Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(30-06-2019, 03:23 PM)пек. Пише:  Мијаци и Брсјаци.

Тако је Пек.

Изволи постави питање.
Одговори

Коју сеоску цркву су зидали краљ Милутин и краљ Драгутин?
Одговори

Можда црква у Ариљу, али Ариље је градић тј. општина
Одговори

Црква у селу Орашју код Варварина. Знате ли у којем се манастиру налази плоча написана на српском( старословенском) и јерменском језику и шта на њој пише?
Одговори

Да није манастир Јерменчић

https://www.juznevesti.com/Drushtvo/Mana...na.sr.html
Одговори

У манастиру Витовница код Петровца на Млави. Плоча се налази унутра у манастиру изнад северних врата. На њој пише :" ја Владо син Бабугов подижем овај манастир у част светог Јакова и Петра " и пише година која одговара 1218.по садашњем рачунању. Неки мисле да је та плоча донета са неког срушеног манастира у околини. Слово в у имену Владо се избрисало па негде пишу да се звао Ладо или Бладо али кад сам био у Витовници баш сам погледао јесте в само горњи и доњи круг нису спојени а горњи се избрисао.
Одговори

Где су сахрањена три детета кнеза Милоша, која су преминула у првој години живота? Где су њихови гробови?
Одговори

Манастир Враћевшница?
Одговори

(02-07-2019, 05:51 PM)Вукашин Петковић Пише:  Манастир Враћевшница?
Не.
Одговори

(02-07-2019, 04:41 PM)Милослав Самарџић Пише:  Где су сахрањена три детета кнеза Милоша, која су преминула у првој години живота? Где су њихови гробови?

Негде у Крагујевцу. Можда манастир Вољавча
Одговори

Вољавча је далеко. Где у КГ?
Одговори

Можда Стара црква у Крагујевцу. Њу је подигао кнез Милош.

У ствари, то је прва црква која је зазвонила у слободној Србији. То је било уочи Божића 1829. године кад је објављен царски хатишериф о политичкој и културној аутономији Србије. Погледати линк, стр. 9-11

http://kalenic.rs/wp-content/uploads/201...981_05.pdf
Одговори

Јесте, ту, баш уз зид цркве. Јасно се виде натписи.
Када и где је изграђена прва зграда слупштине, дакле наменски баш за скзпштину?
У Србији.
Одговори

(03-07-2019, 12:14 PM)Милослав Самарџић Пише:  Када и где је изграђена прва зграда слупштине, дакле наменски баш за скзпштину?
У Србији.

1859. у Крагујевцу,иако је на истом месту одржавана већ 35 година.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 22 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним