Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Када је последњи транспорт мученика послат из логора "ДМ" на губилиште у Јајинцима и тамо извршена последња ликвидација за време немачке окупаторске управе у Београду?
Одговори

(20-11-2019, 09:41 PM)Бенито Пише:  Када је последњи транспорт мученика послат из логора "ДМ" на губилиште у Јајинцима и тамо извршена последња ликвидација за време немачке окупаторске управе у Београду?

Искрено не знам одговор,али претпостављам да је то непосредно пред упад КП Хрватске и Црвене армије у Београд.


(20-11-2019, 09:08 AM)Vlad Alekš Пише:  Не знам да ли гледаш емисије Балкан инфо од Теше Тешановића, али пре недељу дана је гостовао Драгослав Бокан. И шта је ту јако интересантно? Он је у једном тренутку устврдио да је он, након испирања мозга од стране пропаганде комунаца, доживео просветљење после читања књига Добрице Ћосића.

КидањеКидањеКидање мјастољубитељ фијукнуо потпуно.
Одговори

(20-11-2019, 09:41 PM)Бенито Пише:  Када је последњи транспорт мученика послат из логора "ДМ" на губилиште у Јајинцима и тамо извршена последња ликвидација за време немачке окупаторске управе у Београду?

Вероватно крајем 1944. године
Одговори

Како крајем 44? Па, ваљда су ови ослободили 20. октобра?
Одговори

Да, да. Рецимо, почетком октобра 1944. године. Лоше сам написао у прошлој поруци
Одговори

18. октобра 1944. године.
Волео би ако неко може ово да прокоментарише.
Одговори

(21-11-2019, 12:42 AM)Бенито Пише:  18. октобра 1944. године.
Волео би ако неко може ово да прокоментарише.

Био сам најближи одговору. Кез
Одговори

(21-11-2019, 12:42 AM)Бенито Пише:  18. октобра 1944. године.
Волео би ако неко може ово да прокоментарише.

Окупатор хоће да елиминише своје непријатеље пре него што напусти град. Зато су се толико и трудили. Неће окупатор ништа да препусти случају.

Јер кад надире Црвена армија, немачки окупатор се спрема да постави одбрану и да се притом спреми за повлачење. А ето, и два дана пре упада Црвене армије, они стрељају ДМ присталице.

Значи, било им је битно да стрељају ДМ присталице, јер су им непријатељи и били би окупатору сметња ако би их којим случајем пустили. Гарантовано би ДМ присталице организовале отпор или би се борили против Немаца да су били пуштени.

Можда неко има боље тумачење

(20-11-2019, 12:14 AM)Mitic Пише:  Потписујем све што је Бенито написао. Кроз основну и средњу школу сам осетио ћосићевско тумачење српске историје. Тако су барем предавали мени на часовима историје. Једино је важно шта мисли "отац српске нације". Он је био пројекат српских комуниста.

Сад питање:

"Није битан политички положај Србије. Битно је религиозно стање српског народа, односно степен јединства и слоге, солидарности и узајамне љубави, оне која све превасходи".

Овако је говорио један руски писац. Који? Није тешко погодити

Кад није Достојевски, онда је Толстој.

Лав Николајевич Толстој је тачан одговор. У писму Анђи Петровић, млађој сестри сликарке Надежде и књижевника Растка Петровића, Tолстој је записао да му се једна Српкиња обратила питањем шта мисли о припајању БиХ Аустрији, које је извршено тих дана.

"Није битан политички положај Србије. Битно је религиозно стање српског народа, односно степен јединства и слоге, солидарности и узајамне љубави, оне која све превасходи", сматрао је Толстој.

http://89.111.245.19/novosti/739475/tols...j-srba.htm
Одговори

Занимљиво је да су се немачке јединице, по званичној историји, већ 15. октобра налазиле северозападно од линије Главна железничка станица-Теразије-Народна скупштина-Ботаничка башта-Железничка станица "Дунав", уз одсечене делове на Чукарици и групу "Штетнер" у правцу од Смедерева ка Београду. Што значи да су "ДМ" логор и Јајинци већ увелико били на територији под контролом партизана и Црвене армије...
Одговори

(21-11-2019, 11:13 AM)Горски штаб 52 Пише:  Занимљиво је да су се немачке јединице, по званичној историографији, већ 15. октобра налазиле северозападно од линије Главна железничка станица-Теразије-Народна скупштина-Ботаничка башта-Железничка станица "Дунав", уз одсечене делове на Чукарици и групу "Штетнер" у правцу од Смедерева ка Београду. Што значи да су "ДМ" логор и Јајинци већ увелико били на територији под контролом партизана и Црвене армије...
О томе се и ради. Зато и питам. Ово је први пут да сам негде прочитао да се убијање догодило овако касно.
Одговори

(21-11-2019, 11:13 AM)Горски штаб 52 Пише:  Занимљиво је да су се немачке јединице, по званичној историографији, већ 15. октобра налазиле северозападно од линије Главна железничка станица-Теразије-Народна скупштина-Ботаничка башта-Железничка станица "Дунав", уз одсечене делове на Чукарици и групу "Штетнер" у правцу од Смедерева ка Београду. Што значи да су "ДМ" логор и Јајинци већ увелико били на територији под контролом партизана и Црвене армије...

Онда су их партизани стрељали. Црвена армија их можда предала партизанима, па их ови стрељали
Одговори

Познато је да је српска политичка емиграција издавала, и још увек издаје низ часописа у свету.
Међутим, поред Срба, још један народ са овог простора, издавао је часопис који је баштинио сећање на заједнички живот пре Другог светског рата и славну борбу ђенерала Драже Михаиловића и његове војске.
Који је то народ и како се звао тај часопис?
Одговори

(21-11-2019, 12:08 PM)Бенито Пише:  Познато је да је српска политичка емиграција издавала, и још увек издаје низ часописа у свету.
Међутим, поред Срба, још један народ са овог простора, издавао је часопис који је баштинио сећање на заједнички живот пре Другог светског рата и славну борбу ђенерала Драже Михаиловића и његове војске.
Који је то народ и како се звао тај часопис?

Прво ми на памет падају Власи, али авај, они тада још нису имали стандардизовано писмо. Smile
Да нису можда бели Руси, који су по други пут побегли од комунаца?

(20-11-2019, 03:23 PM)Mitic Пише:  А што се тиче паравојних формација, знам ове:

Аркан - Тигрови
Бокан - Бели орлови
Шешељ - Шешељевци
Гишка и Бели - Српска гарда
Мирко Јовић и Синиша Вучинић су водили неке формације (заборавио сам имена)

И Книнџе су у почетку биле паравојне формације које је водио Капетан Драган

Ја мислим да је то то. Од ових набројаних видите ко је како прошао. Ко је убијен, ко је на робији, а ко је остао жив да се шета по вароши и паламуди по телевизијама и интернету. Smile

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Bulletin- Удружење југословенских Јевреја у Њујорку. Они су 28. јануара 1966. године објавили белешку под насловом "Последње жртве рата". У тој белешци стоји:" Последња заповест ратног злочинца Вујковића, шефа логора на Бањици, била је издата 18. октобра 1944. године:" Стрељати све затворенике!" Заповест је, на жалост, извршена. Под јаком стражом, везане ланцима, спроводили су невине људе, жене и децу који су још били у животу и поред терора у логору, и стрељали. Ово је настало пред само повлачење последњих јединица немачке војске из Београда 20. октобра. Исто онако као што су убијали Русе приликом напуштања њихових градова у току повлачења. Нацистички крволоци су убијали и кад су бежали. Куда су бежали? Зар неће и бункер самог Фирера бити разорен, а лудак натеран у самоубиство?"
По Bulletin-у треба да је око 80000 Срба и Јевреја, људи, жена и деце, издахнуло је по губилиштима око Бањице и у самом логору.
Ето, то је аутоматски одговор на два питања. Поред тога, југословенски Јевреји у САД су овде изнели два податка, који су и данас непризнати у званичној историографији:
1. Да су последњи логораши стрељани 18.10.1944. године
2. Да је на губилиштима система логора на Бањици убијено чак 80000 Срба и Јевреја.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 7 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним