Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(29-11-2018, 02:27 PM)Бенито Пише:  Овде причамо, пре свега, о Србима.
Информбиро није побуна , него титоистичко- лењинистичко- троцистичко чишћење евентуалне опозиције. Брионски пленум такође. Ово остало нису Срби.
Једина права побуна била је 1968.
Закључак је да смо у време Обреновића имали побуне на сваких седам и по година, код Карађорђевића отприлике исто... На страну ко је и из ког разлога финансирао или подупирао те побуне.
За 45 година комуниста, Срби су се побунили само једном и то су тражили више комунизма.
Над овом чињеницом морамо се озбиљно запитати : Ко смо ми данас?

1968. јесте буна али из помодарства. Смарање бре
Одговори

(29-11-2018, 02:27 PM)Бенито Пише:  Овде причамо, пре свега, о Србима.
Информбиро није побуна , него титоистичко- лењинистичко- троцистичко чишћење евентуалне опозиције. Брионски пленум такође. Ово остало нису Срби.
Једина права побуна била је 1968.
Закључак је да смо у време Обреновића имали побуне на сваких седам и по година, код Карађорђевића отприлике исто... На страну ко је и из ког разлога финансирао или подупирао те побуне.
За 45 година комуниста, Срби су се побунили само једном и то су тражили више комунизма.
Над овом чињеницом морамо се озбиљно запитати : Ко смо ми данас?
Комунисти су побили много више 1944/45. него Турци 1912. И много више утамничили и мучили. Не може се поредити.
Одговори

Одакле је пореклом династија Бранковић, тј. у ком граду је живео први познати предак?
Одговори

(29-11-2018, 06:23 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(29-11-2018, 02:27 PM)Бенито Пише:  Овде причамо, пре свега, о Србима.
Информбиро није побуна , него титоистичко- лењинистичко- троцистичко чишћење евентуалне опозиције. Брионски пленум такође. Ово остало нису Срби.
Једина права побуна била је 1968.
Закључак је да смо у време Обреновића имали побуне на сваких седам и по година, код Карађорђевића отприлике исто... На страну ко је и из ког разлога финансирао или подупирао те побуне.
За 45 година комуниста, Срби су се побунили само једном и то су тражили више комунизма.
Над овом чињеницом морамо се озбиљно запитати : Ко смо ми данас?
Комунисти су побили много више 1944/45. него Турци 1912. И много више утамничили и мучили. Не може се поредити.

Што 1912. године? Не разумем поређење.

(29-11-2018, 06:26 PM)Милослав Самарџић Пише:  Одакле је пореклом династија Бранковић, тј. у ком граду је живео први познати предак?

Он је рођен у Охриду, а с обзиром да му је отац био севастократор, вероватно га је цар Душан повео са собом док му је овај био веран саборац на разним теренима. Требало би, дакле, да су они пореклом Далматинци, или из слива Неретве.
Одговори

Турци 1812, грешка, дакле мислио сам на слом Другог устанка.
Били су Херцеговци. Рођен је у Требињу, био је жупан, владао је почетком 14. века. Како се звао тај жупан, први познати Бранковић?
Одговори

Младеновић.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Звао се Младен, али добар си!
Како се звала Фоча пре доласка Турака?
Одговори

(29-11-2018, 08:11 PM)Милослав Самарџић Пише:  Турци 1812, грешка, дакле мислио сам на слом Другог устанка.
Прво није 1812, него 1813. година. А и није слом Другог, него Првог српског устанка. Или Карађорђевог рата, како се то звало у 19 веку.
То је прво, а друго:
Како се не може поредити? То је најтежи тренутак у српској историји у 19 веку. Османлије, предвођене Скопљак пашом су чинили невиђене злочине над Србима, а више од 150000 Срба је пребегло у Аустрију. Никада више Срба у кратком року није набијено на колац него тада.
Та година,онда 1915./16, 1941., и1945. су најтеже године у новијој српској историји.
Тако да има много места за поређење. Наравно, међународна геополитичка ситуација није била ни слична, и у том смислу, нема поређења.
Али, то не мења на закључку да смо се за време комуниста најмање бунили, од ова три велика , и сасвим условна, историјска периода.
Мислим да не треба прелако прелазити преко овога, него извести неке закључке.
Мислим да имам један одговор. Наравно, није једини.
Одговори

Илија Стефановић, преминуо у Чикагу, био је илегалац у БГ после рата. Питао сам га то што ти питаш и пренео сам његов одговор. Само што је он рекао да је било много горе него под Немцима, а ја сам се сетио 1813. године.
Одговори

Знамо то, наравно, не потцењујем комунистички терор. А ово за 1941. годину сам ставио као једну од најгорих година, пре свега због Срба које је задесио геноцид на територији НДХ-а.
Одговори

OK.
Како се звала Фоча пре доласка Турака?
Одговори

Налазила се на месту села које се звало Радовина. Срби су је звали Хотча, а од доласка Османлија они је називају Фоча.
Одговори

(30-11-2018, 02:50 AM)Бенито Пише:  Налазила се на месту села које се звало Радовина. Срби су је звали Хотча, а од доласка Османлија они је називају Фоча.
Тачно. У латинском извору пише Хокуча. Има исти извор као Велика Хоча на Космету, Порекло речи је српско, мислим својина, власништво. Дакле Фоча није турцизам.
Хајде још једно из Босне.
Знаменити Србин исламске вере, борац за што би се данас рекло грађанска права, нарочито женска права, да жене не носе фереџе и сл. Хтео је да уведе Ататуркове реформе у Босну. Један од највећих, а вероватно и највећи, сакупљач мелодија севдалинки, са обе стране Дрине, а нарочито у Босни. Написао је рад од преко 4.000 страница о тим песмама. Уочи рата био је музички уредник Радио Београда. Био је и народни посланик једно време.
Како се звао?
Одговори

Пенава?

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 34 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним