Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Била је намењена за краља?
Одговори

(24-12-2021, 03:35 PM)Авакс Пише:  Ако си сумњао да сам открио о коме се ради, а већ сам написао McDonald's онда би требало да претпостављаш на основу чега сам то написао.

Кућа је саграђена 1893, а подигао је пријатељ „дотичног“ Димитрије Т. Леко (пројектовао је још неке његове куће). 1988 ту се отвара први McDonald's (први у Београду и источној Европи). Димитрије Леко потиче из истог села као и Ђорђе Вучо, из села Клисура.

Одговор би био Ђорђе Вучо...трговац.

Тако је.
Ђорђе Вучо се понашао као да је испао из Пекићевог "Златног руна" или "Ходочашћа Арсенија Његована". Марљив, штедљив, уз подршку таста (и осталих земљака из Клисуре), обогатио се на трговини шљивама и кожом. Његов таст и пословни ортак, нисам сигуран - нека буде Барбери, држао је хотел са кафаном "Македонија". Овај хотел се налазио поред Велике пијаце, сада Студентског трга, о чему је писао Нушић у својим текстовима о старом Београду. Ђорђе је имао хоби да скупља некретнине. Сазидао је 3 куће, а 8 је купио. На пример, Димитрије Леко му је пројектовао и палату "Атина" на Теразијама. Постоје писани трагови о томе како је у најбољем оделу стајао испред своје зграде миљенице и са поносом посматрао пролазнике држећи палчеве у малим џеповима.
Ђорђе је имао 4 сина, а најпознатији од њих је Александар. Након што је Ђорђе преминуо, послови су почели да пропадају мање или више. То је она добро позната декаденција потомака, о чему је лепо писао и Томас Ман у "Буденброковима". Наиме, Александар је био салонски левичар и у његовом стану на Дорћолу је 1930. године основан надреалистички покрет. Довољно је рећи да су поред њега оснивачи били Марко Ристић и Коча Поповић. Александар је доцније постао и директор социјалистичких филмских предузећа, попут Авале филма. Друга два брата су се, такође, лепо снашли у Титовој Југославији. Један је био декан Економског факултета, а други угледни инжењер и вероватно директор неке социјалистичке фирме. Само је четврти брат поступио као нормалан човек. Наиме, његова приватна фирма је пословала и у току немачке окупације, па је проценио да се не би баш усрећио након доласка партизана у Београд. Побегао је чак у Уругвај.
Ето, тако се уздизала и тако је пропадала буржоазија у Београду.
Све ово сам писао по сећању, прецизније и опширније податке о породици Вучо потражите на гуглу.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(27-12-2021, 03:13 AM)Бpaне Пише:  Била је намењена за краља?

Да. Поред Милана Недића, симболично је стајала празна столица, на којој је, по њима, требало да сједи краљ Петар II.
Одговори

Шта повезује Новака Ђоковића, Николу Теслу и свргавање династије Обреновић из 1903. године?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(27-12-2021, 01:25 AM)ХраброСрце Пише:  Нисам успио да нађем да ли је било већ, али хајде да поставим. На сједницама Недићеве владе у Београду, поред Милана Недића била је увијек једна празна столица. За кога је била намијењена?

Да покушам да одговорим. Обзиром да су у Владу Милана Недића ушла четири генерала бивше Краљевске војске, а још једно место је било резервисано за генерала Данила Калафатовића који је то место одбио. Можда је он у питању

Остао сам војник убеђен да народ треба да да реч на крају. Убеђен сам да сам био на правом путу. - Генерал Дража Михаиловић
Одговори

(29-12-2021, 08:41 AM)Vlad Alekš Пише:  Шта повезује Новака Ђоковића, Николу Теслу и свргавање династије Обреновић из 1903. године?

Можда је у питању локација где су убијени Обреновићи. Тесла и Ђоковић су ту боравили.
Одговори

(29-12-2021, 03:15 PM)sagus Пише:  
(27-12-2021, 01:25 AM)ХраброСрце Пише:  Нисам успио да нађем да ли је било већ, али хајде да поставим. На сједницама Недићеве владе у Београду, поред Милана Недића била је увијек једна празна столица. За кога је била намијењена?

Да покушам да одговорим. Обзиром да су у Владу Милана Недића ушла четири генерала бивше Краљевске војске, а још једно место је било резервисано за генерала Данила Калафатовића који је то место одбио. Можда је он у питању

Одговорио је Бране, имаш одговор у неколико постова прије. Била је "намијењена" за краља. Током окупације, у Београду се славио 25. Март, дан приступања Југославије Тројном пакту. Поред предсједника владе под окупацијом, симболично је била остављена празна столица, на којој је, по њима, требало да се налази краљ Петар.
Одговори

(29-12-2021, 04:33 PM)Mitic Пише:  
(29-12-2021, 08:41 AM)Vlad Alekš Пише:  Шта повезује Новака Ђоковића, Николу Теслу и свргавање династије Обреновић из 1903. године?

Можда је у питању локација где су убијени Обреновићи. Тесла и Ђоковић су ту боравили.

Није у питању локација.
Ево да припомогнем.
У питању је једна породица. Дакле, једно презиме повезује ово неповезиво. Ето, све сам вам рекао. Smile

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(30-12-2021, 08:27 AM)Vlad Alekš Пише:  Шта повезује Новака Ђоковића, Николу Теслу и свргавање династије Обреновић из 1903. године?
.

.
У питању је једна породица. Дакле, једно презиме повезује ово неповезиво. Ето, све сам вам рекао. Smile

Генчић!


Ђорђе учесник Мајског преврата у чијој се некадашњој кући налази Музеј Николе Тесле и Јелена први Ђоваков тренер  Баја
Одговори

(30-12-2021, 08:08 PM)Почетник Пише:  
(30-12-2021, 08:27 AM)Vlad Alekš Пише:  Шта повезује Новака Ђоковића, Николу Теслу и свргавање династије Обреновић из 1903. године?
.

.
У питању је једна породица. Дакле, једно презиме повезује ово неповезиво. Ето, све сам вам рекао. Smile

Генчић!


Ђорђе учесник Мајског преврата у чијој се некадашњој кући налази Музеј Николе Тесле и Јелена први Ђоваков тренер  Баја

Тако је, четниче Почетниче!
Породица Генчић је била угледна српска буржоаска породица.
Ђорђе Генчић је био једна од најбитнијих политичких фигура у Мајском преврату. Његов рођени брат Лазар је био деда Јелени Генчић.
Покојна Јелена је препознавала таленте и подучавала неколико потоњих врхунских тенисера. Круна њене каријере је Новак Ђоковић.
А оно најважније шта сам хтео да нагласим - Новак Ђоковић је најбољи тенисер света свих времена и то је последица ангажовања изданака српског грађанства. То је тај дискретни шарм српске буржоазије.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(30-12-2021, 02:29 AM)ХраброСрце Пише:  
(29-12-2021, 03:15 PM)sagus Пише:  
(27-12-2021, 01:25 AM)ХраброСрце Пише:  Нисам успио да нађем да ли је било већ, али хајде да поставим. На сједницама Недићеве владе у Београду, поред Милана Недића била је увијек једна празна столица. За кога је била намијењена?

Да покушам да одговорим. Обзиром да су у Владу Милана Недића ушла четири генерала бивше Краљевске војске, а још једно место је било резервисано за генерала Данила Калафатовића који је то место одбио. Можда је он у питању

Одговорио је Бране, имаш одговор у неколико постова прије. Била је "намијењена" за краља. Током окупације, у Београду се славио 25. Март, дан приступања Југославије Тројном пакту. Поред предсједника владе под окупацијом, симболично је била остављена празна столица, на којој је, по њима, требало да се налази краљ Петар.

Видех одговор, али сам нашао и овај податак исто да је била намењена иза генерала Калафатовића. А поруку сам послао и тек касније ми се појавило да је пре мене одговорио. У сваком случају хвала за постављено питање и одговор

Остао сам војник убеђен да народ треба да да реч на крају. Убеђен сам да сам био на правом путу. - Генерал Дража Михаиловић
Одговори

Не знам да ли је било питање али ајде да поставим

Која српска песма једина говори о борби за људска права?

Остао сам војник убеђен да народ треба да да реч на крају. Убеђен сам да сам био на правом путу. - Генерал Дража Михаиловић
Одговори

(03-01-2022, 05:44 PM)sagus Пише:  Не знам да ли је било питање али ајде да поставим

Која српска песма једина говори о борби за људска права?

На планини, на Јелици...
Одговори

(03-01-2022, 07:10 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(03-01-2022, 05:44 PM)sagus Пише:  Не знам да ли је било питање али ајде да поставим

Која српска песма једина говори о борби за људска права?

На планини, на Јелици...

Одговор тачан

Остао сам војник убеђен да народ треба да да реч на крају. Убеђен сам да сам био на правом путу. - Генерал Дража Михаиловић
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 45 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним