Поруке: 14,506
Теме: 307
Придружен: Aug 2013
Углед:
3,044
По којој историјској личности је названо највише школа у Србији?
Поруке: 14,506
Теме: 307
Придружен: Aug 2013
Углед:
3,044
Није ни једно, ни друго. По Вуку Караџићу далеко више него по Светом Сави, по коме се доста школа зове, чак и доста гимназија.
Највише по Бранку Радичевићу, па по Змају. Обојица као неки комунистички изум да су то српске личности које могу бити узор Србима за синтагму "братство и јединство".
Страшно је, рецимо, што се по Косовским јунацима, изузетно мали број школа назива. По цару Лазару можда две-три у целој Србији. Исто важи и за јунаке из периода Првог српског устанка. Па Балканских и Првог светског рата. Неопростиво мало... Да не говоримо о Другом светском рату, о Дражи Михаиловићу, Слободану Јовановићу, Драгиши Васићу.... Рецимо, основна школа у селу Трепча одакле је био Драгиша Васић, зове се "22. децембар". Кладим се да ниједна особа запослена у тој школи не зна шта представља тај датум. Ниједна школа не носи њихова имена.
Наравно, највећи проблем је што се школе и даље зову по неким "Шпанцима", "Каменом", "Дулу", "Вулу"...
Дакле, по "народним херојима".
(Последња измена: 28-10-2020, 06:47 PM од
Бенито.)
Поруке: 1,172
Теме: 7
Придружен: Feb 2019
Углед:
250
Да,и даље се многе школе зову по комунистима за које ноко није чуо. Ако сам добро разумео школа у селу Средњеву код Великог Градишта се зове "Миша Живановић" по момку кога је 1946. згазио воз кад је ишао на састанак скоја.
Поруке: 16,985
Теме: 632
Придружен: Jul 2013
Углед:
1,870
Који љотићевац је, током рата, хтео да смени Љотића и заузме његово место?
Поруке: 16,985
Теме: 632
Придружен: Jul 2013
Углед:
1,870
Ни један, ни други...
Особа из његовог окружења. Крили су то после љотићевци. Него они као јединство, дисциплина...
Поруке: 16,985
Теме: 632
Придружен: Jul 2013
Углед:
1,870
Зоран Вуковић, Љотићев секретар.
Он је иначе био син једног богатог трговца из Ниша, који је био председник Збора за Ниш пре рата.
Зоран Вуковић је сматрао да је Љотић исувише млак, неподобан за вођу. Сменили су га, али ипак је остао на битним положајима. Ваљда јер је био добар Немцима.
Поруке: 14,506
Теме: 307
Придружен: Aug 2013
Углед:
3,044
ИИскористили су то што је Недић поставио Љотића за "изванредног министра за област Смедерева". Тако да је и Димитрије Љотић био члан "Владе националног спаса", под руководством Милана Недића. То се ретко помиње у данашњем тумачењу историје тзв владе под надлежношћу Недића.
То именовање за локалног министра су искористили чланови ЗБОР-а, јер им је то било оправдање да Љотић није лидер свих збораша у Србији, него само у Смедереву.
Недић је Љотића на место министра поставио на инсистирање Немаца. Тај исти Љотић спасио је свог рођака Недића од заробљеништва, уз услов да он води Владу како би пацификовали становништво у Србији. Недић је хтео да рођака одмах скрајне, па га није ни планирао за ту Владу, иако је било јасно да се мора ослонити на Збор, јер ниједна друга странка га не би подржала. Уосталом, рад странака су забранили Немци. После, кад је морао да га стави за министра, Недић га је, практично, деградирао.
Тако да иза те смене Љотића са места председника ЗБОР-а стоји у ствари Недић, који је хтео апсолутну контролу над политичким животом за време окупације.
Ето шта је политика- овај га спасио робије и заробљеништва, а овај рођака деградирао. Ово је мени био најбољи сигнал да је Недић још пре рата био у вези са Абвером и да су Немци играли на најмање два играча- Недића из војске, а Љотића из цивилне- политичке сфере. Логично је било да између њих дође до борбе за превласт за време рата.
Историчари ово уопште нису објаснили и сви тумаче да је између њих за време рата владала хармонична веза. Међутим, није било тако.
(Последња измена: 29-10-2020, 09:42 PM од
Бенито.)
Поруке: 16,985
Теме: 632
Придружен: Jul 2013
Углед:
1,870
Кад смо код тога, следеће питање могло би да буде:
- Кога су Немци још хтели на чело ''владе'', уместо Недића?
Знам за две личности, а можда их има више.