Оцена Теме:
  • 17 Гласов(а) - 4.41 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Мисија Халјард - дискусија

Леп говор америчког амбасадора, и то на српском. Американци ово гурају годинама, док су српски политичари више заокупљени рецимо хваљењем Тита или жаљењем Кастра:
https://www.youtube.com/watch?v=mU8d0a96...e=youtu.be

Ватра, зашто неко од ваших не уложи жалбу Америма? Јер амбасадор каже да је ''Халјард'' била највећа операција спашавања, док сви комунисти тврде да су партизани спасили више пилота. Иначе, јел било неког назива за те операције код партизана?
Одговори

Ако је тако рекао амбасадор, онда треба да бацимо све документе и да се то од сад сматра као свето писмо. Нема везе што ни у америчким документима не пише како он каже.

"Халјард" није операција него назив мисије.
И савезничке мисије које су биле код партизана су имале своја имена.
Одговори

Није само амбасадор... Јел уопште има неки Амер који тврди супротно?
Одговори

(27-11-2016, 09:32 PM)ватхра Пише:  И савезничке мисије које су биле код партизана су имале своја имена.
Koja мисија је послата партизанима са изричитим задатком спашавања и евакуације авијатичара?
Одговори

(27-11-2016, 11:41 PM)Chicot Пише:  
(27-11-2016, 09:32 PM)ватхра Пише:  И савезничке мисије које су биле код партизана су имале своја имена.
Koja мисија је послата партизанима са изричитим задатком спашавања и евакуације авијатичара?
АЦРУ је имао неколико тимова и код партизана.
Такође је мисија Лина Фариша у Србији имала задатак да пронађе авијатичаре у Србији.
Одговори

Koлико је оно беше авијатичара спашено од АЦРУ - са партизанске територије? И са којим задатком је Фариш послат у Србију - да тражи авијатичаре, или нешто друго?
Одговори

Немају сређени подаци за АЦРУ евакуације од партизана.
Има извештај да је од 25.9. до краја 1944. евакуисано 57 авијатичара, од чега је од четника евакуисано 23 авијатичара а од партизана преостала 34.
У септембру је поред тога од АЦРУ било евакуација из Тичева и Чазме, итд.
Обзиром да је тих месеци од партизана евакуисано преко 200 авијатичара, АЦРУ је радио само мањи део евакуација.

Колико знам и колико сам видео у извештају Феришове мисије, само је тражио оборене авијатичаре да их евакуише.
Одговори

AЦРУ је код партизана практично служио за украс.
Фариш је трипут улазио у Југославију, први пут током зиме 43-44. Које је авијатичаре тада тражио?
Зна се зашто је слат у земљу, и која му је специјалност - и зашто је баш он слат у Србију. Авијатичаре је купио успут.
Одговори

Једно питање:
имам скоро сва имена евакуисаних америчких авијатичара и цивила, као и Британаца - али ми недостаје неколико имена евакуисаних Југословена 10. августа.

По америчким документима је тад евакуисано 8 Југословена.
Позната су имена 4-члане мисије коју је Дража послао:
Адам Прибићевић
Владимир Белајчић
Иван Ковал
Звонимир Вучковић

Вођени су и преговори да иде и др. Ивановић, али он из неког разлога није отишао.

За преосталу четворицу Мусулин наводи да су се убацили међу авијатичаре у авиону, али не наводи њихова имена.

Једног од њих, Михајла Пауновића, јесу повели са собом амерички авијатичари које је он водио.

То би значило да још тројица недостају.

----

Ствари додатно компликује и Иван Попов, брат Душана Попова и такође вишеструки шпијун. Он је дошао на Равну гору половином маја или раније, и требало је да оде за Лондон, и имао је времена да оде 29. маја кад су се повукле савезничке мисије и нешто авијатичара. Међутим у једном Дражином телеграму из јула се спомиње да је Иван Попов још увек код ЈВуО, и напомиње да би могао да се евакуише са авијатичарима.
Али се Попов уопште не спомиње у телеграмима мисије Халјард. Има преписке за све друге који су евакуисани, али њега не спомињу што јесте чудно.

Могуће је да су и њега убацили у авион, без претходног договора.
Одговори

А могуће да су га убацили под лажним именом. Колико се сећам, и он је евакуисан у августу, а не у мају. Има тачно код Звонка Вучковића.
Одговори

(12-12-2016, 05:58 PM)ватхра Пише:  Позната су имена 4-члане мисије коју је Дража послао:
Адам Прибићевић
Владимир Белајчић
Иван Ковал
Звонимир Вучковић


Наводе се имена још тројице,

Мајор Цигановић
поручник Палагорић
др Попов (Popoff) -

Осми је третиран као цивил, тј није био званични Дражин делегат.

Британци су имали проблем само због ове тројице, из политичких разлога
Адам Прибићевић
Владимир Белајчић
Иван Ковач

наводно су за четворицу, рачунајући Попова, не само дозволили, већ и тражили да се укључе у евакуацију

--
ОСС телеграми и документација

--

Мени у глави, мада сам можда нешто помешао, да је један Попов евакуисан у мају?
Одговори

(12-12-2016, 09:39 PM)Chicot Пише:  Наводе се имена још тројице,

Мајор Цигановић
поручник Палагорић
др Попов (Popoff) -
Да ли су Цигановић и Палагорић били са Поповим у групи?

(12-12-2016, 09:39 PM)Chicot Пише:  Осми је третиран као цивил, тј није био званични Дражин делегат.
Ту се ради о Пауновићу, који се очигледно ту промувао.

(12-12-2016, 09:39 PM)Chicot Пише:  наводно су за четворицу, рачунајући Попова, не само дозволили, већ и тражили да се укључе у евакуацију
Четврти је био др Ивановић.

(12-12-2016, 09:39 PM)Chicot Пише:  Мени у глави, мада сам можда нешто помешао, да је један Попов евакуисан у мају?
Написао сам горе, мислио сам да је евакуисан у мају, али сам нашао телеграм из јула који наводи да је још ту.
Одговори

(12-12-2016, 10:09 PM)ватхра Пише:  Да ли су Цигановић и Палагорић били са Поповим у групи?
Не знам, могуће, набројана су имена ове седморице збирно.
Оно што издвваја ову тројицу :
Адам Прибићевић
Владимир Белајчић
Иван Ковач
је интервју Џојса са њима као Дражиним делегатима, и меморандуми о британској хистерији ,у вези њих, баш зато што су они отишли у Италију као Дражини политички представници (у најгорем моменту, по мишљењу Енглеза).

(12-12-2016, 10:09 PM)ватхра Пише:  Четврти је био др Ивановић.
Ту се ради о Пауновићу
Ако је било осам Југословена, не могу обојица, већ их је 7 на горњем списку.

Једино ако је у списак Попов неком грешком убачен, а да је евакуисан у мају . Имам негде документ, где се чини ми се, помиње евакуација неких Југословена (у мају), на захтев и одобрење Енглеза. По сећању, чини ми се да се помињало и његово име.

(12-12-2016, 10:09 PM)ватхра Пише:  Написао сам горе, мислио сам да је евакуисан у мају, али сам нашао телеграм из јула који наводи да је још ту.

Да ли се наводи име у тим телеграмима ?
Одговори

Па Ивановић није отишао а требало је, написао сам.

У телеграму из јула се не наводи име, али се из осталог јасно види да се о њему ради.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 5 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним