Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(01-05-2019, 01:14 PM)Mitic Пише:  Први мај је уведен 1945. године. Неко из КПЈ га је увео. Највероватније да контрира ђурђевданском уранку
Јесте, у склопу покушаја промене свести народа.
Одговори

Да, ево једне вести како је прошао ђурђевски уранак 1938. године. Чланак се зове "Ђурђевски уранак Београђана је био весео". Погледати следећи линк, стр. 12

http://www.digitalna.nb.rs/wb/NBS/novine...1/mode/1up
Одговори

На првим аутомобилима у свету, па и у Србији, волани су били са десне стране:
https://kafenisanje.rs/2017/01/30/prvi-a...-u-srbiji/
Зашто?
Одговори

Витомир Усиљанин звани Калајџије је, после заробљавања у селу Придворица код Ивањице, доведен у врло тешком стању на стару железничку станицу у Ужице. Иако су му обећали да ће имати правично суђење и да ми " неће фалити длака са главе", евидентно је било за све путнике који су чекали воз на станици у Ужицу, да је Калајџија тешко претучен.
Био је везан ланцима за обе руке, а крајеви тих ланаца били су приковани за зид железничке станице. Тако је практично висио- нити стајао нити седео. Поента овог познатог бољшевичког мучења је да сво оптерећење и цело тело "држе" рамена. Само што су то комунисти користили када желе да изнуде неко признање, а не овако да пред становништвом показују силу.
Становништво Ужица није се прославило. Додуше, стражари су строго забранили да му неко прилази, али није ни било много заинтересованих. Међутим.....
И ту следи питање:
Једна девојчица старости 10-12 година точила је воде у непосредној близини на једној чесми у крчаг. За руку је држала свог четворогодишњег брата. Сав измучен, Калајџија је ,у магновењу, понављао :" Воде, воде..." Дечак је узео једно лонче које је стално стајало до чесме, насуо воде и отишао до Калајџије. Сад су се сви присутни окренули и гледали у стражаре шта ће да ураде. Дечак је сасвим мирно , без икаквог страха, пришао до Калајџије и принео лонче са водом до његових уста. Стражари су држали пушке у рукама и били збуњени шта да раде. И док су се они двоумили, дечак је полако сасуо цело лонче воде у уста тешко повређеног Калајџије, који је само изустио- Бог те Благословио.
Тако се и десило- Бог је тог дечака баш Благословио.
Како се звао тај дечак?
Одговори

Је ли емигрирао и постао писац?
Одговори

Јесте емигрирао, али је био нешто веће од писца.
Одговори

(01-05-2019, 09:35 PM)Бенито Пише:  Јесте емигрирао, али је био нешто веће од писца.

У Америку? Носио наочаре?
Одговори

Америка- није носио наочаре.
Одговори

Ако није Стив Тешић, онда не знам.
Одговори

Није.
Одговори

А мислим да си тог човека чак и упознао.
Одговори

(01-05-2019, 10:03 PM)Бенито Пише:  А мислим да си тог човека чак и упознао.

Баја

Рођен у Ужицу?
Одговори

Да.
Одговори

Радоњић ?

Радоњић ?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 3 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним