Оцена Теме:
  • 2 Гласов(а) - 5 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Обојена револуција у БиХ

ЈУРИШ ЕНГЛЕСКЕ ЛАКЕ КОЊИЦЕ ИЛИ ПОВРАТАК РАТА У БОСНУ
royalgards01

НЕБОЈША МАЛИЋ

Ако све ово подсећа на 1992. и почетак рата у Босни и Херцеговини, то није нимало случајно

Деведесет пет енглеских „лаких коњаника“ кренуло је крајем јула у Босну и Херцеговину, наводно да „пруже подршку посматрању и надзирању“ мисије EUFOR-ALTHEA током предстојећих избора у октобру. Реч је о припадницима редовног састава Лаког коњичког пука 4. Механизоване бригаде из Кетерика у Јоркширу, као и резервистима из Краљичине добровољачке коњице, опремљених лаким оклопним возилима „шакал.“ Биће смештени у Бутмиру, крај Сарајева, одакле ће моћи да „делују широм земље и самостално ако за то буде потребе“ (према Журналу, дневним новинама из енглеског градића Њукасла).

Оперативна историја ових формација указује да није реч ни о каквом обезбеђењу и подршци, већ о јединицама чији је задатак „сакупљање информација о непријатељу“, заштита већих формација и „навођење бомбардера“. Лака коњица је 1993. била у БиХ као део UNPROFOR-а, а касније је са Краљичиним добровољцима ратовала у Авганистану и Ираку. „Шакал“ је лако борбено возило на четири точка, новије израде, које је већ коришћено у Авганистану.

Очигледно је да лаки коњаници, ветерани Ирака и Авганистана, не долазе у Бутмир да „обезбеђују изборе“. Ни њих стотинак нити осталих 600 припадника мисија EUFOR-а (по званично доступним информацијама) под командом аустријског генерала Хајдекера не могу много да ураде у случају озбиљнијих нереда у БиХ. То се видело и у фебруару ове године, када су „мирни демонстранти“ палили зграде кантоналних власти у Тузли, Зеници и Сарајеву, а ни EUFOR ни OHR нису интервенисали – или су чак изјавама подржавали „демонстранте“.

Јоркширска „коњица“ има ратно, а не мирнодопско искуство, погрешно је опремљена за операције завођења реда, и нема је довољно за одбрамбену операцију против побуњеног цивилног становништва. Али профил ових јединица сасвим одговара формацији за брзи удар на циљ који команда EUFOR-а означи као претњу: нешто, или некога.

royalgards02

Пре деветнаест година у Дејтону је окончан оружани сукоб у Босни и Херцеговини – али рат није престао. Само се наставио политичким и пропагандним средствима. Све донедавно није било озбиљнијег насиља, али фебруарски „пленуми“ и паљевине, као и активност неких групација са намером да се изманипулише изборни процес, не слуте на добро.

Сасвим је могуће да OHR и EUFOR страхују од обнове фебруарског насиља и позивају појачања како би осигурали безбедност, али сопствену – да им је стало до безбедности БиХ, стали би украј покушајима да се Дејтон крши, уместо што их сами предводе. Могуће је и да су енглески „коњаници“ једина формација која им је на располагању у овом тренутку – неадекватна за задатак заштите, али можда употребљива као симбол који би предупредио било какав напад. Али све то је само најбољи могући сценарио, који претпоставља да су намере OHR и EUFOR-а, Лондона и Вашингтона, Брисела и Сарајева, часне и вођене логиком, а не предрасудама и емоцијама.

Судећи по понашању европског и америчког војно-политичког руководства у Украјини, где су прво пружили подршку насилним демонстрацијама а потом неонацистичким пучистима, који су срушили легитимно изабрану власт и у тој земљи покренули терор и грађански рат, извесно је да добре намере морамо да искључимо из ове рачунице.

А, ако све ово подсећа на 1992. и почетак рата у Босни и Херцеговини, то није нимало случајно.
Одговори

Revizija Dejtonskog sporazuma je opasna”
Revidiranje Dejtonskog mirovnog sporazuma veoma je opasno, izjavio je danas šef ruske diplomatije Sergej Lavrov, ističući da visoki predstavnik EU "ima diktatorska ovlašćenja, koja je odavno trebalo ukinuti".
„Revizija Dejtonskog sporazuma je opasna”
"Revidiranje Dejtonskog mirovnog sporazuma veoma je opasno, jer Bosna i Hercegovina (BiH) postoji kao jedinstvena država upravo zahvaljujući njemu", rekao je Lavrov u intervjuu TV kanalu Centar.
Ruski ministar inostranih poslova rekao je da je u BiH "veoma složena konstrukcija" sa tri državotvorna naroda - Srbima, Bošnjacima i Hrvatima, i dva entiteta.
"Ni Hrvati, ni Bošnjaci nemaju svoj entitet, imaju zajednički, ali pritom su dva državotvorna naroda uz treći, Srbe. Ta konstrukcija je umnogome odražavala istoriju, ali i želju Evropljana da ne ostavlja muslimane - Bošnjake, same", kazao je Lavrov, a prenosi Itar-Tas s.
Šef ruske diplomatije je podsetio da Dejtonski sporazum obezbeđuje pravo veta svakom od tri naroda u političkom sistemu BiH.
"Ukoliko se on sad razbija, pojavljuje se iskušenje da se BiH pretvori u unitarnu državu. Takve tendencije uočavaju se, između ostalog, u poziciji EU. Oni nisu zadovoljni što Srbi imaju glas koji mora da se uvaži pri donošenju važnih odluka, uključujući pitanje stupanja u međunarodne strukture, na primer u NATO, i ne žele da zadiru u prava muslimana, smatrajući da oni treba da budu glavni narod, koji
ovaploćuje bosansku državu. To neće uspeti", rekao je Lavrov.
Ruski ministar je naveo da se Predsedništvo BiH sastoji od predstavnika tri naroda, koji komuniciraju "ali politički se pojavljuje mnogo problema".
"Štetnu ulogu igra visoki predstavnik EU sa diktatorskim ovlašćenjima, koje je bilo potrebno odavno ukinuti. Ako je već EU podržala BiH pri izboru pre nekoliko godina za nestalnu članicu Saveta bezbednosti UN, onda je smešno tamo zadržavati faktički protektorat", kazao je Lavrov.
Prema njegovim rečima, Rusija je za oduzimanje tih ovlašćenja i da se stanovnici BiH sami dogovaraju, pre svega o onome za šta je potrebno tražiti zajednički imenitelj.
"Da ih ne guraju u strukture koje su neprihvatljive za jednan od tri državotvorna naroda, ne nameću partnerstva koja ne zadovoljavaju sve", kazao je Lavrov.

EKSTREMISTI IZ BiH PRETE SRBIJI: Drina će biti od krvi crvena!
Naći ćete borce koji najviše na svetu vole džihad, najdraži im je kraj života, poručio džihadista Abdulmelik Bašić.
EKSTREMISTI IZ BiH PRETE SRBIJI: Drina će biti od krvi crvena!
Bivši član odreda El Mudžahid armije BiH Abdulmelik Bašić obratio se javnosti povodom, kako je naveo, „četničkih pretnji da će napraviti pohod na Novi Pazar i da će muftija da gori“, i poručio da niko ne treba da dira one koji ih ne diraju. U suprotnom, zbog „ponižavanja, a pogotovo, ne daj bože, ubijanja muslimana“, neće sedeti skrštenih ruku.
- Kunem vam se onim kojim se jedino kune da Drina neće biti zelena nego crvena, a Priboj neće biti Priboj nego Proboj - poručio je Bašić.On, međutim, nije otkrio ko je inicirao pohod na Novi Pazar. Podsetimo, nakon defilea odreda u vojnim uniformama na Hadžetu, u organizaciji sandžačkog muftije Muamera Zukorlića, oglasili su se „četnici“ koji su zapretili da će i oni prošetati Novim Pazarom.
- Poručujemo takvima da neće više, ako bog da, imati šanse da dođu do dece i žena i da nas kolju vezane. Uspeti neće da nas zateknu goloruke, a ni zavaditi međusobno, da nas zateknu zauzete međusobnim sukobima. Takvima garantujemo da će pred sobom imati naoružane, spremne borce koji su željni da podele megdan sa zločincima i pošalju ih tamo gde im je mesto. Naći ćete borce koji najviše na svetu vole džihad, najdraži im je kraj života, šehadet - istakao je on i dodao:
- Ako vam je do vlastite nesreće, dirnite Novi Pazar. Dirnite ga, dirnuli ste muslimana u zenici oka. Nije slučajno Pazar, baš sada, to što jeste, spreman da bude fitilj. U njemu su najponosniji Bošnjaci, muslimani što ih naš narod ima, tako da vam se neće nakloniti. A bude li sukoba, svi smo uz njih. Za verbalne borbe verbalno, a stvarne stvarno. Poručujemo braći u Pazaru, sa čestitim i hrabrim muftijom Muamer efendijom Zukorlićem na čelu, da smo svi muftija, svi smo Novi Pazar, svi smo Sandžak. Niste i nećete biti sami - naveo je Bašić.
Zaključio je da provokacije „četničkih bandita“ predstavljaju kriminalni čin prema zakonima države koja brani izazivanje opasnosti, međunacionalne i međuverske mržnje i tenzije.
Državni organi o situaciji u Pazaru
GAŠIĆ: NEMA ELEMENATA POVIŠENOG BEZBEDNOSNOG RIZIKA
Bratislav Gašić, ministar odbrane, kazao je juče da prilikom organizovanja Pohoda na Hadžet Islamske zajednice u Srbiji u Novom Pazaru nije bilo elemenata povišenog bezbednosnog rizika.- To pitanje nije za Ministarstvo odbrane, ali ono što imamo kao informacije jeste da tu nema elemenata povišenog bezbednosnog rizika. To morate da pitate druge koji vode računa o tome - rekao je Gašić.
Poziv crkve
IRINEJ: DRŽAVA DA REAGUJE
Patrijarh SPC Irinej ocenio je da se „mnogo ćuti“ o događajima u Novom Pazaru i dodao da je potrebno da se država oglasi po tom pitanju, prenosi Beta.- O događajima u Novom Pazaru se mnogo ćuti umesto da se čuju reč i snaga države - kazao je Irinej.

http://www.nytimes.com/1988/06/29/world/...mbing.html
Одговори

Русија поклања мазут за грејање Бањалуке и Приједора и помаже буџету Српске
17:15 16.09.2014.4 коментараШтампај
НА ИНИЦИЈАТИВУ КРЕМЉА - ВТБ БАНКА ОДОБРИЛА РС
76 МИЛИОНА ЕВРА ПОВОЉНОГ КРЕДИТА
Милорад Додик и Владимир Путин

РУСИ су данас ставили потпис на одлуку ВТБ банке о повољном кредиту у висини од 76 милиона евра за РС, на захтев највиших руских званичника.

Руски кредит биће искоришћен за помоћ буџету РС и фондовима.

Ово је, између осталог, резултат посете највиших званичника РС Москви, Милорада Додика, председника РС, и Жељке Цвијановић, председника Владе РС, у очекивању састанка са Владимиром Путином, председником Русије, који је најављен за данас у касним поподневним часовима или сутра.

Договорено је и да Русија донира мазут за целу грејну сезону у Бањалуци и Приједору, те свим институцијама које се греју на мазут.

Подсећамо, током првог дана посете Москви потписан је споразум о директној испоруци гаса за РС без посредовања предузећа „БХ гас“. У име РС споразум је потписала Цвијановићева, а у име руске стране Алексеј Милер, директор „Газпрома“.

Додик је изразио задовољство што је руска страна показала разумевање и што је искоришћена оваква могућност, која је предвиђена Дејтонским споразумом, на начин да парламент БиХ да подршку за споразум, како је предвиђено Уставом БиХ.

„Захвални смо Руској Федерацији што је прихватила да се користи тај механизам који је потпуно легалан и легитиман“, изјавио је Додик, упозоривши да, уколико подршка буде ускраћена, РС ће редефинисати подршку раду институција БиХ.

Додик и Цвијановићева су разговарали и са Сергејем Кудрашовим, директором руске компаније „Зарубежњефт“.
Одговори

Ešdaun: Pokušaj otcepljenja Srpske od Bosne i Hercegovine naišao bi na žestoki odgovor!
Nekadašnji visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Pedi Ešdaun smatra da je nemoguće poređenje o nezavisnosti Škotske od Velike Britanije i planova o mogućnosti otcepljenja koje spominje predsednik Republike Srpske Milorad Dodik jer je, kaže, reč o potpuno različitim situacijama.
Ešdaun: Pokušaj otcepljenja Srpske od Bosne i Hercegovine naišao bi na žestoki odgovor!
Ešdaun naglašava da je sasvim izvesno da bi pokušaj otcepljenja Srpske od Bosne i Hercegovine naišao na "žestoki odgovor".

"Ako se predsednik RS, ili bilo ko drugi u BiH, odlucici za tu avanturu (otcepljenje), suočiće se sa žestokim odgovorom. Suverenitet i teritorijalni integritet BiH za nas su svetinja", jasan je Ešdaun u razgovoru za sarajevski "Dnevni avaz".

Bivši visoki predstavnik dodaje da "nije iznenađenje" da oni koji žele raspad BiH, reskirajući teško uspostavljeni mir u tom delu sveta, "očajnički traže uzor i pokriće za svoje aktivnosti".
Pročitajte još :

Dodik: Rusija korisna i objektivna

Nezavisna Škotska, nezavisna Srpska?

U susret izborima u BiH: U inostranstvu mali broj birača



Pojašnjavajući da je reč o bitno drugačijim okolnostima, Ešdaun je istakao da je u slučaju Škotske referendum zasnovan na Ustavu i dogovoru britanskog naroda i parlamenta, dok eventualni referendum o nezavisnosti RS ne bi imao nikakvo zakonsko uporište, nego bi značio otvoreno kršenje međunarodnog prava, ali i "kraj mira u BiH".

Ešdaun misli da je verovatnije da će se Škoti u završnici odlučiti za ostanak u Ujedinjenom Kraljevstvu, ali ako se ono ipak raspadne to će uslediti na miran način.

"Ne vidim kako se to isto može dogoditi u BiH. Nezavisnost RS označiće će kraj mira u BiH", upozorio je on i podsetio kako je Zapad preuzeo obavezu očuvanja suverenosti i teritorijalne celovitosti BiH što je i "uklesano u kamenu" kao sastavni deo Dejtonskog sporazuma.

Najava sprovođenja referenduma o nezavisnosti Škotske u BiH je, prenosi Hina, pojačala strahove da bi vlasti u RS-u to mogle da iskoriste kao još jedan povod za promociju ideje o otcepljenju tog entiteta od BiH.

Ešdaun je zaključio da je jasno da je raspad BiH moguć isključivo na osnovu unutrasnjeg sporazuma o tome i uz saglasnost međunarodne zajednice.
Одговори

Додик замолио Путина да Русија одобри Српској милијарду евра кредита
17:04 18.09.2014.6 коментараШтампај
РУСКИ ЛИДЕР У КРЕМЉУ ПРИМИО ПРЕДСЕДНИКА
И ПРЕМИЈЕРА СРПСКЕ ЖЕЉКУ ЦВИЈАНОВИЋ
Жељка Цвијановић, Милорад Додик и Владимир Путин

Владимир Путин оценио да је робна размена између РС и његове земље засад скромна, али да се повећава. При том је подвукао да се „односи развијају успешно“
Указавши да је сума траженог кредита једнака годишњем буџету РС, Милорад Додик је подвукао: „Одлично разумем у ком се историјском моменту сада налази Русија, али је тај кредит за нас можда једина могућност да преживимо оно што се догодило“
РУСКИ лидер Владимир Путин разговарао је данас у Кремљу са председником Републике Српске Милорадом Додиком и премијером Жељком Цвијановић.

Руководећи двојац из Бањалуке замолио је да Руска Федерација Српској одобри кредит од милијарду евра, што је Путин благонаклоно примио, али ће одлука тек уследити.

На самом почетку сусрета, Путин је указао да је робна размена између РС и његове земље засад скромна, али да се повећава. При том је подвукао да се „односи развијају успешно“.

Имајући у виду скоре изборе у Српској, рекао је: „Надам се да ћемо са Вама радити као и досад, имајући у виду радне и конструктивне односе који су већ успостављени“.

Узевши реч, Додик је информисао домаћина о контактима које је у Москви већ имао са руководствима компанија Газпром и Зарубежњефт.

„Веома важним“ назвао је споразум потписан са Газпромом о испорукама Српској гаса без посредника и нагласио да је договорено да Газпром и Српска формирају заједничку фирму која ће градити крак гасовода Јужни ток према Приједору. Открио је да би руски партнер у тој фирми био сувласник са 60, а Влада Републике Српске са 40 одсто.

Додик је предочио Путину да је Српској потребна милијарда евра кредита пре свега због санирања последица поплава. Указавши да је та сума једнака годишњем буџету РС, подвукао је:

„Одлично разумем у ком се историјском моменту сада налази Русија, али је тај кредит за нас можда једина могућност да преживимо оно што се догодило“.

Добра прилика постојих за међусобна трговина?

Dodik: Posle Škotske, nek se spremi Republika Srpska!
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik ocenio je da bez obzira na to kakav bude ishod današnjeg referenduma u Škotskoj, Evropska unija nema više prava da bilo kome osporava upotrebu institucije referenduma u cilju zaštite svojih prava i dodao "neka se spremi Republika Srpska“.
Dodik: Posle Škotske, nek se spremi Republika Srpska!
„Referendum o nezavisnosti Škotske, koji se gradio kroz čitav niz zakonskih i drugih aktivnosti desetinama godina, od 18. septembra 2014. godine prestaje da bude samo lep san Škota i noćna mora britanskih političara, već postaje i nova realnost Evropske unije“, naveo je Dodik u razgovoru za "Nedeljnik".

On je istakao da je referendum u Škotskoj svojevrsna potvrda prava Rusa u Ukrajini da odluče kako i gde će živeti, ali i potvrda ispravnosti opređeljenja političkog vođstva Republike Srpske, po kom instituciju referenduma treba permanentno graditi i jačati.
PROČITAJTE JOŠ:
"Nema paralele izmešu Škotske i Republike Srpske! Za EU postoji samo jedna BiH, sve ideje o podeli su odbačene!"
Albanci proglasili svoju republiku u Makedoniji: Nećemo više da budemo građani druge kategorije!
Dodik: Rusija korisna i objektivna
"Nije važan ni rezultat. Jedino važno je da se institucija referenduma koji podrazumeva dezintegraciju jedne od najmoćnijih zemalja sveta lagodno ušetala pod briselske svodove. Dakle, bez obzira na rezultat, Evropska unija nema više prava da osporava bilo kome upotrebu institucije referenduma u cilju zaštite svojih prava, uključujući pravo na bolji život“, rekao je Dodik.
Predsednik RS naglasio je da referendum obezbeđuje i mir i demokratiju i neotuđiva prava naroda priznata svim relevantnim međunarodnim dokumentima.
„I dok se u Španiji spremaju da referendumsko pitanje iz Škotske prevedu sa engleskog na katalonski, ja Škotima i ostatku Britanije želim miran i dostojanstven 18. septembar, koji će sasvim sigurno postati još jedan istorijski datum. A svima poručujem - neka se spremi Republika Srpska“, kazao je Dodik.

On je istakao da se svet ove godine našao na novoj prekretnici kao i pre 100 godina, da se Krim referendumski pripojio Rusiji, kao i da njegovo insistiranje na referendumu nije nacionalizam, kao što tvrde neki u Sarajevu i Beogradu.

неби ја ово још гурао.....паметније бих било да користите ово прилику што се пружа са санкцијама!
Одговори

ДОДИК: Русија ће свуда штитити Српску, надам се да ћемо добити 700 милиона евра кредита
18:47 19.09.2014.0 коментараШтампај
ПРЕДСЕДНИК РС УВЕРЕН ДА ЋЕ РУСКИ ГАС ЗА РС БИТИ
180 ДО 200 ДОЛАРА ПО КУБИКУ ЈЕФТИНИЈИ НЕГО ДОСАД
Жељка Цвијановић и Милорад Додик

Влада Руске Федерације је у буџету предвидела ставку за кредитно задужење и подршку Српској. Та одлука је упућена у парламент, након чега ће посредством једне банке кредит бити пласиран Српској
Износ кредита биће између 500 и 700 милиона евра, а верујем да ће кредит бити максимализован. Желимо да тим кредитом да помогнемо стабилизацију буџета и јавних фондова, да немамо проблема у погледу исплата плата, пензија и свега другога. Значајан део тог износа ићи ће на покривање доспелих обавеза за раније кредите, а готово половину износа желимо да упутимо у докапитализацију Инвестиционо-развојне банке Републике Српске и тиме подржимо реални сектор и производњу, нагласио је Додик
РУСИЈА ће на свим будућим састанцима, на свим местима, када буде на дневном реду БиХ, уважавати и бранити став РС - изјавио је председник Српске Милорад Додик.

Он је - по повратку из Москве - нагласио да је председник Руске Федерације Владимир Путин дао и апсолутну подршку свим пројектима и сарадњи коју имају Српска и Русија, а посебно пројекту Јужни ток.

„Ово је била једна од најуспешнијих посета, а било какве спекулације које су могле да се чују апсолутно су безначајне, имајући у виду значај посете који се огледао у чињеници да смо разговарали о свим важним питањима и за Руску Федерацију и Српску, а посебно питањима стратешког развоја“, рекао је Додик новинарима у Бањалуци.

Додао је да су на састанку са Путином настављени разговори и око руске финансијске подршке Српској, те да је јасно речено да је Влада Руске Федерације у буџету предвидела ставку за кредитно задужење и подршку Српској и да је одлука упућена у парламент, након чега ће посредством једне банке кредит бити пласиран Српској.

„Тако нећемо бити изложени неугодностима и процедурама у парламенту БиХ“, појаснио је председник Српске, истичући да је реч о веома повољном аранжману за Републику Српску захваљујући којем се може рачунати на стабилност буџета, при чему неће бити смањења пензија и плата, а биће растерећена доспећа ранијих дугова.

Он је навео да је први кредит са Русијом мотивисан потребом да „Зарубежњефт“ Српској, по основу приватизационог програма, уплати новчана средства, те да је предложено да то буде кредитна подршка посредством једне руске банке у комплетном износу задужења које има „Зарубежњефт“ према Српској.

„Зарубежњефт у Русији даје гаранцију за овај кредит зато што има дуг према Српској, а камата ће се зарачунати Зарубежњефти касније, када он буде дефинитивно решавао тај проблем“, појаснио је Додик.

Он је истакао да су овакви услови прихваћени да се помогне Српској, али и да се помогне „Зарубежњефти“, која у ово време значајно инвестира и чини напоре да одржи производњу у Рафинерији нафте у Броду.

Предсједник Српске је додао да је износ кредита између 500 и 700 милиона евра, а да се верује да ће кредит бити максимализован.

„Желимо тим кредитом да помогнемо стабилизацију буџета и јавних фондова, да немамо проблема у погледу исплата плата, пензија и свега другога. Значајан део тог износа ићи ће на покривање доспелих обавеза за раније кредите, а готово половину износа желимо да упутимо у докапитализацију Инвестиционо-развојне банке Републике Српске и тиме подржимо реални сектор и производњу“, нагласио је Додик.

Он је навео да је захтев Српске био да грејс-период за кредит буде две до три године, каматна стопа два до три одсто, а период враћања 10-15 година, али да остаје да се то договори са банком која ће добити право да преговара са Српском о том питању.

Према Додиковим речима, кредитно задужење омогућава средњорочну стабилност финансијског сектора у Српској и додатни привредни развој.

Додик је истакао да Српска никада није тражила милијарду евра кредита, него да је јуче на састанку речено да је штета од поплава у Српској била у висини једног њеног буџета, који износи око милијарду евра.

Говорећи о енергетском сектору, Додик је истакао да Српска посредством партнерства са Русијом мора да обезбеди енергетску будућност.

„Она се може обезбедити искључиво тако што ће се довести у Српску руски гас, чије се резерве процењују на неколико стотина година, а што ће постати главни енергент у наредним деценијама, када се битно смањују залихе нафте“, истакао је Додик.

Додик је изразио и задовољство због тога што је руска компанија „Гаспром“ прихватила да са компанијом „ГасРес“ успостави директан комерцијални посао око испоруке гаса, тако да се гас неће морати куповати преко посредника.

Додик код Путина у Москви

Он је прецизирао да ће гас који ће се испоручивати бити јефтинији 180 до 200 долара по кубику у односу на ранију цену. „Захваљујући споразуму о испоруци мазута, у Бањалуци, на пример, неће бити проблема са грејањем“, рекао је предсеедник Српске.

Он је нагласио да ће се правити и нови погон за компресовање гаса да би се могла вршити његова дистрибуција широм Српске и да би га и други субјекти користили као енергент.

Према Додиковим речима, на Међународном сајму хране који је одржан у Русији током посете делегације Републике Српске разговарано је о могућностима да се део производа из Српске извози на руско тржиште.

„Желимо да потенцијалним произвођачима одавде на дугорочној основи обезбедимо две важне ствари за руско тржиште - квалитет и квантитет. У овом тренутку се неке робе потражују у енормним количинама, које немамо, а могли бисмо да их произведемо“, рекао је Додик.

Он је нагласио да је састанак са предсједником Руске Федерације Владимиром Путином био прилика да се разговара о низу економских и политичких питања и међусобној сарадњи Српске и Русије, али и да се захвали председнику Руске Федерације за разумевање и подршку Дејтонском мировном споразуму онаквом како је и написан.

„Руска Федерација у континуитету исказује приврженост Дејтонском споразуму и посредством рада Савета за имплементацију мира и Савета безбедности УН, што је за нас веома важно, јер смо на тај начин могли да парирамо лажним извештајима разних високих представника који су, по правилу, кривили Српску“, напоменуо је Додик.

Он је додао да Српској не треба подршка Русије за њене хирове, него за оно што је реално - за спровођење Дејтонског мировног споразума у изворном облику.

Додик је подсетио и да се Руска Федерација константно залаже за укидање функције високог представника, што је јасно рекао и министар иностраних послова Руске Федерације Сергеј Лавров.

Он је навео да је на састанку са Путином било речи и о политичкој ситуацији у региону, али и у Украјини, те сарадњи Русије и Српске у области културе, здравства, образовања...

„У оквиру културне сарадње, у Српској ће бити постављена изложба о царској породици Романов, коју је у Русији видело неколико милиона људи“, рекао је Додик.

Он је нагласио да је састанак са предсједником Путином био званични састанак који је раније договорен и који је одржан у Кремљу, а други по реду ове године.

„Овај сусрет је састанак континуитета на који није ишла партија, него државни функционери Српске. Тако смо разговарали искључиво о државним питањима. То што састанак пада у време предизборне кампање нама је било додатно оптерећење, јер смо морали да кампању на терену на кратак период задржимо“, рекао је Додик и додао да ће вероватно бити потребни и додатни састанци у Русији.

Он је додао да је, без обзира што је у Москву ишла делегација Српске, а не СНСД-а, и без обзира на злураде коментаре, поносан на то што председник Путин сматра СНСД важном политичком структуром.

Премијер Српске Жељка Цвијановић навела је да се у Русији разговарало о два кредита, који су колоквијално названи „мали“ и „велики“ кредит.

Цвијановићева је навела да су прецизиране ствари за „мали“ кредит, додајући да ће Влада Српске следеће седмице потписати одговарајуће уговоре и да ће бити у прилици да повуче средства.

„Чекамо да буду завршени сви потребни преводи да бисмо имали адекватну папирологију за прилагање документације уз овај посао“, рекла је Цвијановићева, напомињући да је реч о 65 милиона евра које Српска може повући ове године, те да је тај износ покривен општом одлуком Владе о задуживању.

Према њеним ријечима, „велики“ кредит ће бити реализован у некој каснијој фази.

„Тај кредит добићемо по пријатељским условима, а то значи као да јесмо држава, али сама имплементација ће се решавати другачије него када се то решава између две државе“, појаснила је Цвијановићева.

Чујем да стање ватрогасаца у РС је катастрофалан......ако може стићи помоч ....центар...нешто слично било бих лепо!
Одговори

ДОДИК: Ако Шиптари имају право на две државе – зашто то право не могу имати и Срби?!
21:52 21.09.2014.22 коментараШтампај
У БРЧКОМ НАЈАВИО ВРАЋАЊЕ НАДЛЕЖНОСТИ КОЈЕ СУ МЕЂУНАРОДНЕ ИНСТИТУЦИЈЕ И ЊИХОВИ ПРЕДСТАВНИЦИ У БИХ ОДУЗЕЛИ СРПСКОJ


Кандидат СНСД-ДНС-СП за српског члана Председништва БиХ Жељка Цвијановић рекла је да ће после 12. октобра у Сарајево ићи са бојама Републике Српске, а не са белом заставом. „Тамо не идем ради каријере, већ идем да браним оно што је наше”, поручила је Цвијановићева
КАНДИДАТ своје странке и ДНС и СП за председника РС Милорад Додик поручио је вечерас да РС никад није била институционално јача него што је данас.

„Ми смо равноправни сувласници Брчко дистрикта и никада овде нећемо изневерити, нити издати своје грађане”, рекао је Додик на централном предизборном митингу СНСД-а Брчком.

Он је најавио да ће ускоро бити покренуто питање враћања надлежности које су разне међународне институције и њихови представници у БиХ одузели Српској.

„Наш циљ је да Република Српска буде што мање ентитет, а што више држава. Ако Шиптари имају право да имају две државе, зашто то не могу и Срби”, упитао је Додик.

Кандидат СНСД-ДНС-СП за српског члана Председништва БиХ Жељка Цвијановић рекла је да ће после 12. октобра у Сарајево да иде са бојама Републике Српске, а не са белом заставом. „Тамо не идем ради каријере, већ идем да браним оно што је наше”, поручила је Цвијановићева.

Учесницима вечерашњег предизборног скупа обратио се и носилац листе СНСД-а за Парламентарну скупштину БиХ Никола Шпирић који је, између осталог, нагласио да само стрпљиви и трпељиви народи дочекају да имају своју државу.

„Ми у Сарајеву радимо под мотом 'Република Српска пре свега, а БиХ докле треба”, истакао је Шпирић.

На вечерашњем предизборном митингу у Брчком СНСД је представио своје кандидате за Парламентарну скупштину БиХ из Изборне јединице два и кандидате за Народну скупштину Републике Српске из Изборне јединице шест.
Одговори

ДОДИК: Срби имају капацитет државности, а Бошњаци - немају
22:22 02.10.2014.0 коментараШтампај
ПРЕДСЕДНИК РС УПОЗОРИО ДА ЈЕ СРПСКА „ЈЕДИНИ ОКВИР ЗА СРБЕ” И ДА НИКО НЕМА ПРАВО ДА ЈЕ НЕ ВОЛИ


Странци мисле да смо народ који не вреди поштовања и који не може да буде партнерски. А кад смо им рекли да више од нас не могу очекивати да пратимо то што они хоће, да не дамо полицију, да не дамо ово или оно - онда они кажу не ваља Додик”, истакао је Милорд Додик на предизборном скупу СНСД-а у Милићима
ОКВИР који се зове РС једини је у којем српски народ у БиХ може да живи јер би, у супротном, без њега Срби на овим просторима изгубили право да управљају и постали исељенички народ – оценио је кандидат коалиције СНСД-ДНС-СП за председника Српске Милорад Додик.

„Да није било странаца који су нам девастирали систем и који су нас натерали на ову криминалну приватизацију, претходне власти, а делимично и нас, ми бисмо далеко боље стајали. Проблем је што странци мисле да смо ми народ који не вреди поштовања и не може да буде партнерски. А када смо рекли да више од нас не могу очекивати да пратимо то што они хоће, да не дамо полицију, да не дамо ово или оно, онда они кажу не ваља Додик”, истакао је Додик на предизборном скупу СНСД-а у Милићима.

Он је додао да ће Република Српска и даље бити пред различитим изазовима и да је његова обавеза, као председника, да очува стабилност друштва.

„Један од тих изазова, који може да буде веома опасан, је ово што се сад дешава на релацији хришћанство и исламски свет. Видели сте формирање `Исламске државе` у којој секу главе, па сте онда видели податке да је 350 тих бораца, који то раде, тамо отишло из БиХ. Они ће се једног дана вратити овде у БиХ и сигурно неће отварати нова радна мјеста него ће се бавити тиме чиме су се бавили тамо”, рекао је Додик.

Он је подсетио грађане да су пре осам година имали двоструко мање плате и пензије, а да је данас стабилан систем.

„Очекујем у наредном периоду 700 милиона евра кредита од Руске Федерације којим ћемо стабилизовати буџет. Моја одговорност је за стабилност овога друштва. Морамо јачати нашу полицију и нашу безбедност. Не можемо бити поданици. Нема успешне државе без лидера, а без лидера нема институција. Срби имају капацитет државности, што Бошњаци немају. Нико нема право да не воли Републику Српску”, поручио је Додик.

(Срна)
Одговори

"Porez na siromašnog je seme revolucije i služi na uštrb državi koja gubi veliko trčeći za malim." Протоколи бр. 20
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним