Оцена Теме:
  • 56 Гласов(а) - 4.45 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

НАЈЛЕПШЕ ЧЕТНИЧКЕ СЛИКЕ

Код мене се на Ђурђевдан праве са млечиком на Ивањдан са ивањским цвећем а на Тројицу у се праве у цркви.
Одговори

Извор:Никола Томић
Одговори

(13-09-2020, 10:28 AM)Милош Шарац Пише:  Прослава Ивањдана 7. јула 1944. године,Протојереј Будимир Соколовић стоји први слева,Верски референт Врховне команде.
ИзворКезebi Jibilian
[Слика: Top-10-bmp.jpg]
Венчићи су се плели за разне црквене празнике. Пре свега за Ђурђевдан, али и за Тројице, Ивањдан, Лазареву суботу, или за време црквене славе, која год да је.
Овде, колико ја видим, стоји икона Богородице. Ако је тако, онда је ово Госпођиндан, односно 28. август. Мада је главни елемент на овој фотографији ови кратки рукави на женским блузама. Дакле, сигурно није пролеће, јер је тад хладно у планинским крајевима западне Србије, или источне Босне, где је ово фотографисано.
Али, да не филозофирам, Милослав Самарџић вероватно зна где је у то доба био прота Будимир, па може да растумачи фотографију.
Одговори

Ово је у Прањанима, евентуално неко село поред, а за датум мислим да си у праву.
Одговори

четници из Вишеграда после борбе са Немцима,јесен 1941.
Извор:Предраг Меденица
[Слика: 91821810-3451783251505367-6527135509959933952-o.jpg]
Одговори

Један батаљон 724. пука немачке 704. пешадијске дивизије се налазио у Вишеграду до почетка септембра 1941. Пошто је отпочео устанак у Источној Босни батаљон је као најизложенији добио наређење да се железницом повуче у Ужице (одатле је после отишао за Чачак). Тада су Немци уништили око 300 тона експлозива из "Вистада" да не падне устаницима у руке, а Хрвати су преузели одбрану града.

Дакле, у ово време није било борби против Немаца у Вишеграду, може само да буде борба против Хрвата.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

На слици се види да четници са чуђењем гледају горе у вис,неки се чак држе за главу.Можда је баш та експлозија у питању.
Одговори

Могуће.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

(15-09-2020, 07:01 AM)Милош Шарац Пише:  четници из Вишеграда после борбе са Немцима,јесен 1941.
Извор:Предраг Меденица
[Слика: 91821810-3451783251505367-6527135509959933952-o.jpg]

Борбе са усташама!!!

На слици је Вуко Меденица који је нешто касније и погинуо. Његову погибију описао је Кораћ у својим мемоарима.

Свака част за слику!!!

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(14-09-2020, 10:24 AM)Милош Шарац Пише:  Извор:Никола Томић
[Слика: Screenshot-1.png]

Да ли је овај ветеран са Чичом и Хадсоном Хаџи Радован Бећировић? Негдје сам тако прочитао. Да ли ти Милоше можда знаш, или неко други од форумаша?
Одговори

(15-09-2020, 06:56 PM)ХраброСрце Пише:  
(14-09-2020, 10:24 AM)Милош Шарац Пише:  Извор:Никола Томић
[Слика: Screenshot-1.png]

Да ли је овај ветеран са Чичом и Хадсоном Хаџи Радован Бећировић? Негдје сам тако прочитао. Да ли ти Милоше можда знаш, или неко други од форумаша?
Није Радован Бећировић. Овај јунак био је носилац Карађорђеве звезде за храброст показану на Солунском фронту. Живео је у својој породичној кући близу куће у Горњем Заостру где је био Чича. Зато га је и посетио. Мислим да су се познавали из периода Ослободилачких ратова 1912-1920.
Погинуо је 1944. године, заједно са рођеним братом, код ове исте куће, бранећи је од комуниста. Кажу да је тада скинуо њих више од десет.
Писао сам о њему на Квизу-српска историја. На жалост, овог момента не могу да се сетим његовог имена.
Одговори

(15-09-2020, 08:02 PM)Бенито Пише:  
(15-09-2020, 06:56 PM)ХраброСрце Пише:  
(14-09-2020, 10:24 AM)Милош Шарац Пише:  Извор:Никола Томић
[Слика: Screenshot-1.png]

Да ли је овај ветеран са Чичом и Хадсоном Хаџи Радован Бећировић? Негдје сам тако прочитао. Да ли ти Милоше можда знаш, или неко други од форумаша?
Није Радован Бећировић. Овај јунак био је носилац Карађорђеве звезде за храброст показану на Солунском фронту. Живео је у својој породичној кући близу куће у Горњем Заостру где је био Чича. Зато га је и посетио. Мислим да су се познавали из периода Ослободилачких ратова 1912-1920.
Погинуо је 1944. године, заједно са рођеним братом, код ове исте куће, бранећи је од комуниста. Кажу да је тада скинуо њих више од десет.
Писао сам о њему на Квизу-српска историја. На жалост, овог момента не могу да се сетим његовог имена.

Један од браће, најстаријих четника погинулих у борби :
жанд.п.пуков.у пензији САВО ЛАЗАРЕВИЋ БАТАРА, р.1849
ВУЧЕТА ЛАЗАРЕВИЋ, р.1847.
Оба погинула у борби против комуниста 13.јула 1943.
Одговори

Ova slika sa Vukom Medenicom bese nekad objavljena,ima jos jedna ali je ja posle nikad nisam video.
Одговори

(15-09-2020, 08:54 PM)РежисерСтари Пише:  Ova slika sa Vukom Medenicom bese nekad objavljena,ima jos jedna ali je ja posle nikad nisam video.

Прво није Вук Меденица на слици,него неки други Меденица.Друго,ова слика није била објављена на форуму,ваљда знам,јер једини постављам слике од 1. стране ове теме.
На овој слици је Вук Меденица.
Извор:Предраг Меденица
[Слика: 49948610-2027890097258474-9159717864159051776-n.jpg]
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 17 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним