Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(04-05-2020, 11:59 AM)ХраброСрце Пише:  А Земун колико има цркви?
Има их 5, и то: Благовештењска, преко пута Мадленијанума,једна од најлепших у Београду;
Светог Николе, доле према Шарану, једна од најстаријих;
Свете Тројице на Старом Граду;
Светог Георгија, у парку, у њој служио почивши отац Радован Биговић;
Светог Димитрија на Земунском гробљу.
Одговори

(04-05-2020, 08:31 PM)Бенито Пише:  
(04-05-2020, 06:49 PM)пек. Пише:  Рачунао сам по општинама за браничевску епархију(имам списак цркава из 2003. ) Мало Црниће једна црква на 880 становника,Голубац Велико Градиште и Жабари на 1200, Петровац и Свилајнац на 1600, Жагубица 1800, Деспотовац 2100, Кучево и Костолац 2200, Параћин 2500,Ћуприја 4500 (без села са леве стране Мораве не знам да ли имају цркве), Пожаревац 5000 и Смедерево 5700. Село Гложане код Свилајнца (900 становника) има цркву и три манастира (Миљков Златенац трећи мислим да се зове Добрешево).Најмање село које има цркву је Аљудово 120 становника.
Ово је добар просек, чак и ако ниси рачунао ове који су "на привременом раду у иностранству". Можда би само Смедерево требало да сагради још једну-две цркве.

Смедерево(градско језгро) има три цркве.Свако село Смедеревске општине има своју цркву,али мислим да два села немају.

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

Који партизански командант је сахрањен по православном обреду, са опелом и свештеником (А интересантно је да су присуствовали Сава Ковачевић - који је "сахранио" Бога и остали окорјели противници цркве)?
Одговори

За једну цркву у Смедереву нисам разумео да ли се налази у граду или Петријеву.
Одговори

(05-05-2020, 06:51 AM)пек. Пише:  За једну цркву у Смедереву нисам разумео да ли се налази у граду или Петријеву.

Налази се на граници,тј.на изласку из Петријева а уласку у Смедерево.

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

(04-05-2020, 09:54 PM)ХраброСрце Пише:  Који партизански командант је сахрањен по православном обреду, са опелом и свештеником (А интересантно је да су присуствовали Сава Ковачевић - који је "сахранио" Бога и остали окорјели противници цркве)?
Милован Челебић.
Одговори

(04-05-2020, 02:14 PM)Mitic Пише:  Не знам да ли је било питање:

Кад је законски уведено осмочасовно радно време у Србији?

Наравно да није за време СФРЈ
14. јун 1922. године.
Одговори

(05-05-2020, 08:51 AM)Бенито Пише:  
(04-05-2020, 02:14 PM)Mitic Пише:  Не знам да ли је било питање:

Кад је законски уведено осмочасовно радно време у Србији?

Наравно да није за време СФРЈ
14. јун 1922. године.

Да, тад је донет Закон о заштити радника који је прописао осмочасовно радно време.

Али се може рећи да је законски осмочасовно радно време унето три године раније кад је краљ Александар потписао уредбу.

То се може видети у дневном листу "Правда", стр. 2, прва колона са леве стране, вест "Уредба о раду"

https://digitalna.nb.rs/wb/NBS/novine/pr...1/mode/1up

"Правда", 16. септембар 1919. године

Уредба о раду

"Регент је потписао уредбу о осмочасовном раду. Та уредба има снагу закона."
Одговори

(05-05-2020, 08:49 AM)Бенито Пише:  
(04-05-2020, 09:54 PM)ХраброСрце Пише:  Који партизански командант је сахрањен по православном обреду, са опелом и свештеником (А интересантно је да су присуствовали Сава Ковачевић - који је "сахранио" Бога и остали окорјели противници цркве)?
Милован Челебић.

Не знам за њега. Мислио сам на капетана Пера Ћетковића, погинулог марта 43. код Невесиња. Имају и слике са сахране. Био је један од ријетких "правих" официра у партизанима, постхумно су га унапредили у генерала. Занимљиво је да је пред рат као капетан I класе служио у Невесињу, мјесто је сам одабрао, а тамо је и послије и погинуо.
Одговори

Који је био последњи главни град Србије у средњем веку?
Већ је било питање, али, ипак није Купиник...
Одговори

(05-05-2020, 06:13 PM)Милослав Самарџић Пише:  Који је био последњи главни град Србије у средњем веку?
Већ је било питање, али, ипак није Купиник...

Одговарали смо, 2,3 мјеста су била у оптицају...
Одговори

(04-05-2020, 10:37 AM)Милослав Самарџић Пише:  Нови Београд је био негативни рекордер, нула цркава на 200.000 становника. Изгледа да је и сада.

На територији општини је одувек била црква светог Ђорђа, на Бежанији.
Од 90их су подигнуте још четири цркве.
Одговори

Да ли је та црква ту још кад је Бежанија била село?
Одговори

Да, још из 19. века.
Иако откад је направљен Нови Београд па до 90их није подигнута ниједна нова црква, та црква је била ту, и НБг је увек имао макар једну цркву на општини.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 10 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним