Оцена Теме:
  • 2 Гласов(а) - 3.5 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Енергетика
#15

Са овим санкцијама поготово кад дирекно гађа Руски енергетичких сектар.....

Ја мислим Руси ће имати проблем знадевање тим великим текничким индустријалне компоненти што омогучава да извађиваш своја минирална блага.....

Опет било бих корисно да се идентификује шта су били снадеване од американце.....и да се види што може да Србија допринесе!

Ево је још већи разлог зашто компаније као Сартид и друге сличне компаније овсте се не продају Западу!
Одговори
#16

Американци стварају фракин у Румунији.....је очигледно да Фракин изазива земљотресе.....

Хоћели Србији створити посматрачка организација ко ће прати сва та дешавање око та продукција у Румунији и њене последице на територије Србије!

http://www.youtube.com/watch?v=8ep1G8lSsJA

Јели се може да идентификовати систем што може да разликује од земљотрес од последице фракин....што разликује од нешто природно....у случају то овсте саде постојих.....

Јели ових могучних земљотреса могу да изазивају нешто веће?

Ко ће да плати за последице?
Одговори
#17

Е сад питање колико ће бити ЕКОЛОШКЕ ПОСЛЕДИЦИ ФРАКИН У РУМУНИЈИ.....НА ВОДИ У СРБИЈИ И РЕГИЈЕ?
Одговори
#18

Душан Пророковић: Србија и Трансјадрански гасовод
14 август 2014 Душан Пророковић
Ел. пошта
Штампа
PDF



У саопштењу за јавност Нове демократске странке, а поводом састанка председника партије Бориса Тадића са председником Азербејџана Илхамом Алијевим 7. августа у Бакуу, наводи се како је током овог сусрета разговарано о изградњи Трансјадранског гасовода те да је ово „велика шанса за читав регион Југоисточне Европе. Тај гасовод свим земљама Балкана обезбеђује потпуну диверзификацију снабдевања гасом и отвара перспективе за развој конкурентске индустријске производње.“ Тадић је још и истакао да Србија, после прикључивања Јужном току „има прилику да се прикључи још једном гасоводу.“
Најпре, врло необично делује то што се председник једне државе, у којој се итекако држи до протокола, срео са председником мале опозиционе партије из друге земље. Последњи пут су овакви сусрети одржавани када је требало рушити Милошевића, па су се лидери малих опозиционих странака растрчали по Европи. Сада није такав случај. Шта може Нова демократска странка да помогне Илхаму Алијеву и интересима Азербејџана? Борис Тадић вероватно није позван у Баку зато што је на челу Нове демократске странке, већ зато што је бивши председник Србије. Е сада, да смо нормална држава, бивши председник би свакако нашао своје место у политичком систему и помагао остваривању одређених спољнополитичких циљева државе на чијем је челу био. У том случају не би му требала политичка партија, већ би он снагом ауторитета заузео одређено место у јавности и политичком животу. Али, пошто смо далеко од сваке нормалности, дешава нам се и да тренутна власт удара у клин, а бивши председник у плочу. Тако бивши председник користи свој ауторитет како би лобирао за пројекат који нема никакве везе са интересима Србије. Тај пројекат има везе са интересима Азербејџана, али се по овом питању они уопште не поклапају са интересима Србије. Чак напротив!

У поменутом саопштењу за јавност Нове демократске странке је све спорно, осим неразумљивог дела о „отварању перспектива за развој конкурентске индустријске производње“. Шта ово значи? Да данас немамо гас, па ће нам Трансјадрански гасовод обезбедити неопходан ресурс? Да до сада нисмо могли да развијамо индустријску производњу? Или да нисмо могли да организујемо конкурентску индустријску производњу? Али, да се вратимо на кључне тезе да је ово „велика шанса за читав регион Југоисточне Европе“, да нам се омогућава „диверзификација“ и да имамо прилику да се „прикључимо још једном гасоводу“.
„Трансјадрански гасовод“ би се протезао на 870 километара од грчко-турске границе на североистоку, преко северне Грчке и јужне Албаније, потом дном Јадранског мора до јужне Италије. На грчко-турској граници би био повезан са „Трансанадолским гасоводом“, који треба да буде завршен до 2018. године, а у почетку ће се њиме до „Транјадранског гасовода“ доводити око 16 милијарди кубних метара гаса годишње. Према новим плановима, један крак би се одвајао дуж јадранске обале од Албаније, преко Црне Горе до Хрватске . Трансјадрански гасовод је замена за пропали пројекат Набуко, политички спонзори овог пројекта су САД и његов стратешки значај је да се смањи зависност Европе од руског гаса. Међутим, (гео)политичке жеље САД су једно, а реалност нешто друго. Све процене западних аналитичара нам говоре да се и у случају „Трансјадранског гасовода“ поставља исто питање као и са „НАБУКО“-ом, јер постоји „стална забринутост у вези гаса из Азербејџана као алтернативе основним резервама из Русије-што је део напора ЕУ усмереног ка већој енергетској промени-јесте да ли су количине из Азербејџана саме по себи довољне“ . Иначе, у поменутим анализама се већ дуго лицитира са коликим резервама располаже Азербејџан, односно колико се гаса може експлоатисати у налазишту Шах-Дениз. Уз то, Азребејџан је већ укључен у неколико великих енергетских аранжмана са Русијом и Турском и , уколико се испостави да су процењене количине ближе доњој граници, све су прилике да би морао из неких од њих да се делимично повуче, како би сервисирао потребе Трансјадранског гасовода, што би му донело штете колико и користи. Са друге стране, чак и да су процене о горњој граници резерви тачне, капацитет Трансјадранског гасовода би био на почетку четири пута мањи од капацитета Јужног тока (16 наспрам 63 милијарде метара кубних годишње; уз то, Јужни ток ће постепено повећавати капацитет како буде расла тражња).

Што се штете и користи за Србију тиче, у овом тренутку потезати питање учешћа у Трансјадранском гасоводу је штетно. И поред „велике буке“ и „бомбастичних најава“, што је већ био случај и око гасовода НАБУКО, Трансјадрански гасовод је „мачка у џаку“. А потенцирањем питања нашег учешћа само би изазвали подозрење Русије, јер Москва цео тај пројекат гледа као на покушај „минирања“ Јужног тока. Дакле, Србија би требало да у најнеповољнијем могућем сценарију одустане од четири пута већег гасовода који пролазе преко њене територије, за онај мањи, који је заобилази!? Веровати да можемо бити учесници у оба пројекта, овакви какви јесмо, у ненормалним околностима и у тренутку почетка енерегтско-економског рата између САД и Русије је наивно. Али, чак и да је тако нешто остварљиво, треба погледати шта Србија постиже прикључивањем на Трансјадрански гасовод? Наше прикључивање би могло да се реализује из три правца: преко Македоније, па бујановачко-прешевском котлином даље ка централној Србији; преко Албаније и КиМ ка централној Србији; или преко Црне Горе и Рашке области. Ово последње делује још и најбоље, мада је најмање вероватно. О прва два не треба ни трошити пуно речи, јер би снабдевање Србије гасом зависило од расположења Албанаца. Било оних у Македонији или на југу централне Србије, било оних на Косову и Метохији. Али, главна претња по интересе Србије јесте што би изгубили могућност да продајемо гас у Македонији, Црној Гори и на Косову и Метохији, цевоводима регионалног значаја који би се одвајали од Јужног тока. Уместо да ми другима продајемо гас и остварујемо профит, сада би га од њих куповали!

На крају, нешто и о „диверзификацији“. Несумњиво, она је потребна и корисна. Међутим, диверзификација треба да се тиче свих области, не само енергетике. Нажалост, поље енергетике је остало једино кроз које можемо да направимо какав такав баланс утицаја и интереса спољних фактора и отворимо себи маневарски простор за спољнополитичке акције. Без руског утицаја у сектору енергетике, Србија би била пука западна колонија, зависна и политички и економски и енергетски. Због тога је важност Јужног тока још већа. А због свега наведеног, треба се потпуно усредсредити на његову реализацију. Отварати питање учешћа у Трансјадранском гасоводу у овом тренутку је чисти авантуризам, који само може да нам штети.
Извор: Фонд стратешке културе

http://www.vidovdan.org/index.php?option...&Itemid=40
Одговори
#19

Ја мнислим да је Фракин.....један НЕВЕРОВАТАН МИТ.....

Овде се добро треба да се ичешља јели су било које ових фирме профитабилни....
Колико је уложено у текнике
Колико су урачунате трошкове у просвете....земљотресе, воде...да не даље дрвим
Колико се буквално добија, према другим изворима...

Колико бих се вратило да се усти новац уложи у алтенативне текнологије што коричавају природе!
Одговори
#20

On Monday, Russian business newspaper Vzglyad published an article claiming that Gazprom has a “plan B” in case Bulgaria continues to obstruct the construction of the South Stream pipeline. A caretaker government in Sofia, which took office on 6 August, has frozen the construction of South Stream, following clear indications from Brussels that the EU executive would impose infringements on Bulgaria, unless the country re-negotiates its bilateral agreement with Russia for the construction of the pipeline, which is in breach of EU law. According to the Vzglyad article, Russian President Vladimir Putin has already hinted at another route for South Stream, during his meeting with leaders of world media, on 24 May. The article quotes Turkish energy Minister Taner Yıldız as saying that Ankara would allow South Stream to reach Turkey under the Black Sea instead of Bulgaria, as originally planned. However, Russian sources are quoted as saying that the Turkish route is not Moscow’s preferred one, as it is longer, and because of the lost possibility of reaching Serbia and Hungary, EurActiv.com reports. Stream

Read More at inserbia.info/today/2014/08/south-stream-plan-b-drops-serbia-from-its-route/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+InSerbiaNews+%28InSerbia+News%29 © InSerbia News

Какво само убиства!
Одговори
#21

http://standard.rs/svet/29844-%D0%B0%D0%...1%98%D1%83

АЛТЕРНАТИВНА РУТА ЈУЖНОГ ТОКА: РУСКИ БЛЕФ ИЛИ КАТАСТРОФА ЗА СРБИЈУ
juznitokbugarska

ОЛЕГ МАКАРЕНКО

Јужним током преко Турске и блокадом украјинске мреже без гаса ће остати Бугарска, Србија, Мађарска и Румунија

Перспективе Јужног тока на први поглед делују доста узнемиравајуће. Европљани су већ доста далеко одмакли на путу санкција против Русије и, врло вероватно, неке земље ће одлучити, у инат старој Европи, да одмрзну за себе важан канал за испоруке гаса. У таквој ситуацији Гаспром и руска влада понашају се задивљујуће мирно. Можда они имају неки план?

Хајде да мало анализирамо. Какве варијанте сада има Русија?

1.

Прва и најочигледнија је да се сачекају резултати ванредних избора у Бугарској у нади да ће победити коалиција снага које су спремне да сарађују са Гаспромом и да се супротстављају америчком притиску. Такав сценарио је могућ, али не и загарантован. Подредити будућност Јужног тока резултатима избора у Бугарској – то је недопустив луксуз, што значи да мора да постоји алтернативна варијанта. Покушај да се направи, занимљива са географског становишта, маршрута преко Румуније – узалудан је посао. Румунија се одрекла учешћа у Јужном току и без притисака из Брисела, из чисте русофобије. Ми немамо о чему да разговарамо са Букурештом.

Међутим, за време мајског сусрета Владимира Путина са шефовима светских новинских агенција, он је наговестио нашим непријатељима из Брисела да Русија има план „Б”. „Ако ми и даље будемо имали проблема са Јужним током – а Брисел нам стално подмеће клипове у точкове – ми ћемо размотрити друге варијанте преко територија земаља које не улазе у ЕУ. ЕУ ће једноставно добити још једну транзитну земљу. Зашто они из Брисела ово раде, не могу да разумем”. Која је та транзитна земља није тешко погодити. Довољно је да погледамо мапу Јужног тока. Ако Бугарска одбије, за изградњу Јужног тока остаје само једна маршрута: Турска-Грчка-Италија-Аустрија.

2.

Бивши премијер Турске Реџеп Тајип Ердоган је недавно победио на председничким изборима у Турској и свакако сви предлози у вези са Јужним током које су дали чиновници из његовог окружења у протеклих неколико месеци биће на снази још дуго. Ево једног од њих.

„Турска ће дозволити да се преко њене територије спроведе Јужни ток, који ће преносити гас у Европу по дну Црног мора” (министар енергетике Турске Танер Јилдиз). Ову варијанту је спомињао и министар енергетике Русије Александар Новак. „Теоретски, таква могућност постоји, али је ми још увек нисмо разматрали, и Гаспром генерално овде мора да се определи са тачке гледишта економске оправданости пројекта. Ако буде таквих предлога, ми ћемо водити преговоре. За сада нисмо добијали такве предлоге од Гаспрома”.

3.

Турска варијанта Јужног тока има неколико недостатака. Главни су:

1. Маршрута преко територије Турске је дужа од првобитне;
2. Губи се могућност да се Јужном току прикључе Србија и Мађарска.

Ако погледамо пажљивије, недостаци нису критични, при чему чак могу да се претворе у предност. Без обзира на велику дужину, турска варијанта углавном пролази копном, а копнени сегменти су знатно јефтинији од подводних. Осим тога, италијанска деоница, која ће проћи са југа Апенинског полуострва на север, до границе са Аустријом, неће скупо да кошта.

juznitokitalija

Погледајмо мапу дистрибутивне гасне мреже Италије. Љубичасте и зелене линије – то су цевоводи путем којих се у Италију и централну Европу из Алжира и Либије испоручује гас. Ако се Јужни ток довуче до југа Италије, пред нама ће се отвори занимљиве могућности. На пример, цев може да се постави паралелно са већ постојећим цевоводима. То ће бити много јефтиније од постављања цевовода од нуле. Италијански партнер Гаспрома и акционар Јужног тока – компанија ENI – поседује административне ресурсе у Италији и може лако да организује такву варијанту изградње. Узгред, Русија добија могућност да се бави креативним „троловањем”.

Пошто Европска комисија од Гаспрома захтева да се другим компанијама дозволи приступ Јужном току, онда и Гаспром – у складу са правилима Трећег енергетског пакета ЕУ – има право да захтева да половину капацитета цевовода којима тече либијски и алжирски гас припадне њему. Фрустрацији европских бирократа неће бити краја.

Свакако је штета да Бугарска, Србија, Мађарска и Румунија остану без гаса, међутим, након пуштања Јужног тока преко Турске и потпуне блокаде украјинске мреже за транспорт гаса, ми нећемо моћи физички да им испоручујемо гас. При чему се у општим приходима Гаспрома губитак таквих клијената неће много приметити, док унутрашња политичка криза у Европској унији, коју ће направити смрзнуте државе, може да нам донесе доста користи.

Подсетићу да се одлуке у ЕУ доносе консензусом и свака земља има право вета, мада слабе земље преферирају да га не користе. Могуће је да ће хладни радијатори помоћи Бугарима и Мађарима да скупе храброст како би узели за таоца европску бирократију, блокирајући све процесе доношења одлука, док се Брисел не договори са Москвом о обнављању испорука.

juznitok06

4.

Турска маршрута Јужног тока има два рањива сегмента: турски и грчки. За италијански не треба да се бринемо. ENI је јака компанија и свој имунитет на притиске Брисела показала је још у време када су јој претили свим могућим казнама због уласка у конзорцијум, који гради Јужни ток. Што се тиче турског сегмента, можемо да будемо релативно мирни. Ердоган је цинични прагматичар, кога су САД недавно покушале да склоне са власти, направивши обојену револуцију. Турски лидер смета Вашингтону до те мере да су била организована чак два покушаја државног преврата великих размера. Ердоган је одолео и у поређењу са европским политичарима, који се плаше САД и ослушкују сваки покрет Стејт департмента, овај турски патриота-прагматичар изгледа као добар партнер за узајамну сарадњу.

Остаје Грчка. Аустрија и Италија, које су заинтересоване за Јужни ток, штитиће Атину од притисака из Брисела. Штавише, повлађивање Европској комисији у условима озбиљних губитака због руских санкција, које Европска комисија не жели да надокнади, изазваће у Грчкој озбиљну политичку кризу. Покушај да се Грчка остави не само без новца већ и без гаса и пољопривреде изазваће праву социјалну експлозију.

Европска комисија није могла самостално да савије чак ни Бугарску. Био је потребан дипломатски десант из САД, на челу са Џоном Мекејном, како би се бугарска влада „притегнула”. Грчка има успешно искуство у супротстављању притисцима САД. На пример, без обзира на то што је Вашингтон притискао из све снаге, Грчка није пристала да учествује у другом рату против Ирака.

* * *

Веома желим да турска варијанта Јужног тока не буде потребна. Ако Европска комисија прорачуна последице своје тврдоглавости и промени позицију, биће боље за све нас. Али, са друге стране, веома радује чињеница да Русија има резервну варијанту испоруке гаса у Јужну и Централну Европу.

Факти

Што бих препоручио држави са доста масохисте!

НОВЕ СРПСКЕ ИГРЕ ОКО ЈУЖНОГ ТОКА
vucicputin

ПЕТАР ИСКЕНДЕРОВ

Наступи према Јужном току на трагу Бугарске указују на недостатак самосталности у деловању српског вођства

Одлука Србије да започне истрагу о околностима продаје Нафтне индустрије Србије (НИС) из 2009. године Газпром њефту постало је још једно сведочанство покушаја одређених кругова у вођству Србије да игра двоструку игру. Првобитна формулација министра полиције Небојше Стефановића о „формирању специјалне истражне групе за испитивање свих случајева и околности повезаних са приватизацијом НИС” дозвољава нам да претпоставимо да Београд покушава да истрагу прикаже искључиво у правним оквирима. [1] Међутим, идентичан приступ који је раније показала суседна Бугарска према пројекту Јужни ток, а такође и координирање акције са заједничком антируском политиком Брисела, указују нам на недостатак самосталности у деловању српског вођства.

ПОКУШАЈ РЕВИДИРАЊА СПОРАЗУМА

Шта конкретно изазива незадовољство опонената Русије? Пре свега, обим трансакција послова и недостатак контроле над тим пословима од структура ЕУ. Треба подсетити да је Србија потписала споразум о продаји свог јединог нафтнопрерађивачког предузећа за 400 милиона еура у позадини гасног спора између Русије и Украјине крајем 2008. године. Тада се пред Европом појавио дух хладноће, са свом очигледношћу неодговорних поступака Кијева. Практични резултати споразума за Србију били су истински препород НИС, који је припадао нафтно-прерађивачкој платформи Панчева и Новог Сада, укупног капацитета од седам милиона тона нафте за годину дана, као и погон за производњу гаса за пуњење возила у Елемиру. Компанија Газпром њефт је током протекле три године инвестирала 500 милиона еура у модернизацију НИС. А после завршетка српског дела гасовода Јужни ток, што је предвиђено руско-српским споразумом, транзитни прилив ће донети још више новца.

Такође треба напоменути да је Србија постала један од “пионира” у реализацији пројекта Јужни ток. Претходни споразуми са њом су били потписани још пре званичног представљања пројекта, у децембру 2006. године. Радило се о споразуму Газпрома и српског гасног монополисте – компаније Србијагас – о провођењу заједничке експертизе о изградњи српског дела гасовода од границе са Бугарском. [2] У циљу реализације овог споразума у јануару 2008. године, за време посете српске владине делегације Москви, потписани су међувладини споразуми о сарадњи у енергетици, као и оквирни споразум о куповини контролног пакета акција компаније НИС од компаније Газпром њефт за 400 милиона евра и 500 милиона евра инвестиционих обавеза. Поред тога, споразум је предвиђао руску финансијску помоћ за изградњу складишта гаса у околини Банатског Двора – који је требало да постане саставни део инфраструктуре гасовода Јужни ток. [3]

Као што видимо – споразум Русије и Србије из 2008. године и каснија процедура његове реализације носили су комплексан карактер и базирали се на међувладиним споразумима. На тај начин покушаји њиховог ревидирања не само да нису у складу са међународно-правном праксом него аутоматски стављају Србију у положај држава које не поштују потписане споразуме, које не брину о својој пословној репутацији и преузетим обавезама датим на највишем државном нивоу (потписивање пакета енергетских докумената прошло је под покровитељством тадашњег председника Србије Бориса Тадића – који свакако не припада групи руских симпатизера).

izetbegovicerdogan

СЕЧЕЊЕ ГРАНЕ НА КОЈОЈ СЕ СЕДИ

Због тога не чуди што су у руској компанији Газпром њефт одмах изразили чуђење према поступцима српске стране. Последња дејства Београда изгледају још чудније ако имамо у виду да је само месец дана пре тога у престоници Србије компанија South Stream d.o.o. потписала уговор са ОАО Центрагаз, који је постао победник тендера за изградњу гасовода Јужни ток на територији Србије. Центрагаз се бави пројектовањем, набавком опреме и материјала, грађевинско-монтажним радовима, обуком персонала и увођењем у експлоатацију Јужног тока у Србији. Услови Уговора предвиђају да се за реализацију радова као кооперанти позову српске компаније. [4]

На тај начин иницијатива МУП Србије није само покушај дезавуисања докумената које је потписала претходна власт него и отворено подривање спољноекономског курса садашње владе и стварање ситуације у којој различити ресори доносе одлуке по питању међународне сарадње, које се међусобно искључују. Апсурд појачава околност да је одлуком Скупштине Србије пројекту гасовода Јужни ток већ додељен посебан статус.

Међутим, тешко је објаснити многа дејства српских партнера, која не одговарају ни логици ни здравој памети у последњих неколико месеци. Што се тиче пројекта Јужни ток и других споразума са Русијом, о томе је веома лепо говорио премијер Мађарске Виктор Орбан: “У политици се то зове сечењем гране на којој се седи”. [5] И не би требало да одређени кругови у Србији рачунају да ће ЕУ њиховој земљи компензовати неизбежне финансијске губитке. У геополитици се слабост не поштује нити плаћа – ма са које стране долазила.

_________

Упутнице:

[1] ИТАР-ТАСС 11.08.2014 23:42

[2] http://www.upstreamonline.com/live/article125148.ece

[3] http://uk.reuters.com/article/2008/01/25...25?sp=true

[4] http://www.gazprom.ru/press/news/2014/ju...cle195602/

[5] http://ria.ru/world/20140815/1020117274.html

Фонд стратешке културе
Одговори
#22

ПАНИКА У БРИСЕЛУ: Русија повезује своје сибирске и европске гасоводе
18:53 01.09.2014.2 коментараШтампај
ПУТИН ПРИСУСТВОВАО ПОЧЕТКУ ГРАДЊЕ 3.968 КИЛОМЕТАРА ГАСОВОДА
„СНАГА СИБИРА“ ПРЕМА КИНИ
Владимир Путин

Након што створимо мрежу гасовода на Далеком истоку и у Сибиру, имаћемо могућност да спојимо европски део гасоводног система с источним, што ће нам дати велике предности за преусмеравање гаса, у зависности од ситуације на светским тржиштима - или на запад, више и ефикасније, или на исток - истакао је шеф руске државе
Церемонији је присуствовао и потпредседник владе Кине Џанг Гаоли који је подвукао: „Кина је категорички против санкција САД и ЕУ против Русије. Кина је против обојених револуција“
ПРЕДСЕДНИК Русије Владимир Путин присуствовао је церемонији почетка изградње гасовода „Снага Сибира“. Њиме ће се гас транспортовати на Далеки исток и у Кину.

„Снага Сибира“ је систем за транспорт гаса из Јакутског и Иркутског центра за производњу гаса.

Дужина цевовода ће бити 3.968 км.

Како је раније изјавио руски министар енергетике Александар Новак, укупан обим инвестиција у изградњу гасовода и развој инфраструктуре износиће 55 милијарди долара.

Приликом данашњег сусрета са студентима Североисточног федералног универзитета, Путин је истакао да ће изградња гасовода „Снага Сибира“ допринети гасификовању руских региона у Сибиру и на Далеком истоку.



„Овај гасовод ће омогућити не само да се повећа извоз и проширимо географију нашег извоза угљоводоника, већ и да се направи још један озбиљан корак у гасификовању наше земље, што је посебно важно за њен источни део“ - рекао је руски председник.

По његовим речима, следећи корак ће бити „још интересантнији с економског аспекта“.

„Након што створимо мрежу гасовода на Далеком истоку и у Сибиру, имаћемо могућност да спојимо европски део гасоводног система с источним, и то с аспекта извозних могућности, с тачке гледишта проширења географије гасификовања наше земље пружа велике предности за преусмеравање гаса, у зависности од ситуације на светским тржиштима - или на запад, више и ефикасније, или на исток“ - истакао је шеф руске државе.

Путин је изразио наду да ће „ратовање санкцијама“ против Русије бити прекинуто и да ће се односи у свету вратити у „нормално корито сарадње“. При том је поручио Бриселу и Вашингтону: да ће највећу штету од санкција имати они који их уводе Русији.

Церемонији је присуствовао и потпредседник владе Кине Џанг Гаоли који је подвукао: „Кина је категорички против санкција САД и ЕУ против Русије. Кина је против обојених револуција“.

Обећао је у име Пекинга да ће његова земља чинити све да помогне Русији, поред осталог - и повећавањем извоза хране на руско тржиште..
Одговори
#23

http://lenta.ru/news/2014/09/02/southstream/

МОГЕРИНИ: Јужни ток мора да испуни све техничке и политичке услове
17:10 02.09.2014.5 коментараШтампај
ЕШТОНОВСКО ФОЛИРАЊЕ: УБЕЂУЈЕ ЗЕМЉЕ „ЗАПАДНОГ БАЛКАНА“
ДА УЛАЗАК У ЕУ ЗАВИСИ ОД ЊИХ И ЊИХОВИХ РЕФОРМИ
Федерика Могерини

Најавила да ће у Риму ускоро бити уприличен састанак Италије, Србије и Албаније на високом нивоу
ПОЛИТИКУ проширења Европске уније на Западни Балкан треба наставити, али конкретни кораци у процесу зависе од реформи у земљама кандидатима, поручила је данас новоименована шефица европске дипломатије Федерика Могерини посланицима Европског парламента.

„Мало је места у Европи где ЕУ игра тако важну улогу као што је то Западни Балкан”, рекла је Могерини обраћајући се члановима Спољнополитичког комитета ЕП у Бриселу и додала да је процес проширења не само приоритет, него срж политике ЕУ.

Она је подсетила да је недавно обишла све главне градове у региону како би потврдила да је проширење приоритет шестомесечног италијанског председавања ЕУ и најавила да ће у Риму ускоро бити уприличен састанак Италије, Србије и Албаније на високом нивоу.

Могерини је додала да се током посете Београду и Приштини осведочила да у оба града постоји јака политичка воља да се дијалог о нормализацији односа настави, а досадашњи договори примене.

Актуелна министарка иностраних послова Италије, која ће на функцију високе представнице ЕУ за спољну политику и безбедност ступити 1. новембра, указала је да конкретни кораци у процесу проширења зависе од реформи у земљама кандидатима и при том се посебно осврнула на Босну и Херцеговину.

„Волела бих да знам шта ће бити у Босни након октобарских избора, а верујем да би и тамошњи народ то волео да зна”, рекла је Могерини одговарајући на посланичко питање и изразила наду да ће се после избора приступити уставним реформама.

Говорећи о Македонији, она је указала да не само Скопље, већ и други морају да покажу политичку вољу да се спор око уставног имена реши.

„Да имам идеју како да се тај проблем реши, добила бих Нобелову награду”, рекла је италијанска министарка.

Говорећи о изградњи Јужног тока, који Италија подржава, Могерини је указала да би тај гасовод могао да знатно допринесе енергетској безбедности ЕУ, али да мора да испуни све техничке и политичке услове.

„Немојмо се заваравати, то је и политички проблем јер се политичка ситуација променила због руске агресије на Украјину”, поручила је она.

Могерини ће се крајем овог месеца још једном појавити у ЕП како би званично представила свој програм, а посланици ће након тога гласати о њеном именовању.

Тањуг
Одговори
#24

https://www.youtube.com/watch?v=EKsT33Rv1hA
http://www.versobooks.com/books/1630-the...rld-of-oil
Одговори
#25

БЕОГРАД - Система Ринова Уно и Тутин општински званичници потписали су споразум о сарадњи о изградњи пет малих хидроелектрана на реци Ибар, са комбинованим капацитетом од 7,5 МВ, објавила је компанија у среду.

На основу споразума, 4 одсто укупне електричне енергије произведене у комерцијални рад хидроелектрана "ће ићи Тутину, ослобађање држава.

Тутин Шемсудин Кучевић Градоначелник је истакао да ће пројекат обезбедити посао за локалне грађевинске фирме и привући нове инвеститоре у општину.

Система Ринова Уно је италијански конзорцијум који послује у Србији већ три године, изјавио је генерални директор Умберто Ферраро, наглашавајући да компанија снажно посвећена заштити животне средине.

У почетку, планирали смо да се изгради један велики хидроелектране на реци Ибар, али због забринутости за животну средину, одлучили смо се за изградњу пет малих хидроелектрана, уместо, рекао је он.
Напомињући да Тутин има огроман хидроенергетски потенцијал, Ферраро је истакао да његова компанија подржава развој локалних заједница кроз одрживи инвестиције.

Система Ринова Уно планира да изгради укупно 18 малих хидроелектрана у Србији на Ибра, Јужне Мораве и Западне Мораве, ослобађање држава.

Процењена вредност укупне инвестиције компаније у развоју обновљивих извора енергије у Србији премашује 300 милиона евра.

Званичници компанија је такође обећала да ће донирати 300.000 евра у општини Тутин да помогне заврши изградњу спортског центра.

?
Одговори
#26

Европарламент тражи раскидање споразума о Јужном току
14:47 18.09.2014.7 коментараШтампај
НЕ ОДЛУЧУЈУ НИ О ЧЕМУ СЛИЧНОМ, АЛИ ТРАЖЕ
И ИСКЉУЧИВАЊЕ РУСИЈЕ ИЗ СИСТЕМА SWIFT


ЕВРОПСКИ парламент позвао је већином гласова земље ЕУ - које их имају - да анулирају споразуме са Русијом у области енергетике, укључујући градњу гасовода Јужни ток.

Споразуми које закључују земље-чланице, а поготово њихове компаније, нису у надлежности Европарламента, па овај позив има снагу неке врсте апела.

Европска комисија је већ присилила Бугарску да суспендује градњу Јужног тока, тврдећи да досад потписани уговори о том пројекту нису у складу са тзв. трећим енергетским пакетом ЕУ.

Стални представник РФ при ЕУ, Владимир Чижов, упозорио је да је то „само мишљење Европске комисије“ и да нема доказа да је Јужни ток није у складу са „законодавством ЕУ“.

Европски парламент позвао је - опет већином гласова - земље ЕУ да „размотре могућност искључивања Русије из система међубанкарских телекомуникација SWIFT.

За један дан кроз SWIFT дневно прођу плаћања већа од 6 билиона долара.
Одговори
#27

http://www.huffingtonpost.com/2014/09/21...59042.html
Одговори
#28

http://opozicionar.com/rusi-ce-zatrovati...vojvodini/
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним