Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Да, Змај. Сад се подсетих око тога кад сам наишао на један текст на интернету. Стварно, опет би требало да читам чика Јову Змаја. Одрасте човек уз Змаја и Ршумовића.

Свиђа ми се наслов текста око прања руку, па да пренесем овде

Kako je lekar iz Srpske varoši izmislio pranje ruku i promenio svet

https://www.nedeljnik.rs/kako-je-lekar-i...edeljniku/



А овај научник који је био савременик Змаја и открио неизмерне предности прања руку, звао се доктор Семелвајс. Због овог открића, био је омаловажаван, исмејаван и одбачен од научне заједнице. Одбациле су га колеге, добио је отказ. Многи његови савременици, укључујући и његову жену, саматрали су да је полудео и Семелвајс је завршио у менталној установи. Тамо је и преминуо услед пребијања од стране чувара

http://semmelweis.org/about/dr-semmelweis-biography/
Одговори

"Мој отац био је лекар. Био је пуковник ЈНА. Начелник санитета Друге - или како смо ми то звали - Сарајевске армијске области.

Године 1992. сам био у Немачкој, радио сам у Сименсу као инжењер. Чуо сам преко радија да се нешто десило у Добровољачкој улици у Сарајеву. Одмах сам звао маму, али нисам могао да је добијем. Била је читава психоза, која је трајала данима. Био је то напад на команду у центру града, а потом напад на колону која је излазила из града. У тој колони био је и мој отац.

Убијен је у тој колони 3. маја 1992. Погинуло је још неколико људи. Тата је био у санитетском возилу на предњем седишту. Био је то пуцањ у главу са кратког растојања. И то на месту где сам прошао хиљаду пута".



Ово је исповест једног нашег политичара о томе како му је убијен отац у колони у Добровољачкој. Ради се о једном актуелном политичару из опозиције. Баш је сад актуелан.

Ко је тај политичар?
Одговори

Саша Радуловић.
Одговори

(16-04-2020, 07:01 PM)Бенито Пише:  Саша Радуловић.

Звани Шале са Кошева. Тај што је дигао џеву у Добровољачкој и испараноисао оне остале да почну да пуцају,никада није одговарао.Видео сам га у једној емисији на Н1 пре неку годину како кука што БиХ није признала Косово јер му то омета посао много.
Одговори

Да, Саша Радуловић. Баш је скоро у интервјуу за Србин инфо поменуо да је изгубио њему блиску особу. И сетих се да има његова исповест о том губитку

https://arhiva.nedeljnik.rs/nedeljnik/po...voljackoj/
Одговори

Где се упутила, по предању, на данашњи дан, колона дворских слугу и војника, да набави јагањце за цара Душана и његове госте да се омрсе за Васкрс?
Одговори

Златибор.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(16-04-2020, 07:53 PM)Перун Пише:  Златибор.
Ма јок.
Одговори

(16-04-2020, 07:54 PM)Бенито Пише:  
(16-04-2020, 07:53 PM)Перун Пише:  Златибор.
Ма јок.

Копаоник?
Одговори

(16-04-2020, 08:26 PM)Mitic Пише:  
(16-04-2020, 07:54 PM)Бенито Пише:  
(16-04-2020, 07:53 PM)Перун Пише:  Златибор.
Ма јок.

Копаоник?
Ма јок.
Одговори

Ајде да не задржавам, пошто нико још да покуша.
Цар Душан је највише ценио јагњад из Горе, испод Шар-планине. Било да је био у Призрену, било у Скопљу, његовој служби требало је један дан хода да дођу у Гору. На Велики Петак би пробрали стоку, и један дан да се врате, на Велику Суботу.
Дакле, јагњад из Горе била су најбоља у то време. Најбоља су и данас.
Одговори

(16-04-2020, 09:47 PM)Бенито Пише:  Ајде да не задржавам, пошто нико још да покуша.
Цар Душан је највише ценио јагњад из Горе, испод Шар-планине. Било да је био у Призрену, било у Скопљу, његовој служби требало је један дан хода да дођу у Гору. На Велики Петак би пробрали стоку, и један дан да се врате, на Велику Суботу.
Дакле, јагњад из Горе била су најбоља у то време. Најбоља су и данас.

"Кад ја бијах у Шари Планини,
Код оваца дванаест хиљада.
На ноћ буде по триста јањаца,
Ја сам сваку по овци познав'о,
Роксанду ћу по браћу познати."

Из које је ово народне пјесме?
Одговори

Женидба Душанова, једна од најлепших песама које је Вук записао на певање Тешана Подруговића.
Одговори

Ајде док се Брејв не појави...
Када су Горанци дефинитивно прешли на ислам и какве то везе има са Циганима и Србима?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 6 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним