Оцена Теме:
  • 17 Гласов(а) - 4.41 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Мисија Халјард - дискусија

Наравно да је јео бунике. Дружио се са партизанским доктринарима, што изађе на исто.

Наравно да није могао да га сретне, али он то по свој прилици није могао да зна.

Оборен је 6. јуна, дакле само пар дана после десанта на Дрвар, а операција вађења другова из онога у шта се не гледа је још трајала. Тешко да би другови класном непријатељу признали да је овај ван земље (а питање је и да ли су и они знали).
Штавише, могао је неко други да му буде представљен као Тито. Како би овај могао да зна да је по среди фарса, када му вероватно ни слику није видео?
Није реално претпоставити ни да је могао да сазна о његовој евакуацији у својој бази пре мисије - о томе се прилично дуго тајило и на много вишим инстанцама.

Свакако, увек постоји вероватноћа да је прича о његовом путешествију пренапумпана, али тешко да је измишљена (ако је комунистичким интернационалцима било могуће да превале пола Европе почетком рата, зашто би то било немогуће једном човеку?). То важи и за онај део који сам цитирао и на који ти поново скрећем пажњу.
Одговори

Шико,
ако се налагао у проверивим стварима, што мислиш да би се штедео у стварима које није могуће проверити?
Друго, прочитао сам стотине изјава, јако ретко се спомиње партијски рад код партизана, и никад у овој мери. Ова изјава је толико пуна нетачности да је неупотребљива. Скоро ништа у њој није тачно.
Одговори

Ма, ко каже да је лагао?
И зашто би свесно измишљао на штету онога кога зове "Great lider of Yugoslavian people"? И како би обични амерички двадесетогодишњак могао да зна толико детаља око партијског рада комуниста - ако то није лично доживео?
Мислим да је врло проверљиво да ли је враћен са југословенске територије или није и када, да ли је неки авион оборен у околини Минхена - а јесу два. Осим тога, ово није његова књига, па су текстови подложни додатној контроли оних који су је писали.

Друго, ако су изјаве авијатичара о партијском раду комуниста "ретке" не значи да их никад није ни било. А и да их није било, то би само значило да је он пажљиво скриван од њих (од свих странаца-капиталиста), као што најчешће и јесте био случај.

Слажем се да овакве ствари, његов пут од обарања авиона, нису биле свакодневне и уобичајене али то не значи да је један такав случај немогућ.

Дакле, имаш ли доказ да се ово није десило?
Одговори

Шико,
претпостављаш пуно тога, и то углавном нетачно.
Не знам зашто сматраш да је ова изјава тачна, поготово јер ју је дала удовица лика, четрдесет година каснике.
И пуна је нелогичности.

Ако те занима однос партијских састанака и американаца, погледај књигу од Френклина Линдзеја, који је био у Словенији и у Београду. Био је шеф мисије, на више састанака и сл. Иако је антикомунистички и често пристрасан, има занимљивох података, а.ни он није писао као овај.
Одговори

Значи, његова удовица је исконструисала причу о партизанској индокртинираности, партијским састанцима и комунистичким претњама капиталистима и то на истом месту где Тита назива "Great lider of Yugoslavian people"? Smile

Чиме доказујеш - осим "ретким изјавама" о партијској делатности партизана- да се епизода са словеначким доктринарима у ствари није десила?
Одговори

Већ сам ти написао да је цела изјава глупост, ако хоћеш веруј у њу слободно, мени је баш забавно...
Одговори

Ватра, прави си доктринар Smile

Колико си само издрамио због једне занимљиве приче коју сам поставио као анегдоту.
Остаје чињеница да ти овај навод не можеш људски да побијеш па тражиш као доказ слику возне карте којом је путовао до Италије, циганкину наушницу на увид и фотокопију говора шегртовог комесара..
Одговори

(14-12-2014, 01:50 AM)Chicot Пише:  Наравно да је јео бунике. Дружио се са партизанским доктринарима, што изађе на исто.

Наравно да није могао да га сретне, али он то по свој прилици није могао да зна.

Оборен је 6. јуна, дакле само пар дана после десанта на Дрвар, а операција вађења другова из онога у шта се не гледа је још трајала. Тешко да би другови класном непријатељу признали да је овај ван земље (а питање је и да ли су и они знали).
Штавише, могао је неко други да му буде представљен као Тито. Како би овај могао да зна да је по среди фарса, када му вероватно ни слику није видео?

(14-12-2014, 12:59 PM)Chicot Пише:  Ма, ко каже да је лагао?
И зашто би свесно измишљао на штету онога кога зове "Great lider of Yugoslavian people"? И како би обични амерички двадесетогодишњак могао да зна толико детаља око партијског рада комуниста - ако то није лично доживео?

...

Дакле, имаш ли доказ да се ово није десило?


(14-12-2014, 09:02 PM)Chicot Пише:  Ватра, прави си доктринар Smile

Колико си само издрамио због једне занимљиве приче коју сам поставио као анегдоту.
Остаје чињеница да ти овај навод не можеш људски да побијеш па тражиш као доказ слику возне карте којом је путовао до Италије, циганкину наушницу на увид и фотокопију говора шегртовог комесара..

Шико,

Заблински је интервјуисан по повратку у јединицу, 26 јула.
Пао је мање од 10км од границе, сакрио се у шуму од потере и прешао границу, после чега су га нашли партизани. Није спомињао ни правог ни лажног Тита нити партијске састанке, али мислим да ти је и ово довољно да закључиш да је цела она прича тотална глупост...
Одговори

Само да додам да је евакуисан из околине Семича, можда из Чрномеља.
Карта која је дата у књизи је такође потпуна глупост.

У целој оној изјави једино су погодили тачно име, јединицу и датум кад је пао.
Све остало је измишљотина.
Одговори

Ватра, када ћемо видети Ваш рад/књигу?
Одговори

(15-12-2014, 03:12 PM)ватхра Пише:  Шико,

Заблински је интервјуисан по повратку у јединицу, 26 јула.
Пао је мање од 10км од границе, сакрио се у шуму од потере и прешао границу, после чега су га нашли партизани. Није спомињао ни правог ни лажног Тита нити партијске састанке, али мислим да ти је и ово довољно да закључиш да је цела она прича тотална глупост...

Значи, нису погодили ни месец евакуације? У књизи пише - август.
То је много грешака и за мемоаре а не за званичну историју..
Који је извор, мацр? Јел можеш да поставиш документ?
Уосталом, зашто мислиш да је партијске састанке морао да помене у изјави, што је то битно за околност његовог пута од погођеног авиона до евакуације у Италију?

Стварно, кад ће та књига/чланак?
Одговори

(15-12-2014, 09:01 PM)Chicot Пише:  Значи, нису погодили ни месец евакуације? У књизи пише - август.
То је много грешака и за мемоаре а не за званичну историју..
Који је извор, мацр? Јел можеш да поставиш документ?
Уосталом, зашто мислиш да је партијске састанке морао да помене у изјави, што је то битно за околност његовог пута од погођеног авиона до евакуације у Италију?
Нетачно је:
- место пада
- бекство кроз Немачку
- сусрет са Ромима
- вожња возом
- сусрет са Титом
- боравак у Бихаћу, датум евакуације
- и посебно мапа пута
Постоје теоретске шансе да је видео неког за ког је мислио да је Тито и да је присуствовао неком партијском састанку (и да му је неко преводио Rolleyes ), али то може да се занемари... Чак и то да је смршао је вероватно нетачно.

Укратко, само су погодили име, датум пада и јединицу у којој је био. Све остало је фантазија.

За оба текста види овде:
http://www.mycity-military.com/Opste-voj...l#p1638850
Изјаве о спашавању је правио професионални иследник, тако да је знао каква је ситуација и шта треба да пита.

(15-12-2014, 06:51 PM)Милослав Самарџић Пише:  Ватра, када ћемо видети Ваш рад/књигу?

Нема промене од прошлог пута кад сам писао.
Рад о евакуацијама од ЈВуО већ дуже време чека објављивање, требало би да буде ускоро.

За књигу о свим евакуацијама из Југославије сам сакупио довољно материјала. Почео сам да правим табеле што је највећи део посла, јер треба уписати по 20 колона за свако од скоро 5 хиљада имена, и поново прегледати цео материјал.
Али са тако сређеним подацима анализа података и статистика ће бити врло лаки.
Одговори

Врло занимљива књига на тему евакуација савезничког особља из Југославије је "Allied Airmen and Prisoners of War rescued by the Slovene Partisans" - штампана још 1946.
У њој се, уз мало текста, налази врло обиман списак људи који су евакуисани - има 303 америчка авијатичара, 389 британских авијатичара и бегунаца, као и 120 осталих бегунаца - укупно нешто преко 800 људи. Ради се о људима који су или евакуисани преко савезничких мисија, или су само прошли кроз Словенију.
Списак је одлично урађен - скоро за сваку особу су дати основни подаци и детаљи евакуације. Ови подаци нису могли бити скупљени без помоћи савезничких мисија.

Ево пар страна из књиге:
[Слика: image.png]

[Слика: image.png]

[Слика: image.png]

[Слика: image.png]
Одговори

Пешић ми је причао да су словеначки партизани спасили чини ми се осам пилота, а да су остали само прошли кроз Словенију?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 4 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним