Оцена Теме:
  • 12 Гласов(а) - 4.33 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Биографије четника
#43

(23-11-2014, 06:26 PM)Милослав Самарџић Пише:  Изгледа уверљиво да је био у затвору и побегао. А јел има извор да је био у Аустрији до 1947?
E то нема, оно за убиство у Швајцарској 1947. не знам одакле је Бане извадио, није ми дао никакав доказ. Драго Кешељевић је епископу Јоаникију рекао да не зна шта је даље било са Иваном, упркос томе што се распитивао код емиграције.

Такође и Василије Гутић наводи у једном тексту о саставу Команде 200, да је убијен од комуниста. Цитирам; ''Непосредно под Врховном командом, али у оперативном погледу под Командом Источне БиХ, била је и Вучедолска бригада. Команданти ове бригаде били су Ђорђије Драганић (активни официр, погинуо у борби против комуниста), Иван Јаничић (активни официр, погинуо у борби против комуниста) и Стеван Мићовић (активни официр). ''
Као што видите једино се за Мићовића наводи да је жив био тада када је ово писано, што је и истина. Стеван је емигрирао у САД и умро 1978.
Одговори
#44

(23-11-2014, 04:37 PM)Милослав Самарџић Пише:  Можда је неко помешао Мајевац и Мајевицу. Можда треба ''од Мајевца до Мотајице''. На Мајевцу је било губитака.
За Лијевча поље јесте компликовано рећи укратко у биографији. Били су опкољени после, кад су Дрљевић и усташе видели да Ђуришић изврдава споразум. Почели су да долазе крајем марта, а опокољени су 4. априла.

Имам неку радну верзију за Остојићеву биографију:

Ђуришић склапа споразум са вођом црногорских сепаратиста Секулом Дрљевићем, који је рат провео у окружењу Анте Павелића у Загребу. Дрљевић преузима старање над око 2.000 цивилних избеглица из Црне Горе и они прелазе на северну обалу Саве, док око 6.000 четника наставља да се креће јужом обалом реке, према Лијевча Пољу. Са Ђуришићем и Остојићем полази и већина црногорских официра из Врховне команде, укључујући и пуковника Мирка Лалатовића. Ђуришић и Остојић нису желели да пређу у Славонију, како је било договорено са Дрљевићем, већ су хтели да се пробију преко партизанске територије на Козари. Остојић је успут позивао босанске четнике да им се придруже, али они су остали под командом генерала Михаиловића. Са Лијевча Поља, Ђуришић шаље херцеговачке четнике у претходницу, али се предомишља и главнина не креће за њима. Већи део његових четника прелази у Славонију, а мањи прихвата борбу са усташама, после које се повлачи у брда око Бањалуке, док су Херцеговци страдали у борби против бројнијих партизана на Козари. Ипак, на поновљени позив Дрљевића и официра НДХ, Ђуришић са преосталим људством одлази у Градишку. Од војника и већине официра формирана је ''Црногорска национална армија'', док је 150-200 официра и политичких руководилаца убијено у Јасеновцу, око 20. априла 1945. Поред Ђуришића, међу убијенима су били и пуковници Остојић и Лалатовић.

Мислим да је Дрљевић, највећи део рата провео у Земуну.
Одговори
#45

Да, прецизније би било рећу у НДХ уместо у Загребу (или Земуну).
Одговори
#46

Неколико особа које су фигурирале у првих годину дана рата, касније се уопште више не помињу, па ако неко зна нека напише шта је даље било са њима. Дакле:

- капетан Богдан Дакић, онај што је пролећа 1942. сакупљао добровољце за Источну Босну, па су и многи комунисти тако безбедно тамо прешли из Србије;

- капетан Богдан Марјановић, службовао је у Вишеграду 1941/1942;

- поручник Каменко Јефтић, такође у Вишеграду;

- капетан Воја Дангић, брат Јездимира Дангића.
Одговори
#47

(20-12-2014, 10:45 AM)Николај Пише:  Неколико особа које су фигурирале у првих годину дана рата, касније се уопште више не помињу, па ако неко зна нека напише шта је даље било са њима. Дакле:

- капетан Богдан Дакић, онај што је пролећа 1942. сакупљао добровољце за Источну Босну, па су и многи комунисти тако безбедно тамо прешли из Србије;

- капетан Богдан Марјановић, службовао је у Вишеграду 1941/1942;

- поручник Каменко Јефтић, такође у Вишеграду;

- капетан Воја Дангић, брат Јездимира Дангића.

рез.пеш.поручник ВОЈИН С. ДАНГИЋ
Управник поште у Љубовији, до рата.
Команд. Братуначког батаљона Сребреничког четн. одреда, јес. 1941.
Команд. Сребреничке Војно-четничке бригаде, поч.1942,докум.
У прол. 1942, код пук. ДМ на Златару и у њег. пратњи до Црне Горе.
Команд. Сребреничке бригаде Дринског корпуса, јес. 1942, докум.
6.септ.1942. одликован Орденом Белог орла с мачевима V реда.
Унапређен у чин рез.пеш.капетана II кл.
Команд. Власеничке бригаде Босанско-јаворског корпуса, посл. преформ. ЈВуО, 24.септ.1945, докум.
Крајем 1945. крио се око Братунца и Скелана, у дринском кањону.
Погинуо 1947.

рез.капетан БОГДАН ДАКИЋ
Из Добоја, трговац.
Искористио Пилетића да формира и наоружа тзв. Самостални добровољачки четн. одред, негде - Крајишки и Одред капет. Дакића, у Хомољу. Онда преко Недића, легално, железницом и камионима пребачени преко Београда и Шапца, и на крају, пешице, стигли у Братунац, 27.фебр.1942. Ускоро одред прелази, већински, комунистима.

пеш.капетан I кл. БОГДАН МАРЈАНОВИЋ
Рођен 17.авг.1897. у Сарајеву.
Команд. Рогатичког четн. одреда, од 12. фебр. 1942.
По четн. изворима - погинуо у мучком нападу много јачих комун. снага на имању Државне ергеле Борик, марта 1942. Тада је изгинуо скоро цео Штаб Рогатичког четн. одреда. И пук. Дража је био убеђен да је Марјановић тада погинуо, о чему извештава, депешом од 5.септ.1942.
Међутим, љотићевци расписују потерницу за капет. Марјановићем, 2. јула 1942, у Чачку.
По немачким изворима, капет. Марјановић је ухапшен од Немаца и отеран у логор на Бањицу, 22.јан.1943., а стрељан 25.маја 1943.
Можда ће ово одгонетнути Ратко, ако је тачна ова верзија са Бањицом. Мада ми је невероватно да Марјановића нигде "нема" од марта 1942 до јан.1943. када је, наводно, ухапшен од Немаца.
Одговори
#48

Мислим да је за Марјановића тачнија ова друга верзија, јер сам у неком комунистичком извору видео списак погинулих, односно заробљених и побијених официра у Борикама и ту није било његовог имена. Опет, на неком другом месту, ако се добро сећам, прочитао сам да је он у то време био у Вишеграду.

Значи није ти познато шта је са Дакићем било после овог периода?
Одговори
#49

(20-12-2014, 01:33 PM)Николај Пише:  Мислим да је за Марјановића тачнија ова друга верзија, јер сам у неком комунистичком извору видео списак погинулих, односно заробљених и побијених официра у Борикама и ту није било његовог имена. Опет, на неком другом месту, ако се добро сећам, прочитао сам да је он у то време био у Вишеграду.

Значи није ти познато шта је са Дакићем било после овог периода?

Не знам Дакићеву судбину.
Он је водио мај. Дангића у Београд, код М. Недића, поч.фебр.1942. Дангић се убрзо вратио у Ист. Босну, а Дакић је још остао код Недића. Прикупљао је наводне добровољце, у ствари убачене комунисте и под Недићевом фирмом преводио у Босну и тамо испоручивао комунист. штабовима. Међу првима је то увидео Лазар Тркља и о томе писао пук. Дражи, кр. марта 1942.

Један од тих четн. првобораца из Ист. Босне, за којег се не зна шта је било после, јесте и Здравко Танасић. Рез.официр, судија из Шапца, творац " Устава " Четн. привр. Управе Ист. Босне. Али зато сам пронашао за његову жену, Веру. Била је запажени обавештајац Гл. Обавешт. центра у Шапцу, Церско-мајев. групе корпуса. После рата ухапшена и изведена на суд.
Одговори
#50

(18-02-2014, 10:47 PM)Милан Бабић Пише:  Војвода Аћим Бабић укратко 2

[Слика: soko_romanijski2.jpg]

Рођен је 1894. године у селу Кусаче. Био је угледни трговац,четник из Балканских ратова,солунски добровољац.

Мјесеца јула 1941.године Аћим Бабић вођа устаника источне Босне , спрема прве курире и од пуковника Михајловића добива упуста за вођење устанка у циљу сарадње и сагласности са устанком у Србији.

У ноћи 8.августа Бабић 1941.године напада Хан-Пијесак и ослобађа га. Заробио је двије сатније 4. Домобранске бојне војне крајине, двије потпуно очуване композиције путничких возова и двије локомотиве. Тако су устаници у Источној Босни можда једини имали своју жељезницу. Воз су се саобраћали на линији Хан-Пијесак-Пјеновац-Жеравице-Оловске Луке.После ослобађања Пијеска устаници су дошли до веће количине оружја, Аћим подпомогнут браћом Челоње напада Власеницу , пробија усташки обруч и одбрану, те 11.августа ослобађа Власеницу. По успостављању власти, по узору на жандармерију од пријре рата, устаници се помјерају , прикупљају и избијају на положаје у висини Зворника, Тузле, Кладња, Олова, Вареша и клежане. На тим положајима организују одбрану.

Аћим и Челоње смјестише штаб у Дервенти код Милића.
Према свједочењу четника са Романије том приликом четници су пјевали:
Ако која заратује гора, Романија побједити мора...
Војвода Аћим им се обратио:
Тако соколови моји ,тако! Браћо четници! Зло које је задесило српски народ може се сузбити само преко вас, четничке војске! Животи ваших породица зависе од вашег оружја! Усташе браћо четници одводе и кољу цвијет српског народа! Турци и Хрвати `оће, уз помоћ Нијемаца , да нам ишчупају корјен Православља, да нас униште! Нама пријети уништење, браћо. Морамо водити крваве борбе да сачувамо свој народ. Креним, браћо, на Полом да заузмемо усташке топове!
По причи старих четника Аћим је ту именовао Рајка Челоњу за комаданта батаљона. Четници су извојевали битку и при томе заплјенили усташке топове и већу количину граната. Топови нису имали нишане јер су били поскидани,те су упућени према Хан-Пијесаку.Усташе су побјегле у Зворник. Полом се налази између Сребренице и Братунца . Сутрадан се окупише пред штабом и новоформирана Милићка чета стиже и прикључи се Рајку Челоњи. Војска крену према Сребреници и ослободи је.

Доласком из Србије мајора Јездимира, заузећем Сребренице, Дангић се поставља на чело устанка. У Милићима се ствара Главни штаб четничких одреда за источну Босну 20.августа 1941.године. Поред Јездимира Дангића, као комаданти у штаб улазе Аћим Бабић и Перо Ђукановић, за начелника штаба постављен је капетан Сергије Михајловић. Са доласком Дангића веза са Равном Гором се појачава прво куририма а затим и радио станицом.

Устаници су пјевали војводи Аћиму Бабићу:
Ој Аћиме соколово крило,
Да те није, шта би с' нама било...



Аћимови лични пратиоћи су били Душан Чоловић и Раде Кезуновић.

Односи између Дангића и Бабића

Постављањем мајора Дангића за вођу устанка крајем августа 41.године, избило је незадовољство народа источне Босне, јер су сматрали Бабића за јединог вођу устанка у источној Босни. То је сметало Јездимиру, те је упочетку клеветао војводу преко свог полтрона капетана Момчиловића. Доцније у децембру Дангић га је уз помоћ Нијемаца затворио у логор Бањицу у Београду.

Лажи капетана Момчиловић

Капетан Краљеве војске Милорад Момчиловић, командант четничког корпуса, истомишљеник Дангића, за Аћима, поред осталог, каже: „То је сељак са моралним квалификацијама испод нуле. Пије по седам литара ракије дневно и каткад се не тријезни недељама и тада је неурачунљив. Интелигенција никаква. Први је са синовима почео да пљачка. Из његове породице нико у борби није учествовао. Код људи му је ишло у прилог што је одобравао одсуство и пљачку. Кукавица је какав се не може замислити. Никад није био ближе фронту од 30 километара.“


Разбијање лажи

1) „То је сељак са моралним квалификацијама испод нуле“ – угледан човјек кога су сви вољели,а морална нула ?
2) „Пије по седам литара ракије дневно и каткад се не тријезни недељама и тада је неурачунљив“ – као прво то је физиолошки не изводљиво а да остане жив, тако да је ово норторна лаж и из авиона се види
3) „Ителигенција никаква“ – успјешан трговац власник кафане, продавница и пилане, а глуп не иде.
4) „Први је са синовима почео да пљачка“ – лаж, није било пљачкања од стране Бабића!
5) „Из његове породице нико у борби није учествовао“ –Бабића је много изгинуло у борби.
6) „Кукавица је какав се не може замислити. Никад није био ближе фронту од 30 километара“- солунац, четник из Балканских ратова, ослободио толика мјеста 1941, а кукавица?

Хапшење Аћима Бабића

Веће несугласице у командовању избиле су у децембру 1941.године. Истог мјесеца Аћим Бабић добија писмо да дође у Београд да буде представник српског народа у Босни, вјероватно на неком тајном састанку. Одлучио је да оде, повео је са собом Душана Чоловића,свог пратиоца . До Лознице је дошао безбједно преко четничке територије. У Лозници је ухваћен. Спроведени су за Шабац у њемачку команду, одатле у Бањицу. Били су у приземљу соби број 6 у ћелији у којој се налазио генерал Глигорије Јовановић и познати београдски адвокат Александар Трифунац .
На Светог Јована, 20.јануара 1942.године,њих двојицу Аћима и Душана пребацују на други спрат у собу 63. Како дознајем Чоловић је побјегао из логора јуна 1942.године.
Шта се даље дешавало немам података...
Побјегао из логора октобра 44 уз помоћ Недићеваца. Окружно Повјереништво ОЗН-е за округ бирчански ухапсило је Аћима дан-два након његовог доласка. Комунисти га убили. Према једном казивању убијен је на путу за Тузлу. Друго каже да су га убили по доласку у Тузлански затвор.

Браво на комплетној објави,свака част брате.Још да додам да међу романијским људима Момчиловић никако није био прихваћен па је тако и објашњив недостатак његових слика из рата с Романије.

ЕВО БРАЋЕ ЈОШ СУ ЖИВИ ШТО РАДАВУ ВОДУ ПИЛИ!
Одговори
#51

(23-11-2014, 02:11 PM)Милослав Самарџић Пише:  Јел беше пуковник Иветић о њему за Српски биографски речник? Па си то допунио?
Све је коректно, сем неколико детаља.
Колико ми је познато, четници никад током рата нису држали Госпић. Откуд ти тај податак?
Ђуришићеве дивизије нису биле ЈВуО и биле су ван Дражиног система командовања. Нисам имао прилике да видим њихов штамбиљ, али требало би да су биле Други српски добровољачки корпус, а за Немце Црногорски добровољачки корпус.
Прилично сам сигуран да у повлачењу никад нису биле на Мајевици. Ишле су долимо реке Босне, па у област Вучјака. Кренуле су према Тузли када су је Немци заузели у фебруару, међутим, та немачка јединица добила је наређење да оде на други сектор пре него што су стигле тамо, а Мајевица је на супротној страни.
Такође не бих рекао да је било неких борби на Мотајици, њу је држала Мотајичка бригада. Иначе, од Мајевице и Мотајице је далеко, негде 150 км, па је незгодно ставити их у исту реченицу у том контексту. А Ђуро Иветић је погинуо пре доласка на Мотајицу.
На Лијевча пољу, 1. пук се једноставно понашао према споразуму Дрљевић-Ђуришић и прешао у Градишку. При томе је било пометње због Ђуришићевог колебања. Иванов рођак, Војин Јаничић, који је ту био уз Ивана, пише:

Ми смо на Лијевча Пољу уживали пуну слободу под заштитом усташа. Усташе су држале колски пут Бања Лука – Градишка. То је био њихов сектор и ми смо знали да су они ту. Не плашимо се од њих. Немамо страже нити какве релејске везе између појединих јединица. Нити смо знали ко је од нас десно, нити лијево. Прилично се нахранисмо и на прољетном сунцу отромависмо. Чујемо усташку моторизацију путем Бања Лука – Градишка. То је за нас добар знак да нас неће комунисти нападнути од Козаре. Од стране Врбаса немамо страха, јер је тамо Дража на “петнаест километара“ (војсци је говорено да Дражине јединице наступају непосредно иза Ђуришићевих – прим аут).
Трећега априла, пред вече, сврати у нашу јединицу иследник 5. или 8. дивизије, неки Минић… Каже да је био у Тополи и да је тамо био код усташа. Они су ту, прича Минић, само ради осигурања. Од њих не треба имати никакве сумње нити страха.
Милославе овдје смо онда причали о току повлачења Црногораца и Херцеговаца кроз Босну и преласку на Лијевче поље. Скренуо бих пажњу на ово; ''Такође не бих рекао да је било неких борби на Мотајици, њу је држала Мотајичка бригада.'' Ипак мислим да је овдје вођена борба од стране Павлових претходница и четника Мотајичке бригаде. Ово сам на више мјеста прочитао. Како сам схватио ради се о сјеверним падинама Мотајице, тамо су се налазили партизани, који су били пријетња за Павлове јединице које су се кретале главним друмом и ишле према ријеци Врбас ради преласка на другу обалу. На Мотајицу је по наређењу упућена 1. Дивизија (1. и 7. Пук), да би осигурали сигуран прелаз осталим Ђуришићевим јединицама преко ријеке Врбас на Лијевче поље. Навешћу и реченице из вашег текста ''Лијевче поље''; ''Долазак Ђуришићевих претходница на Мотајицу капетан Стојковић бележи 22. марта 1945. године. “Црногорци су дошли до Трстенаца“, забележио је он тога дана у ратном дневнику. Током 23. марта ухваћена је курирска веза са Ђуришићевим људима.''
А за Мајевац, дискутовали смо о и томе. Ја сам навео да су на Мајевцу вођене борбе измешу 1. Дивизије, тј. 1. и 7. Пука. По Новици Поповићу, Прва Дивизија мајора Ружића била је пратња болници, рањеницима и тифусарима. Када су јединице стигле 14. марта у Маглај, одатле је под пратњом Прве Дивизије упућена цјелокупна болница, избјеглице и комора и то поред Добоја за Кожухе, а из Кожуха су тифусари пребачени 22. фебруара 1945. пребачени у Подновље. Оперативне јединице су заузеле околне положаје, а неки су 1. марта пребачени на лијеву обалу Босне. Е сада такође је извјесно да је у ноћи 7/8 марта 1945. нападнута Прва Дивизија. Они су били на положајима, а било их је и по кућама у селима, заједно са породицама. Ако се не варам болница је била на Мајевцу. Овдје је борба била жестока, погинуо је Иветић како рекосмо и са њим 10 Грбљана који су га извлачили. Тачније Иветић је извучен и у болници је издахнуо од рана. Новица Поповић наводи да је ове ноћи погинуло или убијено око ''700 душа'', војника, рањеника и тифисара. Ја сам ова мјеста навео онда у Ивановој биографији, јер је његов Пук учествовао у свему горе наведеном. Такође, мене интересује шта ви мислите о овоме да је Бранко Ковачевић, четнички командант пустио партизане преко своје територије, тј. да су са његовом помоћи партизани уведени у села гдје су били четници Прве Дивизије?
Што се тиче Лијевче поља у биографији, мислим да сам нашао најбољу верзију. Мислим нема ту шта, све је јасно ко дан. Имамо ли икакву шансу да се провјери информација коју је пружио Бане Јевтић, тј. да је Иван убијен у Швајцарској 1947 год.? Само ми нешто није јасно за ово, иако је отишао у Швајцарску, гдје је до тада био? Како то да није био у логорима по Италији?
Одговори
#52

Било је сукоба Ђуришићевих четника са локалним четницима - због њихових немилосрдних реквизиција, као и напуштања положаја од стране локалних јединица, да би заштитиле своја села. То се десило и у Мајевцу.
Чини ми се да ми је Бане рекао да нема неки поуздан извор, али питаћу га поново.
Да се не бисмо поново враћали на поједина питања, поставио сам опширан текст ''Павле Ђуришић од Црне Горе до Лијевча поља'', а ту су и линкови за остале текстове:
http://www.pogledi.rs/pavle-djurisic-od-...vca-polja/
Одговори
#53

Пажљиво сам прочитао чланак. Све је фино документовано, свака част! Чекајте мало...значи да је Бранко Ковачевић са својима напао црногорске четнике у Мајевцу??? Па није то ваљда онда када је смртно рањен и Ђуро Иветић (издахнуо је касније у болници од рана)? Тада је погинуло и 10 његових бораца извлачећи свог команданта, као и још десетине других. Допада ми се Ваше писање. Види се да су многи вјеровали Павлу, слијепо ишли за њим. Нешто је постојало у њему...нека покретачка снага.
Колико сам извукао закључак из вашег писања, Дража читаво вријеме није знао да је Павле његове јединице формално укључио у састав Другог српског добровољачког корпуса, још доста раније?
Да ли је Милош Ковач оставио неко свједочење о овим догађајима? Молим да ми провјериш то Милославе код Банета, чисто сумњам у то да је Иван убијен у Швајцарској. Најприје да је Словенија. Од 1035 бораца колико је Иван имао под командом, крајем октобра спало је на свега око 200 бораца. Сваки командант батаљона је рањаван једном или више пута, као и Иван. Скоро сваки официр је рањаван у борбама са комунистима. Послије толико борби и успјеха капетана Ивана Јаничића и његове јединице, боли ме што се десило ово са Павлом! Какве користи сав његов ратни пут, кад људи прочитају овај текст и одмах и он под исти кош оде! У пљачкаше и кукавице, који напуштају фронт. Ал'добро ипак је народ најбољи свједок, а цифре погинулих најбољи доказ. А његов ратни пут свакако је вриједан писања.
Кад смо већ овдје код биографија, предлажем да на Погледе избаците и биографије, нпр. Милорада Поповића и Видачића.
Одговори
#54

Није их напао Ковачевић, већ се повукао са положаја против партизана, па су партизани тако дошли до Павлових.
Знао је Дража, али то је било много раније, маја 1944, и зато много раније у овој књизи. За овај период, види се да се Павле јавља Дражи с првом кризом у маршу, да му онда Дража даје положај према Калиновику, итд, а то је све битно јер се подразумева да га ни Дража ни Трифуновић нису звали у Босну, напротив.
Што се тиче мог писања, овде сам мање-више само ређао документа која сам нашао у Војном архиву, она чине 90% извора.
Не знам да ли је Ковач оставио неко сведочење
Одговори
#55

(03-01-2015, 12:53 AM)Милослав Самарџић Пише:  Није их напао Ковачевић, већ се повукао са положаја против партизана, па су партизани тако дошли до Павлових.
Знао је Дража, али то је било много раније, маја 1944, и зато много раније у овој књизи. За овај период, види се да се Павле јавља Дражи с првом кризом у маршу, да му онда Дража даје положај према Калиновику, итд, а то је све битно јер се подразумева да га ни Дража ни Трифуновић нису звали у Босну, напротив.
Што се тиче мог писања, овде сам мање-више само ређао документа која сам нашао у Војном архиву, она чине 90% извора.
Не знам да ли је Ковач оставио неко сведочење
Да тако сам и ја читао, да је Ковачевић пропустио партизане напуштајући своје положаје, а и да иначе није водио борбу са комунистима. Тако сам читао. Надам се биографијама Поповића и Видачића, да ли су у плану?
Одговори
#56

Четници са Вучјака јесу се борили против комуниста. И тада су били у борби против комуниста, само су због овог случаја напустили положаје.

Немам Видачићеву биографију. Ево биографије Милорада Поповића, коју је написао капетан Миливоје Ковачевић:


Милорад Поповић се родио у Гацку, Херцеговина, од оца Марка и мајке Јоване 1913. године. Основну школу и нижу гимназију завршио је у родном месту, а после завршеног шестог разреда гимназије у Новом Саду, ступио је са 59 класом у Војну академију у Београду. Милорад је падао у очи, пре свега, својим физичким особинама, а затим својом озбиљношћу и бистрином, а нарочито својим херцерговачким нагласком, који је до краја задржао у својој чистоти. Био је изванредно висок и при постројавању питомаца, његово је место било на десном крилу, одмах до његовог класног друга Даскаловића, који му је једино био раван по висини. Милорад је био складно и лепо грађен. Добар друг, лепо васпитан и пажљив према старијим, особине које су указивале да потиче из старе и угледне домаћинске куће и исто тако патриоске.
Деда Милорадов био је батаљонски барјактар Гатачког батаљона црногорске војске и ако у границама омрзунте Аустро-Угарске. Кад је избио Први светски рат 1914. цела породица Поповић, са многим српским патриотама Херцеговине, напустила је прадедовско огњиште и емигрирала у Црну Гору.
Марко, отац Милорадов, наследио је оца и постао батаљонски барјактар Гатачког батаљона, учествујући у рату до слома Србије и Црне Горе 1915. године. Одступио је и на Солунском фрнту за показану храброст, постао официр . пука Дунавске дивизије борећи се уз четири брата добровољца, који су дошли из Америке, да би сви заједно испратили преминулог оца до Плаве гробнице недалеко од острва Вида.
Милорад је наследио патриотске и херојске особине својих предака. Унапређен је у чин коњичког потпоручника 1934. и распоређен је у војног официра у 2 Коњички пук Краљеве гарде. Овај распоред се сматрао неком врстом одличја. Он се временом развио у одличног официра, за кога су се командира отимали да им буде додељен као водник. Био је изванредно савестан и вредан.
Досао је месец март 1941. Милорад је био умешан у заверу од 27. марта. Одмах после пуча поцело је "активирање" јединица, што је требало да буде мобилизација у тајности. Он је био постављен за командира 4 ескадрона 2 Коњичког пута Краљеве гарде. То постављење било је гест поверења. По ратном плану Коњичка брига Краљеве гарде упућена је у Банат, према 2 оклопној армији генерала фон Вајкса, која је надирала из Румуније. Коњичка бригада је имала у свом саставу само два Шкодина противоклопна оруђа од 47 мм. После првог кратког ватреног крштења у бескрајним банатским равницама, бригада се повлачила кроз Панчево и Београд у пламену и рушевинама, према Сувобору. Негде око Лајковца стригло је наређење да се капитулира. Гарда је положила оружје, а старешине и људство, према одредбама о капитулацији, отишли су у ропство.
Милорад је био гневан и разочаран до дна своје патриотрске српске душе. Винуо се преко планина у своју Херцеговину, у своје родно место Гацко. И ту ће сад почети догађаји, који ће његово име да дигну високо, да од њега створе једног од најпознатијих и најомиљенијих четничких старешина у Херцеговини и да га као таквог носе све до његовог трагичног и јуначког краја.
У јуну 1941. почели су да се проносе гласови у народу о извршеним масакрима Срба од стране Хрвата, али у почетку се тим гласовима није веровало, јер се није могло схватити да се људи могу убијати без икаквог разлога. Ни сам Милорад није могао у то да верује. Али једног јунског дана нађена је у селу Коритима, јама напуњена са 186 српских лешева. Ово је одједном свима отворило очи и прва се огласила устаничка пушка попа Радојице Перишића, доцнијег војводе. Он је дигао народ у селу Казанцима и 12. јуна уништио хрватску жандамеријску станицу. Ова прва борба значила је почетак српског устанка у Херцеговини. На први глас о овој борби Милорад је кренуо у Казанце код попа Перишића, и од када су се ту везали пријатељством и братством нису их прекидали све до њиховог трагичног краја. Од тих дана историја српског устанка у Херцеговини стапа се са историјом Милорада Поповића. Успеси устанка били су и његови успеси, а коначна трагедија Херцеговине 1945. била је и његова трагедија и његов крај.
О Видовдану 1941. запраштале су спрске пушке по ценој Херцеговини. Српски сељаци су голим рукама рукама заузимали хрватске жандармеријске станице, разоружавали их и уништавали, отимајући куком и мотиком ватрено оружје. Милорад је одмах био у првим редовима, подучавао и водио. У том су стигла и прва браћа из Црне Горе највећим делом Пивљани.
У рану зору на Видовдан пао је Автовац и борба се пренела на јак усташки гарнизон у Гацку. Пред вече су се четници спремали на јуриш, кад су у том стигле италијанске трупе из Билеће у помоћ Хрватима и успели да пробију четнички обруч. Но у општем развоју догађаја то није значило много - устанак је већ свуда пламтио. Ту у борби за Автовац, Милорад је добио ватрено крштење.
После су се догађаји низали један за другим. Без икаквог указа или наредбе, Милорад је постао војни старешина гатачког среза. Вољен од својих бораца, уважаван и поштован од официра и народних старешина, он је постао чврста карика која је везивала све националне снаге у Херцеговини. Имао је ретке и најкорисније особине народног вође - интелектуалну гипкост и чврстину карактера. Умео је људе да оцени по памети и да запази по храбрости, па је према томе делио положаје и улоге. Окружио се најбољим сарадницима на територији: Томом Гузином, Митром Давидовићем, попом Радојицом Перишићем, Петром Самардџићем, Јованом Драганићем и другима, који су сагоревали поред њега у преданости, слави и мучеништву.
До позне јесени 1941. Херцеговина је била сва у знаку српског националног отпора и јединства. Све је била иста идеја, иста мисао, иста вера и иста жудња за народном слободом. И ови лепи успеси, постигнути у почетку, пружали су основа нади да је бар оно најгоре пребродено. Али тада почињу да се јављају с оне стране Пиве комунисти с црвеним звездама на капама. Њихова појава је изненадила народ, а неприпремљено вођство није знало какав став да заузме према њима. У тој тешкој ситуацији јавио се Милорадов отрац Марко Поповић, стари добровољачки официр из Првог светског рата, уман и разборит човек, пун искуства. Тражио је да се одмах, без колебања и без устезања, расчисти с њима и да се све те комунистичке групе одмах униште, јер ће се говорио је, упропастити све тековине, које је народ последњих месеци својом крвљу и жртвама задобио. Али, нажалост овај глас разума није наишао на разумевање не само код народних старешина, већ ни код његовог сина. Ни Милорад, као ни остале народне вође, нису били вољни да с комунистима пречисте рачуне, бојећи се да не дође до "братоубилачког" рата, што би користило, како су они мислили, само непријатељима народним. И моменат је пропуштен. Последице оваквих схватања и непознавања новог противника брзо су се осетиле. Комунистичка пропаганда уносила је пометњу у народ, стварала подвојеност и рушила морал. Односи између четника и комуниста постојали су временом све заоштренији. Али време за коначан раскид још није било сазрело. Морале су прво и невине жртве да падну. И те жртве су пале: прва, велики национални радник и један од највиденијих људи Херцеговине Чеда Милић и друга, ђенералштабни мајор Бошко Тодоровић, син ђенерала Тодоровића, из старе и угледе српске београдске куће.

Комунисти, припремљени за овакву ситуацију, почели су да постижу успехе и да овлађују тереном. Народ подвојен, у недоумици, сметен пропагандом и једним делом неодлучан, постао је плен новог зла, равног по величини усташком. Али ово није дуго трајало. Комунистичка страховлада, убијања, пљачке и терора довели су дотле да цео народ окрену против себе. Заведена или насилно узета омладина почела је у масама да их напушта. Неколико месеци комунистичке владавине било је довољно да открију њихово право лице и да сав народ излече. На резултате се није морало дуго чекати. Са својим старим борцима, ојачаним доласком нових снага, Милорад је повео борбу на целом фронту, и овој борби се придруживало и старо и младо, цела Херцеговина као један човек. И већ лето 1942. затекло је Херцеговину у миру и слободи. Потучени, делом уништени, делом побегли, комунисти су сад били само тежак и ружан сан.
У пустом Пољу, код куле војводе Богдана Зимоњића, дочекали смо ђенерала Михаиловића кад је долазио у Херцеговину. С њим су били војвода Илија Трифуновић Бирчанин, пуковник Бајо Станишић и још многи други. За време свог боравка у Херцеговини ђенерал Михаиловић је извршио реорганизацију јединица, како би се постигла једнообразна формација у целој земљи. И тако је Милорада Поповића поставио за команданта Невесињског корпуса, а другог одличног официра, Милорада Видачића, за команданта Требињског корпуса. Невесињски корпус се састојао из пет бригада: Гатачке, Прве и Друге невесињске, Мостарске и Коњичке. И поред своје младости, Милорад Поповић је извршио одлично организовање тих бригада и показао се дорастао за тај тако висок и тако деликатан положај.
Тако је Милорад у лето 1942. учествовао у походу на Јадран и побо српску четничку заставу код Макарске. У јесен исте године учествовао је као командант колоне у операцији на Прозор, која је предузета у циљу успостављања теренске везе са Динарском четничком дивизијом. Извршење овог задатка спречиле су далеко надмоћније немачке снаге. Тада је одликован орденом Белог орла са мачевима.
У зиму 1942-43, учествовао је као командат Невесињско-гатачке групе у Експедиционом корпусу под командом мајора Баћовића у Далмацији и Лици. И том приликом се опет прославио. Одликован је орденом Карађорђеве звезде с мачевима.
После капитулације Италије, када су се комунисти дочепали теског наоружања и стручне послуге на оруђима и кад је почела да им стиже обилна помоћ од Енглеза преко мора и ваздуха, наша ситуација је постајала све тежа док напослетку није постала очајна. Територија поверена Милораду била је на путу комунистичком продору на море, које смо сматрали важним. Он је великом пожртвованошћу и умешношћу успевао да се тамо одржи све до септембра 1944. Борбе су се водиле скоро непрекидно. Онда је дошао мајор Воја Лукачевић са севера и у маси коју је повукао довео је и Милорада са добрим делом његових снага у јужну Херцеговину.
Пред сам напад на Требиње састао сам се последњи пут с Милорадом. Воја Лукачевић ме упутио у Боку и у Црногорско приморје да тамо организујем отпор амрији генерала Лера, како овај, у повлачењу из Грчке, не би омео Лукачевићеве операције код Требиња. Ту је пок. Милорад укрстио оружје са немачким елитним групама из Банденбурга јуначки се борећи и показујући све особине Богом одређеног команданта. Али онда , за време најјачег Лукачевићевог ангажовања код Требиња дошло је до комунистичког напада у наша леђа и настао је слом.
Крајем 1944. после обустављања напада на Требиње и дизања опсаде са њега, кренуо је и Милорад са својим Херцеговцима, у саставу Лукачевићевих снага према северу преко Зеленгоре ка Фочи. Оставио је Херцеговину да је више никад не види. Код Фоче се придружио црногорским одредима војводе Павла Ђуришића који се кретао на запад с намером да се све те снаге слију са другим српским деловима већ стиглим у Словенију.
И почетком 1945. крећући се кроз Босну, стигли су у Лијевче поље где их је задесила коб. Ту су четнички одреди наишли на усташе утврђене у бункерима. Дванаест хиљада четника примило је борбу у страховитим напорима да пробију усташке одбрамбене положаје, одбијајући истовремено комунистичке дивизије, које су их нападале с леђа.
Уз оцајничке напоре и уз велике губитке, Милорад је са својим Херцеговцима најзад успео да овлада усташким бункерима и да се пробије из обруча. Ту је цео један дан и целу једну ноћ изгубио чекајући да се и остале јединице пробију и заједно продуже покрет ка Словенији, али је већ све било доцкан. Четничка главнина је у то време већ била сломљена, а четничко вођство већ било масакрирано.
Ослобођене усташе бацили су се свом снагом на преостале Херцеговце с једне стране а комунистичке дивизије с друге. Опкољене херцеговачке јединице примиле су ову последњу борбу, свесне да им више нема спаса. У току једног сата Милорад је двапут тешко рањен, увек међу својим борцима, увек први међу првима. Пред удруженим снагама усташа и комуниста гасили су се животи последњих херцеговачких четника којима више нико није могао да дође у помоћ. Тешко рањени Милорад је својим револвером себи одузео живот. Његовог брата Душана сада пароха чикашког, тешко рањеног у обе ноге понеле су са собом двојица од малог броја преживелих четника. Стара и угледна херцеговачка кућа, из које је Милорад потицао дала је Српству највише што је могла дати: његовог оца, старог чика Марка комунисти су обесили, његов старији брат Милош, правник, погинуо је негде у Словенији, а његова сестра Смиља заробљена и убијена. Страшна трагедија на Лијевчу Пољу, завила је у црно и Херцеговину и Црну Гору, Кад год помислим на те језиве дане изађе ми пред очи лепа, импозантна и мушка појава легендарног команданта Невесињског корпуса, гардијског поручника и четничког капетана Милорада Поповића.

Миливоје Ковачевић
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним