Оцена Теме:
  • 3 Гласов(а) - 5 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

“Српске новине“: Блечли парк и Балкан
#71

Интересантно је да Блечли до краја рата није успео да разбије радио мрежу Гестапоа (TGD). Њу су користили и други одсеци полиције (СИПО,КРИПО, СД..) за најтајније комуникације.

О полицијским и генерално low i medium grade кључевима:
Цитат:At GC and CS the Enigma traffic of the SS and the police was processed by the section responsible for the GAF and Army Enigmas, which sent the decrypts to Whitehall in English translation. The police and SS hand cyphers were handled by the Military Section; this sent the decrypts in German to Ml 14 but also produced a weekly summary in English of police operations behind the lines on the Russian front, of which 'C’ sent a copy to the Prime Minister.
Among the reasons why GC and CS maintained so large an effort against the police hand cyphers, some were technical. The most important of them was the fact that decrypts of the hand cyphers often provided a means of entry into Enigma keys, but there were others. In the first place, the German Army and the GAF used for their medium-grade field communications, and also as a stand-by substitute for the Enigma, hand cyphers which were based on the same system as the main police hand cypher. Although these reserve cyphers were rarely used before 1944, this fact, which had been established by their occasional employment in emergencies on the Russian front, made it all the more important to keep abreast of the police traffic. In the second place, it was recognised from the end of 1942 that work on the police traffic was
the best means of training additional staff for the exploitation of the medium-grade field communications of the German Army. Since the summer of 1940 little traffic of this kind had been intercepted from the European theatre, but Cairo had derived some benefit from its work on the medium-grade cypher of the German Army in north Africa and the Aegean, and Cairo’s experience (reinforced by the failure to take advantage of it during the early stages of the campaign in French north Africa)* prompted preparations to exploit similar cyphers in the field when the Allied armies invaded the Continent.

Army. For most of the war the bulk of the wireless traffic of both organisations was accordingly concerned with German suppression of resistance and subversion, especially in Poland and the Baltic States, in the Balkans, in Russia and, after the fall of Mussolini, in Italy. From 1942, as earlier limited and local anti-partisan operations grew into a bitter and specialised form of warfare, the increasing scale and effectiveness of the partisans evoking a correspondingly severe German response, the decrypts
acquired increasing value for the light they threw on the training, the tactics and the detailed operations of the SS and the police and of the resistance forces. Although MI 14’s appreciations do not refer specifically to information from the police cyphers this intelligence must have influenced its assessments of the situation in Russia.*
..We have been unable to trace what circulation in Whitehall was given to these and other police decrypts by MI 14.

Hinsley, F H. British Intelligence in the Second World War Vol II (HMSO Official Histories Book 2) . Appendix 5.
Одговори
#72

Dobro, i kako se na osnovu toga vidi da ISK nije bila Ultra?
I još bitnije, zašto mislite da podaci iz nižih jedinica nisu bili bitni za stvaranje slike o Jugoslaviji?
Одговори
#73

Lako.
ISK i ISTUN su svrstavani u medium grade sigint.

Svi dekripti su naravno imali svoje mesto i odredjenu težinu i značaj.

Problem kod Abverovih dekripata je bio taj što se još 42 znalo da je to suštinski amaterska i nesposobna organizacija. Njihove "sttateške procene" su do te mere bile loše i pogrešne da ih ni Nemci nisu tretirali ozbiljno.
A od 43 abverove jedinice se nisu ni trudile da proveravaju pouzdanost informacija sa terena već su ih takve nefitrirane slale u Berlin.
A Berlin sa druge strane je takav matrtijal jednostavno ignorisao.

Što sr tiče Jugoslavije, ima više primera, da navedem samo dva:

- U martu je jedan abverov izveštaj sugerisao da nemci u okolini mostara imaju neki vid sporazuma sa lokalnim četnicima. Od vojnih autoriteta je to odbačeno kao glupost i zahtevano je da se prema svim četnicima, i onim italijanskim, postupa bez razlike,neprijateljski.
Štaviše, tada je izložen i plan Švarc.
Ovaj abverov izveštaj pominje Krips, ali ne i ovo drugo.
Kao ni činjenicu da je Čerčil, koji inače nije dobijao ništa osim high grade sigint, taj matrijal iskoristio za diskusiju sa Sardžentom kako bi pokazao da četnici varaju i nemce i italijane i da su i mogu biti vrlo korisni.
Zapravo, kad je Forin Ofis digao frku protiv DM, Čerčil, koji je Mihailovića još smatrao korisnim, politički ili vojno-da ne ulazimo sad u to, je na spistveni zahtev od "C" dobio upravo abverov materijal, iako ga inače nije konzumirao.
On je inače imao tu sklonost da traži da mu se dostavlja onaj materijal kojim može da argumentuje svoje, već donete odluke.

- U septembru je jedan dekript javljao o izveštaju nemačkog agenta (abver) o njegovom razgovoru sa Jevdjevićem.
Priča je zainteresovala forin ofis na kratko. Ispostavilo se da je to opet jedna od onih tresla se gora.. Sis je jevdjevića locirao kod mostara, pa u dalmaviji pa u Berlinu. A bio je u Italiji, u zatvoru.
Vojni odseci nisu ni obratili pažnju na celu ovu priču, ni Jic ni Čerčil.
Kao ni komandant jugoistoka koji je pirekao ideju da se sa četnicima uopšte pregovara i zabranio bilo kakvu aktivnost te vrste.

Malo kasnije, videviši da Britanci napuštaju DM, Nemci pistepeno menjaju taktiku i delimično pristup.

Na kraju, da još jednom ponovim, u višim vojnim i političkim planovima, analizamai odlukama, sav materijal se zasnivao na Humint i HIGH GRADE Sigint.
MI3 dekripte abvera i policije, mada su i to pivremeno dobijali, nije uključivao u analize za više instance.
Dok procene SIS agenture jeste, što je bio pidjednako loš i nepouzdan materijal. Ako ne i više.
Одговори
#74

Био је неки холивудски филм синоћ на РТС 1 о Блечли парку.
Шико, имаш ли неки коментар?
Одговори
#75

Па прикупљавање интелугенције од немаца са стране МИ6 је био слаб.
Па МИ6 су имали 30 нешто мисије у Немачкој.
Али американци ОСС су имали 102 мисиције у Немачкој,
Тако енглези су били забринути да она инфомације што је делила са својим савезници је само била копије од матријал што су веч добили од друге агенције.

Али овде главна питање је кад су енглези престалих да виде немци као главна претња?
Одговори
#76

(09-02-2019, 10:35 PM)Бенито Пише:  Био је неки холивудски филм синоћ на РТС 1 о Блечли парку.
Шико, имаш ли неки коментар?
Нисам гледао, не знам о ком филму је реч.
Јел то играни филм?
Да није овај?
Immitation game
https://www.imdb.com/title/tt2084970/?ref_=ttls_li_tt

На сајту РТС сам видео неки кратај филмић, причао неки пуковник из нашег МО о машини. Има код нас 4 комплетне машине сачуване.
O томе је све писао Светко Ковач у књижици коју је објавио.

Недовољно је ту материјала да се лепо склопе коцкице и скапира прича до краја. Мислим, ок информативно, за неког ко уопште ништа не зна, а занима га.
Одговори
#77

Јесте, Игра опонашања.
Одговори
#78

Аха, гледао сам то раније, пре пар година.
Па, холивудизација Smile

Много тога је измишљено, упрошћено, прилагођено.

Филм као филм се мени допада. Да је све по сувим фактима, било би досадно Кез
Одговори
#79

Сценариста мора да дода " животну причу", чак и где је нема. Не обраћам пажњу на то.
Питам баш за историјске ствари.
Како су обрадили то и јесу ли себи давали на значају више него што је то истина?
Одговори
#80

(10-02-2019, 08:59 PM)Бенито Пише:  Сценариста мора да дода " животну причу", чак и где је нема. Не обраћам пажњу на то.
Питам баш за историјске ствари.
Како су обрадили то и јесу ли себи давали на значају више него што је то истина?
Па, сад, не сећам се детаља филма.
Упечатљиво ми је остало оно око компјутера Колос. То јесте било израђено, али није служило за ЕНигму, већ за декриптовање порука шифрованих телепринтерима. А ту је генреално, по броју и проценту декрипата, урађено значајно мање.
Мислим и да је регрутација Тјуринга приказана наивно смешно.
И наравно МИ-6, који је тада био у стању распада, организацијски у дар-мару (баш у то време, регрутовано с коца и конопца, није се знало ко пије а ко плаћа, хаос општи), а приказани као врхунски утегнути, професионални, генијални, све нај.. То је оно што ми је остало у сећању.


Па, зависи од угла посматрања. То је вероватно најмоћнија група генијалаца окупљена да обави тако комплексан задатак. О обавила га је фасцинантно добро. Гледајући са организационо-функционалног, становишта, са становишта инвентивности и довитљивости и са техничко -технолошког аспекта, то је било непоновљиво достигнуће. И ту су претеривања мала.
О томе колико је тај рад утицао на одлуке и да ли је и како скратио или одлучио рат, ту се драстично претерује углавном.
Одговори
#81

Ок, хвала.
Још једно питање, невезано за овај филм:
Да ли знаш има ли Тесла икакве везе са тим машинама ? Не мислим конкретно на Колос, него у дубљем смислу.[/align]
Одговори
#82

Ne, nisam primetio da je Tesla na bilo koji način povezivan sa ovom pričom.

Ne znam na šta misliš tačno kako da bude povezan?
Одговори
#83

Ма, питам онако. Слушао сам разне глупости. Како му ФБИ крао неке његове замисли, типа телепатског повезивања на великим даљинама и слично, и да је то достављао америчкој војној безбедности, а ови после енглеској и слично. Па, су то повезивали са Енигмом итд...
Није битно.
Одговори
#84

Па, мени се чини да он јесте сарађивао нешто са америчким МО или тако нешто. Али, први пут чујем да је повезиван са Енглезима, и са безбедносним структурама.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним