Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(24-08-2021, 11:35 AM)Vlad Alekš Пише:  
(24-08-2021, 11:22 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(24-08-2021, 10:40 AM)Vlad Alekš Пише:  Хајде да наставим са питањима из архитектуре.
У Београду постоји једна зграда изграђена у фашистичком духу, а друга у националсоцијалистичком духу. О којим грађевинама је реч?

Ова друга треба да је пошта?

Нисам архитекта, али могу да погледам. Smile
Колико ја знам, није Пошта. Да помогнем - зграда се налази са оне стране Саве.

Па може да буде или један од павиљона сајмишта или зграда ваздухопловства . . .

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори

(24-08-2021, 12:42 PM)Бранке Пише:  
(24-08-2021, 11:35 AM)Vlad Alekš Пише:  
(24-08-2021, 11:22 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(24-08-2021, 10:40 AM)Vlad Alekš Пише:  Хајде да наставим са питањима из архитектуре.
У Београду постоји једна зграда изграђена у фашистичком духу, а друга у националсоцијалистичком духу. О којим грађевинама је реч?

Ова друга треба да је пошта?

Нисам архитекта, али могу да погледам. Smile
Колико ја знам, није Пошта. Да помогнем - зграда се налази са оне стране Саве.

Па може да буде или један од павиљона сајмишта или зграда ваздухопловства . . .

Да, то је немачки павиљон, за који се тврди да га је пројектовао лично Шпер. Нисам одавно пролазио тим делом града, али неки људи тврде да је ту нека гаража и да има доста просутог уља.
И још остаје фашистичка зграда.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(24-08-2021, 11:35 AM)Vlad Alekš Пише:  
(24-08-2021, 11:22 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(24-08-2021, 10:40 AM)Vlad Alekš Пише:  Хајде да наставим са питањима из архитектуре.
У Београду постоји једна зграда изграђена у фашистичком духу, а друга у националсоцијалистичком духу. О којим грађевинама је реч?

Ова друга треба да је пошта?

Нисам архитекта, али могу да погледам. Smile
Колико ја знам, није Пошта. Да помогнем - зграда се налази са оне стране Саве.

Зар није пошта по Шперовом нацрту?
Љотићевци се хвале да јесте.
Одговори

(24-08-2021, 04:26 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(24-08-2021, 11:35 AM)Vlad Alekš Пише:  
(24-08-2021, 11:22 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(24-08-2021, 10:40 AM)Vlad Alekš Пише:  Хајде да наставим са питањима из архитектуре.
У Београду постоји једна зграда изграђена у фашистичком духу, а друга у националсоцијалистичком духу. О којим грађевинама је реч?

Ова друга треба да је пошта?

Нисам архитекта, али могу да погледам. Smile
Колико ја знам, није Пошта. Да помогнем - зграда се налази са оне стране Саве.

Зар није пошта по Шперовом нацрту?
Љотићевци се хвале да јесте.

Koja? Код железничке станице?

Ова код скупштине не верујем,чак је било речи да треба да се сруши одмах чим је сазидана,јер је ваљда грешком у просторном плану заклонила цркву Светог Марка . . .

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори

Главна зграда Поште Краљевине Југославије, сада Пошта Србије, сигурно је грађена по архитектонском узору на архитектуру која се баштинила у национал-социјалистичкој Немачкој. Поред ње исто важи и за зграду Аграрне банке, која се налази на углу Дечанске и Влајковићеве улице, такође поред Скупштине. Е сад, да ли је Шпер лично нацртао пројекте, то не знам.
Што се тиче немачког павиљона,  он више не постоји.
Осим Централне куле на Старом Сајмишту, од објеката је опстао, до данас, само Павиљон бр. 3. Мапу објеката на Старом Сајмишту можете погледати у књизи "Сура слобода".
Наравно, од када је донет лекс специјалис о Музеју "Старо Сајмиште" извршени су неки радови на том терену, па не знам да ли имају у плану да реконструишу цео комплекс и да ли су нешто обновили.
Одговори

(24-08-2021, 06:04 PM)Бранке Пише:  
(24-08-2021, 04:26 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(24-08-2021, 11:35 AM)Vlad Alekš Пише:  
(24-08-2021, 11:22 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(24-08-2021, 10:40 AM)Vlad Alekš Пише:  Хајде да наставим са питањима из архитектуре.
У Београду постоји једна зграда изграђена у фашистичком духу, а друга у националсоцијалистичком духу. О којим грађевинама је реч?

Ова друга треба да је пошта?

Нисам архитекта, али могу да погледам. Smile
Колико ја знам, није Пошта. Да помогнем - зграда се налази са оне стране Саве.
Зар није пошта по Шперовом нацрту?
Љотићевци се хвале да јесте.

Koja? Код железничке станице?

Ова код скупштине не верујем,чак је било речи да треба да се сруши одмах чим је сазидана,јер је ваљда грешком у просторном плану заклонила цркву Светог Марка . . .

Код Скупштине, то је тај стил.
Одговори

(24-08-2021, 08:36 PM)Бенито Пише:  Главна зграда Поште Краљевине Југославије, сада Пошта Србије, сигурно је грађена по архитектонском узору на архитектуру која се баштинила у национал-социјалистичкој Немачкој. Поред ње исто важи и за зграду Аграрне банке, која се налази на углу Дечанске и Влајковићеве улице, такође поред Скупштине. Е сад, да ли је Шпер лично нацртао пројекте, то не знам.
Што се тиче немачког павиљона,  он више не постоји.
Осим Централне куле на Старом Сајмишту, од објеката је опстао, до данас, само Павиљон бр. 3. Мапу објеката на Старом Сајмишту можете погледати у књизи "Сура слобода".
Наравно, од када је донет лекс специјалис о Музеју "Старо Сајмиште" извршени су неки радови на том терену, па не знам да ли имају у плану да реконструишу цео комплекс и да ли су нешто обновили.

Није Шпер цртао лично, наводно је дао неки нацрт.
Али дефинитивно то је тај стил.
Одговори

(24-08-2021, 08:36 PM)Бенито Пише:  Осим Централне куле на Старом Сајмишту, од објеката је опстао, до данас, само Павиљон бр. 3. Мапу објеката на Старом Сајмишту можете погледати у књизи "Сура слобода".
Да ли је тај преостали павиљон број 3 био намењен некој држави?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(24-08-2021, 10:40 AM)Vlad Alekš Пише:  Хајде да наставим са питањима из архитектуре.
У Београду постоји једна зграда изграђена у фашистичком духу, а друга у националсоцијалистичком духу. О којим грађевинама је реч?
И одговор за фашистичку зграду.
У питању је италијанска амбасада у Бирчаниновој. Саграђена је 1926, под великим утицајем "наше" краљице Јелене, чија се биста налази у ходнику. Нисам никад улазио унутра, па не знам како изгледа уживо. Главни пројекат је сачинио један од угледних званичних фашистичких архитеката.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(25-08-2021, 07:31 AM)Vlad Alekš Пише:  
(24-08-2021, 08:36 PM)Бенито Пише:  Осим Централне куле на Старом Сајмишту, од објеката је опстао, до данас, само Павиљон бр. 3. Мапу објеката на Старом Сајмишту можете погледати у књизи "Сура слобода".
Да ли је тај преостали павиљон број 3 био намењен некој држави?

Не.
Одговори

(24-08-2021, 08:36 PM)Бенито Пише:  Осим Централне куле на Старом Сајмишту, од објеката је опстао, до данас, само Павиљон бр. 3. Мапу објеката на Старом Сајмишту можете погледати у књизи "Сура слобода".
Овај Бенитов коментар је изнедрио једно ново питање. Ко је читао књигу "Сура слобода" могао је стећи увид шта се дешавало у концентрационом логору у току ДСР.
Пре овог концентрационог логора, у близини Сајмишта је постојао један логор, или камп, не знам како бих га назвао. Он је трајао релативно кратко, а то се све десило годину дана пре овог правог концентрационог логора. Као нека злослутна најава потоњих догађаја. О чему је реч?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(25-08-2021, 08:57 AM)Vlad Alekš Пише:  
(24-08-2021, 08:36 PM)Бенито Пише:  Осим Централне куле на Старом Сајмишту, од објеката је опстао, до данас, само Павиљон бр. 3. Мапу објеката на Старом Сајмишту можете погледати у књизи "Сура слобода".
Овај Бенитов коментар је изнедрио једно ново питање. Ко је читао књигу "Сура слобода" могао је стећи увид шта се дешавало у концентрационом логору у току ДСР.
Пре овог концентрационог логора, у близини Сајмишта је постојао један логор, или камп, не знам како бих га назвао. Он је трајао релативно кратко, а то се све десило годину дана пре овог правог концентрационог логора. Као нека злослутна најава потоњих догађаја. О чему је реч?

Селидба Немаца у Рајх?
Одговори

(25-08-2021, 10:18 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(25-08-2021, 08:57 AM)Vlad Alekš Пише:  
(24-08-2021, 08:36 PM)Бенито Пише:  Осим Централне куле на Старом Сајмишту, од објеката је опстао, до данас, само Павиљон бр. 3. Мапу објеката на Старом Сајмишту можете погледати у књизи "Сура слобода".
Овај Бенитов коментар је изнедрио једно ново питање. Ко је читао књигу "Сура слобода" могао је стећи увид шта се дешавало у концентрационом логору у току ДСР.
Пре овог концентрационог логора, у близини Сајмишта је постојао један логор, или камп, не знам како бих га назвао. Он је трајао релативно кратко, а то се све десило годину дана пре овог правог концентрационог логора. Као нека злослутна најава потоњих догађаја. О чему је реч?

Селидба Немаца у Рајх?

Тако је.
Након потписивања пакта Молотов-Рибентроп 1939. године, Бесарабија и северни део Буковине (територије које су тада припадале Румунији), припале су СССР-у. У тим областима су живели и Фолксдојчери, па су они безмало сви пресељени у Трећи рајх, понајвише у окупирану Чешку. Селидба је ишла преко Југославије. Наиме, у јесен 1940. на брзину је направљено прихватилиште у близини Старог сајма, где су ови Немци стизали бродовима, да би одатле били транспортовани возом. Овом акцијом је руководио један есесовац, који је потом осуђен на 20 година робије у Нирнбергу.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Кад смо већ код логора Старо сајмиште, ево још једног питања, па после да се вратимо архитектури.
Један део ликвидираних логораша у поменутом логиру били су Јевреји. Срби су кроз историју углавном били у добрим односима са Јеврејима. Међутим, под утицајем Немачке, након доласка нациста на власт, краљевина Југославије је донела две срамне уредбе у вези са дискриминацијом Јевреја. Које су то уредбе?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 40 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним