Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(04-12-2018, 08:15 PM)Бенито Пише:  Ово сам више питао да би и сам сазнао. Знам за ону књигу из 1938(9), у којој су пописани носиоци Карађорђеве звезде, али немам ту књигу, а други извори су ми непоуздани. Нешто истражујем, па сам наишао на једног јунака са три Карађорђеве звезде и претпоставио сам да је то ретка појава. Много ме изненадило, ако је тачно, да их има и са четири.

Сад погледах на нету; Маџаревић јесте имао 3 Карађорђеве звијезде, наведено је чак и на викепедији.

https://www.blic.rs/riznica/istorije/on-...-i/3z66c33


И ово:

"У тој акцији, поред храбрости и физичке спреме, дошла је до изражаја и сналажљивост Маџаревића, јер је уочио да се Бугари по врућини склањају у хладовину. За ту акцију добио је трећи орден Карађорђеве звезде а генерал Д’Епере даривао га је својим орденом Легије части”, стоји поред осталог у делу биографије мајора Михајла Маџаревића."


Интересантан податак, војвода Мишић имао 4!

"Ваља навести и то да је војвода Живојин Мишић носилац четири Карађорђеве звезде."


Ево цијели чланак:

http://iskra.co/srbija/vitezovi-karadjor...ko-gnezdo/
Одговори

Ма, у реду за Маџаревића.
А ово друго- избегавај те општинске писце, то је фукара од људи. Узму новац за књигу од пет општина, па од " привредника", па им штампају бесплатно, односно плати или општина или округ, па још на крају продају своје књиге.... Да би то све могло, главни рецензент је Субнор. Е, зато ова књига одма почиње са комунистом, вероватно јединим носиоцом КЗ, који је пришао њима... А онда замагле оних 30-40 што су били уз четнике.
Уосталом, сад тражим једног кога нека тројица јахача апокалипсе у најмање 40 књига о селима и историји Драгачева нису ни поменули, а имао је изгледа две, плус ЛЧ.
Одговори

Како је била предвиђена мобилизација у случају рата у време Првог светског, а како у време Другог светског рата?
Одговори

Ja ћу преко реда да поставим једно. Лично ми је било интересанто и звучи из ове перспективе скоро невјероватно и смјело.

Који српски владар је угарској краљици (удовици) понудио свог сина за мужа, и тако имао планове да утиче на угарску круну?
Одговори

(05-12-2018, 09:40 PM)Бенито Пише:  Како је била предвиђена мобилизација у случају рата у време Првог светског, а како у време Другог светског рата?

Била је предвиђена општа мобилизација на територијалном принципу. И пре Априлског рата, била је предвиђена општа мобилизација, само што није изведена до краја.

Како знам, што се тиче Другог св. рата, Врховна команда није смела да јавно обзнани општу мобилизацију да не би Хитлер сазнао
Одговори

Не питам то, војска је била организована по територијалном принципу.
Питам за временски рок. За колико је било предвиђено да се војска мобилише?
Одговори

(06-12-2018, 11:09 AM)Бенито Пише:  Не питам то, војска је била организована по територијалном принципу.
Питам за временски рок. За колико је било предвиђено да се војска мобилише?

Ај да пробам: за 3 дана, највише 4.

За Први светски рат, мобилизација је трајала 3 дана. Нешто нађох на следећем линку, страна 2

http://www.academia.edu/31195573/Organiz...14._godine
Одговори

За борбене јединице од 4 до 6 дана.
За неборбене од 6 до 12 дана.
Ово је мобилизацијски план Радомира Путника, примењиван у Првом балканском, Другом балканском и Првом светском рату.
Потпуно исти систем је коришћен и за Други светски рат.
Дакле, комунисти лажу,лажу.... Smile
Хоћу да кажем да је проблем одбране граница Краљевине Југославије скопчан са низом проблема, али не, или не у битној мери, са проблемом мобилизације. Јер, као што је познато све јединице стигле су на свој распоред у случају рата неколико дана пре 6. априла.

За борбене јединице од 4 до 6 дана.
За неборбене од 6 до 12 дана.
Ово је мобилизацијски план Радомира Путника, примењиван у Првом балканском, Другом балканском и Првом светском рату.
Потпуно исти систем је коришћен и за Други светски рат.
Дакле, комунисти лажу,лажу.... Smile
Хоћу да кажем да је проблем одбране граница Краљевине Југославије скопчан са низом проблема, али не, или не у битној мери, са проблемом мобилизације. Јер, као што је познато све јединице стигле су на свој распоред у случају рата неколико дана пре 6. априла.
Одговори

(04-12-2018, 10:40 PM)Милослав Самарџић Пише:  Шта је био по занимању Иван Мусић, један од вођа Херцеговачког устанка 1875?
Одговори

(04-12-2018, 10:40 PM)Милослав Самарџић Пише:  Шта је био по занимању Иван Мусић, један од вођа Херцеговачког устанка 1875?

Католички свештеник
Одговори

Да, браво. Србин католик. Аустријске власти су слале агенте, који су им јављали да нема хрватског имена источно од Брода а на југу негде у Далмацији. Од тада они масовно кроатизују Србе католике.
Устаници су на Видовдан 1878. прогласили уједињење са Србијом и Црном Гором. Али већ у августу неко је, за много пара, продао Аустрији највећу групу, од 6.500 устаника, која се налазила у Требињу. Ко?
Одговори

Имали смо питање о њему, али ваља се подсетити.
Одговори

(05-12-2018, 09:59 PM)ХраброСрце Пише:  Ja ћу преко реда да поставим једно. Лично ми је било интересанто и звучи из ове перспективе скоро невјероватно и смјело.

Који српски владар је угарској краљици (удовици) понудио свог сина за мужа, и тако имао планове да утиче на угарску круну?
Милутин?
Одговори

(07-12-2018, 12:57 PM)Бенито Пише:  
(05-12-2018, 09:59 PM)ХраброСрце Пише:  Ja ћу преко реда да поставим једно. Лично ми је било интересанто и звучи из ове перспективе скоро невјероватно и смјело.

Који српски владар је угарској краљици (удовици) понудио свог сина за мужа, и тако имао планове да утиче на угарску круну?
Милутин?


Не. Деспот Ђурађ Бранковић! Послије изненадне смрти краља Алберта 1439. Мађарски трон је остао празан и деспот је за мужа краљице Јелене понудио свог сина Лазара.
Наравно да о томе није могло бити говора, па се краљица захвалила на тој комбинацији, аа како би тек било прихваћено од мађарских барона и католичког клера да им краљ буде неки "шизматик". Избор је пао на пољског принца, 15годишњег Владислава III (оног што је погинуо на Варни 1444.); Али задивљујуће колико је било смјелости и чак више оптимизма у овој понуди храброг деспота!
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 4 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним