Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(05-03-2017, 06:41 PM)Бенито Пише:  Дакле, наши историчари који су читали архив Аустроугарске монархије у Бечу су видели документ који шаље гуверман Србије у коме пише да је избио Крагујевачки устанак, јачине око 100 пушака.То је било 1916. године.

Замало да напишем црвено барјаче. Кез

Иначе знам за побуну Словака у КГ , војника АУ монархије, само то је било 1918. Не знам тачно колико је стрељано за одмазду. Неколико година после ПСР подигнут им је споменик у Крагујевцу.

[Слика: content_1829886.png]
Одговори

Не, ово нису Словаци, него четници.Smile
Одговори

Ево једно од мене.

Био је војвода једног од Немањића, подигао је више цркава и манастира (неке доградио и унапредио) у области данашње Бугарске и Македоније, истицао се по храбрости и искуству, носилац је неколико византијских титула. ,, Народ " га је запамтио под другим именом. О коме је реч?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(05-03-2017, 06:40 PM)Перун Пише:  Милославе, одговорите за реширена три прста.
Не могу, не знам, надао сам се да ће неко знати.
Моја претпоставка је да Рашковић просто није знао да треба скупити прсте. Тада се ретко ко крстио...
Одговори

(05-03-2017, 06:40 PM)Вукашин Петковић Пише:  1. Spomenik knezu Mihailu, 1882. godine
Није.
Одговори

(05-03-2017, 06:41 PM)Бенито Пише:  
(05-03-2017, 06:34 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(05-03-2017, 04:33 PM)Бенито Пише:  Јован Ристић. У тој кући је и умро.
Шта је то " Крагујевачки устанак" и када се он догодио?
Јел то оно против Милоша, Ђакова буна?

Ђакова буна је Ђакова буна.

Ово је питање да би видели колико су важни страни архиви за нашу историју. Замолио би Крагујевчане који имају контакте са музејом Шумадије, да провере да ли они знају нешто о овоме.
Дакле, наши историчари који су читали архив Аустроугарске монархије у Бечу су видели документ који шаље гуверман Србије у коме пише да је избио Крагујевачки устанак, јачине око 100 пушака.То је било 1916. године.
Први пут чујем за то.
Одговори

(05-03-2017, 07:17 PM)ЈВуО-КГ Пише:  
(05-03-2017, 06:41 PM)Бенито Пише:  Дакле, наши историчари који су читали архив Аустроугарске монархије у Бечу су видели документ који шаље гуверман Србије у коме пише да је избио Крагујевачки устанак, јачине око 100 пушака.То је било 1916. године.

Замало да напишем црвено барјаче. Кез

Иначе знам за побуну Словака у КГ , војника АУ монархије, само то је било 1918. Не знам тачно колико је стрељано за одмазду. Неколико година после ПСР подигнут им је споменик у Крагујевцу.

[Слика: content_1829886.png]
Ово је трећи по реду споменик у КГ.
А први и други... четврти и пети...
Одговори

(05-03-2017, 08:02 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(05-03-2017, 06:40 PM)Вукашин Петковић Пише:  1. Spomenik knezu Mihailu, 1882. godine
Није.
Spomenik oslobodiocima Beograda 1806. godine, nalazi se u Karadjordjevom parku, podignut 1848. godine.

Cetvrti po redu spomenik u KG je palim Sumadincima iz 1932. godine, a peti kralju Aleksandru Ujedinitelju iz 1936. godine
Одговори

(05-03-2017, 07:37 PM)Перун Пише:  Ево једно од мене.

Био је војвода једног од Немањића, подигао је више цркава и манастира (неке доградио и унапредио) у области данашње Бугарске и Македоније, истицао се по храбрости и искуству, носилац је неколико византијских титула. ,, Народ " га је запамтио под другим именом. О коме је реч?

Реч је о војводи цара Душана.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(05-03-2017, 09:19 PM)Перун Пише:  
(05-03-2017, 07:37 PM)Перун Пише:  Ево једно од мене.

Био је војвода једног од Немањића, подигао је више цркава и манастира (неке доградио и унапредио) у области данашње Бугарске и Македоније, истицао се по храбрости и искуству, носилац је неколико византијских титула. ,, Народ " га је запамтио под другим именом. О коме је реч?

Реч је о војводи цара Душана.

Краљ Вукашин Мрњавчевић?
Одговори

Не. Код нас је познатији по имену које му је народ доделио. Сазидао је кулу у манастиру Светог Јована у Бугарској. Та кула носи име по њему.

Ајде Вуле. У епским песмама био је побратим Марка Краљевића.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Војвода Милош, то знам из пјесама, али не знам који је то племић тачно.
Одговори

(05-03-2017, 10:06 PM)Брада Пише:  Војвода Милош, то знам из пјесама, али не знам који је то племић тачно.

Није Милош. Познат је и под именом Новопазарац.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(05-03-2017, 10:12 PM)Перун Пише:  Није Милош. Познат је и под именом Новопазарац.

Реља Бошњанин ?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: Mitic, 2 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним