Оцена Теме:
  • 57 Гласов(а) - 4.46 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

НАЈЛЕПШЕ ЧЕТНИЧКЕ СЛИКЕ

Прави герилци,крили се по пећинама и шумама,не ко они партизани,у дугачким колонама марширали по окупираној Југославији куда год су хтели.Јурило их 80. Немачких дивизија,питам се како је то могуће?
Одговори

(16-01-2018, 02:33 AM)Chicot Пише:  Isti datum. Lukacevic i Babovici levo i desno od njega.
[Слика: lukacevic.jpg]

Где се изгуби онај Шваба што је био ту.Баја

Одличне слике.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

Има Ватхра оригинал скен у тиф формату.Продаје се на сајту СУБНОРА.Баја
Одговори

(16-01-2018, 05:27 PM)Pravda Пише:  Има Ватхра оригинал скен у тиф формату.Продаје се на сајту СУБНОРА.Баја

Кидање

(16-01-2018, 02:26 AM)Chicot Пише:  Evo par eksluzivnih

Britanski porucnik Eric tri nedelje posle teske povrede. Skrivan i negovan u pecini, kod Cemernice (18.1.1943).

Desno sedi, maj Jovanovic. Levo: gen. Trifunovic, iza njega Draza.

[Слика: pecina1.jpg]

Ако је Милош Марковић на доњој слици поред Дроње онда је и на овој скоз лево. Поред њега је човек који доста личи на Дражу. Двојник?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Колико видим Дража и Трифуновић седе на слици десно. Да није овај што седи лево поручник Максимовић - Руо?

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

(16-01-2018, 06:42 PM)Николај Пише:  Колико видим Дража и Трифуновић седе на слици десно. Да није овај што седи лево поручник Максимовић - Руо?

Па да, десно Дража и Дроња. На овој слици Милош Марковић стоји скроз лево. Поред њега је човек који личи на Дражу.

Овог што седи Шико је потписао као мајор Јовановић. На Патка не личи и он тад вероватно није био на Чемерници, не знам ко би то могао бити. Имао је још један Јовановић у ВК.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Ваљда онај санитетски мајор из Пирота, или одакле већ. Али овај ми делује млађе од њега.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

(16-01-2018, 06:51 PM)Николај Пише:  Ваљда онај санитетски мајор из Пирота, или одакле већ. Али овај ми делује млађе од њега.

Цитат:Шеф Шифрантског одсека: поручник Мирослав Шурбатовић (емигрирао у САД), затим потпуковник Душан Јовановић “Муња“ (страдао у Босни децембра 1944)

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Тај ми није био познат. Некако ми логичније да лекар буде поред рањеника, него шифрант. Али мислим да није ни један ни други, много ми младо делује за мајора.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

(16-01-2018, 07:18 PM)Николај Пише:  Тај ми није био познат. Некако ми логичније да лекар буде поред рањеника, него шифрант. Али мислим да није ни један ни други, много ми младо делује за мајора.

Слажем се. Чекамо Шика да каже одакле је преузео фотографије и опис, ако није тајна. Smile

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Prvo izvinjenje sto sam uneo nepotrebnu konfuziju za prve dve fotke. Prepisivao sam iz legende umesto da gledam u same slike. Tako sam permutovao levo i desno Smile

Nisam ekspert za fotografiju, ali pada mi napamet da je zabuna u originalu zbog tehnologije razvijanja negativa ili tako nesto (da su oni zaista bili pozicionirani na stranama suprotnim od onoga kako se vide na samoj fotografiji). Ili je Bejli zeznuo pa permutovao strane, kao i ja Smile

Fotografije su iz Bejlijeve arhive, TNA. Originali (ne scanovi), prilozeni uz ostalu dokumentaciju (mape, jos fotki) i njegov finalni izvestaj kada je izasao iz zemlje. Ne znam da li su fotografije umnozene, ne bih rekao, jer je i ovo retko ko video od istrazivaca. Od savremenika njegovih nije niko!

Legende su navedene pored ili ispod same fotografije. Proverio sam i ostalo sam tacno naveo. Posto je Bejli bio prisutan, pretpostavljam da je i on sve tacno naveo.

Ne znam ko je major Jovanovic, tako je navedeno. Ostala trojica su prepoznatljiva.

Ako treba jos nesto, pitajte.
Одговори

(16-01-2018, 05:24 PM)Николај Пише:  
(16-01-2018, 02:33 AM)Chicot Пише:  Isti datum. Lukacevic i Babovici levo i desno od njega.
[Слика: lukacevic.jpg]

Где се изгуби онај Шваба што је био ту.Баја

Одличне слике.

Nisu valjda i ovu montirali?

Znam za onu gde su Bacevic, Bejli Lukacevic... Ali ta je dobro poznata i stavljana je vise puta pa nisam hteo i nju da kacim.
Одговори

Ову нису, али пошто су обе настале истом приликом, а Швабо се "сликао" за ону другу, реко', где се изгуби, кад су за ову позирали.Јок

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

Fini neki nacista, nenametljiv Скојевац
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 15 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним