Оцена Теме:
  • 7 Гласов(а) - 3.14 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Блокаде и протести против Овај диктатуре

Никад нисам чуо за тог ко је тај лик?

Сутра иду испред Пинка,можда ту буде неке драме,нешто морају ургентно да смисле,иначе остаде им само нво екипа са заставама Војводине и ликови са пекинезерима.

Какве су несреће и њих ће отерати.

Једина опозиција која бежи од избора.Црњи и од црног Вучића.
Одговори

Жекс разапео заставу Србије преко зграде.Плаши се да не буде гађан јајима и парадајзом

Остао сам војник убеђен да народ треба да да реч на крају. Убеђен сам да сам био на правом путу. - Генерал Дража Михаиловић
Одговори

Са моје тачке гледишта уместо овог циркузирања по улицама и прављења "на силу" политичких лидера од просечњаковића па и безвезњаковића (то је заједнички именитељ тзв.власти,тзв.демократске и тзв патриотске опозиције) је потребнија промена изборног закона односно враћање на првобитни модел(са избора 1990-е).Изборне јединице и бирамо посланика по имену и презимену па тек онда гледамо да ли је члан неке банде и које.Подразумева се и ажурирање бирачког списка да не бисмо и даље на њему видели наше миле претке,одавно покојне,који уредно гласају на сваким изборима али ми никако да се сретнемо са њима на бирачком месту односно царству изборном већ на поновни сусрет са њима и даље морамо да чекамо на царство небеско.
Одговори

Тачно. Само већински изборни принцип, а не пропорционални. Ажурирани бирачки спискови и иоле слободнији медији. На крају крајева, ако гласам за име на мојој изборној јединици, мени не треба о њему да слушам на тв-у са националном фреквенцијом. То се све сазна и на локалним медијима.
За почетак би ово било довољно.
Одговори

Да ли можете да замислите изборну јединицу која би нпр. Бакареца изабрала да их заступа у Скупштини?
Одговори

Шта би постигли са већинским изборним системом?
Ништа. Односно, могло би бити више штете него користи.
Код већинског изборног система партија са 25% подршке може да има 100% посланика у Скупштини.
Пропорционални изборни систем даје реалнији однос снага.
Није код нас проблем у изборном систему, него у окупацији. Под окупацијом нема демократије нити слободних избора.
Ко год да победи под било којим изборним условима, владу ће саставити Кристофер Хил, и та влада ће водити политику какву јој одреди квинта, а не гласачи. Зато је све то бесмислено.
Одговори

[Слика: FB-IMG-1688232127082.jpg]


Огољене су ствари.
Одговори

Спрдња.
Каже Вучић око 4200 људи,Митровић око 2000 опозициони "експерт"са н1 каже око 6-7000.
Почело одбројавање.

Требало би организовати митинге испред седишта "опозиционих",странака,јер ове несреће направиле спрдњу од свега.

Гори су од несрећног Вучића.

Циркузанти.
Одговори

(02-07-2023, 11:52 AM)РежисерСтари Пише:  Спрдња.
Каже Вучић око 4200 људи,Митровић око 2000  опозициони "експерт"са н1 каже око 6-7000.
Почело одбројавање.

Требало би организовати митинге испред седишта "опозиционих",странака,јер ове несреће направиле спрдњу од свега.

Гори су од несрећног Вучића.

Циркузанти.
Слажемо се.

Благо држави која има овакву опозицију..


Тражи се трећи пут. Без ових нелолибералних циркусаната и Бошка.

Срђан Жунић за мјастобљуститеља а Борко Пушкић министар Војниу тој Влади.

Није лоша опција да устоличимо принца Филипа Карађорђевића.

Јосип Броз-Амброз Тито! ДА, ТО ЈЕ БИО ПЕГАВИ ТРБАТИ, ФАРБАНИ ПА КОЛМОВАНИ, У МИДЕРЕ УТЕГНУТИ АУСТРО-УГАРСКИ ЦУГСФИРЕР, ТРОСТРУКИ ШПИЛЕ И МАЂАРСКИ ЧИВА, ЈОСИП БРОЗ-АМБРОЗ ТИТО, СРБОУБИЦА ПРВИ ДО ПАВЕЛИЋА!!!
ПРОСВЕТАР.
Одговори

(01-07-2023, 06:05 PM)Ђорђе Ивковић Пише:  Шта би постигли са већинским изборним системом?
Ништа. Односно, могло би бити више штете него користи.
Код већинског изборног система партија са 25% подршке може да има 100% посланика у Скупштини.
Пропорционални изборни систем даје реалнији однос снага.
Није код нас проблем у изборном систему, него у окупацији. Под окупацијом нема демократије нити слободних избора.
Ко год да победи под било којим изборним условима, владу ће саставити Кристофер Хил, и та влада ће водити политику какву јој одреди квинта, а не гласачи. Зато је све то бесмислено.
Постигли бисмо веће учешће народа у власти.По садашњем систему тог учешћа једва да има.Једино се на локалу види да би народ ипак мање грешио и брже грешке исправљао када би своје представнике бирао непосредно.Ако бирам свог посланика за нпр.Мачвански округ и тај посланик је неприкосновени власник свог мандата утицај странака( а утицај угледних појединаца у њој расте јер добијају изборе у свом округу и тиме доносе мандат себи и већу власт странци) слаби а тиме и утицај страног фактора и наравно тајкуна.како ће странци да постигну да у свих 250изборних јединица прогурају своје људе ?Овако им је дововљно да имају једног,оног на врху.При садашњем изборном систему смо постали тзв.хидраулично друштво више него у монархији,довољно је имати у шаци оног на врху а он ће притиском провести вољу странаца(и своју личну) кроз цело друштво.
Одговори

Једна ствар је већински/пропорционални систем, а друго бирање посланика од стране гласача или врха странке.
Најбољи је пропорционални а да се посланици бирају одоздо.
Одговори

Како одоздо ако је пропорционални ?
Одговори

(01-07-2023, 04:42 PM)Драшковић Пише:  Тачно. Само већински изборни принцип, а не пропорционални. Ажурирани бирачки спискови и иоле слободнији медији. На крају крајева, ако гласам за име на мојој изборној јединици, мени не треба о њему да слушам на тв-у са националном фреквенцијом. То се све сазна и на локалним медијима.
За почетак би ово било довољно.

Ма угледном човеку за његов округ не требају никакави медији па чак ни локални.Добар глас се далеко чује.Овакав начин бирања народних посланика би донео још једну корист.Смањио би ово садашње заиста непропорционално учешће у свим властима од 1944-е до данас људи који гроба у Србији немају па нека су и Срби.Ђорђе је ту у праву иако се не слажем са неким његовим преоштрим изразима када описује то стање.Једним ударцем убили бисмо више мува:1)приближили власт народу и народ власти 2)смањили моћ и утицај странака(шта ће ми страначка инфраструктура када мој округ могу обићи и на бициклу),само је углед пресудан у том случају 3)закомпликовали посао окупатору 4)лакше би била спроведена реституција 5)лакше бисмо донели закон по којем они који имају двојно држављанство не могу бити бирани на било какве функције у Србији итд. Не видим ни једну лошу ствар у вези оваквог изборног система.Ако нека странка не може да сакупи довољно угледника не треба ни да буде у парламенту.Знате када пада влада у Енглеској ?Када посланици ВЛАДАЈУЋЕ странке(неки од њих)откажу послушност шефу а не када опозиција то жели.Да је тако моћна опозиција би била позиција.Код нас је тако нешто немогуће због хидрауличног притиска одозго.Прихватио бих и комбиновани систем али не 50/50 % као што је Кори Удовички била припремила предлог изборног закона пре неколико година(и који волшебно нестаде из процедуре али и из јавности) већ на пример 2/3 непосредно и само 1/3 пропорционално.
Одговори

И ја сматрам да је већинкси систем мало бољи али има и своје мане. Да, Британија има 650 грофовија (изборних округа) и тачно толико мандата у Дому Комуна па представник оне странке који у округу добије највише гласова тај иде у Дом Комуна, тј. једино он представља свој округ. ТО је оно што је Милсолав говорио да гласачи могу да оствари приснији контакт са оним ко их представља, и да њега држе одговорним или заслужним. Међутим код тога је проблем што кад се уопштено гледа број гласова технички странка која има више гласова од неке друге странке на нивоу државе може да не добије ни један мандат, тако да гласачи не буду праведно представљени. 

То је био проблем у Британији јер су на изборима 2015 нпр. Либерали на нивоу државе (кад се саберу гласови из свих округа) били бројнији од других странака, али су били распрешени по држави и само у 8 округа имали већину. Конкретно, за њих је гласало око 2,5 мил. људи, а добили су само осам мандата. За Шкотску националну странку је гласало 1,5 мил. људи, и добили су 50 мандата (јер су победили у свим шкотским окрузима).

То је негативна страна јер ствара драстичну несразмерност. Тако у Србији ни једног монархисте не би било у парламенту, а комуњара би било јер су сконцентрисани у круг двојке.

У Шведској се користи пропорционални систем, јер је држава подељена на 29 округа, па процентуално странке добијају мандате у односу на то колико мандата носи округ. Цензус је 4%, али странка која не освоји 4 посто на нивоу државе али освоји најмање 12% на нивоу округа може добити мандат у парламенту. Постоје и изједначавајући мандати, њих 39, али то је страшно компликован систем када је у питању њихова прерасподела.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 9 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним