Оцена Теме:
  • 1 Гласов(а) - 3 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Четници у "Бици за снабдевање"
#57

Od marta '43 pa tokom proleca i leta intenzivno. Kasnije, od septembra, u sustini nije ni bitno, ispunjenje forme za razlaz.
Zasto je bila bitna pruga Beograd - Solun krajem 1943?


Naravno da nema kod Kripsa o sabotazama tokom 1942 i pocetkom 1943 on ne pise konkretno ni o cemu. Mislio sam na preporuke i zahteve oficira iz Kaira (ne SOE) na osnovu obavestajnog materijala, ukljucujuci i Ultru navodno, pocev od marta. Mada on koristi generalno nebitnu dokumentaciju, pogodio je period kada je sugerisao da je sve pocelo ubrzano da se menja. Mart-jun 1943. Totalno je omasio razloge. Tu su, zatim, dokumenta o ucenjivanju Mihailovica, tokom proleca i leta. Interna prepiska sluzbi. Da bi se na kraju u to uvukla vojska, nacelnici stabova itd...

Tako je, vojska,MI-14, COS i CIGS - na kraju. Cisto da se zna sta je kome bio prioritet u odnosima sa DM i kakvi su razlozi pokrenuli pricu o raskidu.
Одговори
#58

Zanimljiv pogled na ovu epizodu daje istoričar Simon Trew.
On opisuje niz uspešnih sabotaža od druge polovine avgusta pa do kraja godine. Medju njima je i napad na barže na Dunavu, na Rudnik Lisa, sijaset sabotaža na perifernim prugama itd...
To je važno, zbog toga što je kasniji zahtev za sabotaže na glavnoj pruzi Bg-Solun došao na inicijativu Soe, i delom Forin Ofisa, a ne vojnih autoriteta, i iz razloga koji se nisu samo svodili na uverenje da je ta pruga važna Nemcima u tom periodu.

Zapravo, on je uspeo da pokaže, sa jedne strane, da je DM bio mnogo uspešniji u sabotažama nego što mu se priznavalo, a sa druge strane, da je zahtev britanaca da izloži i civile i svoje ljude teškom stradanju daleko premašivao sve dobiti koje su saveznici mogli da imaju od sabotaža na tom pravcu.

Jer, ta pruga je u tom periodu bila odnperifernog značaja za Snabdevanje Romela. Čak i da su četnici uspeli da potpuno zatvore tu liniju, Romel bi zbog toga bio uskraćen za tek nekih 10% zaliha.

Ono što je ipak zanimljivo, on je našao da su Mihailovićevi izveštaji o broju uništenih i izbačenih lokomotiva i vagona u vrlikoj meri tačan.

Te izveštaje je poredio sa dokumentacijom WO o stanju vozova u Jugoslaviji i Srbiji i našao da se brojno stanje poklapa sa DM tvrdnjama skoro u potpunosti.

Na primer: DM je u decembru javio da je 112 od 362 lokomotiva izbačeno ili uništeno, dok je prema podacima WO 96/337 lokomotiva van upotrebe.

Što je još zanimljivo: zvaničan zahtev da se maksimalno rade sabotaže na železnicama je poslat u ime Aleksandera 20.septembra.

Koristrći dokumentaciju Ultre, našao je da je tog meseca, deset brodova poslato iz grčke (oko 25000 tona, ili oko 20%) 8 pre nego što je Dm dobio aleksanderov telegram.

Narednih meseci broj brodova iz grčkih luka ka afrci je bio sve manji:
4 u oktobru (oko 12000) tona
3 (+ mogućih još 3) u novembru, dok ta ruta nije ukinuta.

Ono što je još više zanimljivo, je to što Britanci ne da nisu ni pokušali da upozore DM da je dalja akcija bespotrebna, nego naprotiv - tek su nastavili sa zahtevima u decrmbru i kasnije - dobrim delom jer je Hadson javljao da DM ima mogućnosti i snage ali mu fali volje!!? To je bilo u decembru!!!

Posledica: u decrmbru samo preko 1500 mrtvih civila i sledbenika DM.

Da bi SOE mogao da se hvali kako nisu skroz beskorisni.
Da bi glupi magarac Hadson dokazao da je DM vredan podrške, samo ga treba "stisnusti".
Da bi se plašljivci iz FO umirili od optužbi Sovjeta.
Одговори
#59

Дража је писао својима да шаљу тачне извештаје Савезницима - и наравно међусобно - јер "ако један буде лажан, више нам никад неће веровати".
Обратно, комунистички извештаји били су лажни и интерни и за друге, укључујући и Москву. Па ипак. четнички документи се од 1945. до данас сматрају у званичној историографији, у принципу, као пропаганда, а комунистички као истина.
Од када нису радиле грчке луке? Зашто?
Одговори
#60

Od 7.novrmbra nijedan brod nije išao ka Africi.
Zbog toga što je romel gubio pozicije i bio u povlačenju.

Ironija je što je Jovanović, na britansko insostiranje, ponovio zahtev za maksimalni trud i rezultate sabotaža negde OKO 25.NOVEMBRA!!!
Одговори
#61

(28-08-2019, 12:41 AM)Chicot Пише:  Od 7.novrmbra nijedan brod nije išao ka Africi.
Zbog toga što je romel gubio pozicije i bio u povlačenju.

Ironija je što je Jovanović, na britansko insostiranje, ponovio zahtev za maksimalni trud i rezultate sabotaža negde OKO 25.NOVEMBRA!!!

А да ли је Јовановићу тад било познато право стање? Или влади уопште
Одговори
#62

Како се зове Труов рад?

Жаре,
По вестима и мапи се јасно видело стање фронта у Африци и куда може да иде снабдевање. Ко се иоле разумео у то могао је да види. После пада Бенгазија је та рута и теоретски прекинута. Али у Влади у Лондону се нико у то изгледа није разумео.
Одговори
#63

Vatra, zove se Britain, Mihailovich and the Chetniks 1941-1942.

Poglavlje Alienation. Strane 146-161.

(28-08-2019, 12:53 AM)Жаре Пише:  
(28-08-2019, 12:41 AM)Chicot Пише:  Od 7.novrmbra nijedan brod nije išao ka Africi.
Zbog toga što je romel gubio pozicije i bio u povlačenju.

Ironija je što je Jovanović, na britansko insostiranje, ponovio zahtev za maksimalni trud i rezultate sabotaža negde OKO 25.NOVEMBRA!!!

А да ли је Јовановићу тад било познато право стање? Или влади уопште


Očigledno da nije. I da su ih veslali kako su stigli.
Gde se dedoše bar oni oficiri Kneževići i ostala svita.

Koliko je moglo da im bude teško da saberu 2+2?
Одговори
#64

Него, Самарџићу, кад смо ономад дискутовати докад је ишло снабдевање преко Грчке, ја сам написао да је ишло до новембра, додао и немачки документ који говори да ишло током јесени. Ви сте после наводили да је ишло доста током 43е.
Ето,сад и Ултра каже до новембра.
Чудно то не приметите овде...
Одговори
#65

Istina, Ultra je od pomoći, kada se potpomogne drugim izvorima i stavi u pravi kontekst.

U dokazivanju svoje teze, Trew jen aveo jedan primer : da je ultra javila da je od 46 sabotaža u jugoslaviji u septembru samo 2 bilo u nemačkim okupacionim zonama. Sam kaže kako lako taj podatak navede na pogrešan zaključak. Pa navodi brojna oštećenja vozova, potvrdjrna izvedena inteligentnom zabotažom, ili eksplozijama sa odloženim dejstvom van Srbije.
Te lokomotive i vagoni su takodje objektivno bili eliminisani saslugom DM, što mu nikad nije priznato.

Drugo, da budem jasan do kraja, Trew manji broj pošiljki ka africi u oktobru i novembru, u odnosu na ranije, pripisuje uspešnim DM sabotažama.
To je doprinos od nekih 20-25000 tona zaliha.

Nije baš ni beznačajno.

Ali meni je ovde zanimljivija druga stvar: da su sami britanci toliko precenili značaj ove pruge i rute. Čak je i Bruk mislio da je gorgopotamos akcija bila od belike pomoći za savezničku stvar.

Drugo, da oni nisu imali nikakvu valjanu i temeljnu analizu mogućnosti i efekata aktivnosti poketa otpora, nego su sve merili onako odokativnom metodom, impresionistički, a ne analitički.

Sledstveno : krajnje skroman cilj od malog značaja za savezničku stvar proglase važnim, a onda kada se ne ispune nerealna očekivanja, onda krive za to gerilu.
Одговори
#66

(28-08-2019, 02:29 AM)Chicot Пише:  Ali meni je ovde zanimljivija druga stvar: da su sami britanci toliko precenili značaj ove pruge i rute. Čak je i Bruk mislio da je gorgopotamos akcija bila od belike pomoći za savezničku stvar.

Рушење моста код Горгопотамоса значи да лука Атина (Пиреј) не може више да се користи, већ мора да иде све из Солуна. То повлачи да је потребно више бродова и више горива за њих да би се исти товар пренео.
Значај је био огроман, али је акција закаснела.
Одговори
#67

Preneo tovar... Gde?

Rušenje je traženo početkom septembra, skoro tri meseca ranije. A imao se u vidu mnogo veći efekat od poteškoća u snabdevanju nrmačkih garnizona na lokalnom nivou.
To je isti maksimum koji su proizvele četničke sabotaže od novrmbra 1942 na glavnoj pruzi.

A da ponovim: Engleze takvi rezultati lokalnog karaktera nikad nisu ni interesovali. Oni su tražili direktnu pomoć koja utiče na njihove operacije.
I sve su vrednovali prema tome.

Doduše, vrednovali odokativno, subjektivno, bez ijedne trmeljne analize, koje su inače često radili pri planiranju i realizaciji ma i najmanjih svojih aktivnosti.
Одговори
#68

Не знам зашто објашњаваш нешто што сам већ написао у последњој реченици.
Одговори
#69

Zato što impliciraš da je akcija imala ogroman značaj uprkos tome što je akcija zakasnila. Što nije tačno.

Englezi su slavili Gorgopotamos samo zato što su bili uvereni da to ima značaj veći od lokalnog i da bitno pomaže savezničku stvar - u smislu ometanja snabdevanja Romelu.

Niko se tokom rata nije bavio problemima Nemaca na lokalu i efektima koje bi to moglo da ima u opštem kontekstu rata.
Одговори
#70

"Током 1943. године, Грчка је представљала главно подручје за снабдевање Немаца и могући циљ будућег искрцавања Савезника. Немци су очекивали савезничко искрцавање на Балкану, посебно у Грчкој.

Након што су Савезници у јулу заузели Сицилију, формирајући тако ваздушну базу за медитеранско искрцавање, Немци су хитно покренули трупе у Грчку како би се сусрели са било каквом претњом од инвазије.

Међутим, Немци нису знали или нису одмах закључили шта су Савезници одлучили. Немачки командант Југоистока, који је обухватио Грчку, наставио је двоструку мисију: одбрана обале од могућег искрцавања и обезбеђење окупираног подручја.

Контрола Грчке била је важна за Немце не само као још увек витална веза у одбрани Балкана, већ и као средство за одржавање притиска на Турску."

D. M. Condit, "CASE STUDY IN GUERRILLA WAR: GREECE DURING WORLD WAR II", SPECIAL OPERATIONS RESEARCH OFFICE, The American University, str. 49

Погледати следећи линк, стр. 49

https://apps.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/272833.pdf

Значи, важност Грчке је била променљива током 1943. године, тако стоји у тексту. А јесте била значајна та година за Грчку, јер је почетком лета изведена операција "Животиње" са циљем обмањивања Немаца како би поверовали да се Савезници искрцавају на грчку обалу.

Такође, у јуну 1943. године уништен је један железнички мост који се зове Асопос. Има слика пре његовог уништења. Погледати следећи линк, стр. 198

https://books.google.rs/books?id=TJvFBgA...os&f=false

Због ових разлога, четници су били активни у диверзијама и током 1943. године
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним