Поруке: 5,844
Теме: 3
Придружен: Mar 2016
Углед:
1,532
З. Д. Ненезић, н.д., стр. 433 (доноси податак да су Иво Андрић и Густав Крклец били искључени из масонства и то зато што је Андрић био у љубавним односима са Крклечевом женом. За ово наводи сигнатуру Архив Југославије (данас АСЦГ), 100, 5, 20. Провером нисмо могли пронаћи овај документ!); стр. 556, 577 и 573 (спискови).
Извор: "Масонски досије Иве Андрића из 1942. године", приредио Ненад Петровић, СВЕСКЕ Задужбине Иве Андрића, Година XXIV, свеска 22 Београд, септембар 2005, фуснота 15, стр. 24
Кратка напомена: Н. Д. се односи на Ненезићеву књигу "Масони у Југославији (1764-1980)", Београд 1984.
(Последња измена: 26-10-2024, 01:48 PM од
Митић.)
Поруке: 14,520
Теме: 307
Придружен: Aug 2013
Углед:
3,062
Може да бидне, али не мора да значи.
Ненезић наводи прецизну сигнатуру. Ови пишу да тај документ нису пронашли. То су две информације које имамо из цитата које си навео.
Потребно је погледати у Регистар архивске грађе и видети да ли је заведен неки документ под тим бројем, а у бољем случају (зависи од архивара) и опис самог документа. Ако се у Регистру наводи да постоји документ под том архивском ознаком, онда то значи да је тај документ стварно и постојао.
У том случају, треба погледати Регистар посета архиву, који се чува у сваком архиву. Тамо би се видело да ли је Зоран Ненезић посећивао Архив Југославије у годинама пре писања и објављивања књиге.
То би нам много шта разјаснило. Ако није долазио, значи да је неко документа узимао уместо њега и доносио му их на ноге. Ако је долазио, јасно је да је он узео и отуђио документ, или је неко после објављивања књиге дошао и изузео документ.
Другим речима:
Ради се о грађи која је била недоступна за истраживање у временском периоду када је књига објављена. А зашто? Зато што су спискове чланова масонерије Ложе Југославија правили специјализовани чланови удбе више од тридесет година. Дакле, не ради се ни о каквом аутентичном документу масонерије, него документу удбе. То су тајна документа била у оним временима, а Бога ми, и сад је тако. Ненезић је могао такву књигу у оно време написати само уз одобрење, а чини се и помоћ, ДБ Србије или Југославије, што објашњава и пориве за настанак такве књиге.
То је напомена како би се схватило о чему се овде ради.
Мада, може бити и онако како си Ти протумачио.
Поруке: 5,844
Теме: 3
Придружен: Mar 2016
Углед:
1,532
Чим је удба у питању, онда си Ти у праву и твоје објашњење је логичније, Бенито.
Сигурно је удба отуђила од архива и присвојила за себе.
А у Свескама су стварно тако написали да провером нису нашли документ. А за овај досије о Андрићу из 1942. године наводе сигнатуру: Архив Војноисторијског института, Недићева архива, кутија 2, фасцикла 3-I, регистарски број 4, листови 1-13 (АВИИ, Нд, к.2, ф. 3-I, 4, 1-13).
Тај Андрићев досије је заправо један упитник који је саставио Таса Динић како би се Иво Андрић изјаснио о својој припадности масонерији.