15-06-2017, 01:00 AM
Шпијунска Игра Краљевине Југославија
https://www.youtube.com/watch?v=hiXl5hcUQuY
https://www.youtube.com/watch?v=hiXl5hcUQuY
Цитат:Neposredno pred prelazak na mirnodopsko stanje, kada je ostatak Štaba Vrhovne komande trebalo da postane Glavni đeneralstab Vojske Kraljevstva Srba, Hrvata i Slovenaca, izdata je 10. aprila 1920.godine Uredba o Glavnom đeneralstabu i đeneralštabnoj struci (Službeni vojni list br. 24/1920).
Цитат:Glavni đeneralštab imao je četiri odeljenja:
- Operativno,
- Obaveštajno,
- Saobraćajno
- Istorijsko i Geografski institut.
Obaveštajno odeljenje obavljalo je sledeće poslove:
- izrada studija stranih država i vojski i prikuplja podatake o tome;
- održavanje veze sa stranim vojnim izaslanicima i misijama
- organizacija rada na suzbijanju neprijateljskih radnji u nameri prikupljanja podataka o našoj vojsci i zemlji (čl.7. Uredbe).
Obaveštajno odeljenje Glavnog đeneralštaba Vojske Kraljevine Jugoslavije razvijalo se funkcionalno i strukturalno a uvek je obavljalo dve osnovne funcije: vojnoobaveštajnu i kontraobaveštajnu i isticalo neophodnost intenziviranja psihološko-propagandne. Broj sekcija i odseka povećavao se tako da je 1940. godine preraslo u Drugu direkciju Glavnog đeneralštaba sa dva obaveštajna odeljenja i više obaveštajnih centara. Rad mu je bio pretežno uspešan i objektivno je izveštavao vojni i državni vrh zemlje o brojnim aktivnostima unutrašnjih i spoljnih neprijatelja.
Pred Drugi svetski rat Obaveštajno odeljenje se deli na Prvi i Drugi odsek od kojih se jedan bavio obaveštajnim a drugi kontraobaveštajnim radom.
Načelnik Obaveštajnog odseka Operativnog odeljenja Glavnog đeneralštaba a kasnije Vrhovne komande bio je 1913. godine bio je pukovnik Dragutin Dimitrijević Apis. Njega je na tom mestu u vreme solunskog procesa 1917. zamenio pukovnik Danilo Kalafatović koji će kasnije postati armijski general.
Цитат:Vojni izaslanici Kraljevine SHS
Po završetku Prvog svetskog rata Vojska Kraljevine SHS je imala svoje delegate Vrhovne komande kod savezničkih vrhovnih komandi, za koje se može reći da su prethodnici vojnih izaslanika ( viši oficiri za generalštabne poslove obično čina pukovnika).
Pri ambasadama Kraljevine SHS, prelaskom iz ratnog u mirnodopsko stanje (10. aprila 1920.g.) u inostranstvu su postavljeni vojni izaslanici a bili su organi Ministarstva Vojske i mornarice.
Od 1922.g. vojni izaslanici su bili pretpotčinjeni Obaveštajnom odeljenju GŠ, odnosno načelniku Glavnog đeneralštaba dok su po disciplinskoj odgovornosti i dalje odgovarali Ministru Vojske i mornarice.
Od 1929.g. vojni izaslanici se u potpunosti potčinjavaju obaveštajnom odeljenju Glavnog đeneralštaba.
Цитат:Načela jugoslovenske obaveštajne službe su bila:
- koncentracija obaveštajne službe: ofanzivne i defanzivne.(od 1937. godine one su se na terenu razdvojile, ali su u vrhu i dalje bile koncentrisane u obaveštajnom odeljenju Generalštaba)
- istrajnost i strpljivost u radu,
- tajnost, kao jedan od najbitnijih uslova rada,
- trajna veza i neprekidnost obaveštavanja, povezanost svih organa sa kojima se sarađuje, naročito sa policijom u defanzivnoj obaveštajnoj službi,
-neposrednost obaveštavanja,
- stalnost osoblja i
- štednja i pravilna raspodela kredita.
Цитат:ZADACI
Ofanzivna obaveštajna služba imala je zadatak da prikuplja vojno-političke podatke susednih zemalja, da vodi evidenciju o vojnoj sili i ratnom potencijalu uopšte, prati njihovu štampu, publikacije i dr, i da vodi propagandu za Jugoslaviju u inostrastvu putem štampe, brošure itd.
Ofanzivna obaveštajna služba delila se na:
-dalje obaveštavanje –operativni podaci susednih zemalja, i
-blisko obaveštavanje – u graničnoj zoni.
Defanzivna obaveštajna služba imala je zadatak da prati i obaveštava o svim prilikama i događajima u zemlji, naročito od zanačaja za vojsku, sprečavanje rada stranim agentima i onemogućavanje «destruktivnim» i «antidržavnim» elementima u vojsci. Defanzivna obaveštajna služba se oslanjala na vojne i policijske organe.
Цитат:Organizacija
Glavni genaralšab jugoslovenske vojske prolazi faze razvoja i organizacione forme a samim tim i obaveštajni organ i organizacija same obaveštajne službe u vojsci.
Obaveštajno odeljenje je bilo u sastavu Glavnog generalštaba kao vrhovni obaveštajni forum. Ono se zvalo: Odeljenje, Biro, Sekcija ili Direkcija, u raznim fazama svoga razvoja.
1939. godine je izvršena reorganizacija i stvorene su tri direkcije od kojih je prva obuhvatala Operativno i Obaveštajno odeljenje.
Obaveštajno odeljenje je ostalo sa svoja četiri odseka (za strane vojske, za događaje u zemlji, za praćenje strane štampe i odsek za šifru, fotografiju i hemiju), i sekcija za vezu sa stranim vojnim izaslanicima.
Prema poslednjoj uredbi od 1. marta 1940. godine izdvojena je Druga direkcija kao obaveštajna, sa dva odeljenja po sledećim:
Obaveštajna direkcija:
- I odeljenje (za ofanzivnu obaveštajnu službu), delilo se na odseke – prema državama u kojima je obavljana obaveštajna služba.
- II odeljenje (za defanzivnu obaveštajnu službu)
- Odsek za unutrašnju službu
- Odsek za šifru, kartoteku i kriptografiju
- Odsek za fotografiju i hemiju i
- «M» - odsek (ili TS) – odsek za tajnu službu.
Iz ogromne prepiske Drugog odeljenja vidi se da su ovom odeljenju dostavljali svoje izveštaje i podatke za: Predsedništvo vlade, Ministarstvo spoljnih i unutrašnjih poslova i vanjske mornarice, Generalštab, Prvo obaveštajno odeljenje, Komanda utvrđivanja i sve armijske komade. Obaveštajno odeljenje imalo je svoje poverenike po zemlji i inostranstvu s kojima je neposredno rukovodilo, ali su pored njih slati u izvesne obaveštajne misije i pojedini obaveštajni oficiri. Oni su se u takvim slučajevima presvlačili u civilna odela i putovali u poverenoj misiji po zemljama u inostranstvu.
Цитат:Specijalna služba
Od četiri odseka Drugog odeljenja najvažniji je bio odsek za tajnu službu koji je nazivan «M» odsek, ili odsek «TS». Ovaj odsek je oformljen 1937. godine kao izvršni organ obaveštajnog odeljenja za vršenje tajne terenske službe – špijunaže i kontrašpijunaže. (Treba imati u vidu da svi oficiri Obaveštajnog odeljenja nisu imali uvida u rad ovog odseka, niti pristup u isti. On nije kao ostali odseci, bio zvaničnog karaktera i nije bio predviđen «Uputstvom za obaveštajnu službu».)
Šef odseka za tajnu službu je rukovodio terenskim organima, obaveštajnim centrima i svojim ličnim agentima. Od njega se tražilo da ima visoke moralne kvalitete i izvanredne osobine, ali je trablo da mu se uvek i svuda izlazi u susret i pomaže u radu.
«M» odsek se razlikovao po zadacima od Drugog odeljenja kao celine, premda je on bio četvrti odsek tog odeljenja. On je rukovodio i koordinirao radom obaveštajnih centara. Njegovi su zadaci bili, terenska vojno – ofanzivna služba u stranim državama i kontrašpijunaža u zemlji. Kontrašpijunaža se obavljala pre svega praćenjem istaknutih ličnosti iz javnog i političkog života i nekih vojnih ličnosti, agenata «M» odseka. «M» odsek je pratio i rad i kretanje stranih vojnih izaslanika, naročito neprijateljskih zemalja.
Цитат:Kartoteka
Kartoteka obaveštajnog odeljenja delila se na opštu i posebnu. U opštoj kartoteci bili su poređani kartoni koji su omogućavali da se lako pronađe lice u posebnoj Kartoteci i sprečavali da jedno lice bude dva puta upisano. Posebna kartoteka se delila na države, a ove su imale grupe: politička lica, sumljiva lica, oficiri, vojni begunci, vize, krijumčari, kordooprestupnici itd. Kartoni jugoslovenskih državljana imali su grupe: sumnjivi radi špijunaže, vojni begunci, emigranti, radićevci, komunisti, pavelićevci i makedonski nacionalisti. U kartoteci je bilo oko 100.000 kartona.
Цитат:Više ili manje nije bilo neprijatnih ili neugodnih pitanja ili stvari upitanih i predstavljenih na nedavno održanom skupu srpskih i izraelskih diplomata i preduzetnika, u sklopu obeležavanja jubilarnih godina u kojima se Izrael nalazi: 120 godina od 1. cionističkog kongresa u Bazelu, stotinu godina od Balfurove deklaracije, 70 godina od UN-ove odluke o podeli Britanske Palestine na dve države, jevrejsku i arapsku, 50 godina od ponovnog objedinjenja kontrole nad prestonim gradom države, nad Jerusalimom... Takođe je ove godine navršeno i 25 godina od ponovnog uspostavljanja diplomatskih odnosa između Srbije, tačnije između bezidentitetske državne zajednice koja je nastala posle rapada SFRJ, pod kontrolom bračnog para Milošević-Marković; i Države Izrael.
Naša strana ekspedicije nije dozvolila previše prostora za pitanja, kao stare, dobre, oprobane autokrate, dok je izraelska strana, kao dinamična demokratija, jedina na Bliskom Istoku i sigurno među top20 u svetu, dozvolila i ohrabrila potpitanja, što ćemo videti malo kasnije u mom prilogu. Dačić je sišao, rekao šta je imao i otišao, uglavnom, u svom stilu, zaplićući jezikom, da l', što reče Tajson, od polupripitosti, da l' od umora usled svog mukotrpnog rada u poslenstvu Države Srbije, bivši ambasadori su rekli šta imaju, bivši dopisnik Политике iz Jerusalima, Bora Erdeljan je to pažljivo moderisao. Bulumenta partijskih klinaca starletana i starletanki, je došla, i, prilično nekulturno, otišla pre početka izraelskog dela predavanja. Međutim, u celom tom srpskom partijskom jednoumlju, stejdž je oduvala jedna osoba, žena koja se tu našla na poziv organizatora iz izraelske ambasade u Beogradu, gospođa Rouzi Stivenson-Gudnajt, unuka Kapetana Vojske Kraljevine Srbije i Vojske Kraljevine Jugoslavije, rođena Amerikanka srpskog-pravoslavnog i jevrejskog duhovnog identiteta (majka Jevrejka, otac Srbin), čiji deda je bio prvi vojni ataše i diplomata Kraljevine Srbije u Vašingtonu.
Ovo je silna sudbina bila. Čovek je bio neumoljivi srpski rodoljub, koji je naporedo s pomoći svojoj zemlji pomagao i jevrejskom pitanju. Rođeni Dorćolac, par stotina godina Beograđanin, Albala se borio u balkanskim i u I svetskom ratu. 1917. Pera kralj ga šalje u Vašington, gde Kapetan Albala postoje vodeći lobista za srpsko, i napored, jevrejsko pitanje. Obezbeđujući vojnu pomoć, frizirajući javno mnjenje u naporima da uticajna zemlja prihvati stradalnog srpskog saveznika, David naporedo urgira kod Vlade Kralja Petra da prihvate tek objavljenu Balfurovu Deklaraciju, koja 1917. godine, pod manevrima veštih diplomatije i lobiranja britanskih Jevreja, dobija punu podršku u britanskom Parlamentu za zasnivanje jevrejske države. Kraljevina Srbija, zahvaljujući prisnosti i poverenju Pere kralja i kapetana Davida, postaje tako prva inostrana vlada koja priznaje Balfurovu Deklaraciju!
Predstavnik Srbije u ПАРИЗУ, Milenko Vesnić, piše Davidu emotivno pismo:
"Познато Вам је, драги капетане Албала, да нема народа на свету који са овим планом саосећа више него ли Србија. Зар не ронимо и ми горке сузе на обалама Вавилона док гледамо своју вољену земљу, коју смо не тако давно изгубили? Како да не узмемо учешћа у Вашим вапајима и тузи, који трају већ много векова и поколења, када су се наши сународници вашег порекла и вере борили за своју српску отаџбину уз наше најбоље војнике? За нас ће бити тужно ако нас било који грађанин-Јеврејин напусти да би се вратио у своју обећану земљу, али тешићемо се надом да ће нам остати браћа и да ће нам оставити добар део својих срца, те бити најснажнија веза између слободног Израела и слободне Србије."
Kapetan Albala daje, u svojoj prvoj službi u Vašingtonu, tako plodove vredne divljenja i zahvalnosti. Drugi put na službu u Vašington Kapetana u najboljim godinama šalje regent Pavle. Ovoga puta Davidova misija postaje da obezbedi naklonost i moderno naoružanje za jugoslovensku vojsku. David ne uspeva u ovoj misiji. Nakon još kratkog perioda vojno-diplomatske službe, za četničke snage, David Albala umire u Vašingtonu 1942. godine od posledica srčanog udara. Njegova unuka kaže da je umro slomljenog srca. Šta je ovom heroju moderne srpske političke istorije slomilo osećanja, nikada nećemo saznati. Da li razočarenje u neuspeh svoje diplomatske misije, da li razočarenje u skretanje u mejnstrim antisemitizam njegovih dojučerašnjih saboraca, kako bilo David je preminuo. Bio je oženjen još jednom Beograđankom starog kova, Paulinom Lebl. I David i Paulina su dali neverovatan doprinos modernizaciji i usavršavanju kulturnog izraza srpskog i jevrejskog međuratnog društva. Osetio sam potrebu da, kao potomak stradalnog srpskog vojnika u povlačenju preko Prokletija i jevrejske žrtve Holokausta, kao Srbin u Izraelu i kao Izraelac u Srbiji, iskažem zahvalnost ovim divnim ljudima za sve što su učinili za naše dve otadžbine.
Давиде и Паулина, нека вам је вечна слава и хвала.
Цитат:Šta je ovom heroju moderne srpske političke istorije slomilo osećanja, nikada nećemo saznati. Da li razočarenje u neuspeh svoje diplomatske misije, da li razočarenje u skretanje u mejnstrim antisemitizam njegovih dojučerašnjih saboraca, kako bilo David je preminuo.
(28-08-2018, 08:16 PM)Николај Пише: Какав "мејнстрим антисемитизам", и којих сабораца? Можда мисле на оне предратне колеге, сада код Павелића и Љотића, али то му нису "саборци". Шта су уопште хтели да кажу са овим!?
(28-08-2018, 08:19 PM)ЈВуО-КГ Пише:(28-08-2018, 08:16 PM)Николај Пише: Какав "мејнстрим антисемитизам", и којих сабораца? Можда мисле на оне предратне колеге, сада код Павелића и Љотића, али то му нису "саборци". Шта су уопште хтели да кажу са овим!?
Ово је блогер неки који пише на Б92. Видиш ли му име негде, ја не видим.
Цитат:Pitomac 34. kl. Niže 1 19. kl. Više škole VA.
Preveden iz inžinjerije u generalštabnu struku 1920.
Цитат:Na dužnostima:
- od 12. VIII 1905 vodnik u 1.inž.bnu;
- od 7. XI 1906. vodnik u železničkoj četi 2.inž.bna;
- U ratovima 1912 -1913: vodnik u pionirskoj čeri; kdir železničke čete; k-dt železničke stanice; u srpsko-bugarskoj pograničnoj komisiji.
-U toku arnautske pobune 1913. kdt inž.bna.
-U ratu 1914 - 1918: rukovalac saobraćaja u Mladenovcu; zastupnik šefa vojno-železničke inspekcije;
-1916 član francusko-engleske Železničke komisije pri savezničkim vojskama u Solunu; na dužnosti u VK;
-vojni delegat Srpske vojske u Budimpešti 1919;
-vojni izaslanik u Mađarskoj do 20. IX 1922;
-načelnik Đeneralštaba kd-e Potiske div.obl;
od 17. IX 1923 - 30. XI 1926 šef Operativnog odseka Operativnog od. Gl.generalštaba;
-paralelno,od 13. XI 1923 profesor "Strategije" na Nižoj Školi VA;
-od 30. XI 1926 ađutant kralja;
-od 8. IV 1927 vojni izaslanik u Atini i od 12. XII 1927 u Turskoj; u Nastavnom od. Gl.generalštaba;
-od 30. IV 1929 v.d. pa načelnik Obaveštajnog od. Gl.generalštaba;
-od 23. X 1931 v.d. kdt Savske div.obl;
- od 1. IV 1934 kdt iste;
- od 14. X 1935 pomoćnik inspektora Zemaljske odbrane;
- od 6. IV 1936 v.d. 1 pomoćnika načelnika Gl.generalštaba;
- od 22. X 1937 pomoćnik načelnika Gl.generalštaba;
-od 10. X 1938 II pomoćnik načelnika Gl.generalštaba.
Цитат:Stavljen na raspolaganje 12. IX 1940. Po molbi preveden u rezervu 16. X 1940. Reaktiviran 27. III 1941. i postavljen za v.d. inspektora Zemaljske odbrane, a 29. III poništen ukaz o penzionisanju. U AR u Komandi pozadine VK pomoćnik komandanta. Vodio pregovore o primirju. U nemačkom zarobljeništvu od 1941 do III 1942. odakle je otpušten zbog slabog zdravlja. Prema svedočenju kapetana Ratka Kalafatovića, 1943 – 1945 nalazio se u Švajcarskoj kao vojni izaslanik jugoslovenske vlade.
Цитат:Pitomac 32. kl. Niže i 17. kl. Više škole VA.
Završio generalštabnu pripremu 1912.
Цитат:Na dužnostima:
-od 1901 - 1904 vodnik u 5.pp;
-od 10. X 1905 vodnik u 8.pp;
-od 7. XI 1906 vodnik u Pešadijskoj podoficirskoj školi;
- od 1909 u Štabu Dunavske div.obl;
-od 1910 - 1911 kdir u 7.pp.
-U ratovima 1912 - 1913: ordonans u Štabu VK i pomočnik kdt-a železničke stanice u Mladenovcu;
-1913 kdt železničke stanice Solun u vremenu slanja korpusa u Skadar;
načelnik Štaba 1. brigade Moravske div; kdt l.bn/14.pp.
-U ratu 1914 - 1918: od 1914 - 1916 u VK;
-od X 1916 - 9. II 1917 kdt bn/14.pp;
-9. II - 4. VII 1917 pomoćnik načelnika Štaba Timočke div;
-od 4. VII 1917 -1 1919 načelnik Štaba Šumadiske div.
-Posle rata: od 1 -16. IX 1919 načelnik Štaba Bosanske div.obl;
-od 16. IX - 22. XI 1919 načelnik Štaba Dunavske div.obl;
-od 22. XI 1919 načelnik Đeneralštaba Vrbaske div.obl; potvrđen na istoj dužnosti 4. V 1920;
-od 24. XI 1921 šef Nastavnog odseka Operativnog od. Gl.generalštaba;
-od 16. XII 1921 profesor "Ratne vešrine" (Grupa Evropskog rata 1914-1918) na Nižoj školi VA;
-od 20. IX 1922 vojni izaslanik u Budimpešti;
-od 23. XII 1924 načelnik Generalstaba IV arm.obl;
-od 30. XII 1925 - 22. IV 1929 načelnik Obaveštajnog od. Gl.generalštaba;
-od 30. III 1927 honorarni profesor iz "Vojne geografije" na Višoj školi VA, pored redovne dužnosti;
-od 22. IV 1929 kdt Dravske peš.brg; od 16. IX 1930 v.d. kdt Vardarske div.obl;
-od ll.V 1933 kdt Osječke div.obl.;
-od 14. X 1935 kdt Moravske div.oblasti;
-od 13. III 1936 pomoćnik kdt-a V arm.obl;
-od 8. V 1936 II pomoćnik MVM;
-od 27. XI 1937 - 13. XI 1940 kdt Primorske arm.obl.
Цитат:Urednik Ratnika pored redovne dužnosti od 1 - XI 1922. U AR kdt Trupa primorske arm.obl. Odveden u zarobljeništvo. Posle rata vratio se u zemlju.
Цитат:BIBL: Cerska bitka 16-19. avgust 1914. (1927); Šumadiska divizija pri proboju Solunskog fronta (Beograd 1928); Gonjenje nakon Cerske bitke (1928); Cerska bitka (Zagreb 1937); Kumanovska bitka - razmatranja i pouke (1961); Bitoljska operacija 1912 (1952).
(19-01-2019, 01:49 AM)Прст_у_ока_латиници Пише: Како је било стање између Генерал Симовић, Генерал Богољуб Илић и Јован Ђоновић, Никола, Живан, и Радивој Кнежевић.
https://sr.m.wikipedia.org/sr-el/Јован_Ђоновић
https://hr.wikipedia.org/wiki/Jovan_Đonović
http://www.27mart.com/main.php?pages_id=90