Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Не Smile
Одговори

Хитлер?
Одговори

Јесте.
Одговори

Свим квизашима српске историје, честитам први рођендан!

Ево једно онако јубиларно. Турци су предали кључеве Београда 1867. године. Први пут су их Срби истерали из београдске вароши 1806. године. Дакле, једна особа, један јунак спаја прву годишњицу турске пропасти у Београду 1807. и годишњицу њихове дефинитивног одласка 1868. године. Тај јунак носио је на себи седам рана из седам славних битака Карађорђевог рата.
О коме се ради?
Одговори

Узун-Мирко?
Одговори

Тако је. Идемо даље, Рајко.
Одговори

Нисам ја Рајко

Био је војвода у Првом српском устанку. Јурио је са фронта на фронт, а изгледа да је највише ратничких дана провео на Делиграду.

Већ 8. фебруара 1814. године у Топчидеру налазимо га агилног који је најактивнији у припреми новог устанка. Најпознатији су они састанци у Рудовцима и Вреоцима пошто су на њима донете коначне одлуке о дизању на оружје и без Милоша Обреновића.

Оружаном акцијом у Јасеници започиње и други устанак, пре његовог јавног обнародавања у Такову. Ово су његове речи у Рудовцима:

„Да никада ништа од овога договора бити не може, ако и Милош рудничке нахије садашњи кнез, и то с нама не пристане. Да ће гледати да Милоша народном устанку приволи, а ако не хтедне, да ће га он као Турчина сматрати и у првој га згодној бусији убити, да не служи ни Турцима, кад неће своме прејадноме народу. . "

О коме је реч?

Један је Рајко Митић Smile
Одговори

А капетан Милорад Митић?

Да није Арсеније Лома?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Јесте, Арсеније Лома је у питању.

А и капетан Милорад Митић је један Smile

Може даље, Перуне
Одговори

Поручник је унапређен у капетана II класе, тако да сам дужан, према војној хијерајхији, препустити му питање.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Види стварно, нисам ни приметио. Бићу, можда , и мајор, за једно десет година. Али, нема везе и Чичи су успоравали напредовање.
Ајде рецимо:
Наведите државе са којима се граничила новопроглашена Краљевина СХС?
Одговори

Италија, Аустрија, Мађарска, Румунија, Бугарска, Грчка и Албанија.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Фали една.
Одговори

Ријека ? Кез
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 33 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним