стојим запрепашћен над чињеницом да су господа ( па следе два презимена потписника) слепа пред...."
Дакле, 1932. године Црњански директно упозорава двојицу потписника да ће им се догодити нешто страшно управо од оних који су њихови сапотписници тог писма. Тринаест година касније тројицу потписника овог писма убили су комунисти.
Имена двојице од њих Црњански је непогрешиво проценио као страдалнике управо од клике којој су дали подршку.
Питање:
Како су се звала ова два српска писца које су комунисти убили 1945. године, а они су потписали отворено писмо 1932. године у коме се тражи право на " слободу говора и књижевности" управо за те пропагандисте комунизма?
(Последња измена: 25-10-2017, 12:29 PM од
Бенито.)
Поруке: 16,994
Теме: 632
Придружен: Jul 2013
Углед:
1,870
Један треба да је Стефановић?
Поруке: 14,520
Теме: 307
Придружен: Aug 2013
Углед:
3,062
Ако мислиш на Светислава Стефановића, за време ДСР уредника Српске књижевне задруге, у праву си да је стрељан и да је био један од потписника писма.
Али, није Црњански његово име нагласио међу оном двојицом. Друга два писца су у питању.
Поруке: 2,160
Теме: 21
Придружен: Aug 2013
Углед:
342
Да није један од те двојице Григорије Божовић?
Поруке: 14,520
Теме: 307
Придружен: Aug 2013
Углед:
3,062
Јесте, други је Србин католик.
Поруке: 14,520
Теме: 307
Придружен: Aug 2013
Углед:
3,062
Тако је.
Нико Бартуловић, по некима Хрват, а по некима Србин, у сваком случају римокатолик, убеђени југословенски националиста, робијао је под окупатором и за време Првог светског рата и за време Другог светског рата.
Након што се није евакуисао за иностранство са Капиног поља код Никшића, априла 41, јер се његов авион запалио, Нико одлази у Сплит, у италијанску окупациону зону. Ту је блиско сарађивао са војводом Илијом Трифуновићем Бирчанином. Спасио је небројено много Срба избеглих од усташког ножа и удомио их у Сплиту или их проследио даље. Немци су ово одлично знали и хапсе га у Сплиту, након капитулације Италије. У затворима у Сплиту и Задру је био од септембра 43 до октобра 44. Када су партизани "ослободили" Сплит, Бартуловић није ослобођен, него је почела истрага над њим. То није кратко трајало, пребациван је у Книн, па у Задар, па поново у Сплит, па поново у Книн...
Након неколико месеци стигао је налог да буде пребачен у Загреб, ради " суђења". На путу, не зна се тачно где, између Оточца и Топуског, озна је убила Ника Бартуловића, предратног уредника београдских Видика и члана уређивачког одбора Српског књижевног гласника.
Григорије Божовић, највећи српски писац Косова и Метохије, и један од највећих српских писаца 20 века, убијен је у Београду у јануару 1945. године. Егзекуцију је извршила озна, као и у случају Бартуловића.
(Последња измена: 25-10-2017, 04:23 PM од
Бенито.)