Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Драги и Милан Стојадиновић су били њени ујаци.
Одговори

(25-06-2023, 07:35 PM)Бенито Пише:  Драги и Милан Стојадиновић су били њени ујаци.

Бенито нисам ни сумњао. Љиљанина мајка Надежда била је сестра Милана Стојадиновића

Остао сам војник убеђен да народ треба да да реч на крају. Убеђен сам да сам био на правом путу. - Генерал Дража Михаиловић
Одговори

(21-06-2023, 02:29 PM)Бенито Пише:  
(21-06-2023, 01:31 PM)Vlad Alekš Пише:  
(20-06-2023, 02:50 PM)Бенито Пише:  Једино је Драгиша Васић знао ко је Броз.

Шта је све Васић знао о Брозу?
Шта и/или ко му је био извор за та знања?
Шта је твој извор за ове наведене податке?
Питам, јер ја и даље ништа не знам о Брозу. Само се, као кроз маглу, сећам да је јео неку говеђу главу кад је био ситно дете.

Нема ту никакве мистерије како управо комунисти, а пре свега удба, протурају овом народу као лубеницу кроз нос. Једноставно, Васић је одлично познавао неке комунисте, јер их је бранио пред судовима. И сам је 1920-их био у Совјетском Савезу и силно се разочарао, па је о томе писао у роману "Црвене магле". Преко познанстава са српским комунистима, али и Крлежом и другим "левим" интелектуалацима, сазнао је много детаља о Стаљиновим чисткама, Шпанском грађанском рату, Коминтерни... Тако је и сазнао да је генерални секретар КПЈ постао "један Хрват, који је дуго боравио у СССР-У". За тако интелигентног човека као што је био Драгиша Васић није био баш тежак задатак да схвати ко је испред њега када је лице које се представља као вођа почело да глуми Руса. Прочитао га је лагано.
Извор да је то Васић у лице рекао Брозу на састанку су они који су оставили сведочење о састанку: сам Броз, дневник Драгојла Дудића, и неке депеше Драже Михаиловића.
И то је непобитно. Али, није битно.
Ви од свега овога што сам написао нисте изгледа схватили ништа. Вама и даље занимљиво како је Васић провалио Броза да је Хрват. А управо то су највише наглашавали комунисти, да би сакрили суштину тог састанка.

Ово је првенствено четнички сајт, па не би требало баш толико да се бламирамо. Smile

Драгиша Васић је свој роман "Црвене магле" објавио 1922. године. Нисам читао поменути роман.

Драгиша Васић је 1927. године боравио у СССР-у, поводом прославе десетогодишњице револуције. Након тога је објављивао чланке у Времену, да би сви ти на брзину писани текстови били објављени 1928. године као целина. Поменути путопис носи наслов "Утисци из Русије". Читао сам га неколико пута (барем двапут) и нисам стекао утисак да се Васић разочарао. Васић је био суштински русофил, опијен њиховом литературом, а ова посета је мени заличила на посету детета својој старој мајци.
Дакле, да скратим - Васић није написао "Црвене магле" након што је посетио СССР па се силно разочарао. То пркоси законима Њутнове физике. Искључујем могућност да је путовао времепловом кроз време.

Да се не бисмо и даље бламирали - позивам дискутанте који су читали роман из 1922. године "Црвене магле" да прокоментаришу ову тему.

И након овог кратког предавања професора Влада Алекша следи питање.
Шта је највероватније Драгиша Васић прочитао па је одлучио да напише поменути роман и да му да баш такво име?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(25-06-2023, 07:44 PM)sagus Пише:  
(25-06-2023, 07:35 PM)Бенито Пише:  Драги и Милан Стојадиновић су били њени ујаци.

Бенито нисам ни сумњао. Љиљанина мајка Надежда била је сестра Милана Стојадиновића

Постављено је инвентивније питање пре пар година.

Отприлике је гласило овако - "У каквом су сродству Александра Пекић из Јужноафричке републике и Ванеса Радоњић мисица из Аргентине?". Smile

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Влад, не мораш терати мак на конац. Суштина је иста. Како се није разочарао? Погледај његов однос према комунизму после посете Совјетском Савезу, а види како су ту посету схватили његова два сапутника тада, и шта су даље радили у животу. 
Дакле, Драгиша је био радикални антикомуниста, много већи рецимо од Драже Михаиловића, и о томе има много извора. Наравно, има и ових комунистичких слагања извора типа "ово ћемо ставимо, а ово и нећемо", па испаде да је Драгиша Васић био заљубљен у Стаљина. Али, нећемо ваљда водити разговоре на овом форуму на том нивоу.
Одговори

(26-06-2023, 10:23 AM)Vlad Alekš Пише:  
(21-06-2023, 02:29 PM)Бенито Пише:  
(21-06-2023, 01:31 PM)Vlad Alekš Пише:  
(20-06-2023, 02:50 PM)Бенито Пише:  Једино је Драгиша Васић знао ко је Броз.

Шта је све Васић знао о Брозу?
Шта и/или ко му је био извор за та знања?
Шта је твој извор за ове наведене податке?
Питам, јер ја и даље ништа не знам о Брозу. Само се, као кроз маглу, сећам да је јео неку говеђу главу кад је био ситно дете.

Нема ту никакве мистерије како управо комунисти, а пре свега удба, протурају овом народу као лубеницу кроз нос. Једноставно, Васић је одлично познавао неке комунисте, јер их је бранио пред судовима. И сам је 1920-их био у Совјетском Савезу и силно се разочарао, па је о томе писао у роману "Црвене магле". Преко познанстава са српским комунистима, али и Крлежом и другим "левим" интелектуалацима, сазнао је много детаља о Стаљиновим чисткама, Шпанском грађанском рату, Коминтерни... Тако је и сазнао да је генерални секретар КПЈ постао "један Хрват, који је дуго боравио у СССР-У". За тако интелигентног човека као што је био Драгиша Васић није био баш тежак задатак да схвати ко је испред њега када је лице које се представља као вођа почело да глуми Руса. Прочитао га је лагано.
Извор да је то Васић у лице рекао Брозу на састанку су они који су оставили сведочење о састанку: сам Броз, дневник Драгојла Дудића, и неке депеше Драже Михаиловића.
И то је непобитно. Али, није битно.
Ви од свега овога што сам написао нисте изгледа схватили ништа. Вама и даље занимљиво како је Васић провалио Броза да је Хрват. А управо то су највише наглашавали комунисти, да би сакрили суштину тог састанка.

Ово је првенствено четнички сајт, па не би требало баш толико да се бламирамо. Smile

Драгиша Васић је свој роман "Црвене магле" објавио 1922. године. Нисам читао поменути роман.

Драгиша Васић је 1927. године боравио у СССР-у, поводом прославе десетогодишњице револуције. Након тога је објављивао чланке у Времену, да би сви ти на брзину писани текстови били објављени 1928. године као целина. Поменути путопис носи наслов "Утисци из Русије". Читао сам га неколико пута (барем двапут) и нисам стекао утисак да се Васић разочарао. Васић је био суштински русофил, опијен њиховом литературом, а ова посета је мени заличила на посету детета својој старој мајци.
Дакле, да скратим - Васић није написао "Црвене магле" након што је посетио СССР па се силно разочарао. То пркоси законима Њутнове физике. Искључујем могућност да је путовао времепловом кроз време.

Да се не бисмо и даље бламирали - позивам дискутанте који су читали роман из 1922. године "Црвене магле" да прокоментаришу ову тему.

И након овог кратког предавања професора Влада Алекша следи питање.
Шта је највероватније Драгиша Васић прочитао па је одлучио да напише поменути роман и да му да баш такво име?

Читао сам обе књиге, ван сумње је да се из друге стиче гадан закључак о Совјетском Савезу. Васић, као добар писац, није много користио придеве и атрибуте да то директно каже - као што је то чинио на пример Ћосић - већ је пуштао чињенице да говоре.
Писао је дакле објективно, хладне главе. Да бисмо знали да је био разочаран, морали бисмо знати да је претходно био очаран. А за то нема доказа. Али знамо да је био некомуниста.
Црвене магле немају везе са Совјетским Савезом. Колико се сећам, асоцијација је на крв, многи приливене крви.
Бенито је наравно направио обичан лапсус.
Одговори

Ко је био најпопуларнији песник у Краљевини СХС?
Одговори

Радојко Јовановић тј. Раде Драинац

Остао сам војник убеђен да народ треба да да реч на крају. Убеђен сам да сам био на правом путу. - Генерал Дража Михаиловић
Одговори

(26-06-2023, 06:09 PM)sagus Пише:  Радојко Јовановић тј. Раде Драинац

Наравно да није.
Одговори

Његош.
Одговори

(26-06-2023, 07:09 PM)Милослав Самарџић Пише:  Његош.

Иди бре, Милославе.
Подразумева се да питам за, у то доба Краљевине СХС, живог и здравог песника.
Одговори

Хахахах ајде онда да видимо од велике шесторке да ли сам ''убо''

Милан Ракић
Јован Дучић
Растко Петровић
Алекса Шантић
Павле Поповић
Милош Црњански

Остао сам војник убеђен да народ треба да да реч на крају. Убеђен сам да сам био на правом путу. - Генерал Дража Михаиловић
Одговори

(26-06-2023, 08:09 PM)sagus Пише:  Хахахах ајде онда да видимо од велике шесторке да ли сам ''убо''

Милан Ракић
Јован Дучић
Растко Петровић
Алекса Шантић
Павле Поповић
Милош Црњански

Извињавам се, али ниси погодио.
Одговори

Рећићу још два имене па ако не буде тачно сачекаћу одговор.

Синовац Ђуре Јакшића, Милета Јакшић. Други је Војислав Илић

Остао сам војник убеђен да народ треба да да реч на крају. Убеђен сам да сам био на правом путу. - Генерал Дража Михаиловић
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 13 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним