Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Како мислиш да ли су се сретали?
После Црне Горе у реду, од тада су се видели свега пар пута.
Одговори

(11-03-2021, 09:54 PM)Бенито Пише:  Како мислиш да ли су се сретали?
После Црне Горе у реду, од тада су се видели свега пар пута.
Грешка. Хтео сам да кажем не знам да ли су се сретали пре рата (као што си написао).
Одговори

Наравно нема конкретних доказа да су се Васић и Дража Михаиловић познавали пре рата. Али, судећи по посредним доказима, не да није немогуће, него је и врло вероватно да је тако било.
Одговори

(11-03-2021, 09:06 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(11-03-2021, 08:41 PM)Александар Динчић Пише:  И ово питање ме је инспирисало након једног прочитаног текста (после ћу објаснити којег).
Како се звао познати југословенски историчар и етнолог (писац неколико књига) који је за време рата био Дражин цивилни командант у једном крају Југославије?
У Вардарској бановини? Rolleyes

Да, на том подручју је деловао.
Одговори

(11-03-2021, 11:57 PM)Александар Динчић Пише:  
(11-03-2021, 09:06 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(11-03-2021, 08:41 PM)Александар Динчић Пише:  И ово питање ме је инспирисало након једног прочитаног текста (после ћу објаснити којег).
Како се звао познати југословенски историчар и етнолог (писац неколико књига) који је за време рата био Дражин цивилни командант у једном крају Југославије?
У Вардарској бановини? Rolleyes

Да, на том подручју је деловао.

Да није можда Миленко Филиповић?

Док се уважени колега Динчић не буде јавио, ево једног питања.
Два рођена брата, две различите нације. Обојица познати уметници и академски грађани. Један је добио име по српском краљу, други по српском патријарху. Како су се звали ови људи?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(12-03-2021, 10:21 AM)Vlad Alekš Пише:  Док се уважени колега Динчић не буде јавио, ево једног питања.
Два рођена брата, две различите нације. Обојица познати уметници и академски грађани. Један је добио име по српском краљу, други по српском патријарху. Како су се звали ови људи?

Милутин и Арсен(ије) Дедић.
Одговори

(12-03-2021, 11:21 AM)Почетник Пише:  
(12-03-2021, 10:21 AM)Vlad Alekš Пише:  Док се уважени колега Динчић не буде јавио, ево једног питања.
Два рођена брата, две различите нације. Обојица познати уметници и академски грађани. Један је добио име по српском краљу, други по српском патријарху. Како су се звали ови људи?

Милутин и Арсен(ије) Дедић.

Тако је четниче Почетниче!
Милутин је отишао на школовање у Београд, па је остао Србин, дочим је Арсеније отишао у Загреб на студије, па је постао Хрват. То је један од сликовитих примера расцепљених српских породица из Хрватске у коме се види како се од Срба стварала хрватска нација.
Милутин је преминуо јуче. Бог да му душу прости.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Не људи, Татомир Вукановић, предратни управник музеја у Скопљу. После рата он је написао неколико књига о Косову и о етнолошким истраживањима. Много се посветио проучавању историјата ромске популације, као и етнолошких сазнања о овом етносу.
Њега су одредили за цивилног команданта у Кичеву, а био је и резервни официр. Када је Радослав Ђурић прешао на супротну страну, он је позвао скоро све команданте (цивилне и ативне) у Македонији да то исто учине. И то је разлог како је Вукановић преживео рат, а потом се и друштвено активирао.
Овај чланак ме је нагонио да поставим то питање:

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%...0%B8%D1%9B

Иначе, Вукановић није рођен у Врању већ у селу Добри До, општина Куршумлија.

Наравно, припадност ЈВУО нешто је страшно за биографију тако значајног српског историчара и етнолога.
Одговори

У штабу за Маћедонију био је један још чувени историчар... Његове књиге су прештампаване 1990-тих.
Који?
Одговори

Да није Божидар Видојевић?
Одговори

Није.
Одговори

У којем уговору је било предвиђено да Србија ратује против Румуније?
Одговори

(12-03-2021, 12:24 PM)Александар Динчић Пише:  Не људи, Татомир Вукановић, предратни управник музеја у Скопљу. После рата он је написао неколико књига о Косову и о етнолошким истраживањима. Много се посветио проучавању историјата ромске популације, као и етнолошких сазнања о овом етносу.
Њега су одредили за цивилног команданта у Кичеву, а био је и резервни официр. Када је Радослав Ђурић прешао на супротну страну, он је позвао скоро све команданте (цивилне и ативне) у Македонији да то исто учине. И то је разлог како је Вукановић преживео рат, а потом се и друштвено активирао.
Овај чланак ме је нагонио да поставим то питање:

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%...0%B8%D1%9B

Иначе, Вукановић није рођен у Врању већ у селу Добри До, општина Куршумлија.

Наравно, припадност ЈВУО нешто је страшно за биографију тако значајног српског историчара и етнолога.

Pisao sam o njemu. Jagosev brat.
Tatomir je valjda, prvi od intelekualaca, svojevremeno, priznao da je gej.

Koliko je godina imao najstariji logoras Banjice ?
Одговори

(14-03-2021, 12:53 AM)Мића Адмирал Пише:  
(12-03-2021, 12:24 PM)Александар Динчић Пише:  Не људи, Татомир Вукановић, предратни управник музеја у Скопљу. После рата он је написао неколико књига о Косову и о етнолошким истраживањима. Много се посветио проучавању историјата ромске популације, као и етнолошких сазнања о овом етносу.
Њега су одредили за цивилног команданта у Кичеву, а био је и резервни официр. Када је Радослав Ђурић прешао на супротну страну, он је позвао скоро све команданте (цивилне и ативне) у Македонији да то исто учине. И то је разлог како је Вукановић преживео рат, а потом се и друштвено активирао.
Овај чланак ме је нагонио да поставим то питање:

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%...0%B8%D1%9B

Иначе, Вукановић није рођен у Врању већ у селу Добри До, општина Куршумлија.

Наравно, припадност ЈВУО нешто је страшно за биографију тако значајног српског историчара и етнолога.

Pisao sam o njemu. Jagosev brat.
Tatomir je valjda, prvi od intelekualaca, svojevremeno, priznao da je gej.

Koliko je godina imao najstariji logoras Banjice ?


82 или 83 године?




(13-03-2021, 06:41 PM)пек. Пише:  У којем уговору је било предвиђено да Србија ратује против Румуније?


Стварно ово не бих знао, али можда неки уговор из 1913. године
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 36 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним