Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Устанак је избио у Босни 1807, после Карађорђеве победе над босанским муслиманима 1806, у Боју на Мишару. Центар устаника био је на Мајевици. Ослобођени су терени између Тузле, Брчког и Бијељине, искључујући ове градове.
Када је избио нови устанак у Босни?
Одговори

Јанчићева буна, септембар-октобар 1809. године. Био је доста амбициозан и релативно брзо је пропао, пошто је убијен Јанчић- Сарајлија и сви свештеници у Босанској Крајини. Одржали су се једино Мотајичани неко време.
Одговори

Јесте, 1809, с тим што је буна захватила и Мотајицу.
Које године је био нови устанак Срба на територији данашње Босне и Херцеговине, и где? Носи име по једном попу.
Одговори

Тек 1834. године, Поп Јовичина буна.
Одговори

Да завршим трилинг о Лимској долини, ако је Милослав заокружио свој сет питања.
Дакле, у Лимској долини налазио се некада један од најважнијих манастира наше цркве. Рушен је много пута, да би манастирски живот у њему замро више од три века. Обновљен је одавно, али је једини од средњовековних манастира тог калибра који није повратио значај који је имао у средњем веку.
О ком манастиру се ради?
Одговори

Увац?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Не, много значајнији.
Одговори

(17-07-2018, 10:32 PM)Бенито Пише:  Да завршим трилинг о Лимској долини, ако је Милослав заокружио свој сет питања.
Дакле, у Лимској долини налазио се некада један од најважнијих манастира наше цркве. Рушен је много пута, да би манастирски живот у њему замро више од три века. Обновљен је одавно, али је једини од средњовековних манастира тог калибра који није повратио значај који је имао у средњем веку.
О ком манастиру се ради?
Манастир Свети Никола, био је седиште једне од мислим 10 епархија које је одредио Свети Сава. У народу познатији као Бања. Прибојска Бања.
Одговори

(17-07-2018, 08:13 PM)Бенито Пише:  Тек 1834. године, Поп Јовичина буна.
Јесте. А тада је устанак, поред Мајевице, обухватио и Требаву.
Да ли се на историји, током стуфдија, учи о овоме?
И о овоме, уједно ново питање:
- Шта је то Црна гробнице, где се налази, када је и под којим условима настала?
Колико ми је познато, то је највећа српска масовна гробница.
Одговори

(17-07-2018, 11:42 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(17-07-2018, 10:32 PM)Бенито Пише:  Да завршим трилинг о Лимској долини, ако је Милослав заокружио свој сет питања.
Дакле, у Лимској долини налазио се некада један од најважнијих манастира наше цркве. Рушен је много пута, да би манастирски живот у њему замро више од три века. Обновљен је одавно, али је једини од средњовековних манастира тог калибра који није повратио значај који је имао у средњем веку.
О ком манастиру се ради?
Манастир Свети Никола, био је седиште једне од мислим 10 епархија које је одредио Свети Сава. У народу познатији као Бања. Прибојска Бања.
Тако је.
Одговори

А одговор на моје питање?
Одговори

Не знам шта су Црне гробнице.
Одговори

Није у множини, то је једна геобница, са око 8.000 жртава.
Одговори

У Подрињу негде?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 11 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним