Оцена Теме:
  • 17 Гласов(а) - 4.41 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Мисија Халјард - дискусија

[Слика: 12604727_10153905602183735_7009012368992140612_o.jpg]

Vodič JVuO Radmilo Vidojević (levo) tajnim kanalima prebacuje oborenog avijatičara Džejmsa Bekama u Pranjane 7. septembra 1944. Pet dana ranije Nemci su pogodili njegov avion Mustang u blizini Kraljeva, ali je on uspeo da prizemlji u kukuruzište. Ako neko poznaje porodicu Radmila Vidojevića molimo da nam javi.

https://www.facebook.com/Halyard-Mission...259728734/

Из ове наше победе, рађа се сунце слободе!
Одговори

Vojni hirurg kapetan Džek Mitrani sa asistentima narednikom Rivsom i narednikom Mekrorijem operiše 2. septembra 1944. ranjenog pripadnika Jugoslovenske vojske otadžbine u pranjanskom domu zdravlja Džon Kingzburi koji je preuređen u poljsku vojnu bolnicu

[Слика: 12493849_10153889661953735_6928269529670302947_o.jpg]

Из ове наше победе, рађа се сунце слободе!
Одговори

Да ли су Нијемци имали радаре?
Одговори

Нису. Радаре су ексклузивно имали Британци. Да би прикрили постојање радара и објаснили велику количину оборених њемачких авиона Британци су лансирали тезу да њихови пилоти добро виде у мраку јер једу пуно мркве Smile
Одговори

Све зараћене стране, су имале радаре, али су Англо-Амерички били технолошки најсупериорнији.

Удар нађе искру у камену / без њега би у кам очајала!
Одговори

(16-04-2016, 10:47 PM)Романија Пише:  Да ли су Нијемци имали радаре?

Наравно да јесу имали радаре.

Ево неколико модела који су доста кориштени на копну:
https://en.wikipedia.org/wiki/W%C3%BCrzburg_radar
https://en.wikipedia.org/wiki/Freya_radar

И оних који су кориштени на авионима:
https://en.wikipedia.org/wiki/Lichtenstein_radar

Ако питаш о њиховој употреби везано за ову тему, Немци су у Југославији држали једну ПВО дивизију, која је била распоређена око више битних локација (нпр. борски рудници, Мостар, Београд итд). Ван тога скоро да није било одбране од авиона на већим висинама. Савезници су направили мапу са положајима ПВО и стално је ажурирали, како би заобишли боље брањена места.

Ноћни ловци (опремљени радарима) јесу летели и над Југославијом. Франклин Линдзеј (ако се добро сећам) у својој књизи описује како су оборени авиони који су им доносили залихе, због пропуста у начину шифровања - иако је порука била шифрована, време кад су очекивали авион није било, пропуст који је направљен због спорости дешифровања порука. Немци су изгледа после неког времена схватили да је то повезано са дотуром, и у једном случају им поставили успешну замку.
Што се тиче неког слободног лова над Југославијом, у то време Немци више нису имали довољно авиона за тако нешто, већину су повукли за одбрану саме Немачке.

Што се тиче сигурности евакуације, нисам још нашао на случај да је оборен авион који је враћао авијатичаре (не значи да их није било).
Веће ометање је било покушај Немаца да направе лажне сигнале за слетање и избацивање падобраном. Ту су имали успеха - углавном су омели доста летова за доставу.
Одговори

Хвала. Ово што је Ђуро рекао сам и ја прочитао негдје, и да је недостатак радара, Нијемце коштао битке за Британију, што сам протумачио као глупост, па сам зато питао.
Одговори

На неки начин и јесте, јер је Хитлер запостављао ову технологију сматрајући је дефанзивном, тако да у време Битке за Британију није била у потпуности опремљена и инкорпорирана у борбене јединице.

Удар нађе искру у камену / без њега би у кам очајала!
Одговори

(17-04-2016, 04:05 PM)Романија Пише:  Хвала. Ово што је Ђуро рекао сам и ја прочитао негдје, и да је недостатак радара, Нијемце коштао битке за Британију, што сам протумачио као глупост, па сам зато питао.

Немцима радар и не би пуно помогао при нападу.
Британци су у одбрани могли да виде формације немачких авиона доста раније, да концентришу свој напад на жељени правац, чак и да виде кад се ловачка пратња повлачи због недовољно горива и да тек онда усмери напад на бомбардере.
Одговори

Ватра,

зашто на твом списку евакуисаних нема Gus T Brown-а и John P Devlin-а?
Па они су ваљда једни од познатијих с обзиром и да су сведочили пред "Истражном комисијом..."

Колико сам успео да приметим летимичним прегледом, фале и ови:

Joseph T Harmouth
Norman L Reed
Thomas R Bradshaw
William Crockett
Edmond Flagnan
Bernard Learvin
Robert L. Eagan,
Kenneth C. Fulven
Arthur J. Lund.

Рид и Бредшо су Канађани, мада нисам сигуран да ли су били на листи персонала АФ или РАФ.
Одговори

(17-04-2016, 09:39 PM)Chicot Пише:  Ватра,

зашто на твом списку евакуисаних нема Gus T Brown-а и John P Devlin-а?
Па они су ваљда једни од познатијих с обзиром и да су сведочили пред "Истражном комисијом..."

Колико сам успео да приметим летимичним прегледом, фале и ови:

Joseph T Harmouth
Norman L Reed
Thomas R Bradshaw
William Crockett
Edmond Flagnan
Bernard Learvin
Robert L. Eagan,
Kenneth C. Fulven
Arthur J. Lund.

Рид и Бредшо су Канађани, мада нисам сигуран да ли су били на листи персонала АФ или РАФ.
Не знам који списак гледаш, ја их видим.
Број са стране је ред у табели:
Gus T Brown - 18
John P Devlin - 15
Joseph T Harmouth - 519
Bernard Learvin - 21
Robert L. Eagan - 50
Kenneth C. Fulven - Fuller? 48

Британци нису пописани у оној табели.
Norman L Reed
Thomas R Bradshaw

Што се тиче ових имена:
William Crockett - ?
Edmond Flagnan - ?
Arthur J. Lund. - ?
Нисам досад на њих налетео у неком МАЦР или Изјави о бекству, или да се спомињу у некој причи. Могуће да јесу евакуисани, већ сам писао да ми недостаје одређен број изјава.

Који је извор за њих?
Ако се ради о овој страни или сличној:
http://www.pogledi.rs/en/2014/08/
Ту има још које име које је сумњиво (немам неки документ за њих).
Одговори

(17-04-2016, 11:42 PM)ватхра Пише:  Број са стране је ред у табели:
Gus T Brown - 18
John P Devlin - 15
Joseph T Harmouth - 519
Bernard Learvin - 21
Robert L. Eagan - 50
Kenneth C. Fulven - Fuller? 48

Па гледам табелу коју си поставио. Нашао сам накнадно Harmouth, јер је био у 45 години која је дештиклирана у филтеру, али осталих нема.

Колико у твојој табели има редова? - ајде да елиминишемо могућност да је нешто грешком обрисано.

(17-04-2016, 11:42 PM)ватхра Пише:  Британци нису пописани у оној табели.
Norman L Reed
Thomas R Bradshaw

Нису Британци. Американци су, из Канаде. Зато сам и напоменуо да не знам да ли су служили у АФ или РАФ. Били су чланови комитета авијатичара, и доста активни, па ми је мање вероватно да су служили у РАФ. Али, нисам сигуран.
(17-04-2016, 11:42 PM)ватхра Пише:  William Crockett - ?
Edmond Flagnan - ?
Arthur J. Lund. - ?

За њих и још неке сам случајно нашао изјаве на нет архиви старе штампе.
У питању су авијатичари оборени у Босни. Flaganan на пролеће, Crockett у јулу, а Lund негде на јесен.
Радоје Вукчевић, "На страшном суду", стр 284 - преноси и Крокетов интервју у Chicago Heraldu од 15 априла 1946 (њега нема на нету) у коме овај тврди да су, после неколико дана лутања прво наишли на партизане. Ови их разоружали батинама и држали као заробљенике. После 10 дана су побегли и наишли на Михаиловићеве четнике. Од посаде 4 је одмах погинуло приликом пада а 6 се вратило у базу.
Одговори

(18-04-2016, 12:53 AM)Chicot Пише:  Па гледам табелу коју си поставио. Нашао сам накнадно Harmouth, јер је био у 45 години која је дештиклирана у филтеру, али осталих нема.

Колико у твојој табели има редова? - ајде да елиминишемо могућност да је нешто грешком обрисано.

На овој теми је постављен линк ка табели:
http://www.pogledi.rs/forum/Thread-misij...0#pid50380
у којој се налазе имена.
Не знам који је документ који ти гледаш - мој није.

(18-04-2016, 12:53 AM)Chicot Пише:  За њих и још неке сам случајно нашао изјаве на нет архиви старе штампе.
У питању су авијатичари оборени у Босни. Flaganan на пролеће, Crockett у јулу, а Lund негде на јесен.
Радоје Вукчевић, "На страшном суду", стр 284 - преноси и Крокетов интервју у Chicago Heraldu од 15 априла 1946 (њега нема на нету) у коме овај тврди да су, после неколико дана лутања прво наишли на партизане. Ови их разоружали батинама и држали као заробљенике. После 10 дана су побегли и наишли на Михаиловићеве четнике. Од посаде 4 је одмах погинуло приликом пада а 6 се вратило у базу.
МАЦР докумената који одговарају овом догађају нисам нашао.
Нема ни Изјава о спашавању, нити се спомињу код других авијатичара. Прецизнији датум или јединица би помогли да се провери да нешто није промакло.

Горњи опис, све и да је нешто побркано, такође не личи на описе других авијатичара.
Тако да то све не личи на нешто што се заправо десило...
Одговори

Нашао сам књигу…
https://www.scribd.com/doc/221689314/Na-...e-Vukcevic

Ако су Рид и Бредшо летели у Велингтону јасно је да су били у РАФ-у.

Хармут није могао пуно тога да види јер је био непокретан. Не знам како је видео борбе са Немцима кад су углавном били са њима. Постоји и детаљнији дневник једног члана посаде.

Мало је чудно да Мјулен, као официр задужен за саботаже, не зна да се саботаже на отвореној прузи брзо поправљају.

За Феришову мисију постоји детаљан дневник. То што је један доктор опслуживао више зараћених страна није ништа необично.

ИТД.
Укратко нагомилане глупости и јевтина пропаганда.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 6 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним