Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(29-11-2022, 11:33 PM)Милослав Самарџић Пише:  Како се звао ађутант Мухамедаге Хаџиефендића, команданта Легије Хаџиефендић, са седиштем у Тузли?
То је она легија која је октобра 1943. прешла у партизане.

Алија Изетбеговић.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(26-11-2022, 02:45 PM)Бенито Пише:  Одговор:
Стојан Новаковић, Љуба Стојановић, Павле Поповић и Александар Белић.

Да ли можеш да напишеш нешто опширније по овом питању?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(30-11-2022, 09:11 AM)Шумадинац Пише:  
(29-11-2022, 11:33 PM)Милослав Самарџић Пише:  Како се звао ађутант Мухамедаге Хаџиефендића, команданта Легије Хаџиефендић, са седиштем у Тузли?
То је она легија која је октобра 1943. прешла у партизане.

Меша Селимовић или Омер Глухић


Можда је Омер Глухић, он је био први сарадник Хаџиефендића.

Глухић је прешао у партизане 1943. године.
Одговори

(30-11-2022, 09:11 AM)Шумадинац Пише:  
(29-11-2022, 11:33 PM)Милослав Самарџић Пише:  Како се звао ађутант Мухамедаге Хаџиефендића, команданта Легије Хаџиефендић, са седиштем у Тузли?
То је она легија која је октобра 1943. прешла у партизане.

Меша Селимовић или Омер Глухић

Меша Селимовић.
Одговори

Сви ми знамо ко су били Тесла, Пупин, Миланковић или Руђер Бошковић. Или, сви смо чули ко је Никола Јокић. Међутим, постоји Србин који је у физици урадио нешто што ниједан други није. Нити ће. Маргинализован је из неког разлога, а ви сада треба да одговорите - како се звао овај српски физичар из Сомбора?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Тихомир Новаков

Остао сам војник убеђен да народ треба да да реч на крају. Убеђен сам да сам био на правом путу. - Генерал Дража Михаиловић
Одговори

(30-11-2022, 12:36 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(30-11-2022, 09:11 AM)Шумадинац Пише:  
(29-11-2022, 11:33 PM)Милослав Самарџић Пише:  Како се звао ађутант Мухамедаге Хаџиефендића, команданта Легије Хаџиефендић, са седиштем у Тузли?
То је она легија која је октобра 1943. прешла у партизане.

Меша Селимовић или Омер Глухић

Меша Селимовић.

Јеси ли сигуран у ово?
Одговори

(30-11-2022, 03:42 PM)Бенито Пише:  
(30-11-2022, 12:36 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(30-11-2022, 09:11 AM)Шумадинац Пише:  
(29-11-2022, 11:33 PM)Милослав Самарџић Пише:  Како се звао ађутант Мухамедаге Хаџиефендића, команданта Легије Хаџиефендић, са седиштем у Тузли?
То је она легија која је октобра 1943. прешла у партизане.

Меша Селимовић или Омер Глухић

Меша Селимовић.

Јеси ли сигуран у ово?

Да. Потврдио ми је један историчар из Тузле. Мислио сам да је био обичан легионар, међутим, био је ађутант, до маја 1943, тада је са једном групоим легионара прешао у партизане.
Иначе Хаџиефендић је у роману ''Ђенерал'' позитиван лик, или макар релативно позитиван. Званично у БиХ је негативан, позитивни су само партизани.
Одговори

Да, али шта му значи "ађутант". Да ли си га то питао?
Јел био обичан ћата у штабу, или шта је конкретно радио?
Ово је озбиљно питање, јер би бацили велику сенку на једну значајну историјску личност. Поготово за српску књижевност, јер се Меша Селимовић увек изјашњавао као српски писац у време титоизма, а познато је да су титоисти измислили нацију Муслиман, а он у томе није узео учешће.
Одговори

(30-11-2022, 06:17 PM)Бенито Пише:  Да, али шта му значи "ађутант". Да ли си га то питао?
Јел био обичан ћата у штабу, или шта је конкретно радио?
Ово је озбиљно питање, јер би бацили велику сенку на једну значајну историјску личност. Поготово за српску књижевност, јер се Меша Селимовић увек изјашњавао као српски писац у време титоизма, а познато је да су титоисти измислили нацију Муслиман, а он у томе није узео учешће.
Ађутант у штабу. Нема наравно нека недела. Нема ни Хаџиефендић колико знам.
Одговори

Сви муслимански историчари пишу да је ађутант Хаџиефендића био Омер Глухић.

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

(30-11-2022, 06:46 PM)Шумадинац Пише:  Сви муслимански историчари пишу да је ађутант Хаџиефендића био Омер Глухић.

Зато што им је ово табу тема.
Тај је био пре или после.
Одговори

(30-11-2022, 05:27 PM)Милослав Самарџић Пише:  Иначе Хаџиефендић је у роману ''Ђенерал'' позитиван лик, или макар релативно позитиван. Званично у БиХ је негативан, позитивни су само партизани.
Зашто позитиван?
Одговори

(01-12-2022, 08:59 PM)Monarhist Пише:  
(30-11-2022, 05:27 PM)Милослав Самарџић Пише:  Иначе Хаџиефендић је у роману ''Ђенерал'' позитиван лик, или макар релативно позитиван. Званично у БиХ је негативан, позитивни су само партизани.
Зашто позитиван?

Није организовао злочине над Србима. Окупио је много омладине у легију, да их не би одвукле усташе и друге формације. За њега немам конкретно, али сто посто је и он као и многи тог карактера на тим положајима, био у вези са четницима.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 27 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним