Оцена Теме:
  • 17 Гласов(а) - 4.41 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Мисија Халјард - дискусија

Током мисије Халјард евакуисано је и:
- Руса - 17
- Француза - 9
- Италијана - 24
- Пољака - 2
(за њих немам никакве податке, претпостављам да су већином бегунци)
- Америчких цивила - 3
- Југословена - 11
(за њих знам имена)

Ту је и 9 британских бегунаца евак. 29. маја.
Нашао сам их још који су били мало код четника, па код партизана, почев од 41-е.
Неко је овде раније качио аудио интервју са IWM Британаца који су били у Македонији код четника.
Одговори

Ову слику комунисти воде као ''Британци у Азбуковици''. Рођаци Хансена, јавили се мејлом, из Америке, кажу:

Lt. Raymond Hansen (left side) and his co-pilot, Charles H. Townsend Jr.

[Слика: Savez-09_Amerikanci_u_Azbukovici.gif]gif image hosting

На слици из Архива у Шапцу Хансен је високи плави десно од Рачића, у српском оделу:
[Слика: Savez-10_Hansen_with_Col._Dragoslav_Racic_1.jpg]free pic

Ватра, да ли се ово зна?
Одговори

Ево још једна слика ,да је пошаљете рођацима Хансена.
Извор:Хусер
[Слика: unnamed_4.jpg]
Одговори

(24-04-2018, 01:04 AM)Ултрадесничар Пише:  
(18-01-2018, 04:48 PM)ЈВуО-КГ Пише:  Снага народа=комуњарски пропагандни радио.

п.с. И делом љотићевски. Случајност? Ма какви.

Сирома'

Момак, није ти ово форум Субнора. Знам ја да ти волиш "партизанску ескадрилу" и музику из исте па макар је чуо само на тренутак у шпици те комуњарске радио станице. Најгоре од свега је што ти и не знаш зашто сам написао то што јесам, наравно, то те по обичају није спречило да прокоментаришеш смајлијем.А ево, одличан су показатељ ове Самарџићеве и Правдине слике, на чију ти страну стајеш и колико се очајнички бориш за лаж,као и твоји саборци комунисти.
Одговори

Лево од Рачића је ко-пилот Charles H. Townsend Jr.
[Слика: Savez-10_Hansen_with_Col._Dragoslav_Racic_1.jpg]
Одговори

(09-06-2018, 07:48 PM)Милослав Самарџић Пише:  Ову слику комунисти воде као ''Британци у Азбуковици''.
Мислим да је ова слика била раније овде, била је потписана као савезничка мисија или сл.

(09-06-2018, 07:48 PM)Милослав Самарџић Пише:  Ватра, да ли се ово зна?
Не, покушавао сам да их пронађем, имао сам неколико кандидата, али за доста посада од њих, укљ. и ову, нисам успео да нађем слику.

Иначе, да ствари буду компликованије - приметите колико Таунзенд личи на Рајачића (други са лева) на оној слици из Бијељине.
[Слика: Mihailovic_i_muslimani_u_Bosni_1944.jpg]
Одговори

Аууу што личи.у осталом види се по униформама да су пилоти,шта лупаш,мајке ти?
Одговори

Хансенов рођак послао ми је више слика и новинских чланака, као и неке податке у мејловима. Пошто се ово не зна код нас, ево неколико мејлова, а испод неколико слика и чланака:

Miloslav:

I have Lt. Hansen's information from birth to joining the US Army, but do not have a biography about his time in Serbia. I am waiting to do a phone interview with three of his children to collect the information and make sure their stories are all in agreement to avoid giving you any incorrect information before I complete a written biography.

We have discovered the name of the Chetnik with the big, black hair - Rade M. Stojanovic. We still do not know the Chetnik who is kneeling and holding a rifle. Please see the newly copied attached photos from Hansen's daughter Laurie. She has made copies of both sides of the photos. The back of some of the photos have writing in Serbian with Latin text that we cannot understand. Can you please translate for us?

Hvala,
Jonathan

Miloslav:

In this attached photo the man wearing a Serbian uniform and carrying a rifle standing on the left side of Col. Racic is Hansen's co-pilot 1st. Lt. Charles H. Townsend. I have not yet researched him here in America.

Miloslav:

This newspaper article says that Hansen returned to active duty on August 10, 1944. I have also attached a list of showing each evacuation day of Operation Halyard and details of each flight. Hansen flew out of Serbian on either August 9th or August 10th.
Miloslav:

Attached is a color photo of Hansen from 1942 after graduating from flight school. Also attached is a photo of his engagement party to his wife, Rosalie Van Deman from February 1945. Hansen before leaving the USA for North Africa to fight in the war met by chance with Rosalie in a cafe and instantly fell in love with her. When he was in Serbia he told himself everyday that if he survived he would return to Seattle, WA, find Rosalie and marry her. They were married for almost 40 years until Hansen died in 1985.
Miloslav:

Attached are two newspaper articles. One is about Hansen and the other I do not know.
Miloslav:

This was a photo or postcard that was part of the Hansen collection. The writing in blue pen was most likely written by Rosalie and contains incorrect dates. Please disregard any blue ink.


Хансен 1942, по завршетку обуке:
[Слика: 1942_1st_Lt_Raymond_L_Hansen.jpg]

Поднаредник Раде. М. Стојановић, име пише на посветама, на двема сликама које је поклонио Американцима:
[Слика: 1944_Stojanovic_M_Rade_with_MP40_Submachine_Gun.jpg]screenshot

[Слика: 1944_Stojanovic_M_Rade_with_MP40_Text_on_Back.jpg]pic host

Подаци о евакуацији:
[Слика: 1944-08-09_Halyard_Evacs_List.jpg]how do you print screen

Из америчких новина:
[Слика: Seattle_PI_Article_May_1946.jpg]
Одговори

На полеђини слике поднаредника Стојановића,пише 31. мај 1944. године,значи тада су оборени и спашени од стране четника.
Одговори

Авион у ком су били је оборен 2. јуна.
По немачким подацима, у близини с. Таревци. Једино које сам нашао је у околини Модриче. То би објаснило зашто су на неким сликама преобучени у четнике, пошто пут одатле сигурно није био лак.

Датум на полеђини слике је сигурно грешка. У овај крај су вероватно дошли коју недељу после обарања.

Ово је Таунзендова изјава по повратку:
   

(10-06-2018, 10:52 AM)Милослав Самарџић Пише:  Подаци о евакуацији:
[Слика: 1944-08-09_Halyard_Evacs_List.jpg]how do you print screen

Не знам одакле су ови подаци, али немају везе ни са реалношћу, ни са америчким документима.
Подаци су скоро свуда увећани, евакуације од 14. и 16. августа не постоје, итд...
Одговори

Не знам, тако је послао човек из Америке.
За датум на слици, ваљда су знали који је датум кад су уписивали, можда је он заборавио када се вратио.
Одговори

Је л ово доле лево Хансен?

[Слика: rep-saveynicki-piloti.jpg]

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

Јесте. Иначе имао је 193 цм, би је вероватно највиши пилот.
Одговори

Ово је вероватно фотка из Прањана онда, ево га овај Бојовић из 1. равногорског.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 7 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним