Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Не, мања је битка, понављам. Али, много је симболично важан догађај. И велики злочин.
Одговори

Има ли везе са И. Л. Рибаром?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(31-03-2020, 11:40 AM)Бенито Пише:  Не, мања је битка, понављам. Али, много је симболично важан догађај. И велики злочин.

Да ли мислиш на битку на Рапај брду и стријељање у Крагујевцу?

(31-03-2020, 12:33 AM)Mitic Пише:  Ево, да цитирам и гдина Милослава и његову књигу "Сарадња...." (да ставимо шлаг на торту)


"Овде је и дословце долазило до братске сарадње комуниста и усташа, јер су командант Главног штаба Хрватске, Иво Рукавина, и усташке Црне легије, Јуцо Рукавина, били рођена браћа (тј. полубраћа по оцу). 83

....

Капетан Илија Поповић, официр америчке обавештајне службе ОСС, послат код комуниста у време Техеренске конференције, видео је усташког команданта Јуцу Рукавину као госта на вечери у једном партизанском штабу. Партизански комесар позвао је Поповића на вечеру на Петровој гори, и ево шта се потом догађало:

"Дошао сам у једну кућу и за столом видео како седе двојица усташа (поручници) и мајор Рукавина (исто усташа). Тај мајор Рукавина имао је на себи немачко одело и гвоздени крст. Ја сам онда комесару рекао: "Нисам дошао у Југославију да седим и једем са крвопијама које су убијале српски народ. Ја сам дошао да се против њих борим". Четири пута сам улазио у Југославију и никада нисам видео да су се партизани борили против Немаца. Из Југославије сам изнео много рањеника у Италију и сваки ми је казао да његове ране нису од непријатеља, него: "Моје су ране од мога брата". 85

83, 85 М. Пешут, Револуција у Лици, 217-218, 180, 181


Извор: Милослав Самарџић, "Сарадња партизана са....", Друго допуњено издање, Погледи, стр. 79-80


Опет сам узео књигу у руке, таман да се обнови градиво Smile

Да ли некад комунисти цитирају ово у својим књигама?! Или Znaci.net - они се баш "воде" документима и цитатима? Скојевац
Одговори

Мислим на погибију Баја Станишића и осталих у манастиру Острог. Не могу да се сетим да је икада снимљен играни филм о овом догађају.
Разлог је што велики део Црногораца и Херцеговаца, па чак и комунисти, осећају изузетно страхопоштовање према Светом Василију Острошком. Сетите се само оног комунистичког пандура, када је узвикнуо:" Не верујем у Бога, тако ми Светог Василија Острошког!" Јок
Комунисти који су учествовали у овом злочину су заузимали високе функције у комунистичкој номинклатури после рата и били су изузетно поносни на овај свој "подухват". Међутим, управо због великог угледа који у народу неподељено ужива Свети Василије, никада се нису усудили да сниме филм о том догађају, па макар и са измењеним именима, јер су врло добро знали да је већи део народа тада знао да је истом приликом девастиран и сам манастир.
Требало би напоменути да је сам догађај, и страхопоштовање према Светом Василију Острошком, довело до тога да се и Бају Станишићу у народу додели позитивнија и већа улога него што је он имао у Другом светском рату.
Одговори

Он је био први српски официр који је докторирао на Сорбони (радио тезу као
командир пешадијске чете), а и даље остао родовски официр. Дисертација му је одмах
(1911. године) штампана у Паризу и разаслата у француским војним школама.

Знања је примењивао у пракси: био је истакнути војни писац (објавио три књиге и преко сто
прилога у часописима и листовима и први српски аутор студије из војне психологије),
професор Војне академије и најмлађи члан њеног савета у 20. веку, извршилац важних
војнополитичких задатака уочи балканских и Првог светског рата, један од најспособнијих и најзаслужнијих ратних команданата, који је увек јуришао на челу свог батаљона и пука, а био последњи у одступању, те је погинуо када је био на зачељу заштитнице
приликом повлачења преко Албаније крајем 1915, а да није могло да му се мртво тело извуче, те је постало плен арнаутских банди.

О коме се ради?
Одговори

Поткуковник или пуковник Тодор Павловић.

Чије су ово речи:

,,Срце ми крвари кад помислим да је некад била јуначка борба мога народа у току рата против тираније. Чињеница је да мој народ нема могућност да изрази своју вољу, и да никад није имао мање слободе него данас...”

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(31-03-2020, 10:15 PM)Перун Пише:  Поткуковник или пуковник Тодор Павловић.

Чије су ово речи:

,,Срце ми крвари кад помислим да је некад била јуначка борба мога народа у току рата против тираније. Чињеница је да мој народ нема могућност да изрази своју вољу, и да никад није имао мање слободе него данас...”

Никола Каваја?
Одговори

Ма не. Речи су изговорене непосредно накод једног догађаја који де десио одмах после ДСР.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Милан Грол, избори за "ћораву кутију".
Одговори

(31-03-2020, 10:15 PM)Перун Пише:  Поткуковник или пуковник Тодор Павловић.

Чије су ово речи:

,,Срце ми крвари кад помислим да је некад била јуначка борба мога народа у току рата против тираније. Чињеница је да мој народ нема могућност да изрази своју вољу, и да никад није имао мање слободе него данас...”

На претходно питање је тачан одговор. Реч је о пешадијском пуковнику др Тодору Љ. Павловићу. Нешто више о њему на следећем линку

http://www.arhivja.org.rs/images/oficiri.pdf


А ове речи је можда изговорио краљ Петар
Одговори

Бенито је погодио догађај а Митиј је био најближи одговору. У питању је краљица Марија.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(31-03-2020, 10:15 PM)Перун Пише:  Поткуковник или пуковник Тодор Павловић.

Чије су ово речи:

,,Срце ми крвари кад помислим да је некад била јуначка борба мога народа у току рата против тираније. Чињеница је да мој народ нема могућност да изрази своју вољу, и да никад није имао мање слободе него данас...”
Ово је сјајан цитат, браво за Перуна.
Реченицу са истим смислом:" Нисмо ни свесни шта смо изгубили...", изговара главни лик, кога игра Милош Биковић, у филму "Сунчаница", аутора Никите Михалкова. Иначе, ради се о једном истинском ремек-делу, једном од најбољих филмова снимљених у свету у 21 веку.
Ми такав филм о комунистичкој револуцији никада нисмо снимили, а верујем да нећемо то ни доживети.
Одговори

Која је прва цивилна зграда у Београду имала више од једног спрата?
Одговори

(01-04-2020, 07:47 PM)Бенито Пише:  Која је прва цивилна зграда у Београду имала више од једног спрата?

Можда зграда суда. Покушах да одговорим Smile
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 6 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним