Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(24-02-2022, 09:55 PM)ватхра Пише:  
(24-02-2022, 09:48 PM)Милослав Самарџић Пише:  А ми помислили да су бољшевици уништили руску привреду. Баја

Привреда СССР је доживела огроман развој 30-их.
Питање: ко је доста помогао СССР-у да развије индустрију?


Америчке и немачке компаније. И банке.
Одговори

(24-02-2022, 09:51 PM)ватхра Пише:  
(23-02-2022, 07:14 PM)Милослав Самарџић Пише:  Има књига Александра Кола о нашим посадама либератора, које је требало да стану под Дражину команду, па су их прекомандовали...
Они су већином изгинули, близу 40 дакле.
Имам још једну књигу о томе, писали потомци мајора Мишковића.
Један наш је погинуо у Енглеској, подигли су му Енглези споменик тамо и одржавају га. Славе га као јунака.
Вероватно је још неколико погинуо у РАФ-у.
Александар Коло је нажалост скоро преминуо.

Југословенски деташман:
имали су око 40 авијатичара. Једна посада је цела заробљена од Бугара, сви су преживели (али су неки закачили туберколозу у заробљеништву и после рата преминули).
Једна посада код Книна је, осим једног члана, цела погинула.
И још једна је нестала. Тако да је мислим укупно око 20 њих погинуло.

И јесте неколико погинуло у РАФ-у. И то баш у РАФовим јединицама.
Не знам да ли је неко погинуо у ваздухопловству у Египту.

Плус, партизански пилоти који су били у 1. и 2. југословенској ескадрили (351. и 352. сквадрон) су се такође водили као припадници РАФ. Њих је погинуло десетак.

Милан Митић и још један авијатичар из Ниша, погинули су у лето 1944. године, изнад Алжира. Јесу ли они у евиденцији?
Одговори

(24-02-2022, 09:55 PM)ватхра Пише:  
(24-02-2022, 09:48 PM)Милослав Самарџић Пише:  А ми помислили да су бољшевици уништили руску привреду. Баја

Привреда СССР је доживела огроман развој 30-их.
Питање: ко је доста помогао СССР-у да развије индустрију?

То у комунистичкој пропаганди.
У стварности, комунисти су уништили привреду сваке државе коју су заузели. Нпр. Русија у односу на Америку и Немачку пре, и после комуниста, разлика је десетинама пута, у економији. Па следствено томе у броју становника (комунисти су масовне убице, то прво, друго, од њих бежи ко год може да побегне. Русија је имала за трећину више становника од Америке и Немачке заједно.
Одговори

(24-02-2022, 10:05 PM)Бенито Пише:  
(24-02-2022, 09:45 PM)ватхра Пише:  
(17-02-2022, 10:53 PM)Бенито Пише:  Ради се о тешкој хаубици од 305 мм.
То оружје произвела је Руска Императорска Армија, 1915. године. За четврт века владавине, Црвена армија није успела да направи нову хаубицу тог калибра и тог квалитета. Тек по опсади Москве, батерија ових тешких хаубица су извучене из позадине, и коришћене су у одбрани Москве, као и доцније у нападима на најјача утврђења немачке војске у Пруској, у априлу 1945. године.

Тешке хаубице су биле застареле пред Други светски рат.
Има више разлога. Један је што више није било утврђења која су требала да руше.
А други и битнији што је авијација преузела њихову улогу.

Американци су направили мерзер од 36 инча "Мали Давид", нису га ни користили.
Немци су направили супертоп Дора, као и мерзере Карл. Користили су их само око Севастопоља, дискутабилно са колико успеха.

Совјети су користили у већем броју хаубице 203мм, ретко су имали потребе за већим оруђем.

Како није било утврђења?
Још је Пруска правила утврђења према Императорској Русији, односно данашњој Пољској. Једно време је то било напуштено, па је Хитлер обновљао та утврђења.
А посебно када је у питању Кенинсберг, где су совјетски генерали потпуно промашили јачину снага браниоца (процењивали на 60 хиљада, а када су их бројали после предаје, било их је са погинулима око 160 хиљада). Због грешака совјетских генерала у проценама, укључујући и Жукова, рат у североисточној Пруској, од фебруара до априла 1945. године, испао је најскупљи подухват совјетске војске. Погинуло је у том операцијама чак 550000 совјетских војника.
Управо у Кенинсбергу, старој и више деценија зиданој тврђави, Црвена армија је налетела на проблем да не може да пробије бедеме. Зато су довукли хаубице од 305 милиметара, који су произведени још 1915. године, који су искоришћени за рушење тврђаве.
Управо силна погибија совјетских војника у освајању Кенинсберга, довео је до тога да Совјетски савез ни случајно није хтео да дозволи да овај град припадне Пољској, нити доцније то није дозволила Русија. Тако је то и данас део Русије и зове се Калињинград.

Нити је толико људи погинуло (имаш код Кривошејева податке за целу операцију), а нити је коришћен стари модел хаубице. Коришћен је новији модел.
Одговори

(24-02-2022, 10:16 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(24-02-2022, 09:55 PM)ватхра Пише:  
(24-02-2022, 09:48 PM)Милослав Самарџић Пише:  А ми помислили да су бољшевици уништили руску привреду. Баја

Привреда СССР је доживела огроман развој 30-их.
Питање: ко је доста помогао СССР-у да развије индустрију?

То у комунистичкој пропаганди.
У стварности, комунисти су уништили привреду сваке државе коју су заузели. Нпр. Русија у односу на Америку и Немачку пре, и после комуниста, разлика је десетинама пута, у економији. Па следствено томе у броју становника (комунисти су масовне убице, то прво, друго, од њих бежи ко год може да побегне. Русија је имала за трећину више становника од Америке и Немачке заједно.

Америчке фирме су помогле да се развије индустрија.
Чувени архитекта Алберт Кан и његов биро су пројектовали огроман број фабрика, укљ. и СТЗ, и тако даље.

Довољно је погледати производњу камиона, авиона, тенкова у Првом и Другом светском рату, са би се видео утицај ових фабрика.
Одговори

Какви нови модели? Црвена армија није ни правила тако велике хаубице, нити је преправљала старе. 
То што Кривошејев пише су совјетски извори, који пакују причу. Какви није погинуло пола милиона у операцији Висла и после тога, док нису срушили Кенинсберг!!! То потврђује низ извора. Чак и Жуковљеви мемоари, који су цензурисани.
Уосталом, да се не споримо око тога...
Није ми јасно зашто негираш да су користили хаубице 305 милиметара. Прво си написао да их нису користили, а сад да су преправљане. Чак и да су преправљане, и даље су исте хаубице у питању.
Одговори

Хаубица обрасца м1939, где је то година производње.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/305_mm_h...39_(Br-18)

Совјети су имали још пројеката тешке артиљерије, попут бродског топа 406мм.

И сви су врло ретко коришћени. Та оруђа су била превазиђена.

За совјетске губитке је Кривошејев најреферентнији. Податак о пола милиона погинулих нема везе са реалношћу.
Одговори

Ако су била превазиђена оруђа, као што су сматрали због појаве авијације, што је тачно, зашто су их онда користили? Зато што авијација није могла ништа Кенинсбергу, јер појма нису имали како је прављен. Пробали су они и ово и оно, и на крају довукли из позадине Лењинграда, јер су ту биле спаковане, ове хаубице које сам помињао. 
А ово што си скинуо са Википедије су управо музејски експонати које су направили и никада нису користили.
Одговори

Шта каже Кривошејев: колико је совјетских војника погинуло између фебруара и 9.априла 1945. године?
Одговори

http://lib.ru/MEMUARY/1939-1945/KRIWOSHE...c536603403

Ако није намештено, тражи претрагом Источно пруску операцију, или Кенигсберг.

Подаци су за целу операцију, не само за град.
Одговори

Ево гледам, знам да сам већ негде видео, него нисам обраћао пажњу на извор, јер је квиз необавезан.
Дакле, ако ја добро не тумачим, помози:
Источно-пруска операција, од 13.јануара до 25. априла 1945. године, да ли видим добро у табели погинули ове бројеве по армијама, па укупно. Притом, да не додајемо Померанску операцију, коју он одваја у посебну, а практично је иста операција, али да то занемаримо.
Дакле, само за источну Пруску, да ли добро видим ове цифре или не гледамо исто? Озбиљно питам, није шала..
Одговори

Укупан број војника:
1669100

Погинуло
126464
7,6%

Санитарни (рањено и оболело)
458314
Одговори

Ок, то је ова рубрика "неопозиво". Могуће да сам нешто превидео.
Одговори

Да, неповратни губици.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 32 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним