Оцена Теме:
  • 17 Гласов(а) - 4.12 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Није подизање споменика.
Одговори

(09-08-2018, 06:08 PM)Милослав Самарџић Пише:  Није подизање споменика.

Дечји додаци шиптарима ?
Одговори

(09-08-2018, 04:06 PM)ЈВуО-КГ Пише:  
(08-08-2018, 11:54 PM)Милослав Самарџић Пише:  То су књижили као приход и то им јесте био највећи приход. Моје питање се односи на то шта им је био највећи расход, односно улагање, или инвестиција...

Подизање споменика својима тј. комунистима?

(09-08-2018, 12:20 PM)Бенито Пише:  Који угоститељски објекат у Београду је био омиљено стециште четника у паузи између Балканских и Првог светског рата?

"Москва" или "Трандафиловић"?

Није Трандафиловић, али није ни Москва. Ово друго није врло намерно. Ако познајеш Београд, онда није тежак одговор после овог појашњења.
Одговори

Да није хотел Балкан био омиљено стециште четника?
Одговори

Тако је, Митићу.
Нарочито 1913. године у хотелу Балкан седели су сви од др Гођевца и Воје Танкосића, па преко низа четничких војвода из Јужне Србије, до Гаврила Принципа и Трифка Грабежа. Намерно, преко пута радикалске Москве.
Ајде даље, Митићу.
Одговори

(09-08-2018, 06:39 PM)ЈВуО-КГ Пише:  
(09-08-2018, 06:08 PM)Милослав Самарџић Пише:  Није подизање споменика.

Дечји додаци шиптарима ?
Не, него борачке пензије партизанима и разне бенефиције, то је било око милијарду долара годишње.
Одговори

(09-08-2018, 11:36 PM)Милослав Самарџић Пише:  Не, него борачке пензије партизанима и разне бенефиције, то је било око милијарду долара годишње.

Био сам близу.Smile

Госин Самарџићу биће да су Хрвати настављачи те комунистичке традиције. Они сад исплаћују око 500.000 борачких пензија или како их они зову бранитељске. Кез
Одговори

Био је српски војвода још из времена Првог српског устанка. Кажу да је био преке нарави и један од ретких који је смео да се инати са Карађорђем, па је тако једном свом коњу, кога је Карађорђе пожелео да од њега купи, одсекао уши и реп, пошто га је претходно вожду поклонио.

Родом је из Крчмара из нахије крагујевачке и био је у устанку од самог почетка показавши се добрим јунаком. Касније је добио и назив војводе али пошто су стизале оптужбе на његово вршење власти, 1812. је одлуком Правитељствујушчег совјета, а на предлог вожда Карађорђа, смењен са положаја војводе.

Пошто се одметнуо за њим је расписана потерница да се ухвати и доведе вожду жив или мртав и да сваки војвода кроз чију кнежину он прође такође има да плати главом. Кад је видео да нема излаза, сам одлази у Тополу код Карађорђа где му вожд све опрашта и шаље га "кући, жени и деци да седи до даље наредбе".

Почетком 1817. подиже буну на Милоша која се шири чак у 6 нахија. То је превршило сваку меру па је Милош, пошто су га његови момци ухватили, наредио да се отпреми Марашли Али-паши у Београд везан у бугакије на коњу уз пропратно писмо. Пред Београд заноћи у селу Рогачи код Сопота и сутрадан га пронађу мртвог. Пратиоци су му одсекли главу и однели је Марашли Али-паши у Београд, док су га сахранили покрај пута у Рогачи.

О коме се ради?
Одговори

Један рокер не из његове фамилије...
Одговори

Да, рокер је Цукић, и овај је Цукић
Одговори

Војвода Павле Цукић.
Идемо даље.
Често се , нарочито задњих година, у нашој јавности наглашава улога професора Михајла Пупина у зближавању америчке и српске нације, нарочито у промоцији српске културе у САД. По том питању, Михајло Пупин нема премца ни близу,а и много ће времена проћи док му се неко не приближи, ако се то икада и догоди.
Али , постојала је једна жена која је много учинила у промоцији српског народа у САД.
Како се она звала?
Одговори

Мејбл Грујић, Американка рођењем, а Српкиња удајом, а касније и опредељењем, је жена која је највише у историји промовисала и повезивала српску и америчку нацију.
Друго питање у вези Мејбл:
Она је организовала посету Николаја Велимировића, 1915. године, САД, где је он држао говоре о Србима и рату. У колико градова и колико беседа је изрекао Николај Велимировић у САД, те године?
Одговори

Изгледа да нисмо нешто расположени за квиз. Smile
Само да одговорим на ово, па нека настави ко је расположен.
У организацији изузетне жене Мејбл Грујић, којој се нисмо никад ни приближно захвалили за оно што је учинила за нашу нацију, Николај Велимировић је изговорио преко 150 фантастичних и ватрених беседа у преко 150 градова и вароши САД. У нашој историји, укључујући и Светог Саву, не постоји ни приближно сличан случај промоције српске нације у свету. ( Упоредимо само са предавањима Шешеља, Драшковића и слично крајем 80- их година 20 века). Не треба ни напомињати да је то све Николај учинио бесплатно, за разлику од других.
Одговори

Сви знамо за утакмицу Југославије и Бразила у Монтевидеу 1930. године када су наши соколови победили, али да ли сте знали да то није био једини тријумф коју је наша репрезентација забележила против “Кариока”.

Трећег јуна 1934. године, Бразил је дошао у Европу на други Мундијал по трофеј Жила Рилмеа. Пораз од Југославије, четири године раније, их је јако пекао, нарочито јер су 1930. године у Монтевидеу дошли у непотпуном саставу.

Овај пут Бразилци су дошли комплетни и укрстили мачеве, у пријатељском мечу, против репрезентације Југославије (читај Србије). Селектор Бошко Симоновић, (исти онај који је водио нашу екипу у Монтевидео) такође је седео на нашој клупи.

На стадиону БСК-а у Београду, пред 12 000 људи, одиграо се један од три највећа пораза Бразила у историји фудбала.

Само још два пута у историји Бразил је имао теже поразе и то против Уругваја 1920. године са 6-0 и против Немачке 2014. године, где су Немци у полуфиналу славили са 7-1.

Којим резултатом се завршила утакмица Југославија-Бразил?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 41 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним