Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Јесте, браво!
Да ли је Слободан рехабилитован и од чега?
Мислим на српско судство.
Одговори

Претпостављам да није рехабилитован, а није рехабилитован од пресуде да је народни непријатељ или да је ратни злочинац
Одговори

(12-10-2018, 07:48 PM)Mitic Пише:  Претпостављам да није рехабилитован, а није рехабилитован од пресуде да је народни непријатељ или да је ратни злочинац

Тачно. Нисам ни знао да је проглашен за ратног злочинца итд, пошто је рат провео у заробљеништву.
Пре неколико дана, суд у Београду је одбио да га рехабилитује. Поднета је жалба.
Одговори

А да ли је постојао случај да је неко провео рат у концентрационом логору Дахау, а по повратку је ухапшен под оптужбом да је " сарадник окупатора" и по кратком поступку осуђен и стрељан?
Одговори

Не знам, из Маутхаузена јесте, мајор Глишић.
Одговори

Ајде једно необично питање:
- Како се на енглеском каже четнички војвода?
Одговори

Можда Chetnik commander, а буквалан превод би био Chetnik Duke
Одговори

(13-10-2018, 02:07 PM)Mitic Пише:  Можда Chetnik commander, а буквалан превод би био Chetnik Duke
Senior Chetnik commander.
Никако Duke, то је нешто као лорд, дакле цивилна титула. Пише се и Voivode, то Енглезу не значи ништа. Док је војвода, као Мишић, филдмаршал. Филд означава копнену војску.
Одговори

(12-10-2018, 10:04 PM)Бенито Пише:  А да ли је постојао случај да је неко провео рат у концентрационом логору Дахау, а по повратку је ухапшен под оптужбом да је " сарадник окупатора" и по кратком поступку осуђен и стрељан?

Неко од Словенаца, али не могу да се сетим ко је у питању. Мислим да сам код Бајта прочитао, али нисам сигуран. Знам и да су после " демократских промена" Словенци прикривали овај случај, јер је човек убијен као "просрпски" оријентисан. Познат је био, чини ми се спортиста, можда и олимпијац. Ако неко нешто нађе нека постави на овој теми.
Одговори

У овом тексту старом четири године има занимљивости о словеначким четницима

"Сазнало се и да Јанез Јанша, бивши премијер и вођа парламентарне опозиције, посјећује четничке комеморације јер је војвода Шуштерич био први предсједник Савјета његове странке СДС-а и један од њезиних угледнијих чланова. Оно што четницима није успјело у Србији, а то је испословати мировине, у чему су их зауставили упорни активисти организација с антифашистичким предзнаком, прошло је у Словенији, а у томе их је подржао чак и предсједник словенске партизанске организације Јанез Становник.

Он се, истинабог, успротивио тому што су словенски домобрани добили мировине јер су ратовали на страни нацифашиста, али се сложио да су их четници, као борци против окупатора – заслужили"

https://slobodnadalmacija.hr/novosti/svi...di-skupove
Одговори

Један град који није у Србији носи име по једном Србину.
О ком граду се ради?
Одговори

Карађорђево ?
Одговори

Мркоњић Град?
Одговори

Шок
Па, ваљда се подразумева да не мислим на градове са територије бивше Југославије.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 36 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним