Оцена Теме:
  • 17 Гласов(а) - 4.41 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Мисија Халјард - дискусија
#29

Чудно да је Крајгеру као Мусулиновом шефу то промакло. Који је извор за Мусулинову изјаву?

Ја нисам видео ниједан амерички извор који за мисију Халјард наводи други број осим горе наведеног.
Једини други број који се појављује је 356 евакуисаних до 1. октобра, укљ. и оне евакуисане 29. маја.
Одговори
#30

Мусулин каже да је водио белешке. Значи, додао је те датуме?
Одговори
#31

(13-02-2014, 01:12 AM)Милослав Самарџић Пише:  Мусулин каже да је водио белешке. Значи, додао је те датуме?

Ма где то он каже?

Имам и Лалићев извештај, даје исте цифре.
Имам и нечије забелешке, нема тих датума.

Да не спомињем да физички не постоје авијатичари који су наводно евакуисани тог датума.
Одговори
#32

Каже на оном судском процесу у Њујорку 1946.
Одговори
#33

(13-02-2014, 02:09 AM)Милослав Самарџић Пише:  Каже на оном судском процесу у Њујорку 1946.
Ево је Мусулинова изјава:
http://www.generalmihailovich.com/2009/0...sulin.html
Не позива се на своје белешке, него да каже да је читао Лалићеве и остале званичне извештаје. Лалићев извештај каже исто што и Крајгеров, имам и њега. Изгледа да је Мусулин без белешки заборавио датуме. Он наводи приближно тачан број укупно евакуисаних - око 430 уместо 417, само што каже да у том броју није остало савезничко особље (у извештају видимо да јесте).
Још један показатељ да се ради о грешци је то што не наводи остале датуме.
А да додам да се и у телеграмима који су размењивани дневно не спомиње ништа такво.
Одговори
#34

Још једна ствар везана за Мусулинову изјаву:
кренуо сам да пописујем кад је који авијатичар евакуисан. Имам директне податке за око половину авијатичара, а за доста осталих оквирне.
На пример, успео сам да попишем по имену све авијатичаре евакуисане из Коцељеве, и последњу групу из Бољанића.

Што се тиче прве евакуације из Прањана 29. маја, Мусулин наводи да је било 40 авијатичара.
Да ли још неки извор наводи да их је било толико?
Успео сам да попишем њих 30, као и још 10 који су раније кренули ка мору и које су партизани ухватили и евакуисали. Могуће је да има још неки пилот ловца, али то је пар имена.

У извештају о евакуацијама до 1. октобра 44-те се наводи колико је по мисијама евакуисано, па је тешко повезати са појединачном евакуацијом. Као прву ставку наводе ОСС, са 32 имена. Можда је то прва евакуација.

Укратко, чини ми се да је и овде Мусулин погрешио, и да је навео и авијатичаре који су раније отишли из Прањана.
Зато ме и занима да ли има још неки извор о овој евакуацији.
Одговори
#35

Звонко Вучковић, који је био ту, пише да је 29. маја 1944. одвезено око 40 савезничких пилота и око 20 чланова мисија, међу којима и Мусулин (Сећања из рата, 378).
Одговори
#36

Фотографије које је снимио један Британски пилот, у акцијама изнад Југославије:

http://saafww2photographs.yolasite.com/e...eddell.php

Удар нађе искру у камену / без њега би у кам очајала!
Одговори
#37

Добре слике. Има и једна из Пријепоља.
Наравно, све слике показују гађење војних циљева. На оне друге још ћемо чекати.
Одговори
#38

Који војни циљ је гађан овде у Пријепољу, ја не видим ништа?

[Слика: ew35a-16-prijepolje-2912.jpg]
Одговори
#39

Гађана је колона возила на путу.

----

Снимци савезничког бомбардовања Београда, Ниша, Подгорице итд су већ дуже време објављени, и виде се и погоци по стамбеним четвртима.
Одговори
#40

(12-04-2014, 01:05 PM)ватхра Пише:  Гађана је колона возила на путу.

----

Снимци савезничког бомбардовања Београда, Ниша, Подгорице итд су већ дуже време објављени, и виде се и погоци по стамбеним четвртима.
Где се могу видети ти снимци?
Одговори
#41

На Фолд3 сајту.
Преглед фотографија је бесплатан.

http://www.fold3.com/browse.php#1|hbSH1C...rkUMzSQhOt
Одговори
#42

Нема центра БГ или нисам видео?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 3 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним