Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Да ли је још нека војска на подручју Краљевине Југославије вршила одмазде у размери 1:100? Или било којој другој размери, убијајући притом цивиле.
ПС усташе се не рачунају, јер они нису вршили одмазде него геноцид. Такође, прескочити случај Рација у Новом Саду и Шајкашкој који су извршили Мађари.
Одговори

Комунисти/Совјети.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Не, мислио сам на љотићевце. Постоји случај из села Богдања 1943. године где су због одмазде убили неколико десетина људи. Љотићевци то приписују Немцима, али сведоци су тврдили да Немци нису опалили ниједан метак.
Можда би Милослав могао да боље објасни.
Одговори

Нису сто за једног, већ десет за једног.
За белогардејце и недићевске чиновнике је била сразмера као и за Немце и том тренутку, рецимо 50 за једног.
Одговори

Питао сам за одмазде, није битна сразмера. Да ли постоји званична наредба или одлука љотићеваца у вези одмазда?
Мислим да је ово јако важно питање, јер ради се о јединственом случају да неко спроводи одмазде путем стрељања према припадницима сопственог народа.
Одговори

Постојала је, са потписом Мушуцког.
Одговори

Колико бојних бродова - крстарица, су имали Дражини четници и шта је било са њима?
Дакле, четничка посада за крмом, за топовима, итд.
Одговори

Је ли толико тешко питање...Баја
Одговори

Десетак
Одговори

Имали су два, запленили су их септембра 1943. од Италијана на острву Црес. То су били четници мајора Славка Бјелајца, из Горње Лике, ојачани локалним присталицама, међу којима је било и доста Хрвата, нарочито са острва Крк.
Један брод су на Јадрану заробили Немци, подморница је наишла на њих и уперила торпеда. Заробили су све четнике. Један од њих, капетан Маријан, је стрељан. Остале су Немци држали у логору, али је Јевђевић успео да их ослободи преко Роате и врати у Истру. Они су били језгро Приморског корпуса.
Други брод, на коме је био и Бјелајац, стигао је код савезника у Бари.
Трећа група Бјелајчевих четника остала је на утврђеном острву Лошињ, чекајући, по договору, да се Бјелајац врати са Савензицима. Није се знало да од тога нема ништа. Они су опкољени од тада
ојачаних комуниста, била је велика борба, а заробљеници су поубијани.
Од четврте групе Бјелајчевих четника, која је остала у Горњј Лици, створен је Личкокордунашки корпус.
Одговори

То је оно кад су отпловили на своју руку и кад је Чича "полудео" због тог поступка?
Одговори

(13-01-2019, 12:03 PM)Бенито Пише:  То је оно кад су отпловили на своју руку и кад је Чича "полудео" због тог поступка?
Не сећам се те реакције?
Да ниси помешао са одласком Лукачевића и Баћовића?
Одговори

Нисам помешао. Идемо даље.
Који српски владар је имао више синова од Југ Богдана?
Одговори

Михаило Војислављевић
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 29 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним