Оцена Теме:
  • 2 Гласов(а) - 3.5 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Енергетика
#29

EPS ima gubitke godišnje oko MILIJARDU I TRISTA MILIONA EVRA, a veći deo toga se "izvozi" na Kosmet shiptariji, pa legne deo toga na privatne račune na egzotičnim destinacijama. Narodu centralne i severne Srbije stalno povećanja cene struje, hidrocentrale i termoelektrane rade, svinje na vlasti dolaze do "masti"...

[Слика: 6LzSCUJ.gif]
MAKE SERBIA GREAT AGAIN!!! НАПРАВИМО СРБИЈУ ВЕЛИКОМ ОПЕТ!!! С' ВЕРОМ У БОГА ЗА КРАЉА И ОТАЏБИНУ-СЛОБОДА ИЛИ СМРТ ✞✞✞
Одговори
#30

https://getosrbija.wordpress.com/2017/04...a-radnika/
JEDAN OD PRIMERA KAKO KOLUBARA RADI POD SNS I SPS STRUČNJACIMA ZA PLJAČKU I TEROR NAD RADNICIMA, KOJIMA JE JEDINO OSTALA POBUNA...

[Слика: 6LzSCUJ.gif]
MAKE SERBIA GREAT AGAIN!!! НАПРАВИМО СРБИЈУ ВЕЛИКОМ ОПЕТ!!! С' ВЕРОМ У БОГА ЗА КРАЉА И ОТАЏБИНУ-СЛОБОДА ИЛИ СМРТ ✞✞✞
Одговори
#31

Србија сада није зависна од увоза струје, али ће бити због неспособних напредних згубидана и лопова!
27. маја 2017. Економија 1 Коментар

Швајцарска, која је потпуно енергетски зависна од увоза енергената из Либије, Русије, Казахстана, Нигерије и Азербејџана, планира да до 2050. године постане независна. Швајцарци су се тим поводом ових дана на референдуму изјашњавали о контрoверзном закону о енергији, према којем би ова земља могла да напусти нуклеарну енергију и почне да промовише обновљиве изворе.

Тако би смањила потрошњу енергије по становнику за 43 одсто до 2035. године, а основни разлог за то је, како преносе медији, да новац остане у Швајцарској.

Може ли Србија да буде енергетски независна, бар када је реч о електричној енергији? Било да је реч о струји произведеној из термо и хидро електрана, или пак обновљивих извора енергије, за које грађани Србије последњих год

ина плаћају посебну надокнаду уз сваки рачун за струју.

Ако се погледа Стратегија развоја енергетике од 2017. до 2023, коју је усвојило Министарство енергетике, може се видети да је предвиђено да се укупна производња електричне енергије из ветропаркова, термоелектране-топлане „Панчево” и новог блока Бе3 у Термоелектрани „Костолац Бе” повећа за 4.675 милијарди киловат-часова. То би покрило потрошњу за око 175.000 домаћинстава у Србији, која месечно троше око 450 киловата струје. ЕПС је прошле године произвео 36 милијарди киловата струје. Овим повећањем, како је наведено у стратегији, успешно би се заменила струја из производних капацитета који се повлаче из погона због завршетка њиховог експлоатационог века.

Међу пројектима који би требало дугорочно да обезбеде сигурно снабдевање струјом јесте и изградња новог блока у ТЕ „Костолац Бе3”, снаге 350 мегавата, који ће допринети унапређењу енергетске стабилности у земљи.

Пројекат обухвата и проширење површинског копа „Дрмно”, односно повећање производње угља са девет на 12 милиона тона годишње.

Очекује се и повећање производње у ТЕ „Никола Тесла”, упркос томе што блокови А1 и А2 долазе до краја експлоатационог века. Прве анализе показују да би најекономичније решење било обнова ова два блока.

Стратегија предвиђа и улагање у хидроелектране „Велика Морава” и „Западна Морава”, „Средња Дрина” и „Ђердап 3”.

Др Слободан Ружић, бивши помоћник министра енергетике, каже да смо ми тренутно, кад је реч о струји, скоро увозно независни.

– Баланс између увозa и извоза је успостављен. ЕПС је зими увозио струју, али је зато лети извозио, па можемо рећи да дисбаланса нема. Међутим, мале су шансе да тако остане и у будућности, уз све планове и стратегије развоја енергетике – каже он.

– Од свих наведених пројеката известан је ТЕНТ Бе3. Тамо је неопходно бар заменити старе агрегате новим. И он за производњу струје користи домаћи угаљ, кога у перспективи има за 20 до 30 година. Али шта после? – пита Ружић. Тим пре, додаје, што се две трећине укупне српске производње струје заснивају управо на угљу.

Када је реч о хидропотенцијалу, Србија нема могућности да постане енергетски независна, јер су сви већи капацитети већ искоришћени. Исто је и кад је реч о Дрини и Дунаву.

– На Дрини смо већ искористили највећи део потенцијала, тако да ће у следећој подели карата на потенцијал Дрине у већој мери моћи да рачунају Република Српска и БиХ – каже Ружић.

Када је реч о потенцијалима Мораве, тај пројекат има сврхе само уз још неки енергетски пројекат.

На питање шта је с „Ђердапом 3”, о којем се говорило деведесетих, Ружићу није јасно зашто тада нико није рекао да је реч о реверзибилној електрани и да ту нема производње струје. „Ђердапом” бисмо само покривали мањак струје. Ако већ неко прави дугорочне планове развоја енергетике, вредније би било решити проблем „Бистрице”, која би такође била реверзибилна, али много исплативија од „Ђердапа”.

– Што време буде више пролазило, енергетски ћемо све више постајати зависни и од увоза струје, јер се угаљ троши. Због тога се много озбиљније мора приступити улагању у обновљиве изворе енергије. Добро је што се изградња великог броја ветропаркова нашла на листи приоритета нове стратегије развоја енергетике у наредних шест година – закључује наш саговорник.

Аутор: Јасна Петровић-Стојановић, Политика.рс
Одговори
#32

Tekst o pljački u srbskoj energetici - najnoviji
http://www.magazin-tabloid.com/casopis/?...=390&cl=17

[Слика: 6LzSCUJ.gif]
MAKE SERBIA GREAT AGAIN!!! НАПРАВИМО СРБИЈУ ВЕЛИКОМ ОПЕТ!!! С' ВЕРОМ У БОГА ЗА КРАЉА И ОТАЏБИНУ-СЛОБОДА ИЛИ СМРТ ✞✞✞
Одговори
#33

http://rs.n1info.com/a291654/Sci-Tech/NA...-algi.html

Osam srpskih naučnika predvodi istraživački projekat za razvoj komercijalne proizvodnje biogoriva iz algi, saopštio je NATO.

Taj projekat sprovodi se na Institutu za multidisciplinarna istraživanja Univerziteta u Beogradu, uz podršku kroz NATO program Nauka za mir i bezbednost, i saradnju sa britanskim Univerzitetom u Mančesteru i američkim Bejlor univerzitetom.

"Očekujem da naši rezultati podstaknu razvoj zelene tehnologije u energetskom sektoru", rekao je lider projekta Ivan Spasojević.

Spasojević je rekao da bi pet godina nakon "uspešnog završetka ovog projekta" moglo da dođe do smanjenja cena goriva za jednu petinu, navedeno je u saopštenju.

Istraživanje će trajati najmanje tri godine.

Šef Kancelarije NATO za vezu u Beogradu Ćezare Marineli rekao je da NATO ima "odličnu saradnju sa srpskim partnerima koji su angažovani na nekoliko značajnih projekata".

"NATO program Nauka za mir i bezbednost doprineo je izradi dokumenata o seizmičkim aktivnostima za države Zapadnog Balkana, unapređenju zaštite vodenih resursa reke Save, a srpski i nemački naučnici, na primer, rade na razvoju robota za dekontaminaciju i deminiranje s nazivom T-Whex", rekao je Marineli.
Одговори
#34

Због бране (Вучићевог кума) на Лиму у Прибоју, прорадило клизиште, приватне куће су у опасности !
8. децембра 2017. Србија Оставите коментар

ОО Двери у Прибоју подсећа јавност да је инвеститор хидроелектране фирма „Mini hydro investments“, на чијем је челу Никола Петровић, кум председника Републике Србије Александара Вучића, иначе доскорашњи директор Електромреже Србије, oтпочела крајем августа градњу хидроелектрана „Рековићи“, са високом браном и водном акумулацијом, .

Очигледно је да је огроман новац, једини интерес инвеститора, а да ће га он зарадити на уштрб здравља Прибојаца, којима се отима ова дивна зелена река.

ОО Двери у Прибоју захтева да сe општинска Власт огласи и да мора да стане на страну својих грађана, како се неби изазвала еколошка катастрофа. Ми не желимо да дозволимо да се уништава Лим, који је део идентитета овог града и свих грађана који су на њему одрасли.



Сматрамо да просечан грађанин Прибоја док је заокупљени одржавањем егзистенције својих породица, и иако недовољно информисан колико је изградња бране у нашем граду штетна, ових дана се може конкретно сагледати последице ове темпиране бомбе, кроз појаву клизишта због којих су многобројне приватне куће у опасности.

ОО Двери у Прибоју са исчекивањем очекују конкретно реаговање и резултате покренутог процеса пред Управним судом којим ће надамо се доказати да је у прибављању документације за изградњу бране дошло до кршења процедура.
Одговори
#35

https://rs.sputniknews.com/rusija/201712...as-arktik/
Одговори
#36

http://tass.com/economy/983621
Одговори
#37

British IHS will select a Company for Oil Exploration in BiH
January 05, 2018
Toma
A company for international consulting in the field of energy IHS from the United Kingdom, submitted an offer on a public call of the Government of FBiH, in which they expressed their interest to provide consultancy services in the process of negotiations for the concessions for exploration and exploitation of oil and gas in the territory of FBiH.

In other words, the main task of IHS would be to help the Government of FBiH to choose a company that will explore and maybe even exploit the oil.

IHS has represented numerous companies and governments, and this company was also involved in creation of public tenders for oil exploration in neighboring Croatia.

To recall, the interest in oil exploration was announced by the French oil giant “Total” in a letter of intent, in which was stated that they would invest a billion USD in oil exploration in the FBiH, and the petroleum companies “Key Petroleum” from Australia and “Spectrum” from Great Britain also sent their letters of intent.

Recently, representatives of “Shell” showed their interest in this job again, but they did not attend the meeting in the Government. Before assigning the job, the expert consultant needs to prepare all the documentation in order for the best company to get the job and at the same time, in order for the Government of the FBiH to receive its profit.

?
Одговори
#38

Evropa bi se već naredne decenije mogla suočiti sa nestašicom i poskupljenjem gasa, ako brzo ne odluči da poveća uvoz iz Rusije, izjavio je danas potpredsednik Gasproma Aleksandar Medvedev.
„Evropa je napravila potpuno lošu procenu kada je pretpostavila da joj neće trebati dodatni gas, i da će ga, ako joj zatreba, dopremiti izvan okvira Rusije“, izjavio je Medvedev za agenciju Rojters, i dodao da kupovinom gasa iz SAD ili Katara, Evropa ne može da zadovolji sopstvenu tražnju.


Gaspromov izvoz gasa Evropi je povećan za osam odsto prošle godine, na istorijski rekord od 194 milijarde kubnih metara, usled povećane tražnje i nižih cena. Zahvaljujući tome, Gasprom je stekao rekordan udeo na evropskom tržištu od 35 odsto.

Taj udeo bi, prema rečima Medvedeva, mogao premašiti 40 odsto, jer evropska tražnja za gasom raste, holandska i britanska proizvodnja pada, dok će pošiljke gasa iz SAD ostati skromne, skupe i uglavnom namenjene Aziji.

„Brojni ozbiljni analitičari će izaći pred vas sa modelom koji će pokazati da će se Evropa uskoro suočiti sa velikom gasnom krizom, i što je još gore – oštrim skokom cena“, izjavio je Medvedev.


Rojters podseća i da će Gasprom od naredne godine, preko novog gasovoda, početi da snabdeva Kinu gasom.

„Možemo isporučiti Evropi koliko god gasa joj je potrebno, iako ulazimo na novo tržište Kine. Međutim, Evropa mora da se odluči sada. Mora odmah sada da počne da razmišlja ko će pokriti dodatnu tražnju posle 2025. godine. Nažalost, ne postoji dijalog o energetici između Rusije i EU“, rekao je Medvedev.

Čak i ako Gasprom na vreme izgradi dva nova gasovoda do Evrope – Severni tok 2 ispod Baltičkog mora i Turski tok za jug Evrope – to neće biti dovoljno za uspostavljanje ravnoteže između rastuće tražnje i smanjenja ponude, smatra on.

„A tečni prirodni gas neće moći da pokrije taj manjak“, izjavio je Medvedev, dodajući da će isporuke gasa iz SAD ostati skromne, a da će Katar verovatno poslati velike količine azijskim tržištima

(Tanjug)
Одговори
#39

Гости емисије „Енергија Спутњика“ су били Предраг и Ненад Пауновић, иноватори и проналазачи. Они су направили пионирски подухват у енергетици тако што су изумели, пројектовали и конструисали моделе ветротурбина који су мањег капацитета, а боље од било којег таквог производа у свету.

Ми смо једини у свету који оквиру једне технологије, једног производа нудимо производњу енергије од ветра и сунца, али и складиштење енергије у оквиру батерије. Немамо баластне проблеме, проблеме ’испрекиданости‘. Омогућавамо решење за буквално све проблеме обновљивих извора енергије и све би се то производило у Србији, уколико бисмо добили подршку одговарајућих институција“, кажу наши гости.

Пауновићи раде на развоју технологије већ десет година и успели су да развију технологију која је спремна за производњу. Направили су и тестирали модел који је оправдао њихова очекивања. За своје производе имају међународне патенте, освајали су награде на бројним међународним такмичењима.

Предраг Пауновић, који је по струци правник, каже да ветротурбина коју су они пројектовали решава све проблеме традиционалних ветротурбина.

„Наше ветротурбине су ветростуб и ветрохват. Ветростуб је најсавременији, технички најнапреднији вид употребе индустријске примене, односно претварања енергије ветра. Састоји се од 25 висинских нивоа, при чему свака од тих нивоа има могућност окретања за 360 степени. На висинском нивоу можемо да пратимо различите смерове ветра који могу да дођу услед турбуленције — да хватамо ветар. Код обично турбине је тако нешто немогуће“, објашњава Ненад Пауновић.

Предност ветростуба је што може да се надогради телекомуникационим репетиторима и интернетом, па чак би могао да се користи као самостална лука за беспилотне летелице.

„Онај ко би купио наш мултифункционални производ, који производи енергију од ветра уз надоградњу од сунца уместо конвенционалне турбине, могао би много брже да врати своју инвестицију, ако би се урадила мултифункционална надоградња, не само кроз продају електричне енергије, већ и кроз продају других услуга“, напомиње Предраг.

Наши саговорници истичу да је њихов ветростуб хибридни производ који на нов начин од енергије ветра производи електричну енергија, с тим што има могућност да се у њега уграде панели који би скупљали и енергију сунца. Ненад каже да ветростуб има два генератора, што значи да буквално не би постојала могућност да се губи енергија, те да је поузданост њиховог изума 200 пута већа него код обичних турбина.
„Свака турбина у оквиру ветростуба има два генератора. Ветростуб снаге од 1,5 мегавата има сто ’Ветар 15‘ турбина — то је мања турбина од 15 киловата, при чему свака ’Ветар 15‘ ветротурбина има два генератора. Требало би да се поквари сваки од тих 200 генератора да би уређај престао потпуно да ради“, објашњава он.

Иноватори из Ниша имају идеју да упосле домаћу индустрију, људе у Србији, да се у производњи користе домаће сировине.

„Практично бисмо покренули нову грану индустрије у Србији, која је извозно оријентисана, што је врло битно. Тренутно приликом изградње ветропаркова мање од 10 одсто инвестиција остаје у Србији, а у нашем случају би преко 90 одсто остало у Србији, као и профит компаније“, наглашава Предраг.

За изградњу пројекта, тј. фабрике за основну производњу капацитета 150 мегавата инсталисане снаге, потребно је уложити око 4–4,5 милиона евра, што на први поглед делује као огроман износ. Ненад каже да је та цифра економски оправдана и да би добит за државу била вишеструка.

„Уколико бисмо поставили капацитет од минимум 150 мегавата запослили бисмо непосредно 6.000 радника и то на период од 10 година. Тај период би се користио за производњу ветротурбина ’ветар‘, индустријског ветростуба, пратећих производа, одржавање и конструкцију путева, инфраструктуре и на крају подизање капацитета. То би био велики посао зато што би посредно преко других компанија запошљавали негде око 20.000 људи“, процењује Ненад и додаје да постоји могућност да се упосле наши рудни капацитети литијума, где би са партнерима могли да покрену производњу литијумских батерија.

Предраг је уверен да би њихова технологија коришћења ветра и сунца као извора енергије омогућила Србији енергетску независност.

„Распоредили бисмо по Србији хиљаде направа и не бисмо морали да увозимо струју или да се ослањамо на туђу добру вољу у смислу протока гаса, већ бисмо били потпуно енергетски независни и извозили бисмо струју. Тај начин имплементације је разуђен и никад више нам се не би десила ситуација да нам буду онеспособљени енергетски капацитети као у време бомбардовања“, каже Предраг.

Двојица руских научника — Валериј Перевалов и Леонид Примак — изумели су оригиналну конструкцију генератора
© ФОТО: ЛЕОНИД ПРИМАК И ВАЛЕРИЈ ПЕРЕВАЛОВ
Руски научници изумели јединствен ветро-соларни генератор (видео, фото)
Корист од решења која нуде Пауновићи имала би и домаћинства у Србији, јер би код индустријске производње, уместо садашњих 60 евра по мегават-часу, цена била 30-40 евра.

„Када би нека породица купила хибрид ’Ветросан‘, не само што би плаћала јефтиније, него би после одређеног броја година, кад би отплатили инвестицију, струја била бесплатна или би могли да је продају. Ветротурбине или ’Ветросан‘ могу да се поставе на пољопривредним добрима за пумпе за наводњавање и оне не би ометале пољопривреду и сточарство, као што тренутно ометају стандардни ветрогенератори или панели“, тврди Ненад.

Класичне ветротурбине на посредан начин угрожавају здравље човека, директно су штетне по птице, слепе мишеве и други живи свет у нашој околини, а о томе ретко ко говори. Тако у Шпанији ротори ветротурбина годишње убију 60.000 птица. Наши гости су пројектовали ветротурбине које не угрожавају животну средину, птице и сове и не производе штетне вибрације.

„То је важно зато што птице и слепи мишеви једу инсекте који су штеточине. Пољопривредници користе више инсектицида који су канцерогени да би их побили и путем ланца исхране долазе до нас и угрожавају наше здравље. Ту су проблеми вибрација, визуелни проблеми, проблеми са звуком, проблеми бацања леда зими. Те турбине су неефикасне. Када не дува ветар, пошто су лопатице ротора изузетно велике и тешке, користе енергију са мреже да би се лагано окретале и како не би дошло до искривљења саме осовине ротора и тако троше струју“, каже наш гост Ненад.

Соларни панел
© ФОТО: NATIONAL UNIVERSITY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY MISIS
Флексибилни соларни панели: Дај нам Сунца
Како би своју визију конкретно реализовали, нуде држави јавно-приватно партнерство и не траже никакве стимулације. Ненад каже да држава не мора чак ни да им дâ новац.

„Нека направе фабрику и купе машине. Власништво би било подељено и кренула би производња, да запослимо људе, да створимо нов производ. Ми нудимо производ који не би био у рангу са светским производима. Био би најбољи на свету“, уверен је он.

Јако им је битно да технологија коју су патентирали остане у Србији и због тога су одбили понуду америчке војске да им презентују своју технологију до краја.

„У Даласу, на форуму ’Најбоље светске технологије‘ иза којег је стајала америчка војска, нудили су нам да останемо. Представљали смо технологију за коришћење океанских струја. То је било после бомбардовања и из родољубивих разлога смо одбили и вратили смо се у Србију“, објашњава Предраг.
Одговори
#40

Балкан – жртва гасног рата Русије и Украјине
у Вести, Економија 11. марта 2018. 0

Берлин-Москва и Кијев се поново споре око снабдевања природним гасом, помиње се чак и ново завртање вентила. Србија је међу земљама које имају највише разлога за страх, преноси Дојче Веле.



Европска унија са стрепњом посматра нови спор око гаса између Русије и Украјине. Позивајући се на искуства из претходних конфликата 2006. и 2009 године, када је Русија заврнула вентил, Брисел је понудио помоћ у решавању проблема. И Берлин је забринут: „У интересу је Европске уније, исто као и Русије и Украјине, да ове две земље буди поуздани партнери по питању снабдевања гасом“, рекао је портпарол немачке владе Штефен Зајберт.
Крајем фебруара, арбитражни суд Трговачке коморе у Стокхолму донео је пресуду у спору између украјинског Нафтогаза и руског Газпрома. Суд је наложио Газпрому да плати компензацију оф 2,56 милијарди долара јер је из Русије стигло мање гаса него што је договорено. Украјинске власти су већ почеле са запленом Газпромове имовине у Украјини.
Газпром је најавио жалбу, а још раније су поменули да ће отпочети процес раскида свих уговора са Нафтогазом. Украјинци су на то одговорили да Газпром не може да прекине снабдевање и транзит гаса док уговор не истекне следеће године.
Русија је веома брзо реаговала на пресуду из Стокхолма и запретила да ће прекинути снабдевање, каже Клаудија Кемферт, економисткиња која прати енергетику у Немачком институту за економска истраживања.
„Ту сигурно има политичких мотива“, каже она за ДЊ. „Гас се поново користи као политичко оружје. То гледамо већ много година.“
Јерг Форбриг из америчког труста мозгова Немачки Маршалов фонда истиче да нико не жели нову ескалацију сукоба између Украјине и Русије. „Берлину сад најмање треба да се овај конфликт прошири на енергетику и да то директно погоди Европу“, додаје он.
Немачка добија гас директно из Русије – планира се и Северни ток 2
Руски гас је јако важан за Немачку, каже Форбриг, међутим највећи део руског гаса више не долази преко украјинских гасовода. Енергент у Немачку последњих година махом стиже преко Северног тока кроз Балтичко море, као и преко гасовода Јамал гасовода који води кроз Белорусију и Пољску. „Снабдевање преко Украјине не игра тако важну улогу, макар кад се ради о немачким потрошачима и немачком тржишту“, тврди Форбриг.
Прошле године Немачка је потрошила рекордну количину од 53 милијарде кубних метара руског гаса. Русија снабдева 40 одсто укупне количине потрошње у Немачкој. Форбриг подсећа да се Берлин у доброј мери ослања и на гас из Норвешке и Холандије.
Међутим, балканске земље зависе од украјинског гасовода. Претходни сукоби око гаса показују да би становници Балкана претрпели најјачи удар. Посебно су угрожене Србија, БиХ, Македонија, Бугарска и Румунија. „Ове земље се готово у потпуности снабдевају руским гасом који стиже преко Украјине“, додаје овај стручњак. За разлику од Немачке – немају других могућности.
Чак је и Словачка у великој мери зависна од украјинског гасовода. Ипак, у централној Европи гасоводне мреже су већ добро повезане једна са другом. „Словачка и Аустрија могу да добаве руски гас неким другим путем“, каже Форбриг.
Украјински стручњаци су убеђени да нови рат око снабдевања гасом између Москве и Кијева неће правити проблеме људима у Европског унији. Само око половине руског гаса стиже преко Украјине, каже за ДЊ Олександер Чаршенко из Украјинског центра за истраживање енергије. Земље у источној и југоисточној Европи могу избегну непријатности ако се ослоне на друге снабдеваче и алтерантивне начине испоруке.
„Најновији потези Газпрома показују Европљанима да њихови напори да диверзификују снабдевање у ЕУ нису били узалудни“, каже Чаршенко.
Михајло Хончар из Кијевског Центра за глобалне студије „Стратегија XXИ“ сматра да би прекид снабдевања кроз Украјину само нашкодио Газпрому. Још увек нема довољно капацитета да се заобиђе украјински гасовод, каже он.
„Упркос жељи да се казни Нафтогаз, неће бити новог рата око гаса“, тврди он, јер је за Москву битно да одржи имиџ поузданог снабдевача. Сукоб око гаса би пољуљао кредибилитет Газпрома у очима европских муштерија.


Данасонлајн
Одговори
#41

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php...id=1369187

Уместо ових фарма

Бих могло се створи мини турбине за кровове, и то систем димљаке

https://www.youtube.com/watch?v=_inetnxDKXw

https://www.youtube.com/watch?v=jRoKxZPnOfo

https://www.youtube.com/watch?v=sPIiVWnLyrI

https://www.youtube.com/watch?v=bPE3i22xVlg
https://www.youtube.com/watch?v=_2WLh4w2blo

https://www.youtube.com/watch?v=JpE5qQVSP5I

Рекао бих да текнологија напређу, тако да ових великих турбини осим што ужашно изгледају у природи, или било где.........су у суштини стара текнологија.

И само један корупирани систем где људи добијају мит, ће их у поставити!

Сличне Ствари бих могло се радити и са фабрике, поготов у тим фабрикама што троше много стује.
Чак бих могли да продају струју држави.

У хрватску
https://www.youtube.com/watch?v=yGXgPQaIp4g
Одговори
#42

https://srbin.info/2018/10/06/aleksandar...tnu-krizu/
https://rs.sputniknews.com/svet/20181006...-trzistaq/

Па раст природна текнологија, поготово енергије у мрачном стањом стањом.
Како куће и бизнис структуре се зиду, какви мартријал, како се греју и ладују
Раст електронске возила
Нова текногија што ће се појавити за року 12 година

Па свим Арабске држава одавно воде диврсификације своје привреде, и то је разлог зашто су ту у Србији да покупе нешто јефтино од корупираних особе ко у Србији владају!

How Can Water To be turned into Fuel
https://www.youtube.com/watch?v=cB-ny7DaZm4

HHO Convertor - Water To Fuel Convertor
https://www.youtube.com/watch?v=cqjn3mup1So

Water Fuel Technology For Everyone - AquaTune Hydrogen Fuel Systems
https://www.youtube.com/watch?v=0nzyEueVLgo

Thorium Car
https://www.youtube.com/watch?v=68A_HPYGdlk

A Car That Runs on Air, Water: Here's How It Works
https://www.youtube.com/watch?v=g_2tlnf6y_k

OXYHN from water and air
https://www.youtube.com/watch?v=8NOml3TbXms

Water Fuel
https://www.youtube.com/watch?v=z1EzOB3sfq4

Ammonia—a renewable fuel made from sun, air, and water—could power the globe without carbon
https://www.youtube.com/watch?v=eLMfRZGagfE

Carbon Dioxide
https://www.youtube.com/watch?v=i5SqwSU8ns4

Build A Water Fuel Injection System + Test Drive
https://www.youtube.com/watch?v=8nwB3ajwp8A

Run your car on water
https://www.youtube.com/watch?v=wjeM2IBhtlc

How To Use Water as Fuel For your Car
https://www.youtube.com/watch?v=5nx2K8igZzo

Vacuum Pressure Hydrogen Fuel
https://www.youtube.com/watch?v=wxfo-w0ptEo

http://www.greenfuelh2o.com

Car Runs on Air
https://www.youtube.com/watch?v=uRpxhlX4Ga0

AirCar
https://www.youtube.com/watch?v=2RwPnslsriE
F1 car Runs on Compressed Air
https://www.youtube.com/watch?v=lqUm3ZJscDE
Tata Airpod
https://www.youtube.com/watch?v=o3wcJweOd-8
Machine Captures CO2 From Air And Turns It To Fuel
https://www.youtube.com/watch?v=My3e-MuhEkU

https://rs.sputniknews.com/ekonomija/201...a-simonov/
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним