Оцена Теме:
  • 1 Гласов(а) - 2 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

#29

Plan Zapada je zacrtan: Da Srbija za pet godina bude u NATO-u (video) © REUTERS/ Kacper Pempel
INTERVJUI
13:41 12.11.2017(osveženo 13:48 12.11.2017) Preuzmite kraći link
Nataša Milosavljević
5652018
Alijansa planira da učlani naše okruženje i da nas time zaplaši. Oko 80 odsto građana Srbije jasno je protiv učlanjenja Srbije u NATO i cilj je da im se promeni stav, a to ne može preko noći. Ići će korak po korak i smatraju da će taj otpor za nekoliko godina sa 80 odsto smanjiti ispod 50 procenta, kaže za Sputnjik docent doktor Srđan Perišić.

Dejvid Mekalister je nedavno rekao da će, ipak, o našem ulasku u EU odlučivati samo zemlje Unije (pokušavajući time da dezavuiše američke emisare u Srbiji), ali je zanimljivo i da se vreme naše moguće integracije menja iz dana u dan. Srbija se nalazi u čudnoj situaciji — što je manja podrška evropskom putu, Evropa je sve raspoloženija da smanji rokove za pristup. Poslednje izjave evroppskih zvaničnika sve više zbunjuju, tim pre što se ukrštaju i sa stavovima njihovih američkih kolega, koji su daleko rigidniji i postavljaju uslove o kojima Evropa, bar zvanično ne govori. To za Sputnjik govori docent doktor Srđan Perišić.

— Evropska unija, Brisel i NATO imaju jedinstven cilj, a to je da ovaj prostor — kako ga pogrešno zovu, Zapadni Balkan, jer Srbija nije nikad bila na zapadu Balkana, već u centru — da njegove zemlje postanu ravnopravne članice Zapadnog sveta. Pritiskaju nas da konkurišemo, očekuju da molimo da postanemo članica EU i tako nas drže na distanci od Rusije. Plan Zapada jeste samo da ovaj region uđe u NATO.

Da li je NATO članstvo predvorje EU?

— To je bilo za neke druge države, za Rumuniju, za Bugarsku.

Kakav je konkretno plan za balkanske zemlje?

— Žele da od Makedonije, Srbije, Crne Gore, BiH i Albanije formiraju poseban savez, uniju Zapadnog Balkana, koja će biti pod ekonomskom kontrolom Brisela ali neće imati punopravno članstvo u EU. Bićemo treći prsten. Posle formiranja vlade u Berlinu, EU će morati da se redefiniše ali proširenja na države-članice koje otvaraju neka poglavlja neće biti. Prvi prsten ili jezgro, biće osnivači EU — Nemačka, Francuska, zemlje Beneluksa, eventualno Italija i Slovenija sa Austrijom. Drugi prsten čine ostale članice. Treći krug su zemlje Zapadnog Balkana, ali će kopča sa Briselom biti samo u smislu da ispunjavaju ekonomske naloge. Bićemo prostor za plasiranje zapadne robe, ali proizvodnja neće postojati. Druga posledica je da će nas tako ekonomski, politički i bezbednosno odvojiti od Rusije. Za nas je predviđeno da uđemo u NATO i da time budemo vojno odvojeni, to je za njih dovoljno.

Kako planira Srbija da uđe u NATO? O kojoj godini pričate?

— Između dve i pet godina. Prvo planiraju da učlane naše okruženje i da nas time zaplaše. Oko 80 odsto građana Srbije jasno je protiv učlanjenja Srbije u Alijansu i oni žele da im promene stav, to je cilj, a to ne može preko noći. Ići će korak po korak i smatraju da će taj otpor za nekoliko godina sa 80 odsto smanjiti ispod 50 procenta.



Da li mislite da je stvarno moguće da to urade?

— Ubeđeni su u to. Letos su tražili od Vlade Srbije, od predsednika Srbije da se u medijima afirmativno govori o NATO-u. To je bio prvi korak. Ne znam koji je bio odgovor Vlade i Aleksandra Vučića i da li oni to mogu ali je to bio jasan zahtev Hojta Jija. On je tražio da se od septembra ili oktobra počne sa afirmacijom NATO-a, kako je on najbolji i kako može da pruži bezbednost svim državama-članicama.

Rusko-srpski humanitarni centar u Nišu
© SPUTNIK/ SENKA MILOŠ
Ambasada SAD: Nemamo primedbi na Centar u Nišu, ali...


U tom smislu smeta im i Rusko-srpski humanitarni centar u Nišu?

— Naravno, smeta im ta neutralnost. Trenutno smo svedoci promene međunarodnog poretka, on više nije jednocentričan sa vodećom ulogom SAD, njihova ekonomska, politička i bezbednosna moć je u opadanju. To možemo da kažemo i za njihovu meku moć, nisu više zanimljivi i u kulturnom svetu. Svesni su toga, ali ne žele da priznaju i svim silama nastoje da spreče rast drugih centara moći kao što su Peking i Moskva. Kineski projekat novog Puta svile, „Jedan pojas, jedan put“ koji ide preko nas u Evropu je trn u oku Zapada, dakle Vašingtona.

SAD nam zameraju što želimo da naše deminere pošaljemo u Siriju. Sa druge strane, padobranci Vojske Srbije će sa američkim NATO padobrancima imati zajedničke vežbe. Beograd tako pokušava da ima dobre odnose sa obema stranama?

— To je politika Vlade i predsednika Srbije. Tako nešto ranije nije bilo moguće, bili su samo kontakti sa zapadnim zemljama. Takozvana reforma Vojske Srbije od 2001. do 2012. praktično je uništila naše borbene komponente. Pravljena je po ukusu Zapada, NATO-a i Brisela, tako da onog trenutka kada postanemo članica Alijanse, Vojska Srbije više ne postoji. Neće imati borbenu funkciju, već samo pomoćnu. Zato su nam ukidane armije, korpusi, oklopne jedinice, pešadijske jedinice. To je žalosna pozicija, a za to su najodgovorniji bivši predsednik Srbije Boris Tadić i njegovi ministri odbrane. Borbena tehnika koja nam stiže iz Rusije je samo kap naoružavanja Vojske Srbije. Naša Vojska mora da promeni svoju organizaciju, ne treba da gleda u NATO, već da izgrađuje borbenu komponentu sa jakim vojnim jedinicama.

Ima li Srbija snage za to?

— Ima, ako se jasno opredeli da je vojna saradnja sa Rusijom prioritet. Vidimo da su sila i moć u međunarodnim odnosima postali alfa i omega. Ukoliko bi žmurili na tu činjenicu, bojim se da bi se urušila vojna sposobnosti Srbije, a to je bio cilj NATO-a. Oni se sada bune zbog novog kontingenta naoružanja iz Rusije ali politika Vlade Srbije jeste da balansira u takvom odnosu snaga. Spremna je da sarađuje i zove na vojne vežbe i sa jednim i sa drugim ne bi li nekako odobrovoljili zapadne centre moći da misle da Srbija još uvek gleda na Zapad. Do sada nam je to dobro išlo ali se postavlja pitanje da li će to još dugo trajati? Između Zapada i Rusije je sve veće sučeljavanje.
Diplomatski odnosi Ukrajine i Srbije poljuljani su posle najnovijih izjava njihovog ambasadora u Beogradu, a reakcija Oleksandra Aleksandroviča možda je posledica sastanaka ruskog i američkog zvaničnika koji u Beogradu traže mirovno rešenje za Donbas.

— Odnosi između dve zemlje odvijaju se nezavisno od tih sastanaka ali Ukrajina jeste ključno pitanje u Evropi. Od 2003. Zapad i Rusija su u neobjavljenom ratu. Vašington traži od Srbije da jasno odustane od svoje vojne neutralnosti, jer oni to vide i kao političku neutralnost. To je jasan zahtev i preko svih emisara, SAD zahteva da Srbija odustane od saradnje sa Rusijom, jer krak te vojne neutralnosti vodi ka Moskvi i to im bode oči. Taj pritisak je konstantan, mada je Makedonija prva u redu da postane članica NATO-a, pa BiH pa tek onda dolazi Srbija ali se teren za to uveliko priprema. Pucanje odnosa Srbije i Ukrajine je samo jedna kockica u mozaiku. Kijev je dobio signal da postavi na nediplomatski način učešća nekih dobrovoljaca iz Srbije na strani Donbasa…

NATO vojnici
CC0 / U.S. ARMY EUROPE
Hitna akcija Alijanse: Za kakav rat se NATO sprema u srcu Evrope


Izjava ambasadora Ukrajine u Beogradu je došla baš posle posete Brajana Hojta Jija Srbiji, kad je rekao da ne smemo da sedimo na dve stolice.

— To nije slučajno. Vlada u Kijevu nije pod kontrolom Brisela i Berlina, već Vašingtona i to od 2014. Ovo je sada dodatni pritisak na Srbiju, da nam se da do znanja da Bela kuća neće odustati od toga da prekinemo odnose sa Rusijom i tu nema nikakve diplomatske uvijenosti. Ukrajina sada ispunjava zahteve Vašingtona i zbog toga je povukla ambasadora. Ambasador Ukrajine u Beogradu Oleksandr Aleksandrovič, rusko prezime, a ukrajinska verzija imena, jedan je od ekstremista u Ukrajini, bio je jedno vreme u njihovoj stranci Sloboda, koja je neofašistička ili neonacistička organizacija u Ukrajini.

Od izjave Brajana Jija distancirali su se i briselski zvaničnici i naveli da oni ne traže da Srbija menja politiku prema Rusiji kako bi se približila EU. Kako to nazivate?

— To je licemerje. Hojt Ji je nastupio nediplomatski. Tražio je da se menja politika, a to nijedan ambasador u svetu ne sme da radi, to je kršenje Bečke konvencije o diplomatskim odnosima. Oni zvanično tvrde da Beograd može da zastupa svoje političke stavove, ali u suštini i te kako stoje iza svih reči koje je izgovorio Hojt Ji na sastanku sa predsednikom Srbije i u medijima.
Poslednji teroristi proterani su iz oblasti Dejr el Zora u Siriji. Da li se zna gde beže? Koliko je realno da mogu da dođu na Balkan?

— Da je Ankara ostala saveznik Vašingtona verovatno bi preko Turske svi oni došli na Balkan, jer preko nje su i otišli na sirijsko ratište. Moskva je fenomenalnom strategijom izbacila Tursku iz te priče, pre svega radi sopstvenog interesa. Tamo je, po poslednjim podacima, na strani DAEŠ-a ratovalo oko 4.000 ruskih državljana i zanimljivo je gde će oni da završe ako se ima u vidu su njih tamo poslale Zapadne službe. U vom trenutku možemo da kažemo da je Rusija pobednik dosadašnjeg rata. Zapadnim centrima moći to smeta i moraju da nađu rešenje. Teroristi bi mogli da ostanu i da se angažuju u nekom budućem sukobu na Bliskom istoku. Za sada se govori o mogućem ratu Saudijske Arabije, šiitske organizacije i samog Irana. U Siriji je bilo oko 200.000 terorista, što je čitava armija koja mora negde da se angažuje. Postoji plan da oni tamo i ostanu, jer je fokus Iran. On nije teroristička država i sve šiitske organizacije se bore protiv DAE„Š-a. Ja u tom području očekujem novo žarište. Opasnost da dođu na Balkan postoji ali samo pod jednim uslovom — ako zapadni centri moći procene da je potrebno da zastraše zemlje Zapadnog Balkana kao što su Srbija i RS koje se uspešno opiru u članstvu u NATO. Onda jedan deo tih „naših“ koji su otišli preko zapadnih službi sa Kosova i iz BiH mogu da budu zloupotrebljeni da ovde izazovu konflikt, ali samo ako to Zapad odluči.

Šta mislite o tome što je hor „Aleksandrov“ dobio svoj park u Beogradu?

— Dobili su park zasluženo. Uvek smo ih ovde dočekivali raširenih ruku i sa velikim aplauzima. To je pravi srpski odgovor i dobrodošlica, dokaz da ih volimo. Naš odnos prema toj tom ruskom ansamblu govori šta je težnja Srbije. Nije to balansiranje i okretanje ka Zapadu. Građani Srbije traže svaki oblik saradnje sa Rusijom i njenim savezima. Naš doček horu Aleksandrov jasno govori na koju stranu Srbija treba da se okrene.

Можеш само оценити колико су СРБИ, да ми, И НИКО ДРУГИХ, зашто НИКО ДРУГИХ ЈЕ ОДГОВОРАН ЗА ДЕЛА!

Срби су имали РУСИ на КОСМЕТ, и од те ситуације нису објаћали своју позицији, НЕГО СУ СИСТЕМАЧТИНО УНИШСТАВАЛИ И ОСЛАБИЛИХ СВОЈОЈ ПОЗИЦИЈИ!

Уместо да су имали РУСКУ БАЗУ НА КиМ снадевана од Србије и другу Руску морску базу у Црној Гори.

Србија и Срби су баш такој позицији где гледаш данас.

Тада од бомбадовање се одма могло да се стави прилиминарне Руске Базе, и било које НАТО чланство је требало имати Руска подршка.

Међусобна само уништења је увек била гаранција за мир......тако могучност да уништаваш непријатељ у његовој сопственој држави где гол он био. Некако пољева вруће главе са мало изворском водом!

Тако знадеш ко вас влада, и ко од ТВОЈИХ СТРАНИХ СЛУГЕ су вас ОСЛАБИЛИХ.
Одговори
#30

Падобранска вежба војски САД и Србије биће одржана од 14. до 17. новембра у Београду на Аеродрому Батајница.


То је рекао портпарол америчке војске у Европи Џон Томаси.

„Циљ ове вежбе је развијање односа и интероперабилности између наше две државе. Вежба САД и Србије заједнички је договорена. Такође, овом приликом биће одржана и церемонија размене падобранских симбола“, изјавио је Томаси за Радио Слободна Европа.

Он је додао да је званични назив ове војне вежбе „Доубле Еагле“.

Према његовим речима, у вежби на батајничком аеродрому учествоваће припадници 173. падобранске бригаде Војске САД из Вићенце у Италији, падобранци Војске Србије, као и два транспортера Ц-130 из 86. Ваздухопловног винга из Рамштајна у Немачкој.

На тој четвородневној вежби скокови америчких и српских падобранаца планирани су за среду и петак, 15. и 17. новембар, али ће коначни план бити утврђен у складу са временским условима,рекли су у Европској команди Армије САД.

Та војна вежба није прва падобранска вежба са Америком – пре 10 година, на аеродрому у Нишу скакали су припадници 63. падобранског батаљона Војске Србије и Националне гарде Охаја, а у протеклих шест година Србија је одржала скоро 50 вежби са САД и НАТО, као и десетак са Русијом, подсећа РСЕ.
Одговори
#31

Султан Ердоган повукао своје војнике са НАТО вежбе у Норвешкој зато што су били "плави". Столтенберг се одмах извињава.

http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/...vezbe.html
Одговори
#32

ПЕДЕСЕТ АТОМСКИХ БОМБИ АМЕРИКЕ НА БАЛКАНУ: Шта би они хтели да чују од Русије
11:30 22.11.2017. 0
Дели на Вајберу
Вест из неименованих дипломатских извора, да Вашингтон кроз структуре НАТО-а покушава да прогура одлуку о размештању нуклеарног оружја у Европи, и да то намеравају да учине у наредне две године, изазвала је велику пажњу руске јавности, упркос „огради“ да Европа није подржала такву иницијативу Вашингтона.

Одлука Брисела је, према речима истог извора, да то питање буде размотрено са Русијом, тако што ће најпре о томе разговарати стручњаци, а затим ће иницијатива бити предата сталним представницима на гласање.

© Flickr/ Sandia Labs
Руски експерти, међутим, сумњају да је сценарио у којем Америка размешта додатно нуклеарно оружје у Европи могућ, али не искључују да Вашингтон протурањем таквих вести „опипава пулс“ Русије и својих европских савезника.

„Док су још односи Москве и Вашингтона били конструктивни, амерички експерти су увек истицали да је ’тренутно у Европи распоређено довољно америчких снага‘, да је то оптимална конфигурација и да не треба ништа додавати. Због тога сумњам да су перспективе јачања групација нуклеарних снага у Европе реалне. Једино објашњење тог могућег нуклеарног јачања, а које нема везе са Русијом, може да буде побољшање односа Израела и САД и традиционални израелски страхови, који су изазвани јачањем ракетног потенцијала Ирана. С друге стране, та новост може да буде и покушај ’испипавања терена‘, ’опипавања пулса‘ Москве и европских партнера на могуће планове Вашингтона, зато што је додатно размештање нуклеарних снага озбиљан и мукотрпан рад, који подразумева преиспитивање концепције војног присуства у Европи и модела по којем су ове снаге распоређене“, каже за Спутњик војни аналитичар Борис Подопригори.

Москва ће увек бити против

Експерт истиче да би евентуално размештање додатног нуклеарног наоружања у Европи још више продубило јаз између Москве и Вашингтона, а да Русија у том случају не би само „немо посматрала“.

„Што се тиче разматрања те теме са Русијом, није ми јасно шта би они хтели да чују од нас? Одобрење?! Њега никада неће добити. Москва ће увек бити против тога, зато што би то, не само за Запад, већ и за Русију, значило озбиљну промену модела на основу којег су распоређене руске снаге на границама, укључујући и нуклеарне. Осим тога, такав корак Сједињених Држава довео би у питање поверење између Вашингтона и Москве. Између осталог, ако ви планирате да јачате систем за који сте говорили да се неће мењати, онда та непредвидљивост може негативно да утиче на ниво сарадње по питањима која су од стратешког значаја, као што је контрола нуклеарног оружја“, рекао Подопригори.

Стручњак је додао и да би већина европских земаља желела да чује јасан став Вашингтона.

„Европа не жели да се бави гласинама и прогнозама, већ да чује јасан одговор — због чега је све то потребно“, казао је он.

У пет земаља НАТО-а 150 нуклеарних бојевих глава

Информација о размештању нуклеарног оружја у Грчкој појавила се пре неколико месеци, а грчки медији су писали да се у те сврхе припрема аеродром у Араксосу, на Пелопонезу. Конкретно, било је речи о томе да ће у Грчку бити пребачено нуклеарно оружје из турске базе Инџирлик, где се још од Хладног рата налази 50 атомских бомби типа Б61.

Те вести су изазвале оштре протесте у грчкој јавности. Општина града Патре је једногласно осудила планове о размештању нуклеарног оружја у Араксосу и затражила је од Владе Грчке да се огласи и јавно каже да ли постоје такви планови и ако постоје захтевали су да се од њих одустане.

Министар спољних послова Грчке Никос Коцијас је, на конференцији за штампу у октобру, рекао да нема ни говора о складиштењу нуклеарног оружја на територији Грчке, а такође и извор у Министарству националне одбране Грчке је потврдио Спутњику да се та тема не разматра.

Према недавно објављеном извештају Парламента Турске, у пет земаља НАТО-а размештено је око 150 нуклеарних бојевих глава. Атомско оружје се налази у авио-базама у Белгији, Немачкој, Италији, Холандији и Турској. Све те земље су чланице Алијансе, али саме немају нуклеарно оружје.

То је први пут да се Италија спомиње као земља у којој се чува нуклеарно наоружање.

Наиме, у извештају који је добио назив „Подаци о нуклеарном наоружању“, наводи се како се око 6.800 нуклеарних бојевих глава у власништву Вашингтона налази широм САД и још 14 држава савезница.

http://srbin.info/2017/11/22/pedeset-ato...od-rusije/

Мислим најбоље бих било да пан Славски блок се састаје и да диескалира НАТО/Стари Рим војна милитизације на својим просторима.

Је очигледно да тих ”влари” те Славке државе су лични непријатељи сами себе.
Одговори
#33

Evropom se začas proširila vest, koja je došla iz „neimenovanih diplomatskih izvora“, da Vašington kroz strukture NATO-a pokušava da progura odluku o razmeštanju nuklearnog oružja u Evropi u naredne dve godine.
Kako piše Sputnjik, Brisel je najavio da će „ovo pitanje razmotriti sa Rusijom, tako što će najpre o tome razgovarati stručnjaci, a zatim će inicijativa biti predata stalnim predstavnicima na glasanje“.

– Dok su još odnosi Moskve i Vašingtona bili konstruktivni, američki eksperti su uvek isticali da je „trenutno u Evropi raspoređeno dovoljno američkih snaga“, da je to optimalna konfiguracija i da ne treba ništa dodavati. Zbog toga sumnjam da su perspektive jačanja grupacija nuklearnih snaga u Evrope realne.


Jedino objašnjenje tog mogućeg nuklearnog jačanja, a koje nema veze sa Rusijom, može da bude poboljšanje odnosa Izraela i SAD i tradicionalni izraelski strahovi, koji su izazvani jačanjem raketnog potencijala Irana. S druge strane, ta novost može da bude i pokušaj „ispipavanja terena“, „opipavanja pulsa“ Moskve i evropskih partnera na moguće planove Vašingtona, zato što je dodatno razmeštanje nuklearnih snaga ozbiljan i mukotrpan rad, koji podrazumeva preispitivanje koncepcije vojnog prisustva u Evropi i modela po kojem su ove snage raspoređene “ kaže za Sputnjik vojni analitičar Boris Podoprigori.

On kaže da bi razmeštanje dodatnog nuklearnog naoružanja u Evropi još više produbilo jaz između Moskve i Vašingtona, a da Rusija u tom slučaju ne bi samo „nemo posmatrala“.


– Što se tiče razmatranja te teme sa Rusijom, nije mi jasno šta bi oni hteli da čuju od nas? Odobrenje?! Njega nikada neće dobiti. Moskva će uvek biti protiv toga, zato što bi to, ne samo za Zapad, već i za Rusiju, značilo ozbiljnu promenu modela na osnovu kojeg su raspoređene ruske snage na granicama, uključujući i nuklearne. Osim toga, takav korak Sjedinjenih Država doveo bi u pitanje poverenje između Vašingtona i Moskve. Između ostalog, ako vi planirate da jačate sistem za koji ste govorili da se neće menjati, onda ta nepredvidljivost može negativno da utiče na nivo saradnje po pitanjima koja su od strateškog značaja, kao što je kontrola nuklearnog oružja – rekao Podoprigori.


Inače, informacija o razmeštanju nuklearnog oružja u Grčkoj pojavila se pre nekoliko meseci, a grčki mediji su pisali da se u te svrhe priprema aerodrom u Araksosu, na Peloponezu. Govoreno je da će u Grčku biti prebačeno nuklearno oružje iz turske baze Indžirlik, gde se još od Hladnog rata nalazi 50 atomskih bombi tipa B61.

Ovo je izazavalo proteste u grčkoj javnosti, a skupština grada Patre je jednoglasno osudila planove o razmeštanju nuklearnog oružja u Araksosu i zatražila je od Vlade Grčke da se oglasi i javno kaže da li postoje takvi planovi i ako postoje zahtevali su da se od njih odustane.

Vlasti u Atini su zasad sve ovo negirale.

(rs.sputniknews.com/Espreso.rs)
Одговори
#34

НАТО ОПЕТ ПРЕТИ – хоће да се шире опет на Исток

У немачком граду Минхену у недељу завршена Међународна конференција о безбедности. Лавров: Алијанса се шири према истоку

АКУТНА опасност од рата биће једна од главних карактеристика ове године, упозорено је на тродневној међународној конференцији о безбедности која је у недељу завршена у немачком граду Минхену. Не спорећи да се свет суочава с бројним изазовима и претњама великих сукоба у различитим регионима, немачки државни ТВ канал Це-Де-Еф, међутим, констатује да стратегија заплашивања, којој политичари одавно прибегавају није изостала ни на овом скупу.

Медији у земљи домаћина узели су на нишан још актуелног шефа немачке дипломатије Зигмара Габријела који је, по њима, протекла три дана био предводник „стратегије застрашивања“. Они констатују да је Габријел свакако одржао упечатљив говор, али да га је посветио мање учесницима минхенског скупа, а много више својој странци, Социјалдемократској партији Немачке, којој поручује: „Имајте ме у виду приликом формирања владе, ја све ово најбоље знам!“

Далеко убедљивији и изнад свега реалнији, био је, општа је оцена, његов руски колега Сергеј Лавров који је упозорио да се „НАТО шири према истоку“.

– Постављање америчких противракетних система одбране на територији Европе нарушава стратешку стабилност – указао је Лавров. – Упркос обећањима која су нам дата, војне формације НАТО јачају недалеко од наших граница, а поставља се и војна инфраструктура Алијансе. Међународна пропаганда свом снагом ствара непријатељски став према Русији у јавности на Западу. Руководства у многим државама су изгледа прихватила ново правило политичке коректности, на основу којег о једној држави или причају лоше, или не причају уопште – нагласио је Лавров.

Он сматра да би Русија и ЕУ требало да искористе потенцијал за сарадњу на територији Европе и Евроазије, „да бисмо створили заједнички простор мира, једнакости и недељиве сигурности, као и простор међусобне економске сарадње Атлантика и Пацифика“.

На овом састанку челника из 80 земаља, британска премијерка Тереза Меј, предложила је нови споразум о сигурности с ЕУ и истакла да ће „и пошто напусти Унију, Лондон и даље штитити Еуропу“. Председник Европске комисије Жан-Клод Јункер сматра да после брегзита треба задржати сигурносни мост, али да то не треба мешати с другим питањима“.

Бивши амерички државни секретар Џон Кери изјавио је да је „апсолутно кључно постарати се да нуклеарни споразум светских сила са Ираном преживи“. Амерички председник Доналд Трамп, који је дубоко скептичан по питању споразума из 2015. године, поменуо је недавно да га можда неће поново верификовати у мају. Кери, један од водећих преговарача у том споразуму, истакао је у Минхену да „је такав Трампов приступ неодржив“.

СВАЂА

НА конференцији је избила и свађа између немачког посланика турског порекла Џема Оздемира и турске делегације, после које је Оздемиру додељена полицијска пратња. Оздемир је новинарима по повратку у Берлин рекао да су га телохранитељи турске делегације „нервозно гледали“ и упирали прстом у њега. „Полиција ми је рекла да постоји проблем са турским обезбеђењем, да су казали да сам терориста“, навео је Оздемир.

Извор: novosti.rs
Одговори
#35

DODIK PROTIV VOJNE VEŽBE NATO: Američki avioni A10, ispaljivaće na Manjači municiju sa OSIROMAŠENIM URANIJUMOM?!
POLITIKA ● 0
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da je za Srpsku neprihvatljivo održavanje vojne vežbe na poligonu Manjača i korišćenje aerodroma Mahovljani, aviona A-10 i osiromašenog uranijuma
On je u pismu upućenom članu Predsedništva BiH iz Republike Srpske Mladenu Ivaniću naveo da je upoznat da je na sastanku u Ministarstvu odbrane BiH, kojem su prisustvovali Ivanićevi saradnici i izaslanici, razgovarano o izvođenju ove vojne vežbe NATO-a na poligonu Manjača, u maju 2019. godine, prenosi RTRS.

- Šokiran sam informacijom da se u planiranom izvođenju vojnih vežbi treba koristiti avion A-10, koji ima ključno naoružanje top 30 milimetara ''Vulkan'' sa municijom sa osiromašenim uranijumom, čije su negativne posledice po život i zdravlje ljudi nesagledive - naveo je Dodik u pismu.

On je podsetio da svaka doza zračenja, pa i minimalna ima kancerogeno dejstvo na zdravlje ljudi, kao i da područja koja je NATO bombardovao osiromašenim uranijumom imaju mnogo obolelih od kancera, leukemije i drugih teških bolesti.

- Vama je jasno da o bilo čemu u vezi ovoga nismo zvanično obavešteni. Stoga očekujem i tražim od Vas da se prekinu dalji razgovori o ovom pitanju i spreči održavanje ove vežbe - napisao je Dodik.

Sarajevski portal Dnevnik objavio je ranije danas, pozivajući se na dokumente u koje je, kako tvrdi, imao uvid, da će prema dogovoru Ministarstva obrane i američkih snaga u BiH, na banjalučkom poligonu Manjača biti organizovana NATO vežba, na kojoj bi avionska eskradila navodno trebalo da ispaljuje osiromašeni uranijum.

Zamenik ministra odbrane BiH iz Srpske Boris Jerinić demantovao je tu informaciju rekavši da se radi o laži i dezinformaciji.

Јеринић и Вуковић: Не знамо за договор војној вежби са NATO на Мањачи
15:39 20.02.2018. коментараШтампај
DNEVNIK.BA: БИЋЕ ВЕЖБА, АВИОНИ ЋЕ КОРИСТИТИ И МУНИЦИЈУ СА ОСИРОМАШЕНИМ УРАНИЈУМОМ
A-10 Thunderbolt

У вежби би наводно учествовало 400 војника NATO који би се сместили у касарни „Козара“ у Бањалуци, а ескадрила од десет америчких и литванских авиона би била на аеродрому Маховљани у Републици Српској
Генерал Оружаних снага БиХ Драган ВУКОВИЋ: Још није договорено организовање те вежбе надомак Бањалуке. Не зна се ни ко би био од војника, ни ко би гађао, ни чиме би се гађало“
ОВЕ и идуће године би код Бањалуке требало да буде „NATO вежба са авионском ескадрилом и осиромашеним уранијумом“, објавио је портал Dnevnik.ba, позивајући се на службене документе Министарства одбране БИХ.

По том порталу, вежбу припремају Министарство одбране БиХ, Заједнички штаб Оружаних снага БиХ и Канцеларија за одбрамбену сарадњу Амбасаде САД у БиХ.

Међутим, генерал Оружаних снага БиХ Драган Вуковић изјавио је да још није договорено организовање те војне вежбе на Мањачи, надомак Бањалуке.

„Не зна се ни ко би био од војника, ни ко би гађао, ни чиме би се гађало“, казао је Вуковић за бањалучки дневни лист „Независне новине“ и демантовао да је био на састанку о тој вежби.

Лаж је да би то била било каква вежба са осиромашеним уранијумом, рекао је за „Независне“ Борис Јеринић, заменик министра одбране БиХ.

Портал Dnevnik.ba пише да је све договорено на састанку представника Министарства одбране и Оружаних снага БиХ са генерал-мајором Џоном Гронским, замеником команданта америчких копнених снага у Европи.

Прва фаза вежбе, пише Dnevnik.ba, била би теоријска обука војника Оружаних снага БиХ и трајала би од фебруара до краја године, а друга фаза, идуће, 2019. године, обухватила би и гађање ескадриле авиона NATO А-10 на полигону Мањача.

Јеринић је признао да састанку са генералом Гронским није присуствовао, али да је, распитујући се накнадно, сазнао да једна таква вежба уопште није ни договорена.

Авион А-10 носи аутоматски вишецевни антиоклопни топ од 30 милиметара „Вулкан“, с разноврсном муницијом, од које једна врста у језгру има пробојно зрно од осиромашеног уранијума, наведено је у тексту.

У вежби би учествовало 400 војника NATO који би се сместили у касарни „Козара“ у Бањалуци, а ескадрила од десет америчких и литванских авиона би била на аеродрому Маховљани у Републици Српској.
Бета - НН

Вучић - Додик састав?
Одговори
#36

84 одсто грађана Србије против чланства у НАТО
23. марта 2018.

Чланству Србије у НАТО противи се 84 одсто грађана, а 62 одсто не би прихватило извињење алијансе за агресију на Савезну републику Југославију 1999. године, показују резултати испитивања јавног мњења Србије које је поводом 19. годишњице агресије спровео Институт за европске послове.

Истраживање је спроведено од 16. до 20. марта на узорку од 1.203 испитаника из цијеле Србије осим територије Косова и Метохије, преноси Бета.

Истраживање показује да око 10 одсто грађана подржава чланство у НАТО док је неодлучних шест одсто, при чему су најмању подршку уласку у тај војни савез показали испитаници из Београда.

Такође, ово истраживање показује да грађани са високим образовањем више подржавају чланство у НАТО док се мушкарци више противе укључивању земље у западну војну алијансу.

Двије трећине грађана Србије се противе сарадњи Србије и НАТО

Упитано за разлоге агресије, 17 одсто грађана навело је политику Слободана Милошевића, 15,2 одсто интересе и политичке разлоге САД и Запада а 12,6 одсто етничко чишћење Срба на Косову и Метохији.

Око двије трећине грађана се противи било каквој сарадњи Србије и НАТО док 26 одсто, углавном високо образованих, подржава ту сарадњу.

Истраживање је показало и да 66 одсто грађана сматра да се бомбардовање могло избјећи, 20 одсто испитаника има супротан став док је неодлучних 13 одсто.

Извињење НАТО за агресију не би прихватило 62 одсто грађана, трећина би прихватила док је седам одсто грађана неодлучно, при чему се извињењу највише противе испитаници узраста од 30 до 44 године са подручја Београда и Западне Србије са Шумадијом.

Бета
Одговори
#37

AP: k-dant Južnog krila NATO-a američki admiral Dž. Fogo optužio Rusiju da je iskoristila građanski rat u Sriji da bi osnažilavojnu moć.Бесан

https://www.nytimes.com/aponline/2018/05...syria.html
Одговори
#38

https://www.intermagazin.rs/da-li-je-ovo...ad-i-nato/

Ових само ће разумети међусобна уништења!

Е што се треба да се деси, да стигнемо до тај степен! Све остало је наша нестанак на сопствене земље!
Одговори
#39

Наставља се судски процес, који је покренуо Халид ел Хвајлиди ел Хамиди, шеф невладине Међународне организације за мир, негу и помоћ, син Хвејлидија ел Хамидија, саборца Муамера ел Гадафија.

Током бомбардовања Либије, Хамиди је изгубио супругу која је била у другом стању, два сина, тетку, братаницу… Укупно 13 чланова породице.

Према његовим речима, до ракетног напада је дошло неколико недеља након што је његов отац разговарао телефоном са актуелним председником Француске Николом Саркозијем.

„У мају 2011. године Саркози је понудио мом оцу да напусти Либију. Било је речено да га чека авион, који ће га заједно са породицом пребацити из Марока у Париз. Али отац је одговорио Саркозију да током револуције, након које је на власт дошао Гадафи, он није био плаћеник, него учесник, да је бранио своју земљу од освајача и да неће да буде издајник. Као резултат, прво су бомбардовали његову канцеларију у Триполију, а касније и кућу“.

Хамиди истиче да је његов отац имао велики утицај у либијском друштву, и да су племена поштовала његов став.

„Сигуран сам да су агенти НАТО-а предали председнику Француске и емиру Катара све податке о њему, након чега је његова судбина била решена. Водећу улогу у овој медијској кампањи имала је телевизија Ал Џазира, која је ширила гласине и лажне информације о мом оцу“.

Према Хамидијевим речима, нико од чланова његове породице није напустио земљу, јер нису ни могли да замисле да ће неко бомбардовати кућу пуну жена и деце.

„Рат у Либији није био легалан. Према важећем уставу УН, у оваквим ситуацијама се на земљу врши економски и дипломатски притисак, и тек онда се користи сила, ако чланови СБ УН заједно са генералним секретаром ове организације усвоје одговарајући план. Али то није било урађено, и Француска је самоиницијативно напала Либију. Осим тога, за разлику од других конфликата у Африци, овог пута није формирана комисија која би требало да установи чињенице. Политичари су доносили одлуке на основу лажних података које је пласирала телевизија Ал Џазира“, истиче он.

Када је реч о циљевима Француске, Хамиди сматра да је Афрички савез, који је формирала Либија, угрозио економске интересе Париза на овом континенту.

„Осим тога, Саркози је желео да уништи све доказе о томе да је паре за председничку кампању добио у Либији“.

Саговорник Спутњика је тужио НАТО у јулу 2011. године у Белгији. Прво судско заседање је одржано у септембру 2012. Током заседања се расправљало о пруженим доказима и о захтеву да се НАТО-у укине имунитет. Међутим, Суд је одбио тужбу јер подносилац није грађанин европске земље. Хамиди се жалио на ову одлуку Касационом суду у јануару 2013, али заседање овог суда, које је било заказано за 12. октобар ове године, одложено је за 30. новембар.

„Ниједна земља или владина организација нам не пружа помоћ. Једино што имамо су симпатије одређених активиста из различитих земаља. Али надамо се да ћемо добити међународну подршку, када је реч о тужби против НАТО-а, јер је Алијанса уништила нашу земљу“, закључује Хамиди.



Спутник
Одговори
#40

Бајден: Крим подсјећа зашто је потребан НАТО

ИН4С -
20/05/2014 2


Амерички потпредсједник Бајден данас је у Букурешту поново осудио руско припајање Крима и рекао да границе ,,не треба да се мијењају уз пријетњу пушака„.

,,Агресија на Крим… подсјећа нас зашто нам је потребан НАТО„, рекао је Бајден у говору у ваздушној НАТО бази Отопени код Букурешта, додајући да Румунија која дели дугу границу с Украјином ,,може да рачуна“ на САД.

Бајден је ово изјавио по доласку у једнодневну посјету Румунији током које ће главна тема бити ситуација у Украјини мање од недељу дана уочи важних председничких избора у тој земљи.

Он је рекао да америчка обавеза у складу са чланом пет, који се односи на колективну одбрану чланица НАТО, представља ,,свету обавезу“.
Одговори
#41

Руски политиколог Јелена Пономарјева: Ако отпор Београда буде сломљен цела Европа ће постати НАТО

https://www.vaseljenska.com/vesti/jelena...tati-nato/:читај:
Одговори
#42

(21-07-2018, 11:55 AM)Ултрадесничар Пише:  Руски политиколог Јелена Пономарјева: Ако отпор Београда буде сломљен цела Европа ће постати НАТО

https://www.vaseljenska.com/vesti/jelena...tati-nato/:читај:
КидањеКидањеКидање

Јосип Броз-Амброз Тито! ДА, ТО ЈЕ БИО ПЕГАВИ ТРБАТИ, ФАРБАНИ ПА КОЛМОВАНИ, У МИДЕРЕ УТЕГНУТИ АУСТРО-УГАРСКИ ЦУГСФИРЕР, ТРОСТРУКИ ШПИЛЕ И МАЂАРСКИ ЧИВА, ЈОСИП БРОЗ-АМБРОЗ ТИТО, СРБОУБИЦА ПРВИ ДО ПАВЕЛИЋА!!!
ПРОСВЕТАР.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 2 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним