Оцена Теме:
  • 56 Гласов(а) - 4.45 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

НАЈЛЕПШЕ ЧЕТНИЧКЕ СЛИКЕ

Потпоручник Добросав Ордагић,командант 1.Рачанске бригаде.Рођен у Бесеровини 1915. године.Завршио пешадијску подофицирску школу,рат је дочекао у чину наредника.После Априлког рата,вратио се у Бесеровину и прикључио четничком покрету Драже Михаиловића.Народ га је сматрао једним од умеренијих четничких команданата,није трошио алкохол и није се женио.Добросав је погинуо код школе у селу Пепељ 30. априла 1944. према сведочењу Богдана Баштовановића, четника 1.Рачанске бригаде.Остао је познат и по томе што је био коректан према муслиманима преко Дрине.На његовој сахрани били су присутни и виђенији Муслимани с оне стране Дрине.
Извор:Владисав Др. Биљић
[Слика: 21768214_1781985502094736_1971959562879959228_n.jpg]
Одговори

(19-11-2017, 03:19 PM)Pravda Пише:  Потпоручник Добросав Ордагић,командант 1.Рачанске бригаде.Рођен у Бесеровини 1915. године.Завршио пешадијску подофицирску школу,рат је дочекао у чину наредника.После Априлког рата,вратио се у Бесеровину и прикључио четничком покрету Драже Михаиловића.Народ га је сматрао једним од умеренијих четничких команданата,није трошио алкохол и није се женио.Добросав је погинуо код школе у селу Пепељ 30. априла 1944. према сведочењу Богдана Баштовановића, четника 1.Рачанске бригаде.Остао је познат и по томе што је био коректан према муслиманима преко Дрине.На његовој сахрани били су присутни и виђенији Муслимани с оне стране Дрине.
Извор:Владисав Др. Биљић
[Слика: 21768214_1781985502094736_1971959562879959228_n.jpg]

Правда, ајде постави овде ону слику Кондор гази заставу да упоредимо је ли на обе Ордагић.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Ево!Који би требало да је Ордагић?Не личи ми ни на једног од ових са слике.
[Слика: Kondor-gazi-zastavu-sa-kukastim-krstom.jpg]
Одговори

Скроз десно. Личи. На овој са Кондором имао је дужу косу и браду.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Да и мени личи на особу скроз десно,никако на оног високог лево до њега.
Одговори

(19-11-2017, 05:59 PM)Pravda Пише:  Да и мени личи на особу скроз десно,никако на оног високог лево до њега.

То је капетан Антоније Миличић. Писао сам о њему.

http://www.pogledi.rs/forum/Thread-kapet...je-milicic

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Да ли је истина да је Кондор убио Ордагића,тј. његови пратиоци...
Одговори

(19-11-2017, 06:03 PM)Pravda Пише:  Да ли је истина да је Кондор убио Ордагића,тј. његови пратиоци...

Никад не бих рекао да је то истина и сад први пут чујем. Ордагић је био поверљив Кондоров човек. Кондор га је поставио за команданта бригаде што је овај знао да цени.

Ко ти је то рекао? Касније је Ордагић погинуо. Не бих рекао да је ово тачан податак.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Читао сам на фејсбук профилу Владисав Др. Биљић,можеш га лако пронаћи на фејсбуку,баш у опису ове слике има подугачак текст о Ордагићу.По ономе што сам прочитао наводно је Кондор поклао 10. так људи код Бајине Баште који су вер. били црвени а Ордагић му се жестоко супроставио и наводно због тога је заклан.Пише да постоји комунистичка верзија Добросавове погибије,по којој је Ордагић погинуо од једне једине Бугарске минобацачке гранате која је пала тада и погину човек.Пише извор који сам навео да је Ордагић чинио велика јунаштва штитећи народ од Бугара,има доста детаља,па ти потражи .
Одговори
Sad 

(18-11-2017, 06:06 PM)Pravda Пише:  [Слика: 428192_177688095669150_100002838815453_2...2555_n.jpg]

Та слика је настала истовремено кад и ова доле, исти су ликови у питању. Овде се боље види да није Воја, то је овај у средини у првом реду:

[Слика: Draza-sa-regrutima.jpg]

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

Није Воја,има сличну фризуру тај питомац као Воја,зато сам убо.Ево Воје на слици да се боље упореди.
[Слика: Cizme_udruzenja_izmedju_rata-voja.png]
Одговори

Михаиловић у дворишту Дома гарде за време суђења
[Слика: Mihailovi_u_dvori_tu_Doma_garde_za_vreme_sudjenja.jpg]

https://www.instagram.com/colour.history/
Бојење црно-белих фотографија. За све информације и питања на ФБ страницу или на имејл kolorizovana.proslost@gmail.com
[Слика: image.jpg]
Одговори

Наредник Живан Обрадовић из села Милавчић код Губеревца у Гружанском срезу.Оца су му стрељали Немци у Краљеву 1941.Командант 4. батаљона 3.Жичке летеће бригаде 2. Равногорског корпуса.Убијен од Стране удбе 1947. године у Аџиним ливадама код Грошнице,недалеко од Крагујевца.
Изво:Слободан Ћировић
[Слика: image.jpg]
Одговори

У Еболију 1946. године. Седе с лева: мајор Миливоје Вуксановић, Јово Кеча један од вођа устанка 1941. и наредник Тадија Метличић, Хрват по националности. У првом плану, мајор Милан Цвјетићанин.

[Слика: 1946._.jpg]

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 32 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним