Оцена Теме:
  • 57 Гласов(а) - 4.46 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

НАЈЛЕПШЕ ЧЕТНИЧКЕ СЛИКЕ

Да, на IWM, али и остали музеји на западу имају исту политику.
Одговори

(06-03-2024, 11:55 PM)Chicot Пише:  
(06-03-2024, 11:49 PM)Милослав Самарџић Пише:  Шта да кажем, кад сам их питао пошто слика, с правом на објављивање: 350 фунти.
Знам, језиви су, деру најстрашније. Митићу су узели петстотињак фунти за ову фасциклу од 400-500 страна. 
Него, да кажеш да ли си вољан да ризикујеш да фотка остане на сајту без права. Имаш предузеће, можеш да попијеш тужбу али мислим да нису баш велике шансе да до тога дође. 

Не бих се ја са Енглезима зезао.
Боље да не остане.
По нашем закону, може да буде линк ка слици.
Иначе хтео сам да купим филмове, имају доста краља Петра Другог. Али минут је око 3.500 фунти, колико се сећам.
Док Американци доста дају бесплатно, а и кад наплаћују, није толико скупо. Они наплаћују само пребацивање са филма (траке) у дигиталну форму. И налажење материјала.
Куповао сам и од Немаца, наплаћују као Американци, само налажење и копирање.
Одговори

Официри и војници из Шекулара код Берана,под командом Војводе Павла Ђуришића!
[Слика: Screenshot-5.png]
[Слика: 428366492-409698771565396-7841087872177074346-n.jpg]
[Слика: Screenshot-1.png]
[Слика: 424867531-408266928375247-7251509982950734481-n.jpg]
Одговори

Србија, Други светски рат, четници

https://www.ebay.com/itm/125400664485?it...R8iU6IfDYw

Извор: Ибеј

[Слика: s-l1600.jpg]
Одговори

(07-03-2024, 01:04 AM)ватхра Пише:  Говнари из музеја траже паре да би објавио слику, иако немају никаква ауторска права.
Наводе да кошта нпр 500 фунти ако хоћете да објавите, а онда се још и ограде да не знају ко држи ауторска права и да трошкове ауторских права ако се појаве сноси купац. Кад сам их питао да ми је јасно зашто наплаћују скен и манипулацију, али како могу да наплаћују објављивање кад на ти немају права послали су ми одговор који је укратко био таква је наша политика, без коментара на то што немају потпору у закону.
Политика им је таква као да не желе да се ишта објављује о историји. Цела зарада од једне књиге би отишла на једну слику по њиховом ценовнику.

Елем, управо зато што немају ауторска права музеји не могу да вас туже. Једино што могу је да вам забране приступ, што је у данашње време лако ескивирати.
У конкретном случају слика је из Архива који поседује ауторска права, тако да би у теорији могли да интервенишу и траже накнаду.
Одговори

Грешиш.
Архиви и музеји углавном немају појма ко је аутор слике.
Одговори

(07-03-2024, 11:51 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(06-03-2024, 11:55 PM)Chicot Пише:  
(06-03-2024, 11:49 PM)Милослав Самарџић Пише:  Шта да кажем, кад сам их питао пошто слика, с правом на објављивање: 350 фунти.
Знам, језиви су, деру најстрашније. Митићу су узели петстотињак фунти за ову фасциклу од 400-500 страна. 
Него, да кажеш да ли си вољан да ризикујеш да фотка остане на сајту без права. Имаш предузеће, можеш да попијеш тужбу али мислим да нису баш велике шансе да до тога дође. 

Не бих се ја са Енглезима зезао.
Боље да не остане.
По нашем закону, може да буде линк ка слици.
Иначе хтео сам да купим филмове, имају доста краља Петра Другог. Али минут је око 3.500 фунти, колико се сећам.
Док Американци доста дају бесплатно, а и кад наплаћују, није толико скупо. Они наплаћују само пребацивање са филма (траке) у дигиталну форму. И налажење материјала.
Куповао сам и од Немаца, наплаћују као Американци, само налажење и копирање.

Ја сам уверен да и Немци и Американци и сви други полажу на ауторска права за документе и остало у њиховом власништву .
Само то не иде у пакету при куповини услуге, него као део посебне трансакције. 
Ни Британци не подразумевају давање ауторскиха права кад поручујеш документа, јер се подразумева да узимаш за своју личну употребу ако другачије не нагласиш.
Одговори

(07-03-2024, 06:06 PM)ватхра Пише:  Грешиш.
Архиви и музеји углавном немају појма ко је аутор слике.

Колико сам разумео, то није ни битно после протока времена и ако држава тиме располаже као државним добром. Онда та установа наступа као власник ауторских права. У  TNA  и даље постоји материјал чија ауторска права имају друге институције или чак појединци па се за то онда обраћаш њима. 
Тако ми је објашњено у опширној преписци коју сам имао са њима.
Одговори

Chicot


Цитат:Ја сам уверен да и Немци и Американци и сви други полажу на ауторска права за документе и остало у њиховом власништву .
Нема ауторских права на документе. Документи могу да се добију од установе под условом да ће се користити под одређеним условима, а ако се то не поштује могу да забране привремено или трајно приступ архивској грађи. Такав је пример Цветковића и Девића са Архивом Србије од пре годину и по.



Цитат:Колико сам разумео, то није ни битно после протока времена и ако држава тиме располаже као државним добром.
Не, 70 година после смрти аутора (варира од земље до земље) ауторски рад постаје јавно добро. Може да се користи без надокнаде.


Цитат:Онда та установа наступа као власник ауторских права.

Може да наступа као власник ауторских права ако има потписан уговор о томе. 
А нема га. Музеји нису фото-агенције да се баве тиме.

Цитат:У  TNA  и даље постоји материјал чија ауторска права имају друге институције или чак појединци па се за то онда обраћаш њима. 
Наравно, практично за цео фонд немају ауторска права.

Прост пример су ове слике. Да ли музеј зна ко је аутор слике? 
Ако то није наведено онда је јасно да не зна ни ко је власник ауторских права.
Одговори

(07-03-2024, 09:11 PM)ватхра Пише:  Chicot


Цитат:Ја сам уверен да и Немци и Американци и сви други полажу на ауторска права за документе и остало у њиховом власништву .
Нема ауторских права на документе. Документи могу да се добију од установе под условом да ће се користити под одређеним условима, а ако се то не поштује могу да забране привремено или трајно приступ архивској грађи. Такав је пример Цветковића и Девића са Архивом Србије од пре годину и по.



Цитат:Колико сам разумео, то није ни битно после протока времена и ако држава тиме располаже као државним добром.
Не, 70 година после смрти аутора (варира од земље до земље) ауторски рад постаје јавно добро. Може да се користи без надокнаде.


Цитат:Онда та установа наступа као власник ауторских права.

Може да наступа као власник ауторских права ако има потписан уговор о томе. 
А нема га. Музеји нису фото-агенције да се баве тиме.

Цитат:У  TNA  и даље постоји материјал чија ауторска права имају друге институције или чак појединци па се за то онда обраћаш њима. 
Наравно, практично за цео фонд немају ауторска права.

Прост пример су ове слике. Да ли музеј зна ко је аутор слике? 
Ако то није наведено онда је јасно да не зна ни ко је власник ауторских права.

Crown Copyright. 
What is Crown copyright? A work is Crown copyright if it was: 1 2 12  created or published at any date before 1 June 1957 by or under the direction or control of the Crown  created or first published between 1 June 1957 and 31 July 1989 by or under the direction or control of the Crown  created on or after 1 August 1989 by an officer or servant of the Crown in the course of his duties Crown copyright applies, for instance, to works created by:  the King and all earlier monarchs, although special arrangements apply when His Majesty or his predecessors were acting in a purely private capacity  civil servants, diplomats, colonial officials and members of the armed forces when acting in an official capacity  ministers of the Crown when acting as such, but not when acting as constituency MPs or party members  government departments (such as the Home Office) and agencies (such as Ordnance Survey)  people and bodies commissioned by or working for the Crown and under its direction or control before 1 August 1989 (such as the Tithe Commissioners) Therefore it applies to many records held in The National Archives, such as letters and reports by Crown servants, census returns, records of service in the armed forces, records created by the law courts, transportation records, war diaries and Cabinet minutes. Crown copyright applies to any work first published by the Crown between 1 June 1957 and 31 July 1989, no matter who created it or when it was created. Crown copyright applied to any work published by the Crown before 1 June 1957 even if it had been previously published by someone else. Because Crown copyright has a shorter duration than non-Crown copyright (see section 9 and section 10), copyright in all such works has now expired. Crown copyright does not apply, for instance, to letters and papers received by the Crown but written by members of the public; reports, letters and invoices from private companies and bodies; or materials from overseas governments (except those in some Commonwealth countries). The standard duration of Crown copyright is for 50 years after the year of publication or for 125 years after creation. Unpublished Crown copyright literary, dramatic and musical works will however be in copyright until 2039 at the earliest. It is in the nature of archival records that the great majority are unpublished.

Most records in The National Archives are still protected by copyright, whatever their age. Many of these records are Crown copyright, but many others are not. For information on copyright, including Crown copyright, see our guide Copyright and Related Rights.

You may obtain copies of any public records (which are identified as such in Discovery). You should note that, unless an exception applies, you will need the permission of the copyright owner before you re-use the copies. Use without permission for any commercial purpose or for any purpose on the internet is likely to infringe copyright and could result in legal action against you by the rights owner. You may obtain a single copy of a literary, dramatic or musical work, together with any illustrations, in a document that is not a public record (which is identified as such in Discovery) only if you complete a statutory declaration form, obtainable from the Record Copying counter.

The reproduction of copies of non-Crown copyright records held in The National Archives will probably require permission from the copyright owner. You may reproduce copies of Crown copyright records held in The National Archives for purposes of private study, non-commercial research or education without limitation. Educational use includes use for teaching, preparation for teaching, and examination, by either teacher or student. You must obtain permission from the Image Library of The National Archives for the reproduction of copies of records, which are protected by Crown copyright for publication, on the internet, for broadcasting, for exhibition or for any commercial purpose.

You can contact the Image Library at: The National Archives, Kew, Richmond, Surrey TW9 4DU Telephone: +44 (0)20 8392 5225 Email: image-library@nationalarchives.gov.uk Website: https://images.nationalarchives.gov.uk/ Images reproduced on The National Archives’ website, including Crown copyright and other works in the records, may be reproduced only with the permission of the Image Library. In addition, works identified as being the copyright of a third party on The National Archives’ website, or in the Discovery catalogue, may not be reproduced except with the permission of the copyright owner.

Укратко: можеш да цитираш, препричаваш, парафразираш итд.. Ако желиш да репродукујеш документ , у смислу, да га објавиш у целости као фотографију, за то мораш да тражиш писмену дозволу, од британске Круне или од појединаца власника интелектуалног добра. Исто је да ли комерцијализујеш то власништво у научном раду или на веб сајту.
Одговори

Шико,
ово се односи на дела која су направиле особе у државној служби, на задатку. Неко је послат да направи слику, напише извештај и сл.

Код Американаца се те слике могу слободно користити.

-----

За слике четника са којима је почела дискусија, да ли је познато ко их је фотографисао?

Нашао сам неке слике евакуисаних авијатичара у IWM.
За те слике поуздано знамо да их није направио неки савезнички официр - јер су авијатичари били само. Значи неко од домаћих је, и непознати аутор је власник ауторских права, а не музеј.
Одговори

Како год,
Материјали који се налазе у TNA користиће се према регулативи прописаној од те исте установе.

Можда Николај да се укључи и детаљније појасни са правног аспекта.
Одговори

Имовинска права аутора на ауторском делу, а ту спадају фотографије, трају за живота аутора и 70 година после његове смрти. Службена документа државних органа и установа нису ауторска дела. Значи извештај о некој борби, мисији итд, није ауторско дело, али код њих може да буде проблем доступности. Ако су под ознаком тајности не могу да се користе, ако је скинута та ознака могу, али архиви могу својим актима да пропишу начин и услове њиховог коришћења.

Тако је код нас, не знам за друге државе.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

(07-03-2024, 12:03 PM)Бесеровић Пише:  Официри и војници из Шекулара код Берана,под командом Војводе Павла Ђуришића!
[Слика: Screenshot-5.png]
[Слика: 428366492-409698771565396-7841087872177074346-n.jpg]
[Слика: Screenshot-1.png]
[Слика: 424867531-408266928375247-7251509982950734481-n.jpg]

[Слика: Screenshot-1.png]
[Слика: 426210173-407260308475909-2059439478539835624-n.jpg]
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: Бесеровић, 13 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним