Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Струмички одред је уништио 14 немачких тенкова.
Зна ли неко колико немачких тенкова је уништено укупно у Априлском рату?
Одговори

Немачка је напала Краљевину Југославију са 880 тенкова. Ако су губици у тенковима били између 5% и 10%, то је онда између 44 и 88 немачких тенкова

Ово су само претпоставке, ништа не мора да значи
Одговори

Тенкова или оклопних возила?
Одговори

У ствари, запамтио сам податак о 875 немачких тенкова који су напали Југославију, а то се налази на енглеској Википедији.

А Далибор Денда помиње да је само у оклопним дивизијама било 843 тенка

"Немци су у операцијама против Југославије и Грчке само у
оклопним дивизијама употребили укупно 843 тенка, од чега су 18
били типа PzKpfW I, 260 PzKpfW II, 109 PzKpfW III (са топом од 37
mm), 87 PzKpfW III (са топом од 47 mm), 201 PzKpfW IV, 43 PzBef и
125 PzKpfW 38t. У саставу VIII оклопне дивизије налазила су се 204
тенка,17 у саставу XIV – 124,18 V – 121 тенк19 и XI – 126 ових борбених
средстава,20док је Друга тенковска дивизија бројала 142 тенка,21 а
IX 126 тенкова22 разних типова.23 Само у оклопним дивизијама Немци су тако имали седам пута више тенкова од југословенске војске, од којих је половина била изразито боља од југословенских модела".

http://www.isi.mod.gov.rs/multimedia/dod...879714.pdf

Далибор Денда, "Југословенски тенкисти у Априлском рату", Војноисторијски гласник 2/2009, стр. 83

А часопис "Одбрана" помиње 600 немачких тенкова који су надирали према Скопљу:

"На правцу Ћустендил
– Крива Паланка–Куманово–Скопље дејствовала је немачка 2. оклопна група, састављена од три дивизије са
600 тенкова. Тој групи снажан отпор пружила је Моравска дивизија код Страцина, претрпевши велике губитке од технички далеко надмоћнијег непријатеља,
кога су помагале ваздухопловне снаге. Тиме је био
отворен пут ка Куманову и Скопљу. Било је више него
јасно да је главни немачки удар на југословенску војску, усмерен из Бугарске, имао за циљ да муњевито заузме Македонију, пресече евентуално одступање југословенске војске према Грчкој и спајање са Британцима и Грцима, а затим да се снаге групе армија опколе,
униште и принуде на предају. "

http://www.odbrana.mod.gov.rs/specijalni...%20rat.pdf

др Миљан Милкић, "Априлски рат - 12 дана отпора", Одбрана - Специјални прилог 166, стр. 11
Одговори

Која државна установа је отворена на данашњи дан?
Одговори

(21-05-2019, 07:32 PM)Милослав Самарџић Пише:  Не знам али ме подсети за ново питање:
- Који манастир је 1950-тих основан за Николајеве богомољце?

Код села Четережа између Жабара и Петровца на Млави Николајеви богомољци су направили два манастира али не знам које године. Ти манастири више не постоје.
Одговори

(24-05-2019, 10:11 AM)Бенито Пише:  Која државна установа је отворена на данашњи дан?

Можда Београдски универзитет
Одговори

Не, али јесте у вези њега.
Одговори

(24-05-2019, 12:16 PM)пек. Пише:  
(21-05-2019, 07:32 PM)Милослав Самарџић Пише:  Не знам али ме подсети за ново питање:
- Који манастир је 1950-тих основан за Николајеве богомољце?

Код села Четережа између Жабара и Петровца на Млави Николајеви богомољци су направили два манастира али не знам које године. Ти манастири више не постоје.
Основан је Манастир у порти цркве Покајнице код Велике Плане.
Одговори

Када је, оквирно, први пут изведена песма ''Радо иде Србин у војнике''?
Одговори

(24-05-2019, 04:31 PM)Бенито Пише:  Не, али јесте у вези њега.
Универзитетска библиотека у Београду.
Одговори

(24-05-2019, 07:44 PM)Милослав Самарџић Пише:  Када је, оквирно, први пут изведена песма ''Радо иде Србин у војнике''?

Да није између 1840-1850 године.

Јосип Броз-Амброз Тито! ДА, ТО ЈЕ БИО ПЕГАВИ ТРБАТИ, ФАРБАНИ ПА КОЛМОВАНИ, У МИДЕРЕ УТЕГНУТИ АУСТРО-УГАРСКИ ЦУГСФИРЕР, ТРОСТРУКИ ШПИЛЕ И МАЂАРСКИ ЧИВА, ЈОСИП БРОЗ-АМБРОЗ ТИТО, СРБОУБИЦА ПРВИ ДО ПАВЕЛИЋА!!!
ПРОСВЕТАР.
Одговори

(24-05-2019, 08:38 PM)Mekenzi Пише:  
(24-05-2019, 07:44 PM)Милослав Самарџић Пише:  Када је, оквирно, први пут изведена песма ''Радо иде Србин у војнике''?

Да није између 1840-1850 године.
Јесте, браво!
Одговори

Композитор песме Радо иде Србин у војнике, компоновао је и једну химну, коју?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 31 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним