Оцена Теме:
  • 2 Гласов(а) - 5 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Борбе Четника против Усташа!

„Нова Хрватска“, 1.12.1942, извештава да је 29. новембра одржан низ састанака у разним хрватским местима на којима су се обратили чланови владе и вође усташког покрета. У Крапини је говорио државни министар, построжник, доглавник др Шолц, који је између осталог изјавио: ...... Сада, када су наше границе гарантоване од стране Осовине, рат се наставља, не само ван наших граница, већ и унутар државе, због активности банди, које предводе бивши српски официри и људи који нападају нашу територију са друге стране граница. Њима су се придружиле партизанске банде у јуну прошле године. Тако се исти елементи боре против Хрватске, против којих се Немачка данас бори у Источној Европи. Партизани су добили оружје из тајних складишта, које је припремила бивша југословенска влада како би омогућила овим бандама да наставе рат против Немачке, Осовине и нас самих, на нашој територији. Овим партизанским бандама, које су, након окупације Србије, одмах пренеле рат на нашу територију, командовао је, и још увек јесте делимично, српски пуковник Михајловић, кога је Лондонски радио означио као представника бивше Југословенске војске и њеног вођу. Тако су непријатељи Осовине означили за вођу, Србина, који у њихово име наставља светски рат на нашој територији. Српски емигрантски краљ Петар, у својој прокламацији од 1. октобра прошле године, позвао је ове партизанске банде на борбу, обећавајући им помоћ Русије, Лондона и Америке.

------------------------------------

Видети следећи линк

https://catalog.archives.gov/id/60504031...ctPage=301
Одговори

Српски емигрантски краљ Петар, у својој прокламацији од 1. октобра прошле године, позвао је ове партизанске банде на борбу, обећавајући им помоћ Русије, Лондона и Америке.

Вероватно је то овај „Краљев проглас“ од 1. октобра 1941:

ДРАГИ МОЈ НАРОДЕ!
Синови великих отаца у борби за час, славу и величину драге нам Отаџбине
Југославије које данас називају робљем пред лицем гнусног непријатеља! Знам да
данас живите код својих домова пуни бола и туге за изгубљеном Отаџбином, па
Вас због тога позивам да се сврстате друг уз друга, веран један другом, као браћа
у борби против вековног угњетача и непријатеља целог Словенства. Ви нисте
побеђени јер борбе нигде и не водисте, а зато су криви они који вас издадоше, а
којима ћу ја – Ваш Владар ускоро судити.
Куцнуо је час наше слободе, храбри моји јунаци. Куцнуће час кад ће те
спрати образ свој и својих славних предака, које историје и свога славног народа,
пред лицем целог света.
ВАШ ВЛАДАР ЗА КОГА ПОЛОЖИСТЕ ЧАСНУ ЗАКЛЕТВУ ПОЗИВА ВАС
ПРЕКО СВОЈИХ ВЕЛИКИХ БОРАЦА, КОЈИ СЕ НИСУ СРАМНО ПРОДАЛИ И
КОЈИ СЕ НАЛАЗЕ У НАШИМ ШУМАМА: НА ОРУЖЈЕ!
У борби кидајте ланце ропства док Вас нису још јаче стегли, јер у својој
будућности само ће имати право на живот онај који буде у овој борби жртвовао све.
Наша мајка, мајка свих Словена – Русија води борбу против нашег вековног
непријатеља борећи се заједно са великим енглеским и америчким народом за спас
човечанства и наше слободе.
НАРОДЕ МОЈ!
СВРСТАЈ СЕ У РЕДОВЕ ПО СЕЛИМА И ГРАДОВИМА ПОД ВОЂСТВОМ
МОЈИХ НАЈБОЉИХ, НАЈХРАБРИЈИХ И НАЈЧЕСТИТИЈИХ ЉУДИ, КОЈИ СУ
САМНОМ ПРЕКО СВОЈИХ КОМАНДАНАТА У ВЕЗИ.
У ваше редове треба да се пријаве сви способни за борбу од 17 до 60 година
старости.
СВЕ ОНЕ ОБВЕЗНИКЕ КОЈИ ОД СВОЈИХ КУЋА БУДУ ОДВЕДЕНИ ИЛИ
БУДУ ДРАГОВОЉНО ОТИШЛИ У НЕПРИЈАТЕЉСКИ ЛОГОР, КАО ШТО ЈЕ БИО
СЛУЧАЈ СА ИЗВЕСНИМ БРОЈЕМ ОФИЦИРА И ПОДОФИЦИРА, СМАТРАЋУ
ИЗДАЈНИЦИМА ОТАЏБИНЕ.
Ја сам престо примио у доба ране младости, а за све време мог малолетства
вршљали су људи по овој земљи који су у срце забадали нож и мени и вама. У
последњем тренутку ослободисмо се злотвора, али падосмо за кратко време у
ропство које су нам они припремили.
У новоослобођеној Отаџбини хоћу људе часне, који ће своју вредност и част
доказати ДАНАС, САДА И ОДМАХ БОРБОМ ЗА СЛОБОДУ.
Моја наређења, као и оружје, муницију и остале потребе за борбу добићете
авионима.
НА ОРУЖЈЕ!
СИНОВИ ВЕЛИКИХ ОТАЦА, НА ОРУЖЈЕ ЗА СЛОБОДУ, СА ВЕРОМ
У БОГА, ЗА ЧАСТ И СЛОБОДУ А УЗ ПОМОЋ НАШИХ САВЕЗНИКА РУСА,
ЕНГЛЕЗА И АМЕРИКАНАЦА.
У БОРБУ ПРОТИВ ЗАЈЕДНИЧКОГ НЕПРИЈАТЕЉА!
1. октобар 1941. год.
Лондон Петар II, с.р.


Краљ Петар II никада није позвао српски народ на општи устанак, нити је то тада представљало званичну стратегију четничке команде и југословенске краљевске владе у избеглиштву. Наведени проглас, у којем је употребљено краљево име, објавио је генерал Љуба Новаковић, без овлашћења краља.
Према овом тумачењу, Новаковић је то учинио из више разлога:
- да омасови сопствену организацију;
- да се пред савезницима представи као главни и легитимни вођа покрета, са највишим војним чином;
- да подстакне четничку организацију Косте Пећанца да отпочне оружане акције против немачких окупационих снага.
Одговори

Муслиманска Милиција у Подрињу под Командом Потпуковника Јуре Францетића команданта Црне Легије.

[Слика: bc9e162323755b397465.jpg]
Одговори

Ово је у Фазлагића Кули кад је долазила усташка делегација на челу са министром Вјекославом Вранчићем да им преда ратну заставу.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

ЛЕОНИД БОГДАН:

Рус по пореклу. Мајор у југословенској војсци; унапређен у пуковника по ступању у хрватску војску.

Истакао се у бомбардовању српских села и у борбама против четника. У овим борбама против четника био је рањен у ногу и сада храмље.

https://catalog.archives.gov/id/60651829...ctPage=120

Извор: NARA, M-1203, R-18, 0113

Моја напомена: Овде у америчком документу су му погрешили презиме, у питању је био ЛЕОНИД БАЈДАК.

Ваздухопловни пуковник рођен у Одеси 8. марта 1894. године, био је официр руске царске војске (1915-1920), а касније официр војске Краљевине Југославије од 1926. године, носилац низа одликовања европских земаља за успешне летове. Слом Краљевине Југославије га затиче у чину потпуковника. Марта 1942. године примљен у хрватско зракопловство и тада је додељен штабу у Сарајеву. (Извор: "Тко је тко у НДХ: Хрватска 1941-1945", Минерва, Загреб 1997, стр. 18)
Одговори

(12-08-2026, 02:51 PM)Митић Пише:  ЛЕОНИД БОГДАН:

Рус по пореклу. Мајор у југословенској војсци; унапређен у пуковника по ступању у хрватску војску.

Истакао се у бомбардовању српских села и у борбама против четника. У овим борбама против четника био је рањен у ногу и сада храмље.

https://catalog.archives.gov/id/60651829...ctPage=120

Извор: NARA, M-1203, R-18, 0113

Моја напомена: Овде у америчком документу су му погрешили презиме, у питању је био ЛЕОНИД БАЈДАК.

Ваздухопловни пуковник рођен у Одеси 8. марта 1894. године, био је официр руске царске војске (1915-1920), а касније официр војске Краљевине Југославије од 1926. године, носилац низа одликовања европских земаља за успешне летове. Слом Краљевине Југославије га затиче у чину потпуковника. Марта 1942. године примљен у хрватско зракопловство и тада је додељен штабу у Сарајеву. (Извор: "Тко је тко у НДХ: Хрватска 1941-1945", Минерва, Загреб 1997, стр. 18)

Ништа чудно,  када је остао прогнан, без своје државе, служио да преживи,  гдје се даље затекао.
Одговори

(13-08-2026, 10:29 AM)luka.luke Пише:  Ништа чудно,  када је остао прогнан, без своје државе, служио да преживи,  гдје се даље затекао.

У сваком рату има доста чудних судбина.

Пошто тражим ове НДХ официре, има један случај са хрватским ваздухопловним пуковником Адалбертом Рогуљом и то како је покушавао да ухвати заверенике или сваког ко ради против њега.

Неколико пута је сазвао све своје официре, и када су се сви окупили, издао је наређење „Руке горе“. Док је двадесет војника стајало са пушкама на готовс, лично је извршио претрес официра, тражећи писма од генерала Михаиловића, а такође и да види да ли имају неке „планове“ против њих. (Izvor: https://catalog.archives.gov/id/60651829...ctPage=249)
Одговори

Свратиште за бескућнике "Велебит", NDH.
[Слика: Screenshot-1.png]
Одговори

Стејт дипартмент
Строго Поверљиво
Парафраза

Телеграм бр. 225
Из Берна

Датум: 10-10-41, 15:00 часова
Примљено: 10-10-41, 18:02 часова

---------------------

Ако би снаге Осовине у Африци биле збрисане, Италија би се распала, а убрзо након тога би и Немачка следила тај пример. Хитлеров унутрашњи круг сматра да ће се Италија урушити у блиској будућности, а тај страх потврђују немачки званичници који се враћају из Италије. Могуће је да ће немачке снаге морати да преузму дужност окупације на Балкану због пада морала италијанских снага.

Отворени устанак је почео у Хрватској. Тамо комите, који сарађују са својим колегама у Србији, имају подршку целог присутног становништва.

Харисон

https://catalog.archives.gov/id/60497552...ctPage=259

https://catalog.archives.gov/id/60497552...ctPage=264

https://catalog.archives.gov/id/60497552...ctPage=265

Извор: NARA, RG-64, M-982, R-80
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 2 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним