Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Јако си близу.
Одговори

(27-05-2020, 02:39 PM)Александар Динчић Пише:  Пошто нико није одговорио на питање о бојним отровима, а чуди ме да ни Милослав није чуо за тај догађај, да одговорим. Догађај је услед вишедеценијске пропаганде заиста заборављен и тек га је "оживео" Милутин Живковић у својој дисертацији. Барем на основу података које је нашао.

Борба је вођена 14. јуна 1943. године у време операције „Шварц“ у Ђаловића клисури. Пропаганда каже да у овој операцији четници нису опалили ни један метак на Немце или Италијане.
Према немачким извештајима (добијеним од Италијана), у том нападу су заробљена два четника, док их су 30 пронађени мртви.

Ово је умало коштало смене Радета Корде, којем је замерано што је био неопрезан. Ипак, некако се ствар стишала.

Не верујем да се ради о класичном бојном отрову. Они нису издавани јединицама на терену.
За овакве намене су понекад користили димне свеће (димне бомбе), које у затвореном могу да изазову тровање.
Одговори

(27-05-2020, 02:39 PM)Александар Динчић Пише:  Пошто нико није одговорио на питање о бојним отровима, а чуди ме да ни Милослав није чуо за тај догађај, да одговорим. Догађај је услед вишедеценијске пропаганде заиста заборављен и тек га је "оживео" Милутин Живковић у својој дисертацији. Барем на основу података које је нашао.

Борба је вођена 14. јуна 1943. године у време операције „Шварц“ у Ђаловића клисури. Пропаганда каже да у овој операцији четници нису опалили ни један метак на Немце или Италијане.
Према немачким извештајима (добијеним од Италијана), у том нападу су заробљена два четника, док их су 30 пронађени мртви.

Ово је умало коштало смене Радета Корде, којем је замерано што је био неопрезан. Ипак, некако се ствар стишала.

Моје следеће питање је: зашто Раде Корда тада није био смењен? Тај податак Милутин не наводи.
Чуо сам, објавио сам ваљда у некој од књига Дража и општа историја.
Али Дража је тражио проверу у вези бојних отрова. Нисам нашао да је потврђено. Јел имаш нешто поуздано?
Одговори

Како Лужички Срби зову нас, а како себе?
Одговори

(27-05-2020, 06:22 PM)Милослав Самарџић Пише:  Како Лужички Срби зову нас, а како себе?

Себе Сорабијани а нас Сорби или Венди...?

п.с.Нисам сигуран да знам тачан одговор на твоје питање али сам сигуран да је Лужичких Срба било много јер су четири пута званичним декретима доношене забране говора њиховог матерњег језика.Прво 1292. па 1327.(2 пута) и поново 1424. године.Вероватно је оваквих акција било и у потоњим вековима само не знам у којој форми швабизације.
Одговори

(27-05-2020, 10:02 PM)ЈВуО-КГ Пише:  
(27-05-2020, 06:22 PM)Милослав Самарџић Пише:  Како Лужички Срби зову нас, а како себе?

Себе Сорабијани а нас Сорби или Венди...?

п.с.Нисам сигуран да знам тачан одговор на твоје питање али сам сигуран да је Лужичких Срба било много јер су четири пута званичним декретима доношене забране говора њиховог матерњег језика.Прво 1292. па 1327.(2 пута) и поново 1424. године.Вероватно је оваквих акција било и у потоњим вековима само не знам у којој форми швабизације.
Себе зову Северни Срби, а нас Јужни Срби.
Одговори

Остало је, чини ми се, Динчићево питање неодговорено.
Док Он не стигне да одговори, идемо на следеће питање:
У силним бомбардовањима које су нам Германи приредили у 20 веку нестале су многе културне вредности и предмети од непроцењивог значаја за историју Срба и овог географског простора.
Који предмет се може сматрати највреднијим од оних који су Германи уништили приликом бомбардовања Срба у 20 веку?
Одговори

(28-05-2020, 02:45 PM)Бенито Пише:  Остало је, чини ми се, Динчићево питање неодговорено.
Док Он не стигне да одговори, идемо на следеће питање:
У силним бомбардовањима које су нам Германи приредили у 20 веку нестале су многе културне вредности и предмети од непроцењивог значаја за историју Срба и овог географског простора.
Који предмет се може сматрати највреднијим од оних који су Германи уништили приликом бомбардовања Срба у 20 веку?

Сигурно српска средњевековна повеља, али не бих знао да наведем
Одговори

(28-05-2020, 03:01 PM)Mitic Пише:  
(28-05-2020, 02:45 PM)Бенито Пише:  Остало је, чини ми се, Динчићево питање неодговорено.
Док Он не стигне да одговори, идемо на следеће питање:
У силним бомбардовањима које су нам Германи приредили у 20 веку нестале су многе културне вредности и предмети од непроцењивог значаја за историју Срба и овог географског простора.
Који предмет се може сматрати највреднијим од оних који су Германи уништили приликом бомбардовања Срба у 20 веку?

Сигурно српска средњевековна повеља, али не бих знао да наведем
Није. Нешто много старије.
Откриће једног нашег великана.
Одговори

(27-05-2020, 06:21 PM)Милослав Самарџић Пише:  Чуо сам, објавио сам ваљда у некој од књига Дража и општа историја.
Али Дража је тражио проверу у вези бојних отрова. Нисам нашао да је потврђено. Јел имаш нешто поуздано?

Архив Југославије, фонд Емигрантска влада Краљевине Југославије, јединица опис број 195, фасцикла 34, лист 290.

Дража Михаиловић-председнику Југословенске владе у Лондону од 27. августа 1943. године

У борби делова Југословенске војске у клисури код села Ђаловићи, југозападно од Сјенице на дан деветнаестог јуна око шеснаест часова италијанске трупе употребиле су бојне отрове. По изјави команданта батаљона Уроша Ђаловића који се налазио у пећини, Италијани су у отворима пећине у којима су били наши борци поставили под заштитом митраљеске ватре боце са отровима из којих се појавио пламен а потом тамни дим. Овакав дим изазвао је касније код бораца крволиптање на уста, нос и уши. Борци су се потом повукли у дубину пећине где су биле смештене породице и спашавали се како су знали и умели с помоћу воде која извире у пећинама. На месту упаљених боца наши борци бацали су бомбе и разредили отрове. И поред овако тешких услова борбе наши борци одбили су све нападе Италијана, Немаца и Бугара и ако је непријатеља било око седам стотина са артиљеријом и бојним отровима. За освету попаљена су сва села на десној обали Лима, породице делом побијене а шест стотина жена, деце и стараца одведено као таоци у Бијело Поље. Имамо велики број рањеника од којих је велики број услед недостатка завоја и лекова умро а многи од ужасних рана свакодневно умиру док их ми беспомоћно гледамо. Командант Старог раса моли да се овај извештај достави преко Краљевске Владе и нашим савезницима и у име наших бораца тражи објашњење зашто радио Лондон ћути о овим борбама јер његови борци хоће да знају да ли се сматрају као савезници или не као и зашто се помоћ не шаље. Предње достављам Краљевској Влади с молбом на даљи рад.
Одговори

(28-05-2020, 02:45 PM)Бенито Пише:  Остало је, чини ми се, Динчићево питање неодговорено.

Одговор је, зато што је прихватио борбу са Немцима да би се Врховна команда могла несметано извући. Дража је то умео да цени.
Одговори

(28-05-2020, 02:45 PM)Бенито Пише:  Остало је, чини ми се, Динчићево питање неодговорено.
Док Он не стигне да одговори, идемо на следеће питање:
У силним бомбардовањима које су нам Германи приредили у 20 веку нестале су многе културне вредности и предмети од непроцењивог значаја за историју Срба и овог географског простора.
Који предмет се може сматрати највреднијим од оних који су Германи уништили приликом бомбардовања Срба у 20 веку?
Кличевачки идол је фигурина величине 34×17 цм, која је пронађена на археолошком локалитету у селу Кличевцу код Пожаревца, 1881. године. По процени археолога била је стара најмање 3000 година. Проналазак ове фигурине поклопио се са почетком великих истраживања Виминацијума, које је започео Михаило Валтровић, оснивач српске археологије.
Кличевачки идол налазио се у згради Народног музеја. Нестао је приликом бомбардовања које су извршили аустроугарски монитори са Саве, током офанзиве 1914. године.
Симбол Кличевачког идола налази се на званичном грбу града Пожаревца.
Одговори

Прошле године је пронађена слична фигура https://istorijamisterija.blogspot.com/2...ost_5.html
Одговори

Не знам је ли било ово питање...Која класа ВА из КЈ је дала највећи,или међу највећима,број потоњих припадника ЈВуО од којих су многи имали важне функције у току рата?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 50 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним