Оцена Теме:
  • 17 Гласов(а) - 4.12 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(04-03-2018, 05:02 PM)Бенито Пише:  Одмах по уједињењу, нагласио сам.
Није Скопље.

Нови Сад?
Одговори

Јесте, од 1928. године се зове Југовићево, по погинулом пилоту потпуковнику Ивану Југовићу.
Овај аеродром користили су и немачки нацисти током Другог светског рата.
Једна писта стоји и данас. Релативно лако би могао и данас да се обнови и користи, макар за мање авионе. Међутим, тамо нема ни обележја да је ту некад био важан аеродром РВ ВКЈ, и да су са њега узлетели авиони који су бранили Краљевину Југославију. Уосталом, нема обележја ни на једном аеродрому или месту где је био аеродром РВ ВКЈ, нити на местима где су биле фабрике авиона и мотора у Краљевини Југославији. Вероватно зато да неко не би упитао зашто смо данас неспособни да направимо бицикл, а некад смо правили ратне и чак путнички авион. Или, можда, да би нам предавања држали " националисти" типа Милана Парошког, који је ономад рекао да пилоти 6. априла " нису ни узлетели, јер су сви комплет били пијани и то је општепозната ствар".
Али, зато што ћутимо , можда боље и не заслужујемо.
Ајде , ЈВуО, настави даље.
Одговори

Није ваљда то Парошки рекао? Smile
Ако јесте, видиш колики је утицај Радоша Бајића и његове серије ''Равна Гора''...

Одговор на претходно питање: Немачки језик. Јер Пољаци су знали немачки, а немачки је знао и комнандир њиховог вода, Урош Шуштерич.
Одговори

Ко је био градоначелник Београда један дан?

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

(04-03-2018, 08:23 PM)Бенито Пише:  Ајде , ЈВуО, настави даље.

Ајде да наставимо са питањем из исте области.

Који датум узимамо као дан оснивања ваздухопловства СХС и како је настало?
Одговори

Бољшевик?Smile
Одговори

Филип Филиповић 1920.год.

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори
Question 

Сребрни новчић средњовековног српског краља Милутина, 13-14. век (владао 1282 – 1321. године).
На аверсу је приказан краљ како седи на престолу са круном на глави док у рукама држи краљевске инсигније – скиптар са љиљаном и куглу са дуплим крстом.
На реверсу је Христос који седи на престолу и држи Јеванђеље, окружен са два хералдичка љиљана.
Димензије – пречник 21 мм, тежина 2.13 грама.
Збирка Народног музеја у Београду


Приложених Датотека Изведена сличица(e)
   
Одговори

(04-03-2018, 09:13 PM)ЈВуО-КГ Пише:  Који датум узимамо као дан оснивања ваздухопловства СХС и како је настало?

24.11.1918.

Нови Сад.

Цитат:На њему су сакупљени сви авиони заплењени у ратним дејствима, а крајем 1918. године у Нови Саду је формирана Ваздухопловна команда Војске Краљевине СХС. На челу команде био је прослављени пилот Бранко Вукосављевић, а седиште јој је било на Петроварадинској тврђави. Тамо је убрзо са радом почео и Ваздухопловни арсенал, а и Школа ваздухопловних механичара. Већ 1. марта 1919. основана је и прва пилотска школа, такође, у Новом Саду. Новосађани су се, тих година, навикавали да на улицама срећу војнике у карактеристичним вахдухопловним униформама, а да над градом чују препознатљив хук авионских мотора.

Цитат:Po okončanju ratnih operacija u I S.R. Srpska Vrhovna komanda je odlučila da sve avione,koje je imala,prebaci na aerodrom kod Novog Sada,gde bi oni bili jezgro za stvaranje vazduhoplovstva novo nastale države. Kao takav,pomenuti aerodrom,je postao centar svih delatnosti vojnog vazduhoplovstva. Zbog toga je 8/21 novembra 1918g depešom izdala naredjenje,izmedju ostalog i da eskadrila 521 (prva srpska eskadrila) izadje iz sastava II armije i predje na aerodrom kod Novog Sada,gde će biti na raspolaganju I armiji.Sem toga stoji "Šef srpske avijatike izdaće naredjenje,da sav neprijateljski avijatičarski materijal sačuva i preda na rukovanje 521 eskadrili"Pored ovoga ,traženo je da se premeste srpski vazduhoplovci pripravnici-djaci iz Sedesa u Novi sad,gde bi produžili školovanje u Prvoj srpskoj pilotskoj školi.

Postupajući po naredbi pomenuta eskadrila je iz Niša prešla 11/24 novembra 1918g u Novi Sad ,i taj datum se može uzeti kao početak stvaranja vazduhoplovstva SHS.
Одговори

Понука ме Нимбус на другој теми да се сетим овог питања.
Један наш великан се вратио победнички у новембру 1918. године у Београд. Већ по доласку видео је да нешто није у најбољем реду. После неколико дана, супруга му је рекла да се, док је био у Албанији и Грчкој, у њихову кућу на силу уселио један аустроугарски официр. Онда му је признала да се временом заљубила у њега. Тражила је од мужа да је разреши брачне обавезе, јер жели да оде код новог љубезника и да се уда за њега. Без речи је наш јунак, колико сутрадан, дао допуштење да се брак раскине. Ово је, међутим, страшно утицало на њега и низ потеза у даљем животу је повукао под утиском овог догађаја. То је, самим тим, имало одређеног утицаја и на српску историју.
О ком српском великану се ради?
Одговори

Драгиша Васић је тачан одговор на ово питање.
Када је дошао после пробоја Солунског фронта, доживео је да му жена тражи развод, јер се заљубила у окупаторског официра. Васић јој је дао развод, што је за њега представљало мало већи проблем. Она је била ћерка Стојана Рибарца и живели су заједно код њених , тако да је морао и да се сели. У " сукобу" са режимом је већ био , јер је био љут због " Солунског процеса" и убиства његовог рођака , мајора Љубе Вуловића. Све је то довело да се добровољно пријави у војску за гушење арнаутске побуне. Тада , у брдима Проклетија, настаје " Две године у југословенском Сибиру", али и низ приповедака које смо поменули, а које су имале антиратни карактер. Тиме кореспондира са актуелном тематиком европске књижевности, али је често по литерарним решењима, изнад њих. Све то га је примакли левичарима. По повратку, знајући за његову тешку ситуацију, неки људи, попут Слободана Јовановића, помажу му да се " скући". Отвара адвокатску канцеларију, где комунисте брани бесплатно. Тако упознаје Крлежу, али и добија прилику да посети Совјетски Савез. Тамо, међутим, мења мишљење о бољшевицима, и по повратку пише "Црвене магле". Тада је упознао другу супругу - Рускињу, са којом је добио ћерку Татјану. Постаје један од најчитанијих писаца у Краљевини Југославији и тако све креће у другом правцу.
Даклем, прва жена му није умрла, него га напустила. Да се то није догодило, многе ствари би касније биле другачије.
Одговори

Претпостављао сам да је он, али сам негде прочитао да му је жена умрла, па рекох боље да сачекам одговор.
Одговори

(01-03-2018, 12:45 AM)Романија Пише:  Један наш пиcац је као cвој пcеудоним кориcтио један роман Виктора Игоа. Дучић га је cматрао најталентованијим младим пиcцем. Преводио је cа енглеcког и француcког на cрпcки, и cа cрпcког на cловеначки и чешки.
Одликован је и Медаљом за храброcт.
Ко је он?

Може ли Романија да одговори на ово питање? Остало је неодговорено
Одговори

(05-03-2018, 11:22 PM)Милослав Самарџић Пише:  Претпостављао сам да је он, али сам негде прочитао да му је жена умрла, па рекох боље да сачекам одговор.

Радмила је било име прве супруге Драгише Васића. Извор за овај податак је " Зборник радова о животу и делу Драгише Васића" из 2008. године. Занимљиво је да се и данас провлачи податак да му је супруга преминула пре него што је дошао из Првог светског рата. Своја осећања поводом овог догађаја описао је у приповеци " У гостима".
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 46 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним